eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

niedziela, 9. grudnia, 2018, 20:58

Dodano: 2001-01-19 00:00, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 1075

A A A

Drutowanie scalaków

Ostatnio coraz częściej słyszymy o sukcesach nanoelektroniki, o budowie różnego rodzaju elementów elektronicznych z kilkudziesięciu zaledwie atomów. Jednak nierozwiązany pozostawał problem połączenia tych elementów. Prozaiczny kawałek drutu staje się osiągnięciem naukowym, gdy drut ma mieć średnicę kilkaset razy mniejszą od ludzkiego włosa...

Takie osiągnięcie uzyskali naukowcy z California University, udało się im opracować sposób produkcji drutu o średnicach od 15 do 1000 nm (1 nm to jedna milionowa milimetra!) i długości pół milimetra. Druciki powstają przez elektrolityczne osadzanie tlenku molibdenu w załamaniach grafitowego podłoża. Potem w atmosferze czystego wodoru odbywa się przemiana tlenku w czysty metal (molibden jest w miarę nieźle przewodzącym metalem). Potem pokrywa się to wszystko plastikiem i podnosi plastik z grafitu razem z drutami. W przyszłości te miniaturowe arcydzieła sztuki inżynierskiej znajdą swoje miejsca w układach scalonych.


Dodaj komentarz

Ankieta: Jak wyświetlasz obraz z Amigi? «»
Tym razem pytamy Was o to w jaki sposób wyświetlacie obraz ze swojej Amigi klasycznej lub NG. Można oddać głos na kilka opcji, a także w ostatnim polu dopisać własną.
Ankieta aktywna do: 2018-12-22
AmigaOS.pl

Polecamy
Najpopularniejsze