Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2016-02-02, Autor: Szymon Żyła, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 3027

A A A

eXecowe podsumowanie 2015 roku

Na pewno 2015 rok był wyjątkowy, gdyż z racji 30-tych urodzin wiele o Amidze się pisało i mówiło, odbyło się sporo spotkań "po latach". Czy jednak coś ruszyło "do przodu" w kwestii oprogramowania, gier i sprzętu? Przeczytajcie nasze podsumowanie - dla ułatwienia podzieliliśmy je na kategorie:

AmigaOS

Niestety nadal brak nowej wersji systemu operacyjnego Amigi.

W kwietniu ukazał sterownik 3D dla kart RadeonHD Southern Islands. Opracowanie tego sterownika było jednak efektem objęcia praw do Warp3D przez A-EON Technology i podjęcia współpracy z Hansem de Ruiterem. W pierwszej połowie roku pojawiły się także nieprzyjemne plotki o rzekomym bankructwie firmy Hyperion, które szybko zostały zdementowane.

Amiga Forever 2016

We wrześniu pojawiło się SDK 53.30 dla Final Edition, a na koniec roku Hyperion pochwalił się tym, że AmigaOS 4.1 Final Edition Classic jest na stronach pakietu Amiga Forever dostępny w formie "digital download". Cyfrowa dystrybucja systemu wraz z coraz większym wsparciem ze strony WinUAE to bardzo dobry ruch, który być może pozwoli Belgom wyjść z ewidentnego dołka i dalej ruszyć z pracami.

Nasze marzenia o kolejnych wersjach AmigaOS rozpalił Thomas Frieden publikując na oficjalnym blogu opis prac dotyczących wielordzeniowości. News na ten temat był jednym z najpopularniejszych w Best of eXec 2015 - ponad 1600 odsłon...

Sprzęt

Firma A-Eon zaskoczyła wszystkich prezentacją nowego rozwiązania sprzętowego, czyli płyty Tabor, która powstała we współpracy z włoskim ACube. Na tym sprzęcie (drugiej w historii płycie Amigi w formacie MiniITX) zbudowana ma zostać nowa Amiga One A1222. Ale największe zainteresowanie w naszym serwisie (nr 2 w "Best Of") wzbudziły zdjęcia Amigi One X5000, podesłane nam przez jednego z betatesterów. Komputer ten nie trafił jednak w 2015 roku do normalnej sprzedaży.

Amiga One A1222

Za 25 tys. euro można było zakupić (to nasz nr 4 w "Best of eXec 2015") od Petro Tyschtschenko prototyp Amigi "Walker". Najciekawszą jednak propozycją dla fanów klasycznej Amigi w 2015 roku okazała się bardzo szybka karta Vampire dla Amigi 600 zbudowana na rdzeniu FPGA, która pod koniec roku trafiła do produkcji. Swoje karty sprzedawała nadal (choć te z 030 już tylko w limitowanej serii) firma Individual Computers, a jedno z marketingowych rozwiązań tej firmy przejdzie do historii - nowe funkcjonalności karty ACA1221 można uaktywnić (zakupić specjalne kody) poprzez... stronę internetową.

Na rynku pojawiło się lub zostało zaktualizowanych sporo (m.in. Ryś, Sum, Jerry) adapterów myszki, joya/pada i klawiatury - oby przy innych rozwiązaniach sprzętowych była aż taka konkurencja. Kończąc wątek starszych komputerów nie można zapomnieć o tym czego dokonał w minionym roku Dennis Boon - pod Mediatorem i WarpOS uruchomił kartę Sonnet Crescendo 7200, czyli zrobił to co kiedyś zapowiadał polski Elbox promując Sharka PPC.

Oprogramowanie

Pierwsze dni roku 2015 roku to długo wyczekiwane EUAE z JIT w wersji 1.0. Najważniejszym jednak programem, który wyszedł na Amigę w 2015 roku był Hollywood 6: Epiphany. Oprócz niego nie ukazała się żadna inna duża komercyjna aplikacja. Odnotować można kilka aktualizacji - pojawił się nowszy MPlayer, Directory Opus 5 pozbył się sporej liczby błędów, był nowszy AmigaAMP i SimpleMail, rozwijana była przeglądarka NetSurf, skompilowano arkusz kalkulacyjny Ignition dla AmigaOS 4 i nowsze wersje smTube, stale rozwijane było MUI 4.

Sklep AmiStore

W 2015 roku amigowcy zaczęli kupować oprogramowanie w postaci cyfrowej w sklepie AmiStore, uruchomionym przez firmę A-Eon. Na razie są tam tylko drobne pozycje - jak mówią "szału nie ma". Pewnym wydarzeniem może być za to skompilowanie kilku aplikacji w Javie z wykorzystaniem amigowego GUI czym pochwalił się w październiku Joakim Nordstrom, autor projektu JAmiga, na swoim blogu. Inną software-ową ciekawostką, tym razem archeologiczną, może być kod źródłowy programu Deluxe Paint, który został uwolniony w 2015 roku za zgodą firmy Electronic Arts.

Ján Zahurančík, autor pakietu do emulacji Amigi - AmiKit, doszedł do wersji ósmej i stale ją rozwijał, a wersja 8.5.1 zawierała nową ciekawą opcję, która pozwala na uruchamianie z poziomu emulowanego Workbencha aplikacji z Windowsa lub Linuxa. Funkcjonalność nazwano "Rabbit Hole".

Gry

W 2015 roku doczekaliśmy się (od pierwszych zapowiedzi minęło 12 lat!) kolejnej dużej komercyjnej gry na Amigę - pod AmigaOS 4 można zagrać w Gorky 17, produkcję polskiej grupy Metropolis Software House. Inną komercyjną propozycją była Wings Battlefield - powietrzny pojedynek w stylu Wings, przygotowany przez grupę Cherry Darlings oraz The Secret of Middle City - nowa przygodówka point-and-click z ładną kolorową grafiką.

Gorky 17

Na rynku "shareware" warto odnotować pojawienie się pierwszego na Amigę klona popularnego Minecrafta - gra AmiCraft miała kilka aktualizacji w OS4Depot. Stale rozwijany był także Amiga Racer - klon Lotusa na nowe Amigi, którego autorem jest Michael St. Neitzel.

W świecie emulatorów królował FinalBurn Alpha - kombajn do emulacji automatów do gier i konsol, nowe kompilacje kilka razy przygotowywał HunoPPC.

Scena

W styczniu 2015 roku przygotowaliśmy galerię z grafikami Tomasza "Lazura" Piętka - jej powodzenie w serwisie wykop.pl było tak duże, że dotarliśmy z nią aż do samego autora, który w komentarzach obszernie wypowiedział się on na temat swoich prac oraz tego czym zajmuje się obecnie. Galeria Lazura wykręciła eXecowy rekord 2015 roku - prawie 12 tys. wyświetleń!

W czerwcu odkryliśmy dla Was raport na temat sceny: State of the demoscene: 1991 - 2014, który pokazał że scena (łącznie na wszystkich platformach) najlepszy okres ma już za sobą, ale sama Amiga powoli podnosi się do góry.

Odbyło się sporo imprez scenowych m.in. znane wszystkim Assembly i Revision, a w Polsce RetroKomp / LOAD ERROR 2015. Najwyżej ocenione przez użytkowników serwisu Pouet dema z 2015 roku to: Spaceballs - Dataskull (AGA), Desire - Master Control Program (AGA), Disaster Area "Gagrakacka Mind Zones" (OCS/ECS) i Ghostown - Sushi Boyz (OCS/ECS).

Przez cały rok aktywny był stary dobry Moby (obecnie Elmobo) który wydawał płyty z serii "Amiga Days (Remasters)" zawierające zremasterowane wersje amigowych modułów.

Wydarzenia

Tak jak napisałem na wstępie w 2015 roku obchodziliśmy 30-te urodziny Amigi. Na całym świecie odbyły się z tej okazji liczne imprezy. Jedna z najważniejszych Amiga: 30 Years miała miejsce w Amsterdamie - na łamach naszego magazynu opowiedział nam o niej Stefkos.

Amiga: 30 Years

Inne równie udane spotkania amigowców po latach miały miejsce w Muzeum Historii Komputerów w USA, na Wyspach Brytyjskich oraz w Neuss (Niemcy). Wszędzie można było spotkać twórców Amigi z lat 80-tych, a królował wśród nich RJ Mical. Można było także poznać nieznane fakty z przeszłości Commodore, tak jak w tym wywiadzie z Davidem Pleasance.

eXec

Napisaliśmy:

  • 506 newsów
  • 16 artykułów
  • 1703 komentarzy pod newsami (najczęściej komentował parallax)
  • 217 komentarzy na forum

Uruchomiliśmy:

Co roku rośnie liczba odwiedzin eXeca:

  • 2013 rok - 118003
  • 2014 rok - 141763
  • 2015 rok - 158687

W 2015 roku eXec został w pełni dostosowany do urządzeń mobilnych (RWD) i zaczęliśmy tworzyć nowy layout dla amigaos.pl.

Zapowiedzi

Co może wydarzyć się w 2016 roku:

  • gry Wings Remastered i Tower 57 trafią do sprzedaży
  • nastąpi finalizacja projektu A.L.I.C.E., czyli laptopa Acer z emulowanym AmigaOS 3.x i 4.1
  • do sprzedaży trafi karta dźwiękowa Prisma Megamix
  • do przodu posuną się prace nad klonem płyty głównej A1200, czyli projektem "Amiga Reloaded"
  • firma A-Eon wyda aktualizację do któregoś z komercyjnych amigowych programów np. ImageFX, Cinemorph lub OctaMED
  • zaktualizujemy cały serwis amigaos.pl - layout i treść
  • na eXecu pojawi się więcej tekstów o użytkowaniu AmigaOS 4
  • pojawi się nowa wersja przeglądarki WWW - OWB lub Timberwolf

Szymon Żyła
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 4
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: