eXec

Amigowe podsumowanie roku 2009

Kolejny rok dobiegł końca, pora więc na przedstawienie najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy.

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Podsumowując rok 2009 należy uznać za średni dla Amigi. Z jednej strony nastąpiło sporo wydarzeń, które pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość, z drugiej mało było namacalnych rzeczy "do dotknięcia" na dziś. Jeśli chodzi o system operacyjny, to niestety po raz pierwszy od czasów narodzin AmigaOS 4 nie udało się wypuścić żadnego znaczącego uaktualnienia. Wobec tego za największy sukces Hyperionu na tym polu należy uznać wydanie AmigaOS 4.1 dla komputerów Pegasos 2. W ogóle w przypadku sprzętu miniony rok był niezły, poza używanym Pegasosem, oferta sprzętu poszerzyła się o kilka modeli SAM Flex i po raz pierwszy od kilku lat przez cały okrągły rok nie było problemów z zakupem nowego hardware. Inaczej ma się sprawa z oprogramowaniem tutaj było już gorzej. Suche statystyki z OS4Depot pokazują że na serwer trafiło 839 archiwów, dla porównania rok wcześniej ponad 1000, a w przeciągu ostatnich 5 lat jedynie rok 2007 z 818 archiwami był nieco słabszy. Mimo wszystko nie ma co dramatyzować, najważniejsze oprogramowanie takie jak Hollywood czy OWB, było regularnie aktualizowane, również popularne narzędzia, jak wszelkiej maści przeglądarki obrazków, odtwarzacze multimediów czy filemanagery pojawiały się w nowych wersjach. Praktycznie nie mieliśmy do czynienia z odejściem od Amigi żadnego znanego programisty. Wręcz przeciwnie, dzięki temu że trochę ludzi zakupiło nowy sprzęt w readme dołączonym do oprogramowania mogliśmy przeczytać nowe nazwiska. O ile oprogramowanie użytkowe nie zaskoczyło jakoś specjalnie interesującymi nowościami, o tyle w dziedzinie softu rozrywkowego nie było najgorzej. Widać wyraźnie, że odchodzi się pomału od portowania wszystkiego co popadnie i stawia się na ambitniejsze tytuły. Dzięki czemu mogliśmy się pobawić kilkoma niezłymi strategiami, jak również odstresować się przy zręcznościowych tytułach, które za sprawą oprawy nie przypominały już produkcji sprzed nastu czy wręcz dziestu lat.

Warto jeszcze wspomnieć, jaki ten rok był dla naszego serwisu. Nie ma co ukrywać, że był to rok bardzo dobry, zanotowaliśmy ponad ćwierć miliona odwiedzin, co jest wynikiem o ponad 20% lepszym niż w roku 2008 i ponad 100% w porównaniu do statystyk z roku 2007. Statystyki cieszą tym bardziej, że niestety z różnych przyczyn panował na eXecu regres w kwestii newsów. Mniejsza liczba newsów, to w zasadzie jedyny minus inne rzeczy możemy sobie chyba zaliczyć na plus.

eXec statystyka odwiedzin w latach 2007-2009

eXec statystyka odwiedzin w 2009 roku

Zaktualizowaliśmy długo zaniedbywaną stronę AmigaOS.pl, dokonując przy tym jej remontu od strony graficznej. Udało się uporządkować zasady panujące na forum, dzięki czemu toczy się tam zdecydowanie więcej merytorycznej dyskusji niż flamewarów. Zainicjowaliśmy kilka ciekawych inicjatyw, mających na celu wsparcie amigowych programistów. Udało nam się zebrać pieniądze dla autorów Free Heroes, sterowników dla nowych Radeonów oraz TimberWolfa. Pomimo iż liczba nowych artykułów nie była imponująca, to i tak większa niż rok wcześniej. Poruszaliśmy sprawy techniczne, jak kwestie związane ze skróceniem czasu bootowania systemu, czy współpracującymi z nim kartami graficznymi, jak i również tematy luźniejsze, przypominając 28 czołowych gier dla Amigi, czy nowe horyzonty jakie otwiera przed nami technologia Flash. Najważniejszym wydarzeniem była jednak bez wątpienia druga edycja imprezy "eXec Party", udało nam się zorganizować pierwszą (i chyba jak dotąd jedyną) imprezę w Polsce, gdzie można było zaobserwować system AmigaOS 4.1 na działających obok siebie komputerach Pegasos 2, Amiga One (zarówno dużej jak i małej) oraz SAM. Spora liczba osób odwiedzających tę imprezę jak i nasz serwis pokazuje, że jest dla kogo działać, dlatego w bieżącym roku postaramy pracować jeszcze lepiej.

Rafał Chyła