eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

poniedziałek, 18. grudnia, 2017, 09:44

Dodano: 2016-05-31 20:20, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 953

A A A

Mandala, czyli "Kinect" na Amidze w 1986 roku

Amiga, i znowu byliśmy pierwsi - magazyn Compute!, marzec 1988: Po prostu stojąc przed monitorem i machając rękami można na ekranie tworzyć niezwykle interesujące efekty graficzne i dźwiękowe. Potencjalne wykorzystanie tego wynalazku pozostaje tylko w sferze spekulacji, ale zapewne świetnie nada się do prezentacji wideo i interaktywnych gier.

W 1986 roku mała firma Very Vivid Inc. z Toronto napisała dla Amigi oprogramowanie o nazwie Mandala, które potrafiło przechwytywać i przetwarzać obraz z kamery wideo. Działało to z szybkością tylko 14 klatek na sekundę, ale efekt był wyśmienity, zobaczcie sami:

Mandala wykorzystana została głownie w telewizji, m.in. na kanale Nickelodeon, a także w innych tego typu dziecięcych programach:

Była jednak prekursorem znanych nam obecnie doskonale rozwiązań typu Kinect Microsoftu i innych pozwalających na swobodną (bez udziału urządzeń) interakcję z komputerem.

I jeszcze magazynu Compute! z 1988 roku: Niewątpliwie najbardziej niezwykłym produktem show (World of Commodore - International Centre w Toronto) była Mandala. Ten interaktywny system pozwalał na tworzenie w czasie rzeczywistym wideo - Mandala łączy digitalizację wideo w czasie rzeczywistym, tak aby pozwolić na fizyczną interakcję z monitorem Amigi.

zobacz inne nasze wideo »

Dodaj komentarz

Konkurs: Jaki sprzęt jest na obrazku [pytanie 10]? «»

Prosimy o podanie odpowiedzi jak nazywa się sprzęt który jest na tym obrazku (może to być fragment tego urządzenia):

Zaloguj się, aby uczestniczyć w konkursie. Na trzy pierwsze odpowiedzi czekamy do: 2017-12-18 20:20 Informacje na temat nagród oraz regulamin konkursu znajdziecie tutaj.
Pytanie 9 (Subway):
  1. SKOLMAN_MWS - 3 pkt
  2. waldiamiga - 2 pkt
  3. philipo - 1 pkt
AmigaOS.pl

Polecamy
Najpopularniejsze