Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2015-01-26, Autor: Szymon Żyła, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 4098

A A A

2014 - jaki był ten rok dla Amigi?

AmigaOS

Na początku roku dowiedzieliśmy, że system Amigi ma wsparcie dla mechanizmu FUSE i tym samym systemu plików NTFS. Latem dla posiadaczy X1000 dźwięk HD stał się normalnością, pojawiły się także kolejne aktualizacje sterowników dla Radeonów HD.

Był to jednak kolejny kiepski rok dla zwykłych (nie betatesterów) użytkowników systemu AmigaOS. Tłumaczyliśmy to zaawansowanymi pracami nad wersją 4.2 jednak na koniec roku okazało się, że musimy zapłacić za "odgrzewanego kotleta", czyli ponowne pudełkowe wydanie AmigaOS 4.1.

AmigaOS 4.1 FE

Jedynym plusem było to, że dosłownie każdy mógł sobie zamówić AmigaOS 4.1 FE w pudelku DVD, także użytkownik peceta - wydanie systemu zbiegło się bowiem w czasie z nową wersją 3.0 WinUAE z emulacją PPC. Cena za system wynosiła tylko 30 euro - posypało się więc sporo zamówień, także w biednej Polsce. Dzięki temu firma Hyperion zapewniła sobie prawdopodobnie finansowanie rozwoju AmigaOS na kolejne lata - mam nadzieję, że będą bardziej owocne.

Sprzęt

Jeśli chodzi o NG to (w wyniku głosowania) poznaliśmy nazwy kolejnych modeli Amgi - Cyrus przerodził się w Amigę One X3500, Amigę One X5000/20 i Amigę One X5000/40. Na AmiWest odbył się premierowy pokaz X5000, a na MicroAlchimie III ACube Systems pokazało ekonomiczną wersję płyty SAM460 - CR.

AmigaOne X5000

Na "klasyku" nadal królowała niemiecka firma Individual Computers, która m.in. wprowadziła na rynek nową kartę ACA 1233 40 MHz i kontroler USB o nazwie "RapidRoad". Firma A-Eon cały czas aktualizowała informacje na temat karty dźwiękowej Prisma Megamix - sprzęt w końcu jednak nie trafił do sprzedaży.

Jedną z największych ciekawostek sprzętowych w 2014 roku były zdjęcia z linii produkcyjnej w Hong Kongu, które wykonał w 1992 roku Robert Baker - inżynier firmy Commodore.

Oprogramowanie

W poprzednich latach mieliśmy sporo niedokończonego oprogramowania w wersjach beta. 2014 rok pozytywnie jednak zaskoczył ilością funkcjonalnych, ukończonych aplikacji. Najważniejsze z nich to: przeglądarka Odyssey 1. 23, aktualizacje MUI 4.0 (także dla AmigaOS 3), Directory Opus 5.90, DigiBooster 3 /3.1, LiveForIt-MPlayer i pierwszy amigowy sklep z oprogramowaniem - "AMIStore".

Odyssey Web Browser

Do sprzedaży powrócił jeden z najważniejszych programów na Amigę - Hollywood. Ukazało się także kilka wersji beta E-UAE z JIT - kolejne coraz bardziej zoptymalizowane i przydatne. W dziedzinie emulacji w 2014 roku otrzymaliśmy jeszcze od HunoPPC port multiemulatora Final Burn Alpha, który posiada wsparcie dla przeróżnej maści konsol i automatów do gier.

Gry

W 2014 roku ukazała się pierwsza od lat komercyjna gra na Amigę klasyczną - Tales of Gorluth. Z innych ciekawych pozycji na starą Amigę warto przypomnieć amigowy klon gry "Flappy Bird".

VoxelNoid

Amazing Voxel Bird Saga było tym samym "flappy" ale już pod AmigaOS 4 z Warp 3D - za grę odpowiadał zespół Cherry Darling. Uwzględnili oni Amigę podczas produkcji swoich komercyjnych gier dla AppStore i Google play, dzięki temu otrzymaliśmy jeszcze świetny klon Arkanoida "VoxelNoid" i ładnie wykonanego pokera "Ace Of Hearts".

Z ciekawych gier na Amigę NG muszę jeszcze wspomnieć o czwartej części platformówki Sqrxz i portach Huno PPC - m.in. Smokin' Guns i Urban Terror.

Publicystyka

Artykułem numer jeden w 2014 roku był tekst na internetowych stronach magazynu Time, który przypomniał Amigę i oprogramowanie Digi-View.

Amigazyn

W Polsce sporo o Amidze pisał na swoim blogu Rafał Chyła, a dzięki aktywności Adama Zalepy ukazał się nowy podręcznik do AmigaOS 3 oraz papierowy kwartalnik Amigazyn. Sporym zainteresowaniem cieszył się także podcast o Amidze prowadzony przez Krzysztofa Radzikowskiego - AmiWigilia.

Wydarzenia

Na AmiWest 2014 dowiedzieliśmy się, że podobno Libre Office jest przeportowany i przygotowywany do testów - nikt jednak aplikacji publicznie nie zaprezentował. Fakt dokonania takiego portu spokojnie mógłby jednak pretendować do najważniejszego wydarzenia nie tylko minionego roku, ale i całej amigowej dekady. Najbliższy czas pokaże na ile te informacje podane jesienią były prawdziwe...

W magazynie Muzeum Andy'ego Warhola w Pensylwanii odnaleziono prace Andy'ego Warhola, które na amigowych dyskietkach przeleżały niemal 30 lat. W sumie znaleziono 18 grafik.

The Watchmaker Of Light

Z ciekawszych wydarzeń w naszym kraju warto przypomnieć, że po wielu latach milczenia do fanów komputerów retro (czyli nie do nas?) podczas imprezy Pixel Heaven przemówił redaktor naczelny Magazynu Amiga - Marek Pampuch. We wrześniu odbyło się 6-te party scenowe Riverwash - amigowcy najbardziej zaistnieli w kategorii "Demo" i "Oldskool GFX". W Rzeszowie zorganizowano serię spotkań promujący Amigę, pod hasłem: "AMIGA - początki kultury w wersji cyfrowej".

eXec

Rok 2014 był bardzo udany dla naszego magazynu. Czesław 'Leon ' Mnich wszedł w skład naszej redakcji, a bardzo duże zaangażowanie wykazywał Moskic. W sumie napisaliśmy 26 artykułów (o 7 więcej niż w 2013 roku), co jest największą liczbą tekstów na temat Amigi w polskim internecie. Hitem, także na zachodnich portalach, okazał się mini podręcznik Leona opisujący tworzenie postaci w grze Gloom. Udało nam się zrealizować interesujące wywiady ze znanymi amigowcami, w tym bardzo ważną rozmowę z SirLEO. Po raz kolejny przekroczyliśmy także liczbę 500 newsów (średnia 1.42/dzień ) - możecie być więc prawie pewni, że w naszym serwisie codziennie będzie jakaś nowa wiadomość, a nawet jeśli jej nie ma to następnego dnia będzie ich kilka! :-)

Gloom Deluxe

Artykuły 2014 - tematycznie:

  • gry "klasyczne": 9
  • sprzęt: 4
  • wywiady: 4
  • gry "NG": 3
  • oprogramowanie: 3
  • publicystyka: 3

Od strony programistycznej udało mi się uruchomić nowe forum w pełni zintegrowane z głównym serwisem. Tym samym zakończył się odwieczny problem podwójnych kont w naszym magazynie. Zdaję sobie sprawę z tego, że forum nie posiada jeszcze wielu podstawowych funkcjonalności - prace nad nim będą jednak stale prowadzone.

Wiele osób zaczęło znowu aktywnie wypowiadać się w naszym serwisie - w okresie świątecznym przeprowadziliśmy dla nich konkurs z cennymi nagrodami. Użytkownicy którzy otrzymali bana lub usunęli konto mogą nadal powrócić do pisania na eXec.pl.

Oprócz papierowych zinów dla amigowców w polskim internecie potrzebujemy normalnego magazynu ze stale piszącym zespołem. Serdecznie zapraszamy więc wszystkich chętnych do pomocy - zapewniamy duże wsparcie we wszystkich obszarach i pełną autonomię.

Osobiście w 2015 roku bardzo bym chciał powrócić do opisywania systemu AmigaOS 4 (co obecnie najbardziej u nas kuleje) i nowego oprogramowania. Chciałbym także przeprowadzić kilka rozmów/wywiadów. Trzymajcie więc kciuki za eXeca!

Szymon Żyła
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 0
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: