Krzysztof "deadwood" Śmiechowicz pracuje nad środowiskiem uruchomieniowym AxRuntime dla programistów Linuxa, którzy lubią tworzyć swoje aplikacje przy użyciu interfejsów API AmigaOS. Pomysł ma polegać na tym, że można będzie w AxRT kompilować amigowe programy, rozwijać je, testować i optymalizować.
Dodano: 2020-05-11 22:56, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 7462 english translation »
AxRuntime (AxRT)
Wszystko w oparciu o amigowe API, dzięki czemu na koniec procesu tworzenia program będzie mógł ponownie zostać skompilowany dla AmigaOS i innych amigowych systemów pokrewnych. Co ważne aplikacje utworzone za pomocą AxRuntime mogą być dystrybuowane do społeczności Linuksa, co daje programistom znacznie szerszą bazę użytkowników i możliwość zapraszania programistów spoza ogólnej społeczności Amigi do udziału w projekcie.
Obecnie obsługiwane są interfejsy API AmigaOS 3.1, CybergraphX, AHI, MUI, a także niektórych bibliotek i klas open source, ale docelowo wspierane mają być wszystkie systemy amigowe.
-
komentarz #1 wysłany: 2020-05-12 15:56
Wow! Szkoda tylko że do dziś nie mogę się przekonać do Linuksa. Mimo to, AxRuntime wpisuję na swoją listę rzeczy "do sprawdzenia na kiedyś".
-
komentarz #2 wysłany: 2020-05-14 23:35
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to dzięki temu środowisku można kompilować (jeśli ma się źródła) programy napisane dla Linuksa w taki sposób, ze zadziałają na Amiga NG? Czy tylko te, które powstają od zera, moga być stworzone dla Linuksa przy wykorzystaniu amigowego API i przy okazji skompilowane też dla NG?
Przydałby się magiczny programik/środowisko pozwalający przerzucić gry z 68k na NG. Dobra wiem, co napiszecie, to zrób, rozumiem, tak sobie pomarzyłem, że brakuje mi najbardziej tych platformówek i innych 2D z Amigi, czy starego PC.
-
komentarz #3 wysłany: 2020-05-15 14:31 w odpowiedzi na komentarz #2
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to dzięki temu środowisku można kompilować (jeśli ma się źródła) programy napisane dla Linuksa w taki sposób, ze zadziałają na Amiga NG?
Odwrotnie - programy amigowe można kompilować i uruchamiać pod Linuxem. Po co? Np. po to aby tam przy udziale większej społeczności były rozwijane i testowane, a potem ponownie skompilowane (to samo API) na amigowe systemy.
- Discord
-
Online: 7
- IMPBot
- juen
- Laubzega
- m...
- Marek_B
- Mirq
- spazma
- Menu
- Baza wiedzy
- Simon's Podcast
-
- #11: jak kot w smole
25-07 czas: 22 min - #10: kodowanie upadku
10-07 czas: 33 min - #9: infantylny Mefisto
26-06 czas: 26 min
- #11: jak kot w smole
- Najpopularniejsze