Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2016-06-12, Autor: Mikołaj Małkiewicz, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 2566

A A A

Amiga Anime CD Project

Witam, dziś będzie trochę o czymś czego szczerze nie lubię i o tym co szczerze doceniam. Nie lubię oczywiście "Anime", doceniam za to umiejętności i chęci autora.

Słowniczek dla niewtajemniczonych

AMV (Anime Music Video) - rodzaj teledysków, tworzonych przez połączenie dowolnej muzyki z pociętymi i przerobionymi scenami z jednego lub więcej anime za pomocą specjalnych programów służących do liniowej i nieliniowej edycji wideo, lecz tak by zaistniał związek rytmiczny bądź fabularny (lub oba) pomiędzy anime a muzyką. Tworzeniem AMV zajmują się fani anime i mangi.

Anime - skrócone angielskie słowo "animation" oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji.

Amiga Anime CD Project

Projekt

Amiga Anime CD Project to przedsięwzięcie mające na celu skonwertowanie różnych anime i amv a także filmików promujących na format CDXL. Tak by bez problemu odtwarzały się na CD32 bez modułu FMV a także na WinUAE, oczywiście z dźwiękiem.

Projekt ten nie jest pierwszym podejściem autora do tematu. W 2005 roku pojawiła się konwersja Anime o nazwie Aika, która także bez problemu działa na CD32 i WinUAE. Natomiast znalezienie jej obecnie graniczy z cudem, jest ona na pewnym polskim portalu, że tak powiem "zachomikowana". Natomiast jest pewien jeszcze ważniejszy problem, Aika w całości jest po włosku. Potwierdzenie co do autorstwa Aiki uzyskałem w rozmowie e-mailowej.

W 2014 roku projekt powrócił do życia prezentując odcinek "High School of Death" gotowy do wypalenia i odpalenia na naszej konsoli bądź komputerku. Dziś jest rok 2016 i projekt nadal ma się dobrze, autor co tydzień publikuje nowe odcinki. Niedawno pojawił się 19 i 20 odcinek "Neon Genesis Evangelion". Oczywiście to nie wszystko, możemy odnaleźć także "Time of Eve" oraz wiele innych dzieł sztuki, których nie rozumiem.

Amiga Anime CD Project

Strona Techniczna

Informacja na blogu głośni iż konwersje bez problemu uruchamiają się na amidze z procesorem MC 680E20/14 Mhz, 2 MB RAM i czytnikiem o podwójnej prędkości. Wtedy na pełnym ekranie będzie 12 klatek na sekundę (osobiście uważam, że jest znacznie więcej) a także dźwięk mono 24 KHz.

Odczucia

Jak najbardziej pozytywne, nie lubię anime ale to nie znaczy, że mogę nie doceniać autora za włożoną pracę. Cenię go za to, że wykonał kawał dobrej roboty mimo przeciwności i pomyłek, które są wspomniane na stronie projektu. Sam projekt jest może sztuką dla sztuki, ale ta sztuka jest porządnie wykonana.

Dlaczego o tym piszę?

Piszę bo to coś innego, coś co na Amidze praktycznie się nie pojawiało. Naprawdę to miło pisać o czymś aktualnym niż o grach, które wyszły dobre dwie dekady temu. Ten jeden raz przynajmniej jestem na czasie z informacjami. :-) Przy okazji pochwalę się tym, że będę wspomniany na następnej płycie w "creditach", w końcu dostarczyłem materiał od mojej dziewczyny, a sławy nigdy dość.

Jeśli Was to kręci, to kontaktujcie się z autorem i dostarczajcie materiał, uważam że warto wspierać projekt na który nie wyda się nawet grosza - tutaj jeszcze raz opisana strona na której możecie znaleźć więcej informacji o projekcie.

Życzę miłego wieczoru.

Mikołaj Małkiewicz
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 5
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: