Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2006-01-15, Autor: Szymon Żyła, Kategoria: Emulacja, Liczba wyświetleń: 2630

A A A

DOSBox - przegląd gier

Spear Of Destiny

Druga część Wolfensteina 3D jest jedną z nielicznych pozycji ze starych gier FPP, której nie można uruchomić bezpośrednio z AmigaOS. Pod DOSBoxem gra działa zadowalająco. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów starego, topornego, ale mającego w sobie jakiś urok Wolfa. Co ciekawe szukając tej pozycji natrafiłem na prekursora Wolfensteina (również ze stajni ID Software) - grę "Catacomb 3-D The Descent".

Prince Of Persia 2

Na Amigę w latach jej świetności pojawiło się bardzo wiele znakomitych gier platformowych. Nie wiadomo jednak dlaczego w 1993 roku firma Broderbund Software nie wydała drugiej części Księcia Persji na nasz komputer. Być może nie chciano ciąć doskonałej 256 kolorowej grafiki do możliwości A500, ale przecież w 1993 roku dostępna już była A1200. Co ciekawe dwa lata później Prince Of Persia 2 ukazała się także na konsolę Super Nintendo. W obie wersje możemy zagrać teraz pod emulatorami. Oto ich wizualne porównanie.

King's Quest 5 - Absence Makes The Heart Go Yonder

Projekt FreeSCI - silnika, pozwalającego uruchamiać gry słynnej firmy Sierra, rozwija się niestety wolno. Wiele gier nie jest obsługiwanych, a i działanie samego programu pozostawia jeszcze sporo do życzenia. Miłośnicy starych przygodówek mogą więc sięgnąć po DosBoxa. Poniżej prezentuję obrazki z 5-tej części słynnej gry King's Quest. Jak widać wersja dla PC posiada o niebo lepszą grafikę od wersji na Amigę i jest dostępna także w języku polskim.

Disc World

"Świat Dysku" to zbiór ksiąg Terry'ego Pratchetta o płaskim świecie płynącym przez wszechświat na grzbiecie A-Tuina, wielkiego żółwia. Są one bardzo zabawne, ironicznie komentują współczesną popkulturę i politykę. Co ciekawe opowieści nie zazębiają się w fabule, jednak wiele postaci przewija się w książkach, jak np. Śmierć, czy Rincewind (mag-nieudacznik). I właśnie w grze wydanej przez Psygnosis w 1995 roku wcielamy się w postać Rincewinda. Naszym zadaniem jest zapobiec zniszczeniu świata przez Smoka. Czeka nas wiele, czasami bardzo śmiesznych zagadek do rozwiązania, a wszystko okraszone jest doskonałą grafiką (która chyba się nie zestarzała) i działa znakomicie na DOSBoxie.

Legend Of Kyrandia 2 - Hand Of Fate

Na Amigę ukazała się tylko pierwsza część baśniowej trylogii Legend Kyrandii, w dodatku z gorszą, ECS-ową grafiką (obrazek z wersji dla PC). Pod DOSBoxem bardzo dobrze działa część druga, co ciekawe jest także w polskiej wersji językowej (włącznie z lektorem!).

Lost Files Of Sherlock Holmes

"Młoda kobieta została brutalnie zamordowana na tyłach Regency Theatre na Oxford Street. Oczywiście po pomoc inspektor Lestrade prosi znanego detektywa Sherlocka Holmesa oraz jego przyjaciela doktora Watsona. Od początku jednak, inspektor opierając się na poszlakach, podejrzewa kto jest sprawcą morderstwa. Wszystkie ślady wskazują na okrytego złą sławą Kubę Rozpruwacza.

Lost Files of Scherlock Holmes to program mający w sobie to "coś". Dzięki cudownej, utrzymanej w odcieniach szarości i brązu grafice oraz klimatycznej muzyce, została wspaniale zachowana atmosfera wiktoriańskiego Londynu. Okryte niekończącą się mgłą i strugami deszczu miasto, pełne wąskich uliczek i zaułków, pośród których Scherlock Holmes szukać będzie rozwiązania krwawej zagadki. Scenariusz utrzymany w stylu twórczości Arthura Conana Doyla, pełen zaskakujących zwrotów akcji i zakończenia, które wcale nie pokrywało się z hipotezą inspektora Lestrada... Klasyka gatunku."
źródło - adventure.klasyka.do.pl

Dragonsphere

Na początku lat 90-tych firma MicroProse wkroczyła na rynek przygodowych sequeli produkcjami dla PC - Rex Nebular, Return of the Phantom i właśnie Dragonsphere (Smocza Kula). W grze wcielamy się w postać młodego króla krainy Callahach, która nękana jest przez złego Czernoksiężnika Sanwe. Jest to bardzo udana odpowiedź MicroProse na cykle King's Quest i Hero's Quest ze stajni Sierra On-Line.

Eye Of The Beholder III

Tylko dwie pierwsze części tej kultowej serii - Eye Of The Beholder zostały wydane w wersji na Amigę (w dodatku z gorszą grafiką).


część I


część II

Trzecia część ukazała się na PC. Ma ona największą objętość, nowy interfejs, nowe portrety bohaterów i nowe czary.

Koneserzy gatunku co prawda twierdzą, że jest to część merytorycznie najsłabsza, ale myślę, że i tak warto po nią sięgnąć. Oczywiście jeżeli tylko ktoś jest cierpliwy i dysponuje bardzo dużą ilością wolnego czasu.

Lands Of Lore - Throne Of Chaos

Nie będę ukrywał, że w połowie lat 90-tych zazdrościłem tej gry użytkownikom PC. Firma Westwood, która po drugiej części Eye Of The Beholder zerwała współpracę ze Strategic Simulations Inc. przygotowała produkt niemalże doskonały.

Grafika jeszcze dzisiaj robi ogromne wrażenie - wspaniała kolorystyka i dopracowanie szczegółów. Gra nie należy do najłatwiejszych i podobnie jak przy EoB potrzeba sporo czasu, aby ją ukończyć.

Trzeba przedostać się przez lasy, bagna, labirynty, kopalnie, wieże i pokonać przerażające hordy czarownicy Scotii oraz ją samą.

Dungeon Hack

Powracamy znowu do firmy SSI, aby przyjrzeć się grze Dungeon Hack. Tutaj inaczej niż w Eye Of The Beholder poruszamy się tylko jedną osobą i co ciekawe gra za każdym razem jest inna. Sami możemy określić parametry labiryntu, do którego przyjdzie nam zstąpić - w tę grę można więc grać wiele razy i na różne sposoby.

Dungeon Hack oparty jest na zasadach Advanced Dungeons & Dragons, co widoczne jest przy wyborze postaci i dostępnych statystykach. Grafika w grze jest ładna, a prędkość działania pod DOSBoxem bardzo dobra.

Michael Jordan In Flight

Ciekawie zrobiona gra w koszykówkę. Do sterowania używamy myszki - poruszamy nią do przodu, w tym i na boki, podajemy lewym klawiszem, a prawym rzucamy. W opcjach można ustawić miejsce położenia kamery. Prowadzimy zespół Wilmington z Północnej Karoliny. Partnerów dla Jordana wybieramy spośród 27 graczy tego zespołu. Gra się trzech na trzech na jeden kosz i można sterować tym z zawodników, który akurat jest przy piłce, lub tylko postacią Michaela. Niestety digitalizowana grafika postaci mocno się już zestarzała, jednak z czystej ciekawości warto sięgnąć po ten kiedyś obsypywany nagrodami i wyróżnieniami przebój koncernu Electronic Arts.

International Tennis Open

Ładnie wykonany tenis ziemny z 1996 roku. Dostępny jest trening, mecz towarzyski i udział w turnieju (Nowy Jork, Paryż i Londyn - korty o różnym podłożu). Można zmieniać skalę trudności. Gra szybko działa pod DOSBoxem. Bardzo brakuje obecnie na Amigę tego typu sportowych produkcji.

DinoPark Tycoon

Dinopark Tycoon to gra strategiczno - ekonomiczna. Budujemy zoo z dinozaurami i nim zarządzamy. Kupujemy teren i młode dinozaury, które umieszczamy w zagrodach.

Musimy troszczyć się o ich wyżywienie, a także o odpowiednie wyposażenie zoo. I jak to w takich grach bywa najbardziej liczą się oczywiście finanse. Zyski ma nam przynosić sprzedaż biletów, ale w trudnej sytuacji można także zaciągnąć pożyczkę. Grafika jest niezła, a i merytorycznie gra nie budzi większych zastrzeżeń (przynajmniej tak mi się wydaje, na dinozaurach się nie znam).

Buzz Aldrin's Race Into Space

  • 1957 - sztuczny satelita Ziemi (ZSRR)
  • 1958 - satelita komunikacyjny (USA)
  • 1959 - trafienie ziemskiego obiektu w Księżyc (ZSRR)
  • 1959 - zdjęcie Ziemi z kosmosu (USA)
  • 1961 - człowiek w kosmosie (ZSRR)
  • 1965 - wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną (ZSRR)
  • 1969 - pierwszy człowiek na Księżycu (USA)

Wiosną 1957 roku zostajesz dyrektorem amerykańskiego lub radzieckiego programu kosmicznego. Dobierasz sprzęt, nadzorujesz prace badawcze, ustalasz priorytety rozwoju, szkolisz astronautów, stawiasz kolejne budynki na terenie kosmodromu. Wszystko po to, aby wyprzedzić rywala, na którymś z ważnych etapów podboju kosmosu.

Sołtys

Zabawna gra przygodowa polskiej firmy L.K. Avalon - Sołtys. Akcja rozgrywa się w realiach polskiej wsi, skojarzenia z Wąchockiem i dowcipami o nim (które zresztą występują w grze) nasuwają się same.

Szymon Żyła
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 9
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: