Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2013-01-07, Autor: Szymon Żyła, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 2788

A A A

Krótkie podsumowanie roku 2012

AMIGA OS

  1. Pojawiły się dwie aktualizacje AmigaOS 4.1 - update 5 i update 6
  2. Firma Hyperion uruchomiła AmigaOS Documentation Wiki
  3. Hans de Ruiter dynamicznie rozwijał sterowniki do kart Radeon HD
  4. Pojawiła się pierwsza zapowiedź wsparcia AmigaOS dla USB 3.0
  5. Pojawiła się zapowiedź nowej wersji biblioteki Warp3D, przeznaczonej dla kart RadeonHD

Był to bardzo słaby rok dla AmigaOS. Obie aktualizacje praktycznie niczego nowego do systemu nie wniosły, nie wiadomo też, czy bracia Frieden rozpoczęli pracę nad zapowiadaną obsługą drugiego rdzenia, nie ma także informacji o porcie Gallium3D. W zamian główni deweloperzy naszego systemu zajmowali się portowaniem zewnętrznego oprogramowania. Zaangażowani przez Trevora Dickinsona, borykając się także z kłopotami zdrowotnymi, pracowali nad Timberwolfem, a później LibreOffice.

AmigaOS Documentation Wiki

AmigaOS Documentation Wiki

Największy wkład w rozwój AmigaOS w 2012 roku wniósł Hans de Ruiter (sponsorowany zresztą także przez Trevora), który napisał sterowniki do najnowszych kart graficznych Radeon HD. Niestety nie stały się one częścią składową systemu, prawa do nich zachowała bowiem firma A-Eon. Podobnie stanie się zapewne z "odgrzewanym" właśnie Warp3D.

Ogólnie obraz systemowej "deweloperki" wygląda bardzo źle. Brakuje wyraźnego planu rozwoju i konsekwencji w realizowaniu wcześniej postawionych sobie celów. Kluczowe dla AmigaOS elementy nie są realizowane przez cały zespól programistów, a tylko przez dwie osoby - w obecnych czasach w taki sposób powstają już tylko hobbystyczne projekty. Dodatkowo, co jest niepokojące (wystarczy sobie wyobrazić np. konflikt pomiędzy A-Eon i ACube), wiele kluczowych elementów powstaje poza repozytoriami AmigaOS.

Jeżeli chcemy, aby nasz system stał się nowoczesnym rozwiązaniem to musi on być w taki sposób rozwijany. Potrzebny jest wielofunkcyjny zespół, któremu stawia się jasno zdefiniowane cele. Dynamiczny rozwój AmigaOS nastąpi dopiero wtedy, gdy właściciele ten fakt zrozumieją. Być może jednak firmy Hyperion po prostu nie stać na stworzenie małego agileowego teamu? Zapewne dlatego skazani jesteśmy na przypadkową dłubaninę wolontariuszy oraz widzimisię zewnętrznych firm i sponsorów.

X1000

Amigę One X1000 traktowałem zawsze jako sprzęt dla deweloperów i betatesterów, a nie jako komputer dla końcowego użytkownika. Dlatego nie uważam problemów z jego dostępnością, które wystąpiły w minionym roku, za duże niedociągnięcie. Inwestycja A-Eon miała jednak przynieść Hyperionowi możliwość tworzenia systemu na nowej platformie z nowoczesnymi podzespołami takimi jak 64-bitowy dwurdzeniowy procesor, czy unikalna Xena. Tymczasem, tak jak pisałem już wyżej, w minionym roku nic nie zostało w tym temacie zrobione. Stoimy w miejscu, czyli technologicznie się cofamy. Kolejnymi krokami miała być obsługa elementów związanych z netbookiem (wifi, bluetooth, zarządzanie energią itd.), a potem być może ochrona pamięci. W tej chwili możemy tylko o tym pomarzyć.

TIMBERWOLF


Timberwolf

Timberwolf - nasza stara propozycja logo

Przez cały ten rok ukazywały się kolejne beta wersje Timberwolfa, a na koniec pojawiły się nawet dwa RC. Wydawało się, że w końcu nastąpi przełom. Timberwolf nie stał się jednak jeszcze produktem dla zwykłego zjadacza chleba, głównie przez braki w funkcjonalności i niedopracowanie szczegółów interfejsu użytkownika. Konsekwencja w uzupełnianiu tych brakujących elementów zadecyduje o przyszłości tego projektu. Firefox na Amidze musi po prostu działać tak samo dobrze jak na innych platformach.

APLIKACJE

W 2012 roku pojawiło się sporo drobnych aplikacji użytkowych na Amigę, brakowało jednak mocnych punktów w postaci zupełnie nowych, dużych programów. Warto jednak wspomnieć o nowej wersji beta, rozwijanego przez Grzegorza Kraszewskiego DigiBoostera 3 i przede wszystkim o Hollywood 5: Infinity. Andreas Falkenhahn wprowadził wiele ciekawych funkcjonalności do swojego prezentacyjno - multimedialnego kombajnu. Szkoda tylko, że w połowie roku, ze względu na problemy osobiste musiał wstrzymać sprzedaż tej aplikacji. Jej rozwój nie został jednak zawieszony.

W połowie minionego roku ukazała się także nowa wersja AmiCygnix - unixowego środowisko dla Amigi, spore zmiany wprowadzone zostały do klienta pocztowego YAM, rozwijany był również odtwarzacz AmigaAMP 3. Zainicjowano także bounty mające zapewnić Amidze język Java.

Firma ACube udostępniła Ubuntu LiveCD dla Amigi One 500 (Sam460ex), a firma A-Eon przygotowała także kilka dystrybucji Linuxa dla Amigi One X-1000 (m.in. MintPPC).

GRY

W dziedzinie amigowej rozrywki warto odnotować trzy "wydarzenia":

  1. Po wielu latach pojawiła się nowa gra platformowa na A500 - Sqrxz
  2. Rozwijany był "Oddysey" - ciekawie się zapowiadający nowy projekt gry typu "Dungeon Crawl" (1, 2)
  3. Niemiecka grupa AmiBoing wydała kilka prostych, ale dopracowanych graficznie gier dla AmigaOS 4 (m.in. Balance Blox, A Frog Game i Tap Jewels). Była to nowa jakość w stosunku do portów SDL.

EMULACJA

Niestety prace nad E-UAE z JIT prowadzone przez Almosa Rajnai, pomimo sporego zaangażowania programisty, bardzo wolno się toczyły. Stale rozwijał się natomiast emulator klasycznej Amigi pod Windows - WinUAE.

BlackBerry App World

Super Frog w BlackBerry App World

Klasyczne gry amigowe zawitały na platformę BlackBerry. Wszystko za sprawą umów firmy Amiga Inc., która zaangażowała się w ich sprzedaż w sklepie BlackBerry App World. Pod "spodem" siedzi oczywiście także UAE.

Ventzislav 'drHirudo' Tzvetkov przeportował pod AmigaOS 4 aplikację Atari++, z czego bardzo ucieszyli się wszyscy fani starych 8-bitowych klimatów.

WYDARZENIA

W minionym roku 20-te urodziny obchodził Aminet: 6 stycznia 1992 roku Urban Dominik Müller poinformował społeczność amigową o tym, że posiada konto ftp na serwerze w Szwajcarii i tak się zaczęła historia tego największego archiwum z amigowymi plikami.

2012 rok to także ślub i pogrzeb. Cieszyliśmy się ze zmiany stanu cywilnego przez znanego polskiego amigowca o pseudonimie Benedykt Dziubałtowski. Smutek przyszedł gdy zmarł Jack Tramiel, założyciel firmy Commodore International.

Odbyło się też kilka imprez amigowych. W lutym w Warszawie odbyło się Amiga X Party, na którym po raz pierwszy publicznie zaprezentowano Amigę One X1000. Sporym echem w amigowym światku odbiło się także spotkanie Classic Computing w Lorsch, gdzie pojawił się Petro Tyschtschenko i przyjmował zapisy na fabrycznie nowe Amigi 1200.

Najwięcej jednak nadziei pokładano w jesiennych imprezach AmiWest w USA i Pianeta Amiga we Włoszech. Na pierwszej z nich Steven Soile sprowadził wszystkich marzących o netbooku z AmigaOS na ziemię, udowadniając, że te "targi" to zawsze była tylko swojska impreza dziadków zza oceanu. Z kolei na Pianeta Amiga pokazano obsługę USB 3.0 w wersji beta, triumfował tam jednak konkurencyjny system MorphOS, którego deweloperzy dogadali się z firmą ACube i pozyskali nowy sprzęt PPC dla swojego środowiska.

SPRZĘT

W 2012 roku mieliśmy do czynienia z wieloma informacjami o nowym sprzęcie dla klasycznej Amigi:

  1. Ruszają prace na nową kartą PPC dla Amigi 3000 i 4000
  2. Rozszerzenia przeznaczone dla komputerów Amiga 500, 2000 i CDTV
  3. Karty od Individual Computers

Ku zaskoczeniu wszystkich firma ACube wznowiła sprzedaż swojego najbardziej popularnego produktu, płyty głównej Sam440ep flex, a na koniec roku w Polsce pojawił się nowy sklep ze sprzętem dla Amigi RetroAmi.

EXEC

Pomimo odejścia z naszej redakcji Rafała Chyły rok 2012 okazał się bardzo dobry dla eXeca. W marcu odświeżyliśmy naszą facebookową stronę, a pod koniec kwietnia na Onecie (przy wsparciu eXeca) opublikowałem bardzo ważny artykuł Amiga wczoraj i dziś.

Onet

Artykuł "Amiga wczoraj i dziś" i ponad 200 komentarzy na Onecie

Rafał odchodząc zabrał nam wszystkie swoje artykuły, ale dzięki pracy naszych nowych kolegów - Czesława Mnicha oraz Mikołaja Małkiewicza udało nam się tę stratę szybko nadrobić. Nowe artykuły dotyczą obecnie tematyki "klasycznej" i gier, wydaje się jednak, że bardzo dobrze równoważy to nasze newsy, które koncertują się przede wszystkim na nowinkach ze świata Amigi.

Newsów napisaliśmy w minionym roku więcej niż 2010 i 2011 łącznie! Nikt w Polsce, ale i na Świecie nie pisze tyle regularnych wiadomości tylko i wyłącznie o Amidze i AmigaOS - choćby tylko z tego powodu warto czytać nasz portal! W serwisie amigaos.pl zaktualizowaliśmy katalog oprogramowania, a pod koniec roku zmieniliśmy kolorystykę eXeca. Został napisany także nowy mechanizm wspomagający przygotowywanie newsów oraz duży redakcyjny panel, w którym przygotowujemy wszystkie nowe artykuły. Na pewno usprawni to zdecydowanie redagowanie naszego serwisu.

Moja A500

Latem 2012 roku miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie, tym razem jest to moja osobista rocznica. Minęło 20 lat od zakupu mojej pierwszej Amigi. Popularną "pięćsetkę" uruchomiłem w 1992 roku, z 1MB RAMu i AmigaOS 1.3. To były niezapomniane chwile. Pamiętam, że pierwsza gra w którą zagrałem nazywała się HOI. Zabawna historia - na dyskietce literka "O" wyglądała jak "D", dlatego po latach nie mogłem odnaleźć tego tytułu w sieci.

Zapraszamy do "prenumeraty" naszych comiesięcznych podsumowań amigowych wydarzeń na liście amigaos4-pl.

Szymon Żyła
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 6
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: