Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2015-10-19, Autor: Mikołaj Małkiewicz, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 3935

A A A

Stare książki o Amidze: Instrukcja obsługi (1993 rok, Andrzej Pawłowski)

Wita nas kolorowa okładka, która może budzić uśmiech politowania - nie nie jest źle zrobiona, po prostu czasy się zmieniły i dzisiaj na pewno zostało by to zrobione lepiej.

Instrukcja

Dalej mamy spis treści z którego wynika, że książka jest naprawdę dla prawdziwych laików którzy widzą Amigę pierwszy raz na oczy. Następny rozdział powinni sobie przeczytać natomiast wszyscy którzy kupują Amigi w stanie rzekomo "fabrycznym" gdyż opisuje on co powinno znajdować się w pudełkach jeśli chodzi o modele A500/2000 i CDTV. Dalej autor pisze o tym jak podłączyć monitory różnego typu, telewizor i osobno jak podłączyć CDTV. Mamy opisy portów - ładnie opatrzone rysunkami i instrukcje obsługi pilota od CDTV.

Dyskietka

Na dział obsługa dyskietek tylko się uśmiechnąłem (na eXec.pl także piszemy o dyskietkach), przypomniała mi się tylko gra Rise of The Dragon gdzie dyskietek było... 10 sztuk (mi zawsze w takiej sytuacji przypomina się "Beneath a Steel Sky", gdzie było ich 15 :)).

Dalej mamy takie informacje jak: co to jest wskaźnik, jak korzystać z górnego menu, co to jest reset, ikony i okna.

Workbench - wstawka SZAMANa:

Jak widać w książce są także błędy merytoryczne. Workbench nie jest bowiem systemem operacyjnym, choć być może w tamtych latach mogło się Panu Pawłowskiemu tak wydawać. System operacyjnym Amigi jest AmigaOS, który posiada m.in. Kickstart, AmigaDOS i graficzny interfejs użytkownika Workbench.

Workbench

Prawidłowo powinno to brzmieć w następujący sposób:

Workbench to nazwa graficznego interfejsu użytkownika. Interfejs ten umożliwia sterowanie wszelkimi funkcjami Amigi, a jednocześnie jest tzw. systemem przyjaznym dla użytkownika (ang. User Friendly System)., to znaczy, że jak najbardziej stara się pomoc użytkownikowi w obsłudze. Workbench jest więc pośrednikiem pomiędzy Tobą, a systemem operacyjnym AmigaOS. Teraz omówimy poszczególne elementy Workbench'a.

W książce znajdziemy jeszcze komendy Comand Line Interface czyli CLI oraz komunikaty błędów. Ostatnie strony to opis możliwości rozbudowy Amigi o nowe urządzenia, dział jak dbać o mysz oraz dane techniczne Amig wymienionych w tytule książki.

Myszka

Co było "na plus"?

Naprawdę książka jest napisana bardzo zrozumiałym językiem co w przypadku książek dla początkujący jest bardzo ważne. W książce nie ma zbędnych zapychaczy, po prostu podstawowe informacje dla świeżego użytkownika Amigi.

Co było "na minus"?

Książka mało się tyczy CDTV, właściwie jeśli chodzi o jej standardowy wariant to informacje dla jej użytkowników są tylko w trzech miejscach, a mianowicie gdy autor opisuje co powinno być w pudełku, dane techniczne i dodatkowe wyposażenie dla CDTV. Być może książka jest odrobinę za krótka.

Ocena

Książka jest dobra, co prawda nie jest to majstersztyk, ale biorąc pod uwagę do kogo ta książka była adresowana to efekt końcowy można uznać za zadowalający. Książka przyjemna w odbiorze 8/10.

Mikołaj Małkiewicz
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 12
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: