Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2010-11-24 16:33, Autor: rch, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 5473

A A A

Hyperion szuka betatesterów

Hyperion Entertainment poszukuje ludzi gotowych do wzięcia udziału w programie betatesterskim systemu AmigaOS 4.1 przeznaczonego dla Amigi klasycznej. Preferowane są osoby które już wcześniej miały doświadczenie z systemem AmigaOS 4.0 dla klasyka. Wymagane jest także posiadanie Amigi 4000 lub 1200 z kartą PPC. Chętni do współpracy mogą pisać na adres thomasf at hyperion-entertainment.biz.


Dodaj komentarz

Wszystkie bieżące newsy na naszych profilach Instagram, Threads i Facebook lub w widgecie na stronie głównej eXeca.
Discord (online: ) «»
Online: 16
  • AmiKitAmiKit
  • b...b...
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • Marek_BMarek_B
  • MirqMirq
  • Nightmare777Nightmare777
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
  • SZAMANSZAMAN
  • SzulcBryggeriSzulcBryggeri
  • ZeeWolfZeeWolf
dołącz do kanału »
Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2010-11-24 16:42

Najwyraźniej już mało kto z dotychczasowej ekipy betatesterów ma jeszcze ten sprzęt. Mam jednak nadzieję że z zebraniem odpowiedniej grupy betatesterów nie będzie problemu.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2010-11-24 16:48 w odpowiedzi na komentarz #1

Na początku testowania wszyscy mieli klasyczne Amigi, ale z czasem sprzęt zaczął padać i obecnie rzeczywiście mało kto z ekipy betatesterów AmigaOS posiada klasyczną Amigę. Ciekawe czy jak Hyperion nie znajdzie betatesterów to wciąż będzie chciał wydać wersję 4.1 dla klasycznych Amig.

Odpowiedz

Łukasz Jeglorz
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2010-11-24 17:28

to brać się panowie do pracy

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2010-11-24 17:33 w odpowiedzi na komentarz #2

Chyba zbyt dużo pracy włożyli aby sobie to odpuścić. Ponadto jak się patrzy na fora to grupa uzytkowników klasyka często pręży muskuły, twierdzą że ludzie budujący rozbudowane klasyki wciąż stanowią liczącą siłę w amiświatku. A nawet, co jest oczywistą nieprawdą, próbują ustawiać userów nowych maszyn, jako opozycyjne środowisko które dyskryminuje klasyka. Mają więc najlepszą okazję do udowodnienia "nextgenowcom" swojej swojej siły i zaangażowania w rozwój Amigi. Naprawdę szczerze życzę aby to im się w 100% udało, bo gdyby nie udało się zebrać betatesterów, byłby wstyd, nie tylko dla userów klasyka, ale dla całego środowiska sympatyków Amigi.

Odpowiedz

pekdar
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2010-11-24 17:56 w odpowiedzi na komentarz #4

bla bla bla.... kiedy dasz sobie siana z tymi tekstami? Zgłosiłem swój udział

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2010-11-24 18:20 w odpowiedzi na komentarz #5

bla bla bla.... kiedy dasz sobie siana z tymi tekstami? Zgłosiłem swój udział

Na to własnie liczyłem.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2010-11-24 18:27 w odpowiedzi na komentarz #6

Jak dobrze pójdzie to niedługo obaj będziecie nowymi betatesterami systemu operacyjnego Amigi.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2010-11-24 18:30 w odpowiedzi na komentarz #7

Pożyjemy zobaczymy, do końca litopada zostało 6 dni.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2010-11-24 18:42 w odpowiedzi na komentarz #8

Ja też prawdopodobnie zgłoszę swój udział. Mam już nieco doświadczenia z AmigaOS4.0, no i AmigaOS4.1.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2010-11-24 19:12

Ostatnio nie rozumiem niektórych działań Hyperionu :/ Nie lepiej porozumieć się z ACube i zrobić obniżkę na SAM440flex i system dla tych co mają 4.0 na klasyku? Zero dodatkowej pracy. Dla Hyperionu dodatkowe wpływy, mniejsze ale bez tej całej pracy, testów, itd. Z kolei ACube, po kilku latach produkcji stać już (amortyzacja) na pewną obniżkę SAM440, no i pojawia się dodatkowa sprzedaż sprzętu, który już nie jest flagowym dla tej firmy. Każdy daje upust po 50 euro i mamy SAM440flex 733MHz z systemem za 438 euro brutto. To tylko przykład ale może nawet dałoby się zrobć większe upusty. Dodatkowo bardziej przywiązujemy użytkownika do systemu/sprzętu.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #11 wysłany: 2010-11-24 19:24 w odpowiedzi na komentarz #10

Łatwo się tak pisze jak się nie zna kosztów produkcji i dystrybucji sprzętu.

Odpowiedz

Łukasz Jeglorz
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2010-11-24 20:02

szkoda ze Hyperion jest tak małą firmą że musi szukać betatesterów , tam powinno być zatrudnionych z 50 osób dla których jedynym zadaniem powinno być testowanie nowych rozwiazań.Jak przeglądam stare A.M. i czytam relacje np. z targów world of commodore itp. to łza się w oku kręci jak to wszystko wyglądało, a wtedy i tak narzekano, dzis nawet nie ma co marzyć o podobnym rozmachu i pieniadzach włożonych w rozwój Amigi . Takie czasy..Przez ten czas w którym Hyperion jest właściecielem praw do AmigaOne i Os4 można by chyba sprobować poszukać jakiegos moznego sponsora z branzy elektronicznej który bylby zainteresowany rozwojem systemu i w nowej formie zawalczyc o rynek ?? dlaczego Amigowcy musza być synonimem zmarnowanej szansy....

Odpowiedz

Adam Zieliński
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2010-11-24 20:22 w odpowiedzi na komentarz #12

Na chwilę obecną mało prawdopodobny scenariusz. Rynek systemów operacyjnych jest bardzo "ciasny". Dla tak niszowego produktu jakim obecnie jest Amiga potrzeba osoby z kasą, która byłaby zaangażowana emocjonalnie/sentymentalnie w ten system. Inaczej prezentowałaby się sytuacja przy porcie na ARM lub Cella. Tu istniałaby marginalna szansa na zaangażowanie się któregoś z gigantów telekomunikacyjnych (co mogłoby z kolei odbić się "czkawką" w rozwoju desktopowym). Niestety - jesteśmy jako środowisko skazani na własne siły i zasoby. Już szybciej wierzę w pozyskanie kapitału poprzez emisję obligacji/akcji w środowisku amigowym. Wówczas każdy z nas mógłby zostać częściowym właścicielem firmy produkującej na nasze potrzeby - choć zysk z takiej inwestycji raczej byłby wątpliwy ale to już temat na inną dyskusję.


Co do testów to niestety ale liczba klasykowców z odpowiednio mocną konfiguracją nie jest aż tak liczna jakby się mogło wydawać. Jak zwykle rozbija się to o kasę. Koszt takiego zestawu bardzo często przekroczy koszt zakupu nowej SAM460 wraz z systemem, a dostępność podzespołów jest co raz mniejsza.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2010-11-24 21:17 w odpowiedzi na komentarz #11

Tak, łatwo się tak pisze. Szczególnie, że ja zajmuję się produkcją od wielu lat. Do tego często muszę się zajmować sprzedażą i wiem ile kosztuje dystrybucja, marże dealerów, itp. na małym rynku.
Przeczytałem wiele informacji na temat kosztów płyt głównych i jestem innego zdania niż Ty. Jeżeli ACube nie ma z płyty 100 euro to byłoby baaardzo dziwne. Pamiętać trzeba, że sprzedali już trochę płyt i koszty projektu pewnie już się zwróciły. Przy 50 tys. euro za projekt i sprzedanych 800-1000 szt. wychodzi właśnie 50 euro od płyty. Obiżka ceny ze strony Hyperionu to już w ogóle sprawa oczywista. Sytem na SAM już jest a klasykowców trzeba kolektywizować siłą Trzeba ich też słuchać jak chce się im coś sprzedać. Np. lepsza integracja e-uae.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #15 wysłany: 2010-11-24 21:30 w odpowiedzi na komentarz #14

1000 szt i zysk 100 euro na każdej. Zarobili 100 tysięcy euro. Biznes prowadzą od 48 miesięcy i mają co najmniej 3 pracowników. Chciałbyś pracować za taką pensję?

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2010-11-24 21:43 w odpowiedzi na komentarz #15

Nie żartuj, jakich pracowników? ACube to 3 współwłaścicieli. Wszystko mają skalkulowane. Cenę projektu, wykonanie płytki, cenę procesora, koszt opakowania, marże dealera, koszty dystrybucji, podatki. A, że chłopaki dobrze to zrobili świadczy o tym nowa SAM460. Gdyby nie opłacało się tego robić nie powstałby nowy projekt. Teraz czas na upusty. Jeżeli uważasz, że to ich jedyne źródło dochodu to ja bardzo wątpię. Odpowiadając na Twoje pytanie, tak, chciałbym dodatkowo zarobić 33 tys. euro a jeżeli dzięki obniżce mógłbym zarobić kolejne kilka tys. to chciałbym jeszcze bardziej. Nikt już chyba nie utrzymuje się tylko z Amigi, nawet Friedeni, którzy to niedawno potwierdzili.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #17 wysłany: 2010-11-24 22:05 w odpowiedzi na komentarz #16

Nie żartuj, jakich pracowników? ACube to 3 współwłaścicieli.

No fakt, właściciel w przeciwieństwie do pracownika nie potrzebuje zarobić.

Trochę więcej wiem od Ciebie jako betatester i trochę mniej w związku z tym mogę powiedzieć. Też bym chciał, żeby sprzęt dla AmigaOS był jak najtańszy, ale nie mam na to wpływu. Każdemu kto twierdzi, że na Amidze można zarobić proponuję to zrobić z korzyścią dla jego samego i środowiska. Co zaś się tyczy ACube. Nawet jeśli to nie jest ich jedyne źródło dochodu to nie znaczy, że mają to robić za darmo lub prawie za darmo. Moim zdaniem bardzo dobrze mają biznes zorganizowany skoro na rynek wprowadzają właśnie 3 płytę główną dla AmigaOS.

Oby się na 3 nie skończyło, bo niestety Eyetech na swojej 3 płycie głównej zakończył przygodę z Amigą.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2010-11-24 22:41 w odpowiedzi na komentarz #17

No fakt, właściciel w przeciwieństwie do pracownika nie potrzebuje zarobić.

Jako betatester a nie przediębiorca możesz nie wiedzieć o wielu przypadkach kiedy właściciel nie zarabia.

Co do reszty. Do betatestów się nie zgłosiłem bo się nie znam. Znam za to marże na setki produktów z różnych rynków i branż. Nie mówię o obniżce na wszystko ale akcji promocyjnej tylko na SAM440 dla posiadaczy Amig klasycznych. Akcje promocyjne rządzą się swoimi prawami. Nie czas na wykład. O "zarabianiu" na Amidze napisałem w kontekście Friedenów więc wiem o tym.

Nawet jeśli to nie jest ich jedyne źródło dochodu to nie znaczy, że mają to robić za darmo lub prawie za darmo

Jeszcze raz proponuję zastanowić się co to akcja promocyjna. Ma swoje koszty ale też przynosi zyski. Ważne by te drugie były większe. Nie warto bezkrytycznie patrzeć na każdy ruch swojej ukochanej firmy.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #19 wysłany: 2010-11-24 23:19 w odpowiedzi na komentarz #18

Jako betatester a nie przediębiorca możesz nie wiedzieć o wielu przypadkach kiedy właściciel nie zarabia.
Jako nie-betatester wiem, że procki PPC mogą stanowić nawet połowę ceny komputera. Niestety nie znam wartości PPC460ex, ale ceny takiego 8641D zaczynają się od 250$. Margines zysku wcale nie musi być tak duży jak zakładasz. Chyba, że znasz także realia rynku PPC? Ja nie, dlatego bardzo ostrożnie odnoszę się co do problematyki wdrażania niszowych produktów przez małe firmy...

Ma swoje koszty ale też przynosi zyski. Ważne by te drugie były większe. Nie warto bezkrytycznie patrzeć na każdy ruch swojej ukochanej firmy.
Odpowiem nawiązując do Twoich wypowiedzi:
1) ACube to 3 współwłaścicieli. Wszystko mają skalkulowane. - gdyby był sens takiej akcji promocyjnej to by ją zrobili, co nie?

2) "Nie warto bezkrytycznie patrzeć na każdy ruch " - również nie warto bezkrytycznie patrzeć na krzywą Laffera - skąd założenie w której jej punkcie jesteśmy, a akcja promocyjna przyniesie oczekiwany rezultat? Może Hyperion doszedł do wniosku, że taka promocja przyniesie więcej pożytku przy okazji AOS 4.2, gdy baza użytkowników AOS 4 Classic (i powiązanego oprogramowania) będzie większa? A rozbijanie jej na dwie małe akcje nie ma senu? :> I będzie dostępna Amiga One X500 w małej, zamkniętej obudowie?

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2010-11-25 00:08 w odpowiedzi na komentarz #19

Marże na poziomie 15% to są w handlu nie produkcji. 8641D to znacznie silniejszy procesor niż ten z SAM440. Czy Wy naprawdę pamiętacie, że ja piszę o SAM440flex? O ile pamiętam to ktoś z ACube podawał cenę najdroższego układu (M9) w zwykłej SAM440ep i to było
kilkadziesiąt dolarów. Zakładam więc, że koszt płyty to 150 euro. Dodając do tego marże ACube, dealerów, koszty transp. wychodzi właśnie ta dzisiejsza cena.

...gdyby był sens takiej akcji promocyjnej to by ją zrobili, co nie?


Zakładasz ich nieomylność? Commodore zatr. setki fachowców a utopił Amigę

...skąd założenie w której jej punkcie jesteśmy, a akcja promocyjna przyniesie oczekiwany rezultat?

I to jest temat do ewentualnej polemiki. Ja uważam, że sprzedaż 4.1 dla klasyków nie będzie wysoka. Lepiej "nakłonić" ludzi do przejścia na nowy sprzęt/system nawet za cenę obniżonych przychodów. W perspektywie to może być bardziej korzystne. Ja w ogóle nie kwestionuję wysokich cen X1000/SAM460. Uważam, że SAM440 swój okres świetności ma już za sobą i niełatwo będzie ją sprzedawać po starej cenie. Między innymi w wyniku pracy nad OS4.1 dla klasyków mamy opóźnienie w pracach nad systemem dla X1000/SAM460 a to jest poważny problem.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #21 wysłany: 2010-11-25 09:35 w odpowiedzi na komentarz #20

8641D to znacznie silniejszy procesor niż ten z SAM440
Oczywiście - ale i tak dość drogi. Potrzebowałem odniesienia. Na szczęście udało mi się znaleźć jakiś cennik: link. 70$ za PPC440ep - to nie są jakieś straszne pieniądze. Zakładałem 100-150$ za ten element.

Zakładasz ich nieomylność?
To co zakładam, to że każdy jest mądry dopóki sam nie będzie prowadzić takiej. Tak samo jak każdy jest świetnym analitykiem giełdowym, dopóki nie zacznie grać swoimi pieniędzmi
Tu nie chodzi o uwielbienie ACube tylko zwykły szacunek ryzyka. Wiem, że spokojnie mogliby sobie pozwolić na obniżkę cen sprzętu. Nawet i o 100 euro. Tyle, że to oni muszą sobie odpowiedzieć na pytanie czy to się opłaca. Ty twierdzisz, że tak - ale także niczym nie ryzykujesz.

A przecież możliwy jest taki wariant, że Classicowcy nie porzucą maszyn PPC ponieważ cenią ich materialną wartość. Obniżka cen Sam440ep może więc nie przełożyć się na porzucenie Classica, a za to podciąć skrzydła sprzedaży Sam460ex.

Między innymi w wyniku pracy nad OS4.1 dla klasyków mamy opóźnienie w pracach nad systemem dla X1000/SAM460 a to jest poważny problem.
Jak wynikało z przecieków - AOS 4.1 Classic był gotowy od dłuższego czasu. Niewiadomo też kto się tym projektem zajmuje. Tak jak w przypadku uaktualnień dla gier Hyperionu - mimo że firmowane logiem firmy, wykonane zostały przez osobę raczej nie związaną z ekipą odpowiedzialną za oprogramowanie X1000.
Dodatkowo - największe opóźnienie w dostępności Sam460 to jednak problem z dostępnością CPU...

Jakbym miał zgadywać, udostępnienie AOS 4.1 Classic było opóźniane ze względu na niską użyteczność (choćby ze względu na niską ilość RAM). Od tego czasu pojawił się jednak Zorram, zostaną chyba poprawione sterowniki do Radeonów, a sam system (po 2 uaktualnieniach) oferuje szerszą bazę programową. Dlatego opublikowanie uaktualnienia zaczęło być (funkcjonalnie) opłacalne...

PS. Wg linku cena PPC460ex 1000MHz to 100$.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: 2010-11-25 11:02 w odpowiedzi na komentarz #21

To co zakładam, to że każdy jest mądry dopóki sam nie będzie prowadzić takiej. Tak samo jak każdy jest świetnym analitykiem giełdowym, dopóki nie zacznie grać swoimi pieniędzmi

To nie mój przypadek, ja nie gram cudzymi pieniędzmi. Na temat giełdy się nie wypowiadam na temat kosztów produkcji tak.

Wiem, że spokojnie mogliby sobie pozwolić na obniżkę cen sprzętu. Nawet i o 100 euro.

No proszę, zgadzasz się ze mną Też uważam, że 100 euro byliby w stanie. Nie chciałem jednak nikogo denerwować. No bo przecież w koło są sami fachowcy od wszystkiego

A przecież możliwy jest taki wariant, że Classicowcy nie porzucą maszyn PPC ponieważ cenią ich materialną wartość

Zgadza się, nikt im nie karze. Należy przestać ich wspierać ale dać możliwość rozsądnej migracji na nowy sprzęt. O tym pisałem. Ile wariantów sprzętu ten biedny Hyperion może wspierać?

Jak wynikało z przecieków - AOS 4.1 Classic był gotowy od dłuższego czasu

No przecież się sam nie napisał. Ktoś jednak musiał poświęcić czas.

Dodatkowo - największe opóźnienie w dostępności Sam460 to jednak problem z dostępnością CPU...

Jeżeli już opieramy się na doniesieniach od ACube to teraz płyty już są ale nadal bez AOS. Czyli nawet gdyby wcześniej te procesory były to i tak zestawu z systemem nie byłoby w sprzedaży. Wniosek jest taki, że to doszlifowywanie sytemu teraz opóźnia całą sprawę.

Uważam, że to osoby kupujące NOWY sprzęt najbardziej wspierają całą zabawę. To one wykładają spore sumy i im ACube/Hyperion zawdzięcza (oczywiście relatywnie) najwięcej.
Jaki jest bilans? Moim zdaniem ryzykują zniechęcenie/odejście części środowiska a na klasykach i tak tyle nie zyskają. No chyba, że wychodzą z założenia, że "łosie" i tak poczekają bo są fanami a na paru osobach ze starego świata zarobią Zobaczymy, ja i tak wstrzymam się do momentu w jakim przekonam się jak bardzo nowa SAM jest wykorzystana przez system.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #23 wysłany: 2010-11-25 11:29 w odpowiedzi na komentarz #22

No bo przecież w koło są sami fachowcy od wszystkiego

Twoje wypowiedzi na temat ACube brzmią właśnie tak jak wypowiedzi przeciętnego Polaka o futbolu i medycynie. Nie odkrywasz przecież niczego nowego pisząc, że tańszy sprzęt sprzeda się w większej liczbie, ale całej reszty już nie bierzesz pod uwagę w swoich wywodach.

Nie znasz całkowitej liczby sprzedanych płyt SAM. Nie wiesz jak wiele takich płyt sprzedawano w ciągu miesiąca. Nie wiesz jak wiele płyt w ciągu miesiąca może zejść z wykorzystywanej przez ACube linii produkcyjnej. Nie wiesz czy są w stanie w tym samym czasie na tej samej linii produkcyjnej produkować SAM 460 i SAM 440. Nie wiesz dla jakiej ilości płyt są w stanie na raz zakupić podzespołów. Nie wiesz ile pod kątem logistycznym (wgrywanie firmware, testowanie) płyt głównych w ciągu miesiąca są w stanie przygotować do wysyłki do dystrybutorów. Nie wiesz ile reklamacji gwarancyjnych w ciągu miesiąca mogą obsłużyć, żeby nie obniżyć jakości świadczonych usług. Nie znasz nasycenia rynku.

Wniosek jest taki, że to doszlifowywanie sytemu teraz opóźnia całą sprawę.

Dokładnie, ale na zatrudnienie choćby jednego dodatkowego dewelopera, żeby przyspieszyć rozwój systemu nie stać ani Hyperionu ani ACube. Obecnie wersja dla X1000, wersja dla SAM 460 i wersja dla Amig klasycznych opóźnia rozwój całego AmigaOS. Zamiast nowych funkcjonalności dla obecnych użytkowników deweloperzy dłubią w sterownikach, żeby użytkownik klasycznej Amigi mógł podpiąć kartę PCI z kontrolerem SATA do 20-letniego komputera.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #24 wysłany: 2010-11-25 11:41 w odpowiedzi na komentarz #22

No proszę, zgadzasz się ze mną
No tak - zgadzam się To, że w cenie Sam440ep jest zapas nie ulega wątpliwości.
To co chciałem przekazać, to to - że to raczej nie takie proste, że obniżamy cenę, a Classicowcy zaczną masowo pozbywać się sprzętu... Inaczej już by siedzieli z MOSem na Apple'u...

Należy przestać ich wspierać ale dać możliwość rozsądnej migracji na nowy sprzęt.
Osoby takie mają w tej chwili do wyboru: AOS 4.0 albo MOS 1.4.5 (dobrze pamiętam) przy wyborze "ścieżki rozwoju". Hyperion nie jest w stanie konkurować cenowo z maszynami Apple, więc jeśli chce (poza nazwą marki) tym użytkownikom zaoferować coś, co spowoduje że podążą tą ścieżką rozwoju w przyszłości - to musi to być funkcjonalność. Dla tych osób zakup AOS 4.1 Classic staje się więc najtańszym sposobem przetestowania zaawansowanego rozwiązania. I stać się impulsem by wymienić sprzęt, gdy dojdą do wniosku, że nowe oprogramowanie potrzebuje jednak mocniejszej płyty...

Uważam, że to osoby kupujące NOWY sprzęt najbardziej wspierają całą zabawę.
Tak jest. Trzeba przyciągać ludzi do nowych rozwiązań. Można to robić "ceną" lub "usługami". Obawiam się, że zanim "cena" zadziała na Classicowców, najpierw będą chcieli przetestować funkcjonalność...

PS. Zobacz, że Hyperion i ACube mają dwa rozwiązania: poświęcić 100 euro od sztuki (robiąc akcję promocyjną), albo zarobić 50euro od sztuki (wydając AOS 4.1 na Classici). W obu przypadkach osiągnięta baza użytkowników będzie podobna. Racjonalnym wyborem wydaje się więc "zarobić" (zakładam, że pieniądze będą przeznaczone na rozwój...)

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2010-11-25 11:59 w odpowiedzi na komentarz #23

Twoje wypowiedzi na temat ACube brzmią właśnie tak jak wypowiedzi przeciętnego Polaka o futbolu i medycynie.

W przeciwieństwie do wielu Polaków nie wypowiadam się na tematy, na których się całkowicie nie znam, np. betatestowania systemu a reszta to tylko moje zdanie co zawsze staram się podkreślać.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: 2010-11-25 12:03 w odpowiedzi na komentarz #23

Zamiast nowych funkcjonalności dla obecnych użytkowników deweloperzy dłubią w sterownikach, żeby użytkownik klasycznej Amigi mógł podpiąć kartę PCI z kontrolerem SATA do 20-letniego komputera

Nie wiem po co piszę tyle o bezsensowności takiego działania skoro Ty podajesz to jako argument w polemice ze mną? Jeszcze raz więc, tak żeby użytkownik klasycznej Amigi mógł podpiąć kartę PCI z kontrolerem SATA do 20-letniego komputera szkoda czasu.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #27 wysłany: 2010-11-25 12:14 w odpowiedzi na komentarz #26

Nie wiem po co piszę tyle o bezsensowności takiego działania(...)

Największym bezsensem jest to, że grupka zdolnych programistów tłucze się nad własnym systemem za nędzne pieniądze, zamiast pójść do normalnej firmy i zarabiać miliony. Mniej więcej od tego miejsca nie zwracam uwagi na to co ma sens, a co nie w światku amigowym

Z racjonalnego punktu widzenia całe nasze hobby jest bez sensu. To tak jakbyśmy dyskutowali, by przyjąć, że 2+2=6 zamiast 2+2=9 bo to pierwsze daje mniejszy błąd

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #28 wysłany: 2010-11-25 12:16 w odpowiedzi na komentarz #24

To, że w cenie Sam440ep jest zapas nie ulega wątpliwości.

Cieszę się, bo takie wyliczenia zrobiłem już dawno, chociaż niby nie mam do nich żadnych podstaw

Obawiam się, że zanim "cena" zadziała na Classicowców, najpierw będą chcieli przetestować funkcjonalność...

Wersja demo?

W obu przypadkach osiągnięta baza użytkowników będzie podobna.

Ale jednak sprzęt przywiązuje bardziej a później można takiemu użytkownikowi sprzedać
AOS4.2...4.3... Klasyk natomiast już nie podoła nowym wersjom. Będzie to ostatnia wersja systemu jaką można "wcisnąć" dla tych maszyn.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #29 wysłany: 2010-11-25 12:27 w odpowiedzi na komentarz #28

Wersja demo?
Co użytkownikowi klasyka da demo AOS 4.1 na Sam440ep? Nic. Przecież i tak będzie musiał "na ślepo" wyłożyć 2k by go uruchomić?

Za to dzięki AOS 4.1 Classic będzie mógł przetestować jego funkcjonalność PRZED kupnem całego sprzętu.

Ale jednak sprzęt przywiązuje bardziej
Oczywiście - i właśnie tego przywiązania (do klasyka) się obawiam Ale może jak kupi AOS 4.1, zobaczy Blendera, trochę nowych gier doświadczy atmosfery rozwoju systemu to znajdzie potrzebę wymiany systemu...

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #30 wysłany: 2010-11-25 12:27 w odpowiedzi na komentarz #27

Raczej nikt nie tłucze czegoś jeśli może gdzie indziej zarabiać miliony. W tym przypadku to jest dodatkowe źródło z większą opcją na przyszłość

To tak jakbyśmy dyskutowali, by przyjąć, że 2+2=6 zamiast 2+2=9 bo to pierwsze daje mniejszy błąd

Jeżeli z takiej pomyłki miałaby wynikać strata 2 lub 5 mln $ to lepsza pomyłka pierwsza, jeżeli zaś zysk to zdecydowanie druga

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #31 wysłany: 2010-11-25 12:30 w odpowiedzi na komentarz #29

Co użytkownikowi klasyka da demo AOS 4.1 na Sam440ep

Mój błąd, pomieszałem.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #32 wysłany: 2010-11-25 12:44 w odpowiedzi na komentarz #25

W przeciwieństwie do wielu Polaków nie wypowiadam się na tematy, na których się całkowicie nie znam

Żeby się wypowiadać o możliwości zmiany oferty produktu jakiejś firmy należy znać wszystkie dane, a nie tylko wiedzieć, że teoretycznie możliwe jest wyprodukowanie taniej jakiegoś sprzętu oraz to, że tańszy sprzęt to większa sprzedaż. Wypowiadasz się nie ogólnie, bo ogólnie to ja się z Tobą zgadzam, ale o konkretnym przypadku i konkretnej firmie, a nie znasz tych wszystkich danych.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #33 wysłany: 2010-11-25 12:46 w odpowiedzi na komentarz #26

Nie wiem po co piszę tyle o bezsensowności takiego działania skoro Ty podajesz to jako argument w polemice ze mną? Jeszcze raz więc, tak żeby użytkownik klasycznej Amigi mógł podpiąć kartę PCI z kontrolerem SATA do 20-letniego komputera szkoda czasu.

Dla mnie też szkoda czasu, ale decyzję podjęli inteligentni ludzie, którzy mają dane o których my nie wiemy. Na przykład wiedzą ile się sprzedało AmigaOS 4.0 dla klasyka, a ile się sprzedało AmigaOS 4.1 dla SAM. Być może gdybyśmy znali te dane to i sens dla nas by się znalazł.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #34 wysłany: 2010-11-25 12:49 w odpowiedzi na komentarz #28

Klasyk natomiast już nie podoła nowym wersjom. Będzie to ostatnia wersja systemu jaką można "wcisnąć" dla tych maszyn.

Właśnie po takich tekstach czytam kolejne głupie teksty w stylu "a podobno nowej wersji miało nie być". Czy nowa wersja będzie czy nie będzie to zadecyduje producent systemu. Nie wypowiadaj się w jego imieniu.

Odpowiedz

pawelini
Czytelnik

komentarz #35 wysłany: 2010-11-25 13:58 w odpowiedzi na komentarz #34

Zamiast nowych funkcjonalności dla obecnych użytkowników deweloperzy dłubią w sterownikach, żeby użytkownik klasycznej Amigi mógł podpiąć kartę PCI z kontrolerem SATA do 20-letniego komputera. I Twoim zdaniem robia to z szacunku/milosci/oddania dla srodowiska? Czy moze raczej dopinaja budzet czyms w rodzaju latwej w osiagnieciu malo pracochlonnej zapchajdziury, za ktora mozna skasowac pare euro Poniekad jest to sponsorowanie przez klasykowcow systemu, z ktorego wiekszosc funkcjonalnosci jest/bedzie i tak poza ich zasiegiem. To, ze nie wiem jak zajmuje im to czas, ktory mogli by poswiecic na dodanie do systemu np usb2.0 to mit. Nie schylisz sie po stowke bo Ci autobus ucieknie ? :>

Odpowiedz

pawelini
Czytelnik

komentarz #36 wysłany: 2010-11-25 14:06 w odpowiedzi na komentarz #35

A z klasyka jeszcze niejedna wersja jest do wyciagniecia Policza ile egzemplarzy teraz sprzedadza i wyjdzie czy to wciaz oplacalne. Na natywna obsluge tego czy owego, na akceleracje 3d cybervisionow i innych dupereli jeszcze pare osob by sie rzucilo Na karte z 460tka na pokladzie tez! Na kopie plyty od a4k ze slotem pci i usb bylo by pewnie wiecej chetnych niz na SAM. Taki rynek, taki lajf, nie wiem czemu ale tak juz jest w tym kurwidolku

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #37 wysłany: 2010-11-25 14:24 w odpowiedzi na komentarz #35

I Twoim zdaniem robia to z szacunku/milosci/oddania dla srodowiska?

Raczej tak.

czyms w rodzaju latwej w osiagnieciu malo pracochlonnej zapchajdziury

Niestety wersja dla klasyka jest bardzo pracochłonna i zabrała moim zdaniem zbyt dużo czasu deweloperów i uważam, że Hyperion będzie na niej stratny. Jedynie na co mogą liczyć to na przywiązanie tych użytkowników do systemu w przyszłości. Słyszałeś o tym, że wersja dla klasyka będzie miała wbudowany emulator x86? Nie? No bo guzik wiesz co trzeba było zrobić, żeby AmigaOS 4.1 działał na klasyku z taką samą funkcjonalnością jak na nowym sprzęcie.

To, ze nie wiem jak zajmuje im to czas, ktory mogli by poswiecic na dodanie do systemu np usb2.0 to mit.

A co powiesz o micie, gdy wersja dla klasyka wyjdzie z obsługą USB 2.0?

Nie schylisz sie po stowke bo Ci autobus ucieknie ? :>

Schylisz się po stówkę wiedząc, że ktoś w autobusie da Ci dwie stówki pod warunkiem, że do niego zdążysz?

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #38 wysłany: 2010-11-25 14:24 w odpowiedzi na komentarz #33

Na przykład wiedzą ile się sprzedało AmigaOS 4.0 dla klasyka, a ile się sprzedało AmigaOS 4.1 dla SAM. Być może gdybyśmy znali te dane to i sens dla nas by się znalazł.

O ile pamiętam, to po premierze wersji na klasyka dawali w wywiadach do zrozumienia że system sprzedał się lepiej niż się spodziewali. Z drugiej strony chociaż oni znają sprzedaż AOS 4.0 dla klasyka i AOS 4.1 dla SAM, to z pewnością nie wiedzą ile z tych kopii systemu sprzedanych dla SAM było od świeżaków, a ile było wynikiem migracji ludzi z klasyka. Myślę że nie ma nad tym co dywagować i nawet Hyperion działa w tej kwestii trochę po omacku. Zapewne dostali trochę maili czy innych sygnałów że ludzie dopytują o to czy system będzie rozwijany dla starych Amig i postanowili zaryzykować. Pracy w sumie powinno być przy tym mniej niż przy nowych sprzętach, nie trzeba się martwić np. o to czy U-BOOT wykryje kartę PCI-e itp. W zasadzie wszystkie komponenty klasyka są od lat znane i wiele z nich zostało już oprogramowane przy okazji AmigaOS 4.0. tak więc zapewne doszli do wniosku że czemu nie.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #39 wysłany: 2010-11-25 14:39

SATA i USB 2.0 na klasyku - jak nie zobaczę to nie uwierzę

Odpowiedz

Nowar
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #40 wysłany: 2010-11-25 15:16 w odpowiedzi na komentarz #29

Oczywiście - i właśnie tego przywiązania (do klasyka) się obawiam Ale może jak kupi AOS 4.1, zobaczy Blendera, trochę nowych gier doświadczy atmosfery rozwoju systemu to znajdzie potrzebę wymiany systemu...


Z mojego punktu widzenia, powiem że nic z tych rzeczy. Po zaznajomieniu się z AOS4.0 na klasyku, doszedłem do wniosku że za nic w świecie nie wydam 3 tyś. za nowy sprzęt (Sam). Nie ma się co łudzić że gdy klasykowcy z PPC kupią sobie AOS4.1, to nagle zapragną mieć Sam. Ja kupiłem dawno temu AOS4.0, kupię także AOS4.1 i jestem pewny że nie wpłynie to na moją decyzję o kupnie Sam.
Sam kupują przeważnie osoby które przechodzą bezpośrednio z 68k (AOS3) na AOS4, ponieważ nie mają oni innej możliwości sprzętowej jak tylko Sam, gdyż klasyk jest za drogi, niedostępny i za wolny. Ja sobie kupiłem PPC 10 lat temu, więc mam.

Rynek jest przesycony i nie dostarczy już zbyt dużej liczy kolejnych użytkowników AOS4.1, więc...AOS4.1 dla klasyka jest po prostu dla biznesu. Kart PPC wciąż jest bardzo dużo w użytku. Betatesterzy kupując tańszy system dostarczą kasiorkę na rozruch i opłacalność całej pracy, a reszta zysków będzie ze sprzedaży systemu w normalnej cenie. Nie ma tutaj żadnej filozofi.

Po tym wszystkim, kolejnych użytkowników AOS4.1 zdobędą już raczej tylko przy pomocy bardzo taniego sprzętu PPC.

Odpowiedz

Nowar
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #41 wysłany: 2010-11-25 15:26 w odpowiedzi na komentarz #37

Słyszałeś o tym, że wersja dla klasyka będzie miała wbudowany emulator x86?


Co takiego wymaga emulatora x86?

Odpowiedz

Nowar
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #42 wysłany: 2010-11-25 15:34 w odpowiedzi na komentarz #38

a ile było wynikiem migracji ludzi z klasyka.


Zapewne mało. Klasykowcy z PPC to nie jest typ który nagle po ujrzeniu AOS4 na swoim ulbionym koputerku, sprzedaje go i kupuje Sam.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #43 wysłany: 2010-11-25 15:36 w odpowiedzi na komentarz #40

Betatesterzy kupując tańszy system dostarczą kasiorkę na rozruch i opłacalność całej pracy

Betatesterzy mają system za darmo, więc pudło.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #44 wysłany: 2010-11-25 15:36 w odpowiedzi na komentarz #41

Co takiego wymaga emulatora x86?

W swoim czasie się dowiesz.

Odpowiedz

Nowar
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #45 wysłany: 2010-11-25 15:42 w odpowiedzi na komentarz #43

Betatesterzy mają system za darmo, więc pudło.


Aha. Dożywotnio, czy po zakończeniu testów będą musieli kupić np. za połowę ceny?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #46 wysłany: 2010-11-25 15:45 w odpowiedzi na komentarz #38

Z drugiej strony chociaż oni znają sprzedaż AOS 4.0 dla klasyka i AOS 4.1 dla SAM, to z pewnością nie wiedzą ile z tych kopii systemu sprzedanych dla SAM było od świeżaków, a ile było wynikiem migracji ludzi z klasyka.

A jest jeszcze trzecia grupa, która kupiła OS 4.x dla SAM i dla klasyka.

nie trzeba się martwić np. o to czy U-BOOT wykryje kartę PCI-e itp.

Oj Rafał, proszę Cię. Karty PCI-E nie ma, ale już kartę PCI trzeba w Boot Menu pokazać. To co trzeba było dopisać w U-Boot to na klasyku też trzeba dopisać, ale w inny miejscu, a w X1000 jeszcze w inny miejscu.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #47 wysłany: 2010-11-25 15:47 w odpowiedzi na komentarz #45

Aha. Dożywotnio, czy po zakończeniu testów będą musieli kupić np. za połowę ceny?

Betatesterzy uczestnicząc w projekcie mają codziennie nową wersję systemu za darmo. Dzień po wydaniu wersji 4.1 dla klasyka betatesterzy dostaną nowe elementy systemu do przetestowania.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #48 wysłany: 2010-11-25 16:14 w odpowiedzi na komentarz #34

Nie wypowiadaj się w jego imieniu.

Spojrzałem raz i po paru godzinach drugi raz. Nadal ten tekst nie znajduje odzwierciedlenia w faktach.
Podpisuję się imieniem i nazwiskiem. Nie widzę NIGDZIE żebym mówił w imieniu ACube/Hyperionu. A co sobie ktoś z tego wywnioskuje to mam w nosie.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #49 wysłany: 2010-11-25 16:27 w odpowiedzi na komentarz #42

Zapewne mało. Klasykowcy z PPC to nie jest typ który nagle po ujrzeniu AOS4 na swoim ulbionym koputerku, sprzedaje go i kupuje Sam

Ja akurat byłem klasykowcem o dosyć rozbudowanym konfigu z PPC i AOne kupiłem, a aby to zrobić sprzedałem między innymi moje 603e i Bvision. Arek aby kupić Micro A1, sprzedał swoją wypasioną Amigę z PPC. Konrad miał A4000 z PPC, dziś ma już tylko Pegasosa, Szaman też miał A1200 z PPC po wydatkach związanych z założeniem rodziny postanowił sobie zachować tylko AOne. W zasadzie na przykładzie eXeca to tylko Zap przeszedł na A1, bezpośrednio z Amigi 68k, więc Twoja teoria jakoby tylko tacy przechodzili na nowe sprzęty, a ludzie zbrojący swoje klasyki po zęby na zawsze pozostaną wierni swojemu sprzętowi upada.

Odpowiedz

pekdar
Czytelnik

komentarz #50 wysłany: 2010-11-25 17:00 w odpowiedzi na komentarz #49

a ludzie zbrojący swoje klasyki po zęby na zawsze pozostaną wierni swojemu sprzętowi upada. Rafał, niestety ale nie masz racji. Dziś rozmawiałem telefonicznie z człowiekiem, który robi upgrade PPC w PL. Dane statystyczne o modyfikowanych kartach wyglądają tak: - 30 kart BPPC przeszło upgrade PPC - 8 kart CSPPC I cały czas gość ma zlecenia. Mało tego! 90% właścicieli tych kart ma OS4.0 żeby nie powiedzieć że wszyscy. Daje do myślenia? Ja po swoim upgrade CSPPC z 233MHz na 400MHz miałem kilka maili z PL i zagranicy - ludzie zainteresowani upgrade. Sorry ale nie masz racji. Zgodzę się że powoli ale to bardzo powoli użytkownicy Amigi klasycznej przemijają i w końcu kiedyś znikną ale na pewno to nie będzie z dnia na dzień. Klepanie tematu jak to rozwój OS4 spowalnia wersja dla klasyka jest niedorzeczne.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #51 wysłany: 2010-11-25 17:03 w odpowiedzi na komentarz #49

No tak, ale może się zgodzisz, że czym innym było przejście w okresie gdy A1 się ukazała (lub niedługo po nim), a czym innym przejście teraz.
Kto chciał być na czasie i się przesiąść na "czyste" PPC już to zrobił lata temu. A jak ktoś wytrwał wiernie już tyle lat przy swojej Amisi 68k+PPC, to raczej kupi SAM (czy X1000) jako kolejny komputer, a nie zamiast. (I ten proces postępuje, tylko wolno).
Poza tym redaktorzy z Execa są prorozwojowi, propagujecie nowoczesną wersję platformy i systemu, raczej jesteście wyjątkiem potwierdzającym regułę (że amigowcy to głównie nostalgicy i ociągają się z przejściem na nowe).

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #52 wysłany: 2010-11-25 18:46 w odpowiedzi na komentarz #51

A jak ktoś wytrwał wiernie już tyle lat przy swojej Amisi 68k+PPC, to raczej kupi SAM (czy X1000) jako kolejny komputer, a nie zamiast. (I ten proces postępuje, tylko wolno).

Na ile szybko a na ile wolno to ja nie wiem i Hyperion też nie wie, dlatego też pisałem poprzednio że zarówno dane dotyczące sprzedaży AOS 4.0 dla klasyka i sprzedaży AOS 4.1 dla SAM pełnego obrazu nie dają, bo niewiadomo ile z tego drugiego było wynikiem migracji. Nie mam zamiaru sprzeczać się o to, gdyż zapewne jedyną pośrednią odpowiedzią na to będą wyniki sprzedaży systemu AmigaOS 4.1, których zapewne my szaraczki i tak nie poznamy.
A faktu że większość dokupuje dodatkowo a nie zamiast oczywiście nie kwestionuję. Sam gdyby nie fianse z pewnością nie sprzedawałbym PPC + BV, a swojej A1200 nie ogołociłem całkowicie, wsadziłem tam 030 + odrobinę fastu, oczywiście HDD + CD i towerka zostały. Chociaż sprzęt ten w najmniejszym stopniu nie mógł wygrać konkurencji z A1 i w zasadzie stał niemal nieużywany, to szkoda mi go było sprzedawać i trzymałem go jeszcze ponad 5 lat. Dopiero w zeszłym roku to sprzedałem, uznając że lepiej aby komuś ta Amiga posłużyła niż by miała stać jako sentymentalny mebel.

Odpowiedz

Aleksander Czarnowski
Czytelnik

komentarz #53 wysłany: 2010-11-27 00:36 w odpowiedzi na komentarz #44

Emulator x86 jest zapewne wykorzystywany do inicjalizacji kart PCI (zwłaszcza graficznych) bo taka funkcjonalność znajduje się w u-boot'cie. Zainteresowanych odsyłam do źródeł publikowanych przez A-Cube (podkatalog bios_emulator). Jak osoba posiadająca A4000D z CSPPC i SAM440ep - obie maszyny kupiłem praktycznie w tym samym czasie - komentarze na temat tego jak klasykowcy spowalniają rozwój itp. trochę mnie bawią. Każdy z tych komputerów ma inne zastosowanie plus na A4000D mam także OS 3.9 z którego lubię korzystać. Od Hyperionu kupiłem 4.1 dla SAM oraz 4.0 dla klasyka a teraz kupię także 4.1 dla klasyka więc jest to jednak jakieś wsparcie finansowe tej firmy.

Odpowiedz

Norbert Tomala
Czytelnik

komentarz #54 wysłany: 2010-11-27 08:21 w odpowiedzi na komentarz #53

Tak sobie to wszystko czytam i dorzucę też coś od siebie co do ceny PPC460, mianowicie "SAN JOSE, Calif. -- Applied Micro Circuits Corporation (NASDAQ:AMCC) announced the newest member of its embedded processor family of products, the PowerPC[R] 460EX, at this week's Embedded Systems Conference in San Jose. [...] Distributor suggested resale pricing for the 460EX starts at $50 in 10Ku volumes." Ot taka ciekawostka...

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #55 wysłany: 2010-11-27 13:39 w odpowiedzi na komentarz #54

Tak sobie to wszystko czytam i dorzucę też coś od siebie co do ceny PPC460, mianowicie "SAN JOSE, Calif. -- Applied Micro Circuits Corporation (NASDAQ:AMCC) announced the newest member of its embedded processor family of products, the PowerPC[R] 460EX, at this week's Embedded Systems Conference in San Jose. [...] Distributor suggested resale pricing for the 460EX starts at $50 in 10Ku volumes." Ot taka ciekawostka...

Przy czym nie ma szans na sprzedaż 10 tysięcy sztuk SAM, docelowy wolument to pewnie nie więcej niż 1000 sztuk. Lecz ACube sprzęt wypuszcza zapewne seriami po 100 może 200 sztuk. O ile się orientuję to 10 tysięcy w świecie procesorów jest taką bazą wejściową, przy każdym mniejszym zakupie cena skaacze już dość mocno w górę. Przypuszczam że przy 100 szt. jakie kupuje ACube, w górę idzie już astronomicznie.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #56 wysłany: 2010-11-27 16:41 w odpowiedzi na komentarz #55

Nie idzie astronomicznie, bo nie kupują po 100 szt. u źródła.
Odkupują w miarę potrzeb od kogoś, kto kupił większa partię, po nieco wyższej cenie, i obie strony są zadowolone.
Niestety na takie rzeczy nie ma linka w sieci, więc możesz mi uwierzyć na słowo albo nie.

Odpowiedz

Norbert Tomala
Czytelnik

komentarz #57 wysłany: 2010-11-29 12:41 w odpowiedzi na komentarz #56

Witam ponownie! Ogólnie wygląda to tak, że dość znaczne różnice w cenie są między 1 a 25 sztukami u większości dystrybutorów, różnice powyżej tej granicy są już nieznaczne. Kilka razy w roku zamawiam elementy elektroniczne z USA u jednego z największych światowych dystrybutorów i tutaj przykład: 1 ATxMega128 kosztuje w sklepie ok. 10 €, u dytrybutora 1 sztuka 8.93 €, od 25 sztuk cena spada do 5,60 €, powyżej 100 sztuk juz tylko 5,05 €... a jak kupię powyżej 1000 sztuk... to 5,00 €... Różnica między 100 a 1000 sztuk to tylko 5 centów na sztuce... W przypadku poważniejszych procków ceny nawet szybciej spadają - jest więcej klas niż 25,100,1000. Kolejny przykład - teraz PPC - MPC8241LZQ200D-ND (Freescale Semiconductor) - 1 sztuka 24,30 €, 10 sztuk - 22,48 € za sztukę, 25 sztuk - 20,65 € za sztukę, 100 sztuk - 19,14 € za sztukę... Jak widać różnica ceny między 25 a 100 sztuk jest znów niewielka... A teraz na koniec AppliedMicro 460GT - 1 sztuka 75.2962 GBP, 2-4 sztuk 66.9303 GBP, 5-9 sztuk - 60.2371 GBP, a powyżej 10 sztuk cena spada do 50.1976 GBP... Wszystkie podane ceny są rzeczywistymi cenami na dzień dzisiejszy (29.11.2010), ceny w Euro zawierają już cła z USA do Unii Europejskiej, dochodzi jednak jeszcze podatek VAT. Przykładowe ceny w Euro pochodzą od dystrybutora Digi-Key, cena PPC460GT - od Acal Technology (AppliedMicro nie ma zbyt wielu dystrybutorów). Ogólnie to za 250 GBP dostaniemy 5 procków...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #58 wysłany: 2010-11-29 14:07 w odpowiedzi na komentarz #57

Umiałbyś na podstawie cenników poskładać ceny większości elementów płyty głównej typu SAM 460 ex?

Odpowiedz

Norbert Tomala
Czytelnik

komentarz #59 wysłany: 2010-11-29 14:36 w odpowiedzi na komentarz #58

Tak, jednak potrzebowałbym zdjęcie obu stron płyty w wysokiej rozdzielczości... Tak z samego opisu to trochę słabo... prócz głównych czipów są tam jeszcze inne elementy, których trochę też się uzbiera...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #60 wysłany: 2010-11-29 15:58 w odpowiedzi na komentarz #59

Zacznijmy od tych głównych elementów i laminatu. W międzyczasie może się uda znaleźć zdjęcie w wysokiej rozdzielczości. Ewentualnie możemy zrobić takie wyliczenie dla Sam 440 Flex. Tutaj bez problemu uda się załatwić zdjęcie.

Odpowiedz

Norbert Tomala
Czytelnik

komentarz #61 wysłany: 2010-11-29 16:32 w odpowiedzi na komentarz #60

Ok. Proszę o zdjęcia na GregMedavoy@googlemail.com... i o trochę cierpliwości, postaram się to zrobić bardzo rzetelnie, może kilka dni potrwać... Tak na marginesie znalazłem cenę zestawu ewaluacyjnego "PowerPC 460EX Evaluation Kit" (Canyonlands) - to 995 $, więc raczej niewygórowana cena...

Odpowiedz

Norbert Tomala
Czytelnik

komentarz #62 wysłany: 2010-11-30 08:36 w odpowiedzi na komentarz #61

Cóż... nikt mi zdjęć jak na razie nie udostępnił... Więc wycena głównych elementów Sam440ep Flex:

1. LFXP6 :
1 sztuk 32,2000 €
5 sztuk 29,5100 €
20 sztuk 27,2400 €
50 sztuk 25,7800 €
100 sztuk 24,6600 €
(element, zdaje się, jak na razie nie wykorzystywany...)

2. PI7C8150BNDE
1 sztuk 11,7167 €
500 sztuk 11,3813 €
1000 sztuk 11,2212 €

3. SiI3114
1 sztuk 5,4200 €

4. ALC655
1 sztuk 5,65 €
5 sztuk 5,09 €

5. CS4281
1 sztuk 8,32 €
(układ przestarzały - nieprodukowany)

6. PowerPC 440ep
1 sztuk 38,8626 €
100 sztuk 37,0711 €
500 sztuk 34,4259 €


Więc PowerPC 440ep+PI7C8150BNDE+CS4281+ALC655+SiI3114 to kwestia 69,97 € przy zakupie pojedynczych elementów. Do każdego elementu należy jednak doliczyć jeszcze koszty wysyłki.
Pozostaje jeszcze kwestia PCB - wyprodukowanie jednej sztuki 21,6 x 17 cm 6 warstw z soldermaską to 514,68 €, przy zamówieniu 100 sztuk cena spada do 39,29 € za sztukę. Wszystkie ceny elemtów to ceny na dzień dzisiejszy (30.11.10) i zawierają VAT. Do ceny PCB należy doliczyć jeszcze VAT i ewentualne cło (producent z USA) i koszty wysyłki. Bez wyliczeń pozostałe elementy SAM powinny zamknąć się w sumie 50 €.
No i na dokładkę....

PPC460EX-NUB1000T

1 sztuk 72,6253 €
100 sztuk 69,2787 €
500 sztuk 64,3313 €

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #63 wysłany: 2010-11-30 08:59 w odpowiedzi na komentarz #62

Wiesz... 3,5 godziny wracałem wczoraj do domu Postaram się podrzucić jeszcze jakieś zdjęcia dzisiaj. PS. Mała uwaga - SAMy mają chyba 8mio warstwowe PCB. Z ciekawości - jak zmienia się koszt PCB wraz z ilością warstw? 1,2,4 itd.?

Odpowiedz

Norbert Tomala
Czytelnik

komentarz #64 wysłany: 2010-11-30 09:32 w odpowiedzi na komentarz #63

U tego producenta wygląda to tak - płytka od 290 do 413 cm² przy zamówieniu 100 sztuk: $2,669 (2 warstwy), $4,728 (4 warstwy), $5,198(6 warstw). Ze strony Acube wynika, że 460ex jest 8-warstwowy, w każdym razie ceny do 6 warstw wziąłem z cennika, powyżej 6 musiałbym wysłać już zapytanie z dokładniejszym opisem płytki a tego już mi się nie chciało robić... prawdopodobnie za kolejne 2 warstwy cena wzrośnie o około 20 %...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #65 wysłany: 2010-11-30 10:08 w odpowiedzi na komentarz #64

A wiesz ile jeszcze kosztuje montaż elementów na tej wielkości płycie? Nie uwzględniłeś jeszcze w swoich wyliczeniach kosztów złącz.

Odpowiedz

Norbert Tomala
Czytelnik

komentarz #66 wysłany: 2010-11-30 20:03 w odpowiedzi na komentarz #65

Co do montażu, trudno trochę znaleźć w cennikach, montażu nigdy nie zlecałem, trzeba by skierować zapytanie ale to dopiero jak będę miał zdjęcia płyty... Swoją drogą dostałem schematy zestawu referencyjngeo Canyonlands, można by się rzeczywiście zastanowić nad konkurencyjną, tańszą i mocniejszą wersją Złącza wliczyłem do tej reszty śmieci za 50 €, złącze pci express to 1,91 € przy jednej sztuce, przy 100 - 1,04 €, przy 1000 - 87 centów za sztuke (+VAT).

Odpowiedz

Leon
Redaktor

komentarz #67 wysłany: 2010-11-30 23:14 w odpowiedzi na komentarz #66

To ile bym w sumie musiał zapłacić za kupno 100 gotowych płyt głównych sam440flex/sam460ex z procesorami?
Chętnie poczekam na odpowiedź jak to wszystko na spokojnie policzysz.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #68 wysłany: 2010-12-01 02:30 w odpowiedzi na komentarz #67

1) A ile jesteś skłonny zapłacić gościowi, który opracuje dla Ciebie schemat, na podstawie którego zostanie wykonany montaż płyt?
2) Jaki zakładasz poziom sprawności? Tzn. jaką musisz zachować rezerwę płyt, by je mieć na rezerwę gwarancyjną? Np. Przy sprawności 80% (20% padów), powinieneś zakupić 124 płyty (20 padów + 4 pady w reklamacjach). Dla 90% jest to 111, a dla 66% już ~148 sztuk.
3) Ila czasu i jakie koszty chciałbyś poświęcić na pierwotne testowanie sprzętu?

Pytania jak najbardziej serio - cena zależeć będzie od odpowiedzi

---------------------

Na dalsze rozważania ceny Sam440ep założyłem wątek na forum - bo można tam wstawiać zdjęcia, edytować, moderować, kolorować....

Odpowiedz

Norbert Tomala
Czytelnik

komentarz #69 wysłany: 2010-12-01 04:38 w odpowiedzi na komentarz #68

W linku do wątku jest chyba błąd...

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #70 wysłany: 2010-12-01 09:10 w odpowiedzi na komentarz #69

Jest na głównej
Ale dla formalności jeszcze raz, poprawny:
link

PS. Mam w tej chwili bardzo złe myśli o ludziach zarządzających pociągami w PKP....

Odpowiedz

Adam Zieliński
Czytelnik

komentarz #71 wysłany: 2010-12-01 17:08 w odpowiedzi na komentarz #70

Z tego co pamiętam to cło na elementy komputerowe z USA jest preferencyjne i wynosi... 0%. Gorzej z VAT-em, bo ten jest naliczany od wartości towaru i wynosi standardowo 22%

Odpowiedz

Discord
Online: 16
  • AmiKitAmiKit
  • b...b...
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • Marek_BMarek_B
  • MirqMirq
  • Nightmare777Nightmare777
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
  • SZAMANSZAMAN
  • SzulcBryggeriSzulcBryggeri
  • ZeeWolfZeeWolf
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Simon's Podcast
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę