Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2005-08-06, Autor: Konrad Bielski, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 3674

A A A

Piszemy pierwszy program dla AmigaOS 4

Chciałem pokazać jak zacząć przygodę z programowaniem na przykładzie krótkiego programu typu "hello world" napisanego w języku C++.

Etap 1. Instalacja SDK

Więcej na ten temat znajdziecie w artykule AmigaOS 4 Software Developer Kit 51.15. Instalacja SDK (łącznie z potrzebnymi kompilatorami) jest banalnie prosta i nie wymaga od nas żadnej wiedzy z zakresu programowania.

Etap 2. Piszemy program

Tutaj by się przydało już coś wiedzieć na temat składni języka, którym zamierzamy się posłużyć. Podany poniżej przykład jest w pełni przenośny i powinien zadziałać pod dowolnym systemem operacyjnym. Podstaw języka C++ należy szukać w książkach lub na kursach dostępnych w internecie. Gdy już wiemy co chcemy napisać i mniej więcej jak to zrobić, uruchamiamy edytor tekstu i wklepujemy nasz kod, który następnie zapisujemy na dysku.

Etap 3. Kompilujemy

Nic skomplikowanego, plik z rozszerzeniem .cpp to nasz kod źródłowy, podajemy nazwę pliku wykonywalnego i czekamy na uwagi kompilatora.

Etap 4. Uruchamiamy

Jeśli kompilacja przebiegła pomyślnie, nie było żadnych błędów, możemy próbować uruchomić nasz program.

To już wszystko. Pierwszy program dla AmigaOS 4 mamy za sobą. Teraz powinniśmy się pouczyć i pomóc w portowaniu FireFoxa lub OpenOffice.

Konrad Bielski
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 21
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: