Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2017-12-20, Autor: Szymon Żyła, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 2531

A A A

Amiga: czy coś wydarzyło się w 2017 roku?

Mijający 2017 rok był jednym z najgorszych w historii naszego komputera. Osoba, która nie interesowała się amigowymi wydarzeniami praktycznie nic nie straciła, a ja przeglądając wszystkie 500 newsów na eXecu znalazłem tylko 6 istotnych i realnych wydarzeń, które niżej w ramach małej top-listy Wam przedstawiam:

Miejsce 6: Enhancer Software 1.3

Enhancer Software

Enhancer Software z firmy A-Eon pozostaje jedynym miejscem, w którym obecnie "rozwija się" AmigaOS, a przynajmniej jego dodatkowe oprogramowanie i sterowniki. Wersja 1.3 i zawiera sterowniki RadeonHD v2.22/v1.21 ze wsparciem dla rozdzielczości UHD 4K i monitorów z HDMI 1.3+, a także bibliotekę Warp3D Nova/Warp3D Nova SI v1.41 z demo 4K Warp3D Nova oraz OpenGLES v1.15. Warto podkreślić, że rozwój tych sterowników jest kluczowy dla ostatnich modeli komputerów Amiga One wyposażonych w nowsze karty Radeon.

Oprócz tego w pakiecie znajdziemy aplikację Updater aktualizującą jego składniki oraz aplikacje zakupione w AmiStore, AmiSphere Server, sterownik USB PTP z obsługą iOS, nowe systemowe klasy GUI: ListViewer, Thumblist i Anim, animowane ikony w systemie powiadomień Ringhio, odtwarzacz TuneNet z obsługą Shoutcast v2 API i animowanymi powiadomieniami, nowe biblioteki: Codesets, Z i EXIF, Multiviewer ze wsparciem dla EXIF, opcją robienia zrzutów ekranu i automatycznego obracania zdjęć w formacie JPEG i nowe narzędzie do restartu systemu System Reboot.

Na 2018 rok zapowiadana jest wersja 2.0 ES ze sterownikami RadeonHD 3.3 do obsługi ponad 256 MB pamięci graficznej, X-Dock v2, nowym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych i sterownikiem RadeonRX z obsługą kart Radeon Polaris.

Miejsce 5: Amiga Forever 7

Amiga Forever 7

Amiga Forever to komercyjny pakiet do emulacji na PC Amigi klasycznej z procesorami 68k i PPC firmy Cloanto, który jest regularnie od lat rozwijany. Także w 2017 roku, a dokładnie 23 czerwca, pojawiła się nowa, 7 wersja AF, która m.in. umożliwia start komputera PC od razu jako "Amiga", rozszerza opcje związane z emulacją PowerPC, dodaje playlisty i dodatkowe foldery oraz możliwość uruchamiania gier z poziomu Windows File Explorera.

Stały rozwój Amiga Forever jest bardzo ważny dla naszego środowiska z dwóch względów. Jeśli miałbym komuś polecić sposób na szybki, wygodny i legalny (razem z ROMami) powrót do czasów Amigi to właśnie wskazał bym na ten produkt Cloanto. Jest w nim dostępna także emulacja PPC, dzięki czemu istnieje możliwość uruchomienia AmigaOS 4. Amiga Forever może być więc pomostem pomiędzy fanami klasyka i NG. Mam nadzieję, że w tym kierunku będzie się dalej rozwijał.

Miejsce 4: Hollywood 7: Eternity

Hollywood to komercyjny program do tworzenia prezentacji audio-wizualnych, a także aplikacji za pomocą skryptów. Najnowsza, 7-ma już wersja pakietu ukazała się 19 marca 2017 roku pod nazwą "Eternity". Hollywood 7.0 to bardzo duża aktualizacja, zawierająca poprawki, ale także zupełnie nowe możliwości, m.in. pełne wsparcie dla Unicode, natywną obsługę procesorów 64-bitowych (w wersji dla Windows, Linux, Mac OS i iOS), sprzętowe przyśpieszenie skalowania na pełnym ekranie, obsługę kompilacji warunkowej na poziomie preprocesora, nowe możliwości operowania na tekście, wielokolorowe ścieżki wektorowe i zdarzenia oparte o datę i czas.

Hollywood 7: Eternity

Aplikacja Hollywood i Hollywood Designer (edytor prezentacji, GUI dla skryptów Hollywood) rozwijane są już od 15 lat przez firmę Airsoft Softwair (Andreasa Falkenhahna). Wydanie każdej kolejnej wersji jest dużym wydarzeniem w naszym środowisku, a najważniejszą i unikalną cechą Hollywood jest możliwość cross-kompilacji stworzonych przy jej pomocy programów na praktycznie dowolny, popularny system operacyjny: AmigaOS3, AmigaOS4, WarpOS, MorphOS, AROS (x86), Windows (x86, x64), Mac OS X (x86, x64, ppc) i Linux (x86, x64, ppc, arm).

Miejsce 3: Trevor Dickinson na AmiParty XXI

Warto zauważyć, że nasz kraj był przez lata najbardziej niedocenianym miejscem na mapie użytkowników Amigi. "Przyjaciółka" do Polski zawitała na dobre dopiero pod koniec swojej historii z firmą Commodore - dzięki temu polscy amigowcy (a także Ci z pozostałych krajów bloku wschodniego) są pokoleniowo młodsi od kolegów z Zachodu. Poza Sceną ciągle jednak nie mogliśmy się przebić do głównego nurtu "amigowania", główne ze względu na zasobność naszych portfeli i ceny nowych komputerów Amiga One. Wraz jednak z modą na retro udało się zabłysnąć Polakom w tym już malutkim światku amigowym. Znana stała się jedna z naszych imprez - AmiParty, na którą w 2017 roku postanowił przyjechać także Trevor Dickinson z firmy A-Eon. Była to chyba pierwsza wizyta osoby planującej rozwój naszego komputera od czasów pojawiania się Petro Tyshchenko na Amiga Show w 1998 roku.

AmiParty XXI

Dużym rozczarowaniem w polskim środowisku odbił się jednak fakt braku wprowadzenia przez Trevora do sprzedaży taniej Amigi One - płyty Tabor A1222. W 2017 roku były nawet organizowane zbiorowe zapisy na zakup tego komputera. Niestety nadal czekamy...

Miejsce 2: Vampire V4 także jako osobny komputer

Vampire v4

Dobrą odpowiedzią na brak nowej i taniej Amigi One była prezentacja przez Apollo Team prototypu wersji 4 karty Vampire, która będzie dostępna także jako osobny komputer - bez potrzeby podłączenia jej do Amigi klasycznej. Ten sprzęt FPGA będzie pracował jako procesor 68080 w trybie AGA - chipset "SAGA". Mamy więc tak naprawdę do czynienia z pojawianiem się "nowego gracza" nie tylko dla fanów Amigi klasycznej, a także dla tych, którzy nie chcą mieć ze starymi komputerami już nic wspólnego. Wydaje się, że 2018 rok może okazać się decydującym starciem dla fanów NG, powinna pojawić się odpowiedź w jakiej formie dostępne będą dla amigowców nowe komputery/płyty główne.

Oto pełna specyfikacja tego urządzenia:

  • FPGA : Altera Cyclone V A5 (77k LE, technologia 28nm)
  • RAM: 512MB DDR3 (do 1GB/s)
  • FastIDE ze złączem 40- i 44-pin
  • Digital Video-out do 720p@60Hz
  • Dual-Kickstart-flashrom
  • złącze MicroSD
  • zgodność z normami CE, WEEE i RoHS

Miejsce 1: stara, dobra amigowa scena żyje!

Najważniejszym wydarzeniem roku 2017 był dla mnie wysyp typowo amigowych imprez scenowych w Polsce i na Świecie. Co ważne w "compotach" na każdej z tej imprez pełno było produkcji na dobrym, a nawet bardzo dobrym poziomie. Po Datastorm, Load Error, Revision i Riverwash spokojnie można napisać, że stara, dobra amigowa scena znowu żyje. Mam nadzieję, że w 2018 roku scenowcy nie odpuszczą - bardzo Was brakowało, jesteście "solą tej ziemi", bez Was Amiga tak samo nie smakuje.

Little Match Girl - Slayer

eXec.pl - zestawienie wykonanych prac i wydarzeń w roku 2017:

  • pojawiły się duże newsy w formie postera,
  • dla użytkowników Facebooka na stronie głównej serwisu dostępny jest "gadacz",
  • mamy nową wyszukiwarkę opartą o API Google,
  • pojawił się bloczek z newsami z "Forum Amiga One Zone",
  • na belce serwisu dostępne jest radio z amigowymi modułami ModFM,
  • wprowadziliśmy https w serwisie i inne poprawki związane z bezpieczeństwem,
  • zmienił się layout strony głównej - jest m.in. nowe menu i "mniejsze" newsy,
  • galeria ze zdjęciami działa także RWD (dostosowuje się do wymiarów przeglądarki) na urządzeniach mobilnych,
  • pojawił się katalog gier na Amigę
  • napisaliśmy 17 artykułów (duże podziękowania dla Leona i Mikołaja - świetna robota!),
  • najczęściej wyświetlanym dużym newsem był 15 lat Amigi One,
  • przeprowadziliśmy 4 ankiety,
  • kilka razy zaktualizowaliśmy naszą toplistę,
  • kilka razy nasz news pojawił się na stronie głównej serwisu wykop.pl,
  • ukazało się 9 odcinków wideobloga SZAMAN Race,
  • przeprowadziliśmy konkurs świąteczny z nagrodami,
  • liczba unikalnych użytkowników naszego serwisu w 2017 roku wyniosła niecałe 30 tysięcy.
Szymon Żyła
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 23
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: