eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

sobota, 21. lipca, 2018, 02:17

Dodano: 2009-11-20 10:22, Autor: kb, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 1331

A A A

Koniec kontrowersyjnego projektu Amizilla

Amizilla to rozpoczęty w 2003 roku projekt, którego celem było zebranie funduszy na przeportowanie przeglądarki Firefox dla Amigi. Z czasem zmieniono założenia projektu i w wymaganiach pojawił się zapis mówiący o tym, że uzbierane pieniądze otrzyma osoba, która wykona port Firefoxa dla 3 platform: Amigi, AROSa i MorphOSa. Przy czym wersja dla platformy Amiga miała być skompilowana dla systemu AmigaOS w wersji 3.x i 4.x.

Wymagania wydawały się prawie niemożliwe do spełnienia i spotkały się ze słowami krytyki. Pod naciskiem środowisk skupionych wokół wymienionych systemów ponownie zmieniono reguły gry i uzbierane pieniądze miały być podzielone w stosunku: 25% za port dla AmigaOS 3.x, 25% za port dla AmigaOS 4.x, reszta pieniędzy przypadała dwóm pozostałym platformom. To również spotkało się z krytyką z tego powodu, że oprócz dużych kwot wpłaconych przez byłego pracownika firmy Netscape i Billa Panagouleasa większość pieniędzy wpłacali amigowcy. Brak jakichkolwiek widocznych działań oraz krytyka środowiska spowodowała, że postanowiono w dniu 19.11.2009 zakończyć projekt Amizilla. Ponadto były pracownik Netscape wycofał swoją dotację w wysokości 5200 USD. Reszta uzbieranych pieniędzy (6600 USD) ma być zwrócona firmie DiscreetFX należącej do Billa Panagouleasa. Jedną z opcji do dalszego zagospodarowania pieniędzy jest przekazanie ich na projekt Timberwolf, którego celem również jest port Firefoxa, ale tym razem wyłącznie dla najnowszej wersji systemu operacyjnego Amigi.


Dodaj komentarz

Ankieta: I co dalej? «»
Po polemicznych tekstach Piany i Krashana zapraszamy Was do udzielenia odpowiedzi w naszej ankiecie, która ma pokazać jakie obecnie panują nastroje co do przyszłości platformy w naszym środowisku. Można oddać głos na jedną z opcji lub dopisać własną.
Ankieta aktywna do: 2018-07-31
AmigaOS.pl

Polecamy
Najpopularniejsze