Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2013-08-21, Autor: Miikołaj Małkiewicz, Kategoria: Gry, Liczba wyświetleń: 2455

A A A

Black Viper

Black Viper

Chciałbym przedstawić Wam grę a'la Lotus. Tym razem jednak będziemy kierować motorem, przepraszam motocyklem w dodatku całkiem nieźle uzbrojonym, ale o tym potem.

Więc może fabuła

Rok 2148 - na naszej kochanej planecie wybucha wielka zadyma (czyt wojna). Olbrzymie promieniowanie z jej powodu zabija znaczną część ludzkiej braci. Nieliczne obszary, w których da się żyć kontrolowane są przez ludzi mojego sąsiada z piwnicy tzn. przez tzw. "Ludzi Podziemia", którzy są po prostu bandytami.

Rok 2161 - rebelianci (no chyba nie myśleliście, że ludzi nie stać już na walkę ze sobą?) tracą swojego przywódcę co jest dla nich potężnym ciosem.

Rok 2166 - syn zabitego przywódcy na 25 urodziny dostaje motocykl który jest super - bronią (kto pamięta serial Viper ?) i postanawia się odwdzięczyć wycinając tych złych ludzi bez grama litości.

Gra stworzona jest przez LightShock Softwane, a wydana przez Neo i jak widać ma dosyć mroczną atmosferę.

Black Viper

Przejdźmy jednak do intra

Wersje dyskietkowe ECS i Aga technicznie są takie same i całe szczęście w dobrej jakości. Jasno wprowadzają w opisaną wyżej fabułę oraz możemy się z niej dowiedzieć, że nasz Black Viper jest już kolejną wersją rozwojową wcześniejszych modeli, których dane też możemy w interku obejrzeć. Niby nic, a jednak widać że nie odwalili fuszerki. Wersja CD32 intra jest ulepszona o digitalizowaną mowę oraz całkiem niezły filmik z dobrze dopasowaną muzyką.

Menu

Za dużo opcji w nim nie ma, ale warto wybrać sobie poziom trudności i sposób sterowania. Jeśli nigdy nie grałeś / grałaś w szybkie strzelaniny wybierz najłatwiejszy poziom, jeśli jednak grałeś i chcesz się zdrowo napocić - spokojnie ustaw sobie najtrudniejszy. Sposobów sterowania jest bardzo dużo, w tym kilka opcji dla pada od CD32 dzięki czemu każdy sobie dobierze coś dla siebie.

Black Viper

Grafika

Chciałbym się przyczepić i nie za bardzo mam do czego. Ktoś powie ciemna paleta barw, ale przecież akcja gry toczy się niemal zaraz po apokalipsie więc to do gry pasuje. Motocyl wygląda świetnie, jego animacja też. Scrolling ekranu jest świetny - ta gra po prostu wyciąga chyba maksimum nawet z ECS pod tym względem. Tła są bardzo ładne, tak samo jak otoczenie drogi. Mi najbardziej podoba się tło nieba, które zmienia się w czasie trwania etapu. Co ważne etapy toczą się w różnych warunkach pogodowych - deszcz radioaktywny, pustynia, obszary z niską temperaturą - jest w czym wybierać. W wersji CD32 każdy etap kończy się filmikiem, czy raczej wstawką FMV (ale nie trzeba mieć drogiego modułu żeby to zobaczyć), dość krótką, ale za to porządną. Wersje ECS od AGA rozróżnia to, że w tej drugiej jest więcej elementów przy drodze i troszkę więcej kolorów.

Black Viper

Muzyka

Jest pięć modułów przyzwoitej jakości oraz całkiem dobre odgłosy broni - dużo nie ma to i na całe szczęście nic nie popaprali. Niestety wersja CD32 nie ma dodatkowych utworów.

Jedziemy i walczymy

Generalnie strzelamy do wszystkiego na drodze poza ciężarówkami z napisem Amiga - tak "Amiga" więc i amigowcy przeżyli apokalipsę i też nawalają się z tymi złymi. Ciężarówki należą pewnie do do Petro i przeważą "nówki nie śmigane A1200 made by Escom" :-) Poza strzelaniem warto zbierać bonusy typu osłona, kasa czy energia. Jak jest kasa to trzeba ją spożytkować więc po każdym etapie idziemy do sklepu gdzie można naprawić nasz wehikuł, kupić strój chroniący przed promieniowanie czy zasięgnąć informacji o trasie - przydaje się czasem. No i oczywiście broń: karabiny. plazmy, rakiety, lasery itp. zadowolą każdego. Możemy zamontować kilka broni naraz - wtedy w czasie etapu możemy się między nimi przełączać. Aha - to że nasz pojazd jedzie nie znaczy iż nie możemy uszkodzić jakiejś systemu broni np. mieliśmy plazmę i karabin ale etap kończymy tylko z karabinem.

Black Viper

Ocena

Mi ta gra się bardzo podoba, ale ma jedną wadę - brak zapisu stanu gry co czasami wnerwia bo trzeba zaczynać od początku. Fajne jest to, że nie mamy jednej wyznaczonej trasy - możemy sobie wybrać dzięki czemu grę można przejść kilka razy bez powtarzania etapu. Daję jej 9/10 nie dlatego że to jest coś mega - wielkiego, ale za to że jest coś bardzo grywalnego.

Poniżej bonus dla tych co szukają optymalnej prostej trasy (ale nie podam co kupić w sklepach bo praktycznie przeszedł bym Wam grę). Jedźcie tak:

 • Rebels Base -> Korev
 • Korev -> Behamount
 • Behamount -> Laim
 • Laim -> Ondruska
 • Ondruska -> Baoling
 • Baoling -> Devonsher
 • Devonsher -> Main.City
 • Main. City -> White Mts
 • White Mts -> Arkham
 • Arkaham (Redeminds)
  • Obrazki, których użyłem w artykule pochodzą z serwisu www.lemonamiga.com. Ostatni z nich pochodzi z wersji AGA.

Miikołaj Małkiewicz
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 6
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: