Wydarzenia [Piana]
Chyba wszyscy już podsumowali ostatni rok i powiedzieli wszystko to, co należało powiedzieć. Ja w pierwszej wersji rzuciłem okiem na najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy i... tak naprawdę to nie ma za bardzo o czym pisać. I to zupełnie serio. Nie dostaliśmy wyczekiwanego Tabora vel A1222 ani innego nowego sprzętu produkcji AEON-u. MorphOS w przewidywalnym czasie nie przesiądzie się na platformę x86, a AROS też nie obsłuży poprawnie wszystkich nowszych laptopów. O licencyjnej mini-Amidze mogliśmy tylko pomarzyć, a maniacy przerabiają w tym celu Raspberry Pi 400. Niepoprawni marzyciele wspominali coś o amigowym laptopie, ale to tylko pobożne życzenia - projekt zakłada stosowanie oprogramowania open source, a AmigaOS 4.x takim z pewnością nie jest.
Kategoria softu ma jedną perełkę - przeglądarka Wayfarer pokazująca, że chcieć to móc. Nie jest to z pewnością narzędzie w pełni odpowiadające współczesnym standardom, ale bardzo do nich zbliżające. I to by było na tyle. Po czterech latach mieliśmy za to aktualizację systemu AmigaOS 4.1. Kto oczekiwał nowości, ten się srodze zawiódł, ale amigowcy cieszyli się, że cokolwiek wyszło. Na bezrybiu i rak ryba, jak mawiają starzy Indianie. Nie było nowego Super Froga, bo i kto miałby poświęcić tyle czasu i pieniędzy? To by było na tyle. To jest naprawdę dość ciekawe, bo Linux (a przynajmniej spora część dystrybucji) doszedł do stanu używalności przez zwykłego użytkownika (po krótkim przeszkoleniu), o tyle AmigaOS z każdym rokiem oddala się od tego schematu. Z rzeczywistością nie ma co się kłócić, prawda?
Chciałem zwrócić uwagę na jeden aspekt, który zdecydowanie zmniejszył atrakcyjność "amigowania", a mianowicie brak imprez, gdzie tradycyjnie można było pokrzyczeć "Amiga rulez", poklepywać się po plecach i wypić to i owo. To oczywiście na skutek zarazy, co to miała ponoć zdziesiątkować nas niczym dżuma przed wiekami. Wszystko się odbywało online. Jak ktoś lubi taki rodzaj imprez, to proszę bardzo, ale ja podziękuję. Atmosfera oglądania przez ekran jest dla mnie równie fascynująca, co oglądania wzrostu trawy. Oczywiście, jeśli technicznie wszystko się udało - na internetową wersję Pixel Heaven nawet nie udało mi się zarejestrować.
Tak naprawdę można by wziąć podsumowanie z roku 2019, delikatnie pozmieniać, dodać coś o zarazie i mamy podsumowanie jak malowane. To był kolejny rok wyczekiwania. Wyczekiwania niczym na literackiego Godota. Czy ktoś jeszcze na coś czeka? Może na karty Warp. Bo czy ktoś wierzy w jakiekolwiek obietnice po tylu już zawodach?
eXec 2020 [SZAMAN]
W tym dziwnym i trudnym 2020 roku 27 marca obchodziliśmy 20 lat istnienia eXeca. W serwisie www pojawiło się kilka nowości:
- nasz bloczek z amigowymi aukcjami obsługuje Allegro Lokalnie,
- zmieniła się lista galerii - z jej poziomu można przeglądać zdjęcia, bez potrzeby wchodzenia w detale newsa,
- w artykułach używamy nowej czcionki "Merriweather",
- z wersji polskiej newsa linkujemy do wersji angielskiej (jeśli istnieje), pojawiły się usprawnienia przy komentowaniu (m.in. inny styl dla paragrafu - cytatu w komentarzach),
- newsy zawierają źródło, jeśli przy tworzeniu korzystaliśmy z treści z innych serwisów,
- pod newsami można znaleźć archiwa także dla innych platform niż AmigaOS, jeśli dany program/gra takie posiada,
- zlikwidowane zostały "boxy" na górze strony głównej i zastąpiliśmy je 5 "kaflami" ze zdjęciami z najważniejszych ostatnich wydarzeń,
- poprawiono linkowanie do komentarzy z głównej strony eXeca - można przeskoczyć od razu na ostatni komentarz pod newsem,
- na stronie głównej pojawił się nowy (pierwszy, będą kolejne - dla komentarzy i artykułów) duży bloczek/widżet "Amiga TV", gdzie publikujemy ostatnie ciekawe materiały wideo związane z Amigą.
W roku 2020 napisaliśmy 29 redakcyjnych wiadomości, indywidualnie: 321 newsów napisał Szymon Żyła, 6 - Czesław Mnich, 3 - Adam Mierzwa, 2 - Marcin Pianka. Dzięki za wsparcie!
Powstało 11 artykułów, jeden został przetłumaczony na język angielski, powstało 9 galerii, wybraliśmy komentatora roku i przeprowadziliśmy amigową ankietę zaufania.
Liczba użytkowników, którzy choć raz byli w naszym serwisie, wzrosła (w stosunku do 2019 roku) o 1% do ok. 33 tys., zmalała jednak liczba odsłon eXeca o 25%.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w 2020 roku i zapraszamy do czytania i wypowiadania się w naszym serwisie w kolejnych miesiącach. Zapraszamy także do bezpośredniej rozmowy na tekstowym czacie eXeca, który jest dostępny poprzez komunikator Skype - obecnie jest nas tam 35 osób.