Amiga 2000 wydaje się być niczym więcej jak pięćsetką w obudowie od zwykłego peceta. Pozory w tym wypadku mylą i to bardzo. Amiga 2000 to komputer, który od samego początku miał być stacją roboczą, a efekty jego pracy widziało bardzo dużo osób nawet nie widząc tego modelu na oczy. Stało się tak dlatego, że A2000 trafiała często do pracy w telewizji i tak siedząc przed telewizorem oglądaliśmy to co akurat ktoś na przyjaciółce "obrobił".
Do sedna sprawy, czas na moje porównanie za i przeciw. Tak więc dlaczego warto mieć A2000:
- jest ich (A2000) po prostu mniej niż mniejszych modeli komputera Amiga,
- ma wbudowany zasilacz i to 200W,
- od razu mamy 1MB pamięci, a nie 512kB,
- rozszerzalność na maxa - jak się uprzemy to podłączymy nawet PPC,
- ilość złącz Zorro na płycie,
- jeśli chcemy mieć także retro pc-ta to możemy upolować sprzętowy emulator pc dzięki czemu zaoszczędzimy masę miejsca,
- jest miejsce na Goteka i nie trzeba ciąć obudowy w tym celu,
- jest miejsce dla CR-Romu, a nawet stacji 5,25 cala jeśli komuś będzie takie coś potrzebne,
- w wersji 2000HD dostaniemy kontroler SCSI dysku twardego A2090 + dysk,
- ostanie wersje, które trafiły do produkcji (rev 6.5) mają "pełne" kości ECS i używają Kickstartu 2.04.
A dlaczego nie warto:
- jest bardzo droga, jeśli jest cała i/lub w ciekawym zestawie,
- jej główna zaleta czyli współpraca z Video Toastem na dzień dzisiejszy nie ma żadnego znaczenia, chyba że chcemy zapłacić jeszcze więcej za coś czego i tak pewnie nie użyjemy (standardy wideo są obecnie zupełnie inne),
- bateria zegara czasu rzeczywistego była standardem co dawno temu było zaletą, ale teraz sprawia, że każda taka wylana bateria może taką A2000 "dobić",
- uwaga - pierwsze rewizje wcale nie mają 1 mb pamięci, a 512 kB chip na płycie oraz 512 kB Fast na karcie procesora, w dodatku nie maja chipu "Buster".
Amiga 2000 to z pewnością ciekawa propozycja, jednak powinniśmy się zastanowić, czy jej tak naprawdę potrzebujemy, bo jeśli chcemy tylko grać to lepiej wziąć np. małą A600 (gdzie łatwo mieć np. kartę CF i dostępne są nowe rozszerzenia).
Jako ciekawostkę można dodać, że obudowa Amigi 2000 jest lekko zmodyfikowaną obudową komputera Commodore 900, który został anulowany gdy Commodore zakupiło firmę "Amiga". Amiga 2000 doczekała się jeszcze kilku innych wersji (1500, 2500, czy UX) o których zostanie wspomniane w przyszłości.
Zdjęcie C900 pochodzi ze strony vintagecomputer.ca, gdzie jest artykuł poświęcony tej maszynie: "Stacja robocza / serwer Unix, który został przyćmiony przez Amigę", polecamy.