Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2007-02-11 21:51, Autor: redakcja, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 4109

A A A

AmigaOS 4.0 - wersja finalna - artykuł

Przygotowaliśmy dla Was tekst opisujący nowości i zmiany w finalnej wersji systemu AmigaOS 4.0 dla Amig A1 i mA1. Życzymy miłej lektury.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 10
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • Drako/CrowleyDrako/Crowley
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Lokaty
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2007-02-11 22:38

Panowie swietny artykul, tresc "nie wije" sie wokól nie istotnych rzeczy. Zycze powodow, aby powstawalo wiecej takich tekstow. Pozdrawiam.

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2007-02-11 22:46

po pierwsze brawa dla ATO po drugie

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że obecnie AmigaOS ma najbardziej zaawansowany system obsługi ikon ze wszystkich ważniejszych systemów operacyjnych.
konkurencja czyli mos o ile wiem ma to samo, po drugie nie wiem czym mierzyć zaawansowanie obsługi ikon , os4 nie obsluguje ikon wektorowychMason w finalnej wersji dodał około 10. nowych pozycji i obecnie jest ich 361.
to sie chwali, chociaz wersje 24 bit wyglądają "blurred"

Niestety IconEdit nie radzi sobie z nowymi ikonami.
o ile wiem, to paczowana zrzynka z wersji 3.9

Inną zmianą, która może wywołać niemały szok u starych użytkowników systemu jest likwidacja istniejącego "od zawsze" katalogu Tools
już nie mieli w co sie bawić...


Poza tym:
RawDisk to pozytywny dodatek, pochwała należy się także za IBrowse2.4 oraz za poprawiony Jit.


podsumowując: nie licząc nowego systemu pamięci, w nowej wersji systemu nie ma nic rewolucyjnego. Dodane elementy umożliwiają pogoń za konkurencyjnymi systemami ale widać mocne niedopracowanie (amigainput, warp3d, warpos) i raczej z końcową oceną należy poczekać do udostępnienia zaległych elementów. Aha - na screenshotach dalej Os4 wygląda jak 3.9 z AfaOsem i dodatkami - trochę źle ze względów marketingowych.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2007-02-11 23:48

Jak zwykle fajny artek Gratulacje dla ATO oraz redakcji...
Szkoda tylko, że końcowa konkluzja (brak sprzętu) staje się coraz bardziej prawdziwa.

Odpowiedz

Janusz Tomczak
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2007-02-12 12:54

A ja się powtórzę i powiem: podoba mi się szata graficzna AOS4 (http://os4.exec.pl/pic/final/52x.png). Nawet bardzo mi się podoba. Jest taka.. czysta i przejrzysta hehe.. nie wiem jak to określić. Na "innym" portalu skrytykowali szerokość górnego i dolnego bevelka - no ale o gustach się nie gada Mi tam styka tak jak jest - inne "wiodące systemy" tesz tak mają i nikt nie płacze z tego powodu. Za to nie mają tak ładnie przemyślanej szaty graficznej Kompromis pomiędzy czytelnością a użytecznością. Mam nadzieję że można (albo z czasem będzie można) regulować sobie wymiarami elementów GUI systemu. Szkoda że niestety nie mogę się pobawić AOS4 - dlatego komenta daję tylko screen-om.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2007-02-12 14:13 w odpowiedzi na komentarz #2

konkurencja czyli mos o ile wiem ma to samo

Ja tam na 100% nie wiem czy najnowszy oficjalny release MOSa (1.45 o ile się nie mylę) to ma. Natomiast wiem jedno, pomimo iż prawie nigdy nie zdarza się aby jakikolwiek posiadacz MOSa pochwalił za jakiś element OS4, to jednak dosyć łatwo można wywnioskować jakie są braki MOSa w stosunku do OS4 i odwrotnie. Jeśli więc np. czytam tekst w stylu "oo to OS4 nie jest już 100 lat za murzynami" znaczy to że dany element MOS miał już wcześniej, jeśli jednak czytam "to jest do d..., niepotrzebny bajer, przestarzałe itp." to jasne jest że MOS danej cechy nie posiada. W chwili gdy pisałem ten artek (szkielet artykułu powstał już około miesiąc temu, potem przejął go Szaman który uzupełniał go o swoją część) niebiescy wyraźnie dawali do zrozumienia że ich system tego nie posiada.

to sie chwali, chociaz wersje 24 bit wyglądają "blurred"

To już taki styl Massona tutaj masz ikony PEB (trzy w środku, dwa skrajne są Massona) które są zdecydowanie bardziej wyraziste, choć ten screen może w pełni tego nie oddaje. Osobiście mam nadzieję że nowymi ikonami zainteresuje się także Keneth Lester, jego styl najbardziej mi podchodzi, chociaż te systemowe też są niebrzydkie.

o ile wiem, to paczowana zrzynka z wersji 3.9

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "paczowana zrzynka". IConEdit z OS4.0 to jest ten sam IconEdit co w OS 3.9 (wersja 44.20, dla przypomnienia wszystkie elementy z OS4, mają oznaczenie 5x.xx). Cóż AmigaOS 4 w stosunku do AmigaOS 3.9 wprowadził zmiany w praktycznie każdym elemencie, ale zawsze od każdej reguły znajdzie się wyjątek, w tym przypadku tym wyjątkiem jest właśnie IconEdit.

już nie mieli w co sie bawić...

W tym wypadku to akurat mogę się z Tobą zgodzić.

RawDisk to pozytywny dodatek, pochwała należy się także za IBrowse2.4 oraz za poprawiony Jit.

Cieszę się że jednak dostrzegasz jakieś pozytywy, zapewniam Cię że jako użytkownik tego systemu dostrzegłbyś ich więcej.

podsumowując: nie licząc nowego systemu pamięci, w nowej wersji systemu nie ma nic rewolucyjnego. Dodane elementy umożliwiają pogoń za konkurencyjnymi systemami ale widać mocne niedopracowanie (amigainput, warp3d, warpos)

Na pewno spieszono się bardzo aby zdążyć do gwiazdowego terminu. Co do WarpOS (którego można przegrać z czwartego update) to napisz mi proszę do czego poza dwoma grami miałby on być potrzebny przeciętnemu użytkownikowi AmigaOS 4. Soft WOSowy koncentrował się głównie na:

a) grach - wszystkie poza H2, Shogo i Wipeoutem od dawna działają natywnie.
b) odtwarzaczach filmowych, muzycznych, obrazków - wszystko albo działa natywnie alo ma nowe lepsze odpowiedniki.
c) emulatorach - wszystko (za wyjątkiem N64) działa natywnie lu ma nowe lepsze odpowiedniki.

AmigaInput również można przegrać z 4 update. Tutaj sprawa na mojego nosa wynikła ze zniknięcia Steffena Hauseuera, trudno mi powiedzieć czy on nadal pracuje w Hyperionie, ale od dłuższego czasu nie udziela się na AW, nie widać też nowych wersji jego oprogramowania np. MAME. Myślę więc że albo czekają aż Hauseuer będzie miał czas dokończyć swój projekt albo sprawę przejął już inny programista, stąd niedotrzymanie terminu. Sprawa jednak musi być już rozwiązana skoro obiecują ten element w najbliższym możliwym boingbagu.

Tak naprawdę to z tego co wymieniłeś ważny jest tylko Warp3D, co oczywiście boli, ale miejmy nadzieję że teraz po wydaniu finala Hyperion będzie miał więcej czasu ay zająć się swoją ulubioną dziedziną czyli właśnie 3D.

na screenshotach dalej Os4 wygląda jak 3.9 z AfaOsem i dodatkami - trochę źle ze względów marketingowych.

Według mnie to akurat dobrze że jakieś nakładki i łaty na OS3.9 próbują go upodobnić do systemu czwartej generacji. Znaczy to że AmigaOS 4.0 wyznacza standardy.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2007-02-12 14:27 w odpowiedzi na komentarz #5

Jeśli więc np. czytam tekst w stylu "oo to OS4 nie jest już 100 lat za murzynami" znaczy to że dany element MOS miał już wcześniej, jeśli jednak czytam "to jest do d..., niepotrzebny bajer, przestarzałe itp." to jasne jest że MOS danej cechy nie posiada.

A na przykład fraza "niektórzy twierdzą, że OS4..." oznacza z kolei "redakcja eXeca napisała, że OS4....".

Zna ktoś inne przykłady tej nowomowy?

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2007-02-12 23:03 w odpowiedzi na komentarz #5

To już taki styl Massona tutaj masz ikony PEB (trzy w środku, dwa skrajne są Massona)
oo, te są spoko

Cieszę się że jednak dostrzegasz jakieś pozytywy, zapewniam Cię że jako użytkownik tego systemu dostrzegłbyś ich więcej.
staram sie byc w miarę obiektywny, przecież nie będę robić z pozytywów negatywów

AmigaInput również można przegrać z 4 update.
Zauważ, że przegrywanie dotyczy obecnych posiadaczy OS4. Jesli wyjdzie nowy sprzęt dla Os4 to nie wiadomo co jego użytkownicy będą musieli zrobić bo wcale nie muszą mieć dostępu do innych niż finalna wersji systemu. Co więcej, przegrywanie od kolegów posiadających starsze wersje może byc nielegalne. (Tak sobie tylko gdybam ale może być w tym ziarenko prawdy.)


Według mnie to akurat dobrze że jakieś nakładki i łaty na OS3.9 próbują go upodobnić do systemu czwartej generacji. Znaczy to że AmigaOS 4.0 wyznacza standardy.
raczej do Arosa, który standardów nie wyznacza

Odpowiedz

Bernard Bronowicz
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2007-02-12 23:32 w odpowiedzi na komentarz #7

Dziękuję za bardzo miły artykuł. Głównym mankamentem stał się sprzęt, który powinien być dostępny w dość przystępnej cenie i stale co jest dla mnie najważniejsze. Człowiek nie jest w stanie zawsze finansować swoich celów w jednym momencie. Mam nadzieję, że już w wakacje bedziemy mogli cieszyć się nową Amigą w swoich domach Pozdrawiam wszystkich serdecznie !

Odpowiedz

Grzegorz
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2007-02-13 13:04 w odpowiedzi na komentarz #5

Co do WarpOS (którego można przegrać z czwartego update) to napisz mi proszę do czego poza dwoma grami miałby on być potrzebny przeciętnemu użytkownikowi AmigaOS 4.

fxSCAN+fxPaint bo chyba nie ma na AmigaOS4 natywnego programu do obsługi skanera i obróbki zeskanowanych obrazków jak ten pakiet.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2007-02-15 15:33 w odpowiedzi na komentarz #9

Po piewrsze to FxPaint dział pod emulacją WOSa bardzo dobrze. Po drugie to akurat oba prgramy działają pod 68k, więc nawet gdyby ktoś nie przegrał biblioteki z czwartego update i tak mógłby pracować z powodzeniem z tymi programami.

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2007-02-15 16:21 w odpowiedzi na komentarz #10

ale jak się skanuje to przeważnie w dość dużych rozdziałkach żeby sobie potem podretuszować. Lepiej mieć wtedy program działający na ppc (wos/pup/mos/os4) bo nawet posiadając jita człowiek się trochę oczeka. Więc jednak emulacja wosa przydaje się pewnej grupie osób nie tylko do 2 gier.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2007-02-15 16:44 w odpowiedzi na komentarz #11

Nie wiem, ja nigdy nie miałem skanera, jak w krytycznych sytuacjach przymusi mnie potrzeba, to posługuję się statywem i aparatem cyfrowym. Wiem jedno że na Exec Party ktoś przytaszczył ze sobą skaner na USB i ten nie zadziałał z FxScanem na moim kompie. To było jednak jeszcze po trzecim update, jak wyglądałoby to dzisiaj nie mam pojęcia.

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2007-02-15 16:48 w odpowiedzi na komentarz #12

z usb na amidze to chyba lipa jest, lepiej kupować symbiosy na allegro albo jak sie ma bppc to kabelek tylko i podłączac skanery scsi

Odpowiedz

Krzysztof Maniecki
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2007-06-03 13:41

Witam serdecznie
Chcę powiedzieć ,że to jest wszystko fajne ale nie w tą stronę powinno to iść jeśli Amiga ma naprawdę jeszcze kiedy kolwiek zaistnieć.Przede wszystkim porzycić PPC i przeportować system na procesory np.AMD a nie intela bo każdy Amigowiec wie że INTELOUTSIDE ! Podobnie jak to zrobiła firma Macintosh (oni postawili na Intela) a (Amiga migła by postawić na AMD)ponieważ procesory PPC są teraz przestarzałe i drogie a technologia się rozwija i niestety jak tak dalej się będzie trzymać PPC to nie mamy na co liczyć. Proszę zauważyć jakiej jakości są karty graficzne przecież to zabytek ! i tu mowa o sukcesie ? Jakim !?. Teraz wiadomo dlaczego PC-ty odnosły sukces - otwarta architektura możliwość składania z podzespołow dostępnych na rynku i to za naprawdę średnie pieniądze ... a gdzie są dostępne PPC ! ?
Ile kosztowały dawniej MACINTOSH'e np. G3,G4 i G5 na PPC ! ???
Poprostu Z D E C H Ł O !...... PPC
a właściciele Maca szybko poszli po rozum do głowy i przeportowali Maca na Intela i jadą dalej....
W ten sposób daleko Amiga nie zajedzie a pozatym wszyscy się kłucą i narzekają i dlatego mamy to co mamy i jak tak dalej pujdzie to szkoda gadać.
Pozdrawiam
PS.
Ja też mam Amigę bo Kocham ten sprzęt ale nie mogę się pogodzić z polityką jaką się prowadzi w tej sprawie ,wiele fajnych pomysłów upada poprzez nieustanne kłutnie sprzeczki i zatargi. Poprostu czysta paranoja.....

Odpowiedz

Discord
Online: 10
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • Drako/CrowleyDrako/Crowley
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę