Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2016-10-02, Autor: Czesław Mnich, Kategoria: Gry, Liczba wyświetleń: 4339

A A A

Alfabetyczna lista hitów z ostatnich lat - Amiga 68k

Wprowadzenie

Ostatnio miałem ochotę pograć w jakąś nową, fajną gierkę na Amidze. Po dłuższym zastanowieniu przez myśli przeszło mi zaledwie parę tytułów godnych uwagi. Czy faktycznie powstaje tak mało gier na Amigę? Ile tak naprawdę z nich jest na tyle ciekawych aby zachęcić gracza na dłuższą chwilę? Postanowiłem sam sobie odpowiedzieć na te pytania tworząc poniższą listę najciekawszych moim zdaniem produkcji, które ukazały się na przełomie minionych lat. Dla ułatwienia przy każdym tytule umieściłem odnośnik pozwalający na szybkie pobranie gry czy to w wersji dyskietkowej (ADF), CD (ISO) czy instalacyjnej (HD).

Alter Ego (2015) _ADF_

W 2011 roku grupa RetroSouls wydała na ZX Spectrum grę pod tytułem Alter Ego. Ta logiczno-zręcznościowa produkcja zrobiła niemałą karierę na tej platformie i odbiła się szerokim echem na pozostałych. Dzięki grupie Wanted Team możemy również i na Amidze spróbować swoich sił w tej bardzo pomysłowej grze. Port został przygotowany w 2015 roku z okazji kolejnej edycji party RetroKomp/Load Error.

W Alter Ego nasz bohater ma fantomowego braciszka, który porusza się w przeciwnym kierunku do naszego. W grze musimy używać tej umiejętności do zbierania przedmiotów oraz unikania wrogów. Należy jednak pamiętać aby zachować ostrożność za każdym razem kiedy zamieniamy się miejscami z naszym bratem gdyż możemy wpaść w pułapkę bez wyjścia, szczególnie mając ograniczoną ilość zamian.

Asgard Met Vikings (2013) _HD_ _ADF_

Asgard Met Vikings została zaprezentowana na imprezie Evoke 2013 gdzie wygrała w kategorii interaktywne compo. Pozycja powstała dzięki współpracy osób z Paradise oraz a1k.org.

W grze wcielamy się w rolę braci wikingów Svelgura i Ragnara. Naszym zadaniem jest złapanie jak największej ilości butelek rzucanych przez Odyna z Asgardu a zarazem unicestwienie wrogów przeszkadzających nam w tym celu. Maksymalnie możemy mieć przy sobie 9 butelek, które trzeba szybko zanieść do beczki inaczej kolejne będą spadać już na ziemię. Po upuszczeniu 10 butelek następuje koniec gry. Gra oferuje rozrywkę dla jednego lub dwóch graczy. Asgard Met Vikings wygląda sympatycznie i jest w stanie dostarczyć sporych emocji szczególnie grając w drużynie z inną osobą.

Blocky Skies (2016) _HD_ _ADF_ _ISO_

To zręcznościowa układanka opracowana przez grupę Enable Software. Zadaniem gracza jest podążanie niebieskim szlakiem w celu dojścia do mety. Po drodze musimy także zbierać monety, unikać wrogów i starać się nie zejść ze ścieżki, bo inaczej zginiemy.

Nasza ścieżka widoczna jest na ekranie tylko przez chwilę dlatego musimy dobrze ją zapamiętać zanim ruszymy w dalszą podróż. Co gorsza czasu również nie mamy zbyt wiele a podłoga po której stąpamy szybko się zapada. Blocky Skies jest ciekawą produkcją, która szybko zweryfikuje jak dobrą mamy pamięć.

Bomber (2013) _HD_ _ADF_

To projekt stworzony przez polską grupę Amiga Fans. Wersja demo została zaprezentowana na party RetroKomp w 2013 roku. W grze wcielamy się w rolę pilota bombowca, którego jedynym celem jest bombardowanie budynków. Po zrównaniu wszystkiego z ziemią przechodzimy do kolejnego etapu. Warto pamiętać o tym, że nasz pilot ma tylko jedno życie i po jego stracie zaczynamy wszystko od początku. Gra nie należy do trudnych i potrafi wciągnąć na dłuższą chwilę.

Center Court Tennis 2 (2016) _HD_

Powstała na przełomie lat 1996/97 i do działania wymaga kości AGA. Jej autorem jest mało znany Gernot Fritsche. Gra znalazła się na tej liście z tego powodu, że od połowy lat 90-tych pozostawała w stanie surowym na uszkodzonym dysku twardym. Dopiero w 2016 roku została ostatecznie odratowana i upubliczniona.

Na pewno sprawi nie małą frajdę wielbicielom gier sportowych a szczególnie tym którzy są fanami tenisa ziemnego. Zasady gry są bardzo proste, gracz musi za pomocą rakiety tenisowej przebić piłkę nad siatką na pole przeciwnika. Brzmi to prosto ale czy w praktyce tak jest? O tym musisz przekonać się sam.

Cropky (2013) _HD_ _ADF_

Pierwotnie została wydana w 2011 roku na małe Atari. Za amigowy port odpowiedzialni są Adam Stach (programowanie), Piotr Radecki (grafika) oraz Piotr Cieślik (muzyka).

Zasady tej logicznej gry nie należą do trudnych. Na siatce składającej się z samych kropek wstawiamy na przemian z oponentem kreski, próbując w ten sposób zablokować jego ruch. Gracz, który nie będzie już w stanie narysować kreski przegrywa rozgrywkę. Jeśli już kiedyś grałeś w szkole w grę kropki to nie powinieneś mieć problemu aby wygrać z przeciwnikiem.

Donkey Downfall (2014) _ADF_

To gra zręcznościowa stworzona przez Michaela Gibsa z grupy Resistance. Do zadań gracza należy zeskakiwanie z ruchomych platform na niżej położone. Wszystkie platformy przesuwają się w jednym kierunku - do góry. Jeśli na czas ich nie opuścimy to zostaniemy przez nie przygnieceni. To samo jeśli podczas spadania w dół nie wylądujemy na platformie a spadniemy w przepaść to stracimy życie. Zasady gry są bardzo proste choć Donkey Downfall do wymagających nie należy to warto w nią zagrać.

Flappy Bird (2014) _HD/ADF_

Zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda życie latających stworzonek? Teraz masz okazję o tym się przekonać wystarczy, że odpalisz grę Flappy Bird. Jak nie trudno się domyślić w grze sterujemy małym ptaszkiem, który ma za zadanie przelatywać pomiędzy przeszkodami w kształcie rur. Po przekroczeniu każdej z nich zostaniemy obdarowani dodatkowymi punktami. W przypadku kolizji nasza pociecha ginie na miejscu i musimy rozpocząć lot od początku. Niby prosta gra a potrafi wciągnąć na dłuższą chwilę. Autorem portu jest dobrze wszystkim znany Michael Gibs odpowiedzialny za takie produkcje jak AmigaParachute, Donkey Downfall czy łatek do gry Quake.

Giana Sisters Special Edition (2016) _HD_ _ADF_ _ISO_

To nieoficjalna przeróbka bazująca na oryginalnej wersji gry z Amigi. Posiada nową szatę audio-wizualną wzorowaną na hicie dla Nintendo DS z 2009 roku. Za projekt odpowiedzialna jest grupa Reimagine Games.

Giana Sisters jest kultową platformówką posiadającą niesamowitą oprawę graficzną oraz efekty dźwiękowe. W grze wcielamy się w postać tytułowej Giany - małej dziewczynki, która postanawia odszukać rozsypane po wielu krainach diamenty. Czy osiągnie swój cel? To zależy już tylko od Ciebie.

Karateka (2016) _HD_ _ADF_

W marcu tego roku Philippe Guichardon (Meynaf) zaskoczył pozytywnie amigową społeczność swoim nowym portem gry Karateka. Amigowy port opiera się na wersji z Atari ST i trzeba przyznać, że wygląda rewelacyjnie. Gra pierwotnie została zaprojektowana przez Jordana Mechnera, który jest najbardziej znany z innej produkcji a mianowicie z gry Prince of Persia.

Celem gracza jest uratowanie księżniczki Mariko, która została porwana przez złego Akuma. Jako, że naszemu bohaterowi nie są obce sztuki walki a dokładnie karate będzie musiał się zmierzyć z każdym przeciwnikiem, który stanie mu na drodze.

Putty Squad (2013) _ADF_

To gra, która miała być wydana na początku lat 90-tych. Niestety po licznych zapowiedziach w prasie słuch o niej zaginął. Na jej premierę musieliśmy czekać blisko 20 lat a dokładnie do Wigilii 2013 roku kiedy to została udostępniona za darmo za sprawą firmy System 3.

Putty Squad charakteryzuje się bardzo kolorową grafiką oraz płynną animacją, do działania wymaga chipsetu AGA. W grze sterujemy agentem, który musi uratować swoich kompanów. W osiągnięciu naszego celu pomogą nam różne gadżety rozsypane po planszy min. okulary (niewidzialność), ser (teleport), papryczka chilli (nieśmiertelność). Gra nie należy do łatwych ale na pewno nie jednemu graczowi przypadnie do gustu.

ReShoot (2016) _Sklep_

To strzelanka napisana w asemblerze przez utalentowanego programistę Richarda Löwensteina. Do działania wymaga kości AGA w zamian oferując graczowi rozgrywkę w 60 klatkach na sekundę. Gra nie należy do tanich i za samą przyjemność zagrania przyjdzie nam zapłacić 36 euro. Czy warto? Sami oceńcie na podstawie poniższych zrzutów ekranu.

Smarty and the nasty Gluttons (2015) _ADF_

Grupa Scoopex przygotowała grywalną wersję nigdy nie wydanej na Amigę gry "Smarty and the nasty Gluttons". Gra miała swoją premierę w 1994 roku, wtedy to została wydana dla systemu operacyjnego MS-DOS.

W grze sterujemy chłopcem o imieniu Smarty, który aby przejść do kolejnego poziomu musi zebrać 5 kluczy. Brzmi to co prawda na łatwe zadanie niestety w praktyce takie nie jest. Aby zdobyć klucz musimy zabić biegającego po planszy krokodyla zrzucając go z wysokości na innego biegającego poniżej uprzednio trafiając go z pistoletu. Aby nie było za łatwo musimy śpieszyć się z unicestwianiem wrogów w przeciwnym wypadku nasi oponenci będą poruszać się coraz szybciej na ekranie. Gra co prawda nie należy do łatwych ale jest warta zagrania. Na zakończenie dodam, że ta kolorowa platformówka zadowoli się już Amigą 500+ z 1MB Chip Ram. Także na każdej Amidze będziemy mogli ją uruchomić i spróbować swoich sił.

Solid Gold (2013) _ADF_ _Sklep_

To ciekawa platformówka wzorowana jest na takim hicie jak Rick Dangerous. Została stworzona w assemblerze przez dwóch braci Franka i Gerrita Wille. Posiada zoptymalizowany silnik umożliwiający płynną rozgrywkę już na A500 z 1MB RAM.

Opowiada o tym jak nasz bohater John Kayle, który jest zarazem doktorem archeologii otrzymuje list od swojego mentora Montgomerego na temat tajnego projektu badawczego oraz rzadkiego artefaktu Majów. Kiedy Kayle przyjeżdża do swojego mentora zastaje go rannego. Postanawia odszukać skradziony artefakt. Nasza podróż rozpoczyna się w Londynie by później przenieść się do Egiptu, Ameryki Południowej oraz Babilonu. Kto nie miał okazji zapoznać się z tą produkcją niech nie traci czasu i wyrusza w poszukiwania świętego artefaktu. Gra naprawdę warta jest uwagi. Solid Gold dostępny jest również do kupienia pudełkowej w wersji na płycie CD w sklepie Adama Zalepy.

Sqrxz 4 (2016) _ADF_

Ta nietypowa platformówka została opracowana przez grupę Retroguru i jest także dostępna na wielu innych konfiguracjach. Jest to już 4 część przygód o małym zającu przemierzającym bezkresne światy w poszukiwaniu jedzenia i lodowych kulek. Gra nie należy do łatwych i mało kto jest w stanie ją ukończyć bez sekretnych kodów. Na gracza czeka 10 trudnych poziomów naszpikowanych wrogami i innymi przeszkadzajkami.

Szalter (2013) _HD_ _ADF_

Szalter to ciekawa gra logiczna, która dostarczy wiele przyjemności z rozrywki. Zasady gry są bardzo proste więc nie trzeba korzystać z jakiejkolwiek instrukcji. Celem gry jest włączenie wszystkich żarówek, które znajdują się na ekranie. Po ich załączeniu przejdziemy do kolejnej planszy. W grę możemy grać za pomocą dżojstika lub klawiatury, jej autorami są Benedykt Dziubałtowski oraz Czesław Mnich.

Tanks Furry (2016) _ADF_ _Sklep_

Tanks Furry to bardzo ładnie wykonana strzelanka 2d w której zasiadamy za sterami czołgu. Misją gracza jest wyeliminowanie wszystkich napotkanych na ekranie wrogich czołgów zarazem broniąc własnej bazy przed zniszczeniem.

Demo gry zostało zaprezentowane przez grupę Project R3D na imprezie RetroKomp w 2015 roku. W tym roku ukazała się pełna wersja gry również w wersji pudełkowej na płycie CD, którą można nabyć w sklepie Adama Zalepy. Gra oferuje 42 misje w trybie 1 lub 2 graczy oraz masę opcji umilających znacznie rozrywkę.

The Incredible Adventures of Moebius Goatlizard (2013) _ADF_

To interesująca platformówka, która została stworzona przez brytyjską grupę Black Jet. Zadaniem gracza jest zebranie wszystkich przedmiotów znajdujących się na planszy. Jeśli wykonamy pomyślnie robotę to zostaniemy przeniesieni do kolejnego etapu. W osiągnięciu naszego celu przeszkadzać nam będą wszelakiej maści potworki, które musimy unikać za pomocą różnych teleportów. Gierka jest naprawdę wciągająca oraz warta uwagi, naprawdę polecam.

Total Pattern (2016) _HD_

To gra logiczna napisana w AMOSie przez polskiego programistę Djpiotrs. Po raz pierwszy została zaprezentowana na imprezie Retrokomp/Load Error w 2015 roku. Pełna wersja ukazała się rok później gdy do zespołu dołączyły 2 osoby, muzyk Andrzej Drozd oraz grafik Selur.

Total Pattern bazuje na idei Sokobana. Naszym celem jest ustawienie bloków w kolejności jak na załączonym podglądzie mając zarazem ograniczoną ilość ruchów. Gra jest bardzo wymagająca i może szybko zniechęcić co poniektórych graczy. Dodatkowo sterowanie joystickiem nie należy do komfortowych rozwiązań. Niemniej polecam zapoznać się z tą produkcją.

Zerosphere (2015) _HD/ADF_

To gra platformowa, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii Interactive Competition na odbywającym się rok temu party o nazwie Evok 2015. Stworzona przez osobę o ksywce Losso zaliczana jest to najdziwniejszych gier jakie ukazały się w minionym roku.

Zerosphere jest o małym pomarańczowym owalnym ludziku zwanym Squinty, którego wszechświat został przekształcony nie do poznania przez złego Odaka. Naszym zadaniem jest zebranie wszystkich monet rozsypanych na różnych światach bo tylko tak możemy pokonać naszego wroga. Plan ten nie należy do łatwych gdyż świat w którym się poruszamy został zdeformowany i przypomina odbicie lustrzane. Jedynym sposobem na normalne widzenie jest przymrużenie oczu przez naszego bohatera. Niestety ta zdolność działa tylko przez parę sekund na każdym z poziomów dlatego musimy z niej korzystać rozważnie.

Podsumowanie

Jak widać na powyższej liście znalazło się wiele ciekawych produkcji godnych uwagi. Osobiście uważam, że powstało ich znacznie więcej w tym samym okresie, dlatego zachęcam także i Was do podsyłania swoich propozycji na najlepsze gry dla Amigi z procesorem 68k. W ten oto sposób może uda nam się stworzyć kompletną listę największych hiciorów ostatnich lat a zarazem pokazać co poniektórym, że Amiga żyje i ma się dobrze.

Czesław Mnich
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 9
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: