Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2012-08-29, Autor: Mikołaj Małkiewicz, Kategoria: Gry, Liczba wyświetleń: 2881

A A A

International Soccer

Amiga i piłka nożna to nie tylko Sensible Soccer i Kick Off. Warto zapoznać się z resztą mniej lub bardziej udanych produkcji. Przedstawiam więc grę "International Soccer" stworzoną przez firmę Zeppelin, a w Polsce wydaną przez L.K. Avalon.

Po załadowaniu gry ukazuje się nam ekran wyboru, a więc mamy po kolei od lewej: mecz towarzyski, edytor drużyn, wybór pomiędzy grą dla jednego lub dwóch graczy, opcje i turniej.

Na początku wybieramy opcje i trzeba przyznać, że jest tam co powinno być. Długość jednej połowy meczu od 3 do 45 minut, typ boiska: mokre, normalne, suche i błotniste, możliwość włączenia dogrywki w razie remisu, skaner w czasie meczu, możliwość włączenia efektów dźwiękowych w czasie meczu i opcja zapisu na dysk danych wyedytowanych drużyn.

Po uporaniu się z opcjami włączyłem mecz towarzyski i ku zdziwieniu stwierdziłem, że niestety mamy tutaj do wyboru drużyny tylko z Anglii. Wybrałem swoją ekipę i dałem podgląd swojego składu - możemy tu wybrać zawodników do pierwszej jedenastki i ustawienie drużyny na boisku np. 4-3-3, czy 4-4-2.

Rozgrywkę rozpocząłem od włączenia meczu towarzyskiego i pozytywne wrażenie wywołała...

Grafika

Boisko wygląda ładnie i co ciekawe normalne naprawdę różni się wyglądem np. od błotnistego. Banery reklamowe za bramkami są czytelne, piłkarze dobrze widoczni, sama piłka również. Animacja w grze jest w porządku choć sporadycznie przycina. Sama grafika ma dla mnie też akcent humorystyczny. Znane powiedzenie "sędzia kalosz" w tej grze nabiera dosłownego znaczenia. Sędzia naprawdę wygląda jak "kalosz". Oprawa graficzna jest więc ładna, ale rzuca się w oczy brak trybun - nie ma ich jednak kibiców słychać! I tak o to zahaczyłem o...

Dźwięk

Niestety nie ma go za wiele. Jest jeden moduł przy ładowaniu gry, ponadto pogłos trybun odtwarzany głośniej tylko na chwilę, gdy któraś drużyna strzeli bramkę i na gwizdek sędziego. Naprawdę w tej grze innej oprawy dźwiękowej nie ma - po prostu "nędza".

Rozgrywka

Jest największą wadą tej gry. Mogę przebiec całe boisko jednym zawodnikiem i zdobyć gola, co za którymś razem robi się po prostu nudne. Ponadto umiejętności piłkarzy są odzwierciedlone zbyt prymitywnie. Jeśli nasz zawodnik ma prędkość oznaczoną cyframi 2 lub 1 to będzie się wlókł "jak żółw". Lecz jeśli ta umiejętność będzie oznaczona jako 3 lub 4 to nasz zawodnik będzie szybszy od królika z reklamy baterii "Duracell". Wykonanie rzutu rożnego przez gracza najczęściej kończy się na wykopaniu piłki na środek boiska, a wślizg często żółtą i czerwoną kartą.

Ciekawostka - niektórzy piłkarze nie będą główkować bo nie mają takich umiejętności, zdarza się że są to nawet środkowi obrońcy. :-) Przebieg meczu nie jest więc mocną stroną gry, choć z drugiej strony często wychodzą przez te liczne niedopracowania naprawdę zabawne akcje - można się uśmiać.

Jedynie co ratuje tę pozycję to udany tryb wieloosobowy. W pucharze może grać nas nawet ośmiu, a z kolegami gra się wyśmienicie.

Najlepszy moment w grze

Otóż uwaga! Możemy oddać tak silny strzał, że piłka przerwie siatkę w bramce i wyleci za stadion! Wtedy sędzia idzie za bramkę po piłkę (i znika z ekranu), a my czekamy czasem nawet aż dziesięć minut na jego powrót. :-)

Ocena końcowa

Dobra grafika, praktycznie brak dźwięku i przeciętna rozgrywka. Sytuację ratuje mecz dla dwóch graczy i akcenty humorystyczne. Niektórzy dają tej grze 1/10, innych ta pozycja rozbawi i zaproponują 10/10. Tak więc z mojej strony 5/10.

Mikołaj Małkiewicz
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 4
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: