eXec
strona główna


Rok 2005 i perspektywy na przyszłość

Konrad Bielski




Miniony rok należy uznać za dość udany dla Amigi. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że Amiga nadal przeżywa kryzys, środowisko wciąż pozostaje skłócone i podzielone, nie jest to już jednak katastrofa, z którą mieliśmy do czynienia kilka lat temu.

Głównym motorem napędowym jest system AmigaOS rozwijany dużym nakładem pracy przez firmę Hyperion. W połowie roku 2005 użytkownicy dostali trzecią aktualizację systemu (poprzednia była w grudniu 2004), a następnie aktualizację SDK i narzędzi developerskich. Spowodowało to niespotykany od lat wysyp oprogramowania dla Amigi.


Oprogramowanie
Po raz pierwszy od (uwaga!) 1997 roku na Aminecie zanotowano wzrost w nadsyłaniu nowych plików. Najbardziej przyczynił się do tego nowy AmigaOS, który zdominował konkurencje. Strona WWW Aminetu podaje statystyki dla tzw. "nowych architektur", gdzie trafiają programy dla AmigaOS 3 w wersji PowerUP i WarpUP, dla AmiagOS 4, dla systemu MorphOS, AROS i emulatora Amithlon. Nie przypadkiem podano je właśnie w takiej kolejności. Mamy tutaj do czynienia z parami, które w pewien sposób ze sobą konkurują. Konkurencja WarpUP i PowerUP - została nawet ochrzczona mianem "wojenki". Górą pod względem ilości dostępnego oprogramowania jest WarpUP, który choć nieznacznie, to jednak wyprzedził PowerUP.

Podobnie ma się sprawa w zestawieniu AmigaOS 4 - MorphOS. Znowu wygrywa system, który pojawił się znacznie później. I tutaj należy się trochę wyjaśnień. Co prawda na aminetowym zestawieniu prowadzi wyraźnie AmigaOS 4, ale Aminet nie w pełni oddaje skalę całej sytuacji, między innymi dlatego, że nie uwzględnia wszystkich programów dla obu systemów. W tym przypadku do analizy powinniśmy wybrać serwery "OS4 Depot" i "Morphos News" na których znajdują się największe zbiory oprogramowania dla AmigaOS 4 i MorphOS. Na dzień 02.01.2006 sytuacja przedstawia się następująco: OS4 Depot - 780 plików, MorphOS News - 656. Przewaga AmigaOS wynosi ponad 100 archiwów i z dnia na dzień się powiększa.

Przy czym warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ciekawą rzecz. Pierwsze programy dla MorphOSa pojawiły się na sieci już pod koniec 2000 roku (np. Frogger). Tak więc oprogramowanie dla MorphOS powstaje bite 5 lat. W przypadku AmigaOS 4 programy powstają od zaledwie 2 lat. Jeśli uwzględnimy te dane: czyli 656 programów dla MOSa w 5 lat i 780 dla AmigaOS 4 w dwa lata - będziemy mieli pełen obraz tego z jaką szybkością powstaje oprogramowanie dla obu systemów.

Trzecia para na aminetowym wykresie to AROS i Amithlon. Biorąc pod uwagę ilość powstającego nowego oprogramowania dla obu tych rozwiązań to mój komentarz na ich temat jest i tak już zbyt długi.


Sprzęt
Znacznie gorzej było ze sprzętem. W roku 2005 nie pojawiło się żadne nowe rozwiązania dla systemu AmigaOS. Na dodatek firma Eyetech nie była w stanie regularnie dostarczać na rynek komputerów micro Amiga One, co na pewno nie poprawiło pozycji systemu AmigaOS. Optymistycznie można natomiast spoglądać na projekty sprzętu przedstawione w ubiegłym roku. Uwaga skupiona była głównie na projektowanym przez firmę Troika klonie Amigi o sympatycznej nazwie "Amy". Troika pomna doświadczeń różnych firm amigowych, które więcej się chwaliły niż miały do zaoferowania skąpi informacji na temat swojego nowego produktu. Wiele jednak wskazuje na to, że w najbliższym czasie poznamy konkrety na temat nowego rozwiązania. Jak ćwierkają wróbelki dostępna na stronie firmy specyfikacja odbiega od tego, co będzie dostępne w finalnej wersji produktu.

Ostatnie dni roku przyniosły niespodziankę ze strony Adama Kowalczyka, który stoi za projektem nowej generacji kart PowerPC dla klasycznej Amigi. PowerVixxen przeznaczony dla A1200 wszedł podobno do produkcji i pierwszych kart możemy spodziewać się wkrótce w sprzedaży.

O ile o Troice i jej produkcie oficjalnie wiemy niewiele, o tyle o kolejnych firmach (podobno są dwie) szykujących sprzęt na potrzeby systemu AmigaOS nawet nieoficjalnie wiemy mało. Z wywiadu udzielonego w ostatnich dniach roku przez przedstawicieli Hyperionu wiemy, że projektowane są rozwiązania sprzętowe od tzw. low-end zaczynając na high-end kończąc.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odpukać w niemalowane, to w roku 2006 ujrzymy finalną wersję systemu i sprzęt z niego korzystający. Życzylibyśmy sobie dalszego wzrostu oprogramowania dla AmigaOS, a przede wszystkim jakiś wymiernych posunięć ze strony developerów pracujących nad amigowymi przeglądarkami i pakietem biurowych. Zrealizowanie wszystkich wymienionych w tym paragrafie założeń będzie niezwykle trudne, ale nie jest to zadanie niewykonalne.


eXec
Na koniec trochę ubiegłorocznych statystyk dotyczących naszego serwisu.

Małą wpadkę zanotowaliśmy w kwietniu, gdzie sprawy wymknęły się lekko spod kontroli. Wprowadzony w pierwszym dniu maja nowy porządek również nie wszystkim z początku przypadł do gustu, co także ma swoje odzwierciedlenie na wykresie. Dalej wszystko szło zgodnie z planem i w drugim półroczu zanotowaliśmy niewielki, ale w porównaniu z pierwszą połową roku systematyczny wzrost liczby odwiedzin. Tak - dla naszego serwisu był to również udany rok, co na pewno szło w parze z wydarzeniami, które dla was opisywaliśmy.




Skomentuj artykuł