Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2002-04-20 00:00, Kategoria: brak, Liczba wyświetleń: 2312

A A A

AmigaOS 4 - znowu obrazki

Z komentarzy przeczytanych na ANN:
komentator 1: Ben, gdzie są obiecane obrazki nowego systemu?
Hermans: Leżą na serwerze i czekają na opublikowanie.
komentator 2: Zdajecie sobie sprawę, że w momencie pokazania tych obrazków zaczną się dyskusje w stylu "A ja chce mieć okna okrągłe/kwadratowe", "podoba/nie podoba mi się efekt cienia" itd. itd.
Hermans: Wiemy jak będzie. Nasza odpowiedź będzie taka: Nie podoba się? Więc zmień sobie, ponieważ będziesz w stanie zmienić w wyglądzie prawie wszystko.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 7
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
dołącz do kanału »
Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

ponieważ będziesz w stanie zmienić w wyglądzie prawie wszystko.

Swoją drogą ciekaw jestem jak sobie z tym poradzą Jeżeli Massimo Tantignone wykorzysta pomysły z VisualPrefs, to intuicja stanie się jednym wielkim patchem...

Odpowiedz

Bartosz Romańczuk
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty

Hermans: Leżą na serwerze i czekają na opublikowanie. No to czekamy jak leża to co jest ???? BO nie kumam ?? nie można ich opublikować jakiś problem czy co ?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty

Leżą na serwerze i czekają na opublikowanie.

Jak zwykle - rewelacyjne

Nie wystarczy zapodac link, zeby kazdy niedowiarek mogl sobie zerknac?

Odpowiedz

Piotr Mazur
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

Z tym ze panowie z Amiga.pl zapomnieli dodac ze leza na serwerze AMIGA INC. wiec to juz nie od producentow OS4.0 zalezy kiedy sie ukaza. ps. btw na ANN pojawily sie wlasnie jakies plotki u upadku Mataya ?! -- PMazi

Odpowiedz

Wojciech Barski
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

Właśnie o to chodzi, że to nie bedzie żaden patch, tylko czysto systemowe rozwiązanie. Wszystkie zmiany będą odbywały się w locie, bez żadnego restartu (przynajmniej tak twierdził Ben w telefonicznym wywiadzie).

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5

Właśnie o to chodzi, że to nie bedzie żaden patch, tylko czysto systemowe rozwiązanie. Wszystkie zmiany będą odbywały się w locie, bez żadnego restartu

Hermans jest prawnikiem, więc nie koniecznie ma pojęcie o budowie intuition czy gadtools. Przez telefon wyraził najwyraźniej pobożne życzenia...

Widzisz, sęk w tym, że na to nie pozwala intuition/gadtools Samo MUI, żeby działać choćby z nietypowym rozmiarem belek okna już wymaga WIELU poprawek. ClassAct wypada tu nieco lepiej, inne - to już zależy od programisty. Sporo szajsowatych programów, szczególnie te napisane pod czysty gadtools będzie miało problemy

VisualPrefs załatwia to w dość brutalny sposób, patchując wiele systemowych funkcji. Najprawdopodobniej Massimo zapragnie dopisać gro ze swoich patchy do systemu (bo inaczej może się to skończyć kaszą na ekranie, albo nawet ZWIECHĄ MUI).

Inna sprawa to fakt, że podmiana wyglądu w systemie może być bezbolesna tylko, jeśli nie zmieniamy przy tym wymiarów okien. Tzn. jeśli zmienimy sobie na przykład przycisk zmiany wielkości okna na przycisk większy od tego pierwszego, to trzeba zmienić ramkę dolną/prawą okna, wielkość samego gadgetu, ewentualnie strzałek i suwaczków. Tego NIE DA się zrobić zgodnie z AmigaOS'em/dowolnym programem.

Podsumowując: nie da się dorobić sprawnie działających skórek z takimi możliwościami bez ładowania w intuition/gadtools DUŻEJ ilości patchy. A to już nie jest czysto systemowe rozwiązanie (nigdy nie będzie)...

Odpowiedz

Wojciech Barski
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #6

Dzięki za tak wyczerpujące info >.

Ja wiem o tym, że niektóre programy będą miały problemy. Ale zgodzisz się chyba, że - jeśli te funkcje (które dotąd były patchami) zostaną wpisane do intuition/gadtools - to to można uważać za rozwiązanie systemowe. W końcu będzie to integralna część biblioteki i OS4! Poza tym - tym się chyba charakteryzują nowe wersje, że dodawane są też funkcje, które dotąd były patchami i się sprawdziły. Przykład - New Icons, które dotychczas były patchem! W prawdzie ikony w OS 3.5/3.9 to nie dokładnie NewIcons, ale nowa icon.library posiada obsługę tychże i jest to rozwiązanie systemowe (jest to część OS 3.5/3.9).

Podsumowując: Uważam, że skórki, jakkolwiek zostaną one zaimplementowane do systemu, będzie można uważać za systemowe. Ale każdy może myśleć co chce.

Greetz.</p.

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

To wcale nie musi wygladac tak czarno jak sie wydaje. Wprawdzie nie jestem programista ale chyba widzialem takie programy ktore pokazuja skorki w ... hmmm dosc specyficzny sposob. Maskujac na zywca orginalne okno. Wtedy rozmiar ramek i gadgetow orginalnego okna moglby byc mniejszy(w nawet mogly by zostac one zminimalizowane do 1pixela (szer, wys) na stale a skiny by sie budowalo dowolnie zupelnie osobnym oknem kozystajacym z zupelnie innych bibliotek a tylko ilosc i rodzaj gadgetow odczytywal by z prawdziwehgo okna czy jak tam to sie robi. Oczywiscie bylby to patch ... ale taki ktory by potrafil zrobic wszystko z RAMKAMI okna.

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: brak daty

Moze wlasnie pobawia sie w "windowmanagera" - program bedzie widzial swoje belki i ramki po staremu, a wyswietlone wszystko zostanie w inny sposob...
A moze bedzie NewOpenWindow?

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #8

Wprawdzie nie jestem programista ale chyba widzialem takie programy ktore pokazuja skorki w ... hmmm dosc specyficzny sposob.

Na AmigaOSie to widziales??

Problem w tym, że AmigaOS nie powinien szybkością zrównać się z Windą. Pewnie, można w ogóle nie wyświetlać oryginalnych okien, tylko emulować dla nich środowisko systemu... Niestety takie rozwiązanie pociągnie za sobą ogromną stratę RAMu (trzeba trzymać w pamięci bitmapy oryginalnych okien, etc) i zapewne paskudne problemy z wieloma programami.

Szczerze wątpię, czy komukolwiek chciałoby się przerabiać calą intuition, żeby coś takiego było możliwe... Nie mówiąc już o tym, że taki patch to IMHO straszne lamerstwo.

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #10

Nie sadze zeby to tak zle wygladalo. Przedewszystgkim trzeba wziasc pod uwage ze wszystkie okna systemowe by byly juz przystosowane do nowego Intuition. Programy z poza systemu ... faktycznie bylby problem z pamiecia gdyby to zrobiono tak jak mowisz. ale ja mysle ze smialo mozna zlikwidowac ramki stare a dookola kazdego OKNA narysowac juz nowe ramki. Takie rozwiazanie nie spowolnilo by chyba w znaczacy sposob systemu ani nie zabralo by wiele pamieci (oczywiscie wszystko zalerzy od tego jak wielikie te ramki by byly) Dzialalo by to na podobnej zasadzie jak glosniczki doczepiane do Winampa ktore mozna do niego przykleic.

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #11

jeszcze jedno:

Poprostu potrzebny jest taki system ktory by dla programu uruchamianego na nim nic sie nie zmienil a ktory by mozna bylo konfigurowac.

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #12

No i właśnie to jest problem. Nie znasz struktury AmigaOS, więc nie możesz tego rozumieć.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: brak daty

Dobra, dawać najpierw te obrazki to je oblookamy i obgadamy. Potem dawać sprzęt+system to go kupimy, oblookamy, poużywamy i też obgadamy. Niech w końcu słowo ciałem się stanie, bo moja cierpliwość już się kończy.

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #13

Oczywiscie ze nie znam ... nie jestem programista a juz napewno koderem
Ale tak na logike to kazda biblioyteka jest po to zeby zgrupowac jakies funkcje, zeby zachowac standard itd. Te funkcje sa wywolywane przez programy (moze sie myle). rozumiem ze w przypadku innych bibliotek faktycznie moze byc problem. Ale przy bibliotekach ktorych zadaniem jest tylko przyjmowanie pewnych rozkazow ... to dla programu chyba nie ma znaczenia jak dany rozkaz zostanie wykonany b7yle by zostal rozpoznany i biblioteka nie zwrocila komunikatu o bledzie. A tak to chyba sie da zrobic zeby biblioteka miala interface programowy taki jak do tej pory a graficzny zupelnie NOWY.

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #15

A tak to chyba sie da zrobic zeby biblioteka miala interface programowy taki jak do tej pory a graficzny zupelnie NOWY.

Widzisz, jeśli program używa tylko standardowych gadgetów, to nie ma problemu. W przypadku jednak, gdy pojawiają się własne klasy robi się nieco gorzej. Dla przykładu jakiś program dodaje do swojego okienka kwadracik z logiem. Pięknie dostosowuje jego wielkość do wielkości okna/przycisków. W normalnej sytuacji wszystko wygląda pięknie, jeśli natomiast zastosowanoby Twoją koncepcję i na przykład całe okno byłoby większe/mniejsze to obrazek już nie pasowałby do niego wielkością. Zachodziłaby konieczność skalowania takiego obrazka co odświerzenie okna. Spróbuj sobie wyobrazić, jak by to spowolniło system...

Oczywiście można kontrolować proces tworzenia całego GUI i pozmieniać wszystko tak, by program przeliczył wielkość tego obrazka dla wielkości rzeczywiście wyświetlanych, ale to po pierwsze nie kłuciłoby się z Twoją koncepcją, a po drugie wystąpiłby problemy, o których pisałem we wcześniejszych komentarzach

Tak BTW: wiecie, że MUI zgaduje wielkości ramek w swoich okienkach zamiast sprawdzać wielkości w strukturze Window ??

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #16

po pierwsze nie kłuciłoby się

Wybaczcie pomyłkę. Oczywiście miało być "po pierwsze kłuciłoby się".

Odpowiedz

Krzysztof Miłota
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #17

Wybaczcie pomyłkę. Oczywiście miało być "po pierwsze kłuciłoby się".

To też źle napisałeś. Powinno być jak już: "po pierwsze kłóciłoby się".

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #18

Kurcze, faktycznie. Za dużo wczoraj programowałem

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #2

Widocznie osobe, ktora ma podjac decyzje czy mozna udostepnic, tez dopadla grypa - epidemia ostatnio szaleje w Hyperionie - nie wiesz? Albo szoty kwarantanne przechodza...

Odpowiedz

Rafał Kaczmarczyk
Czytelnik

komentarz #21 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #16

Widzisz, jeśli program używa tylko standardowych gadgetów, to nie ma problemu. W przypadku jednak, gdy pojawiają się własne klasy robi się nieco gorzej.

Rzeczywiscie problem moze byc spory w przypadku niestandardowych gadzetow na ramce okna. Spotkalem sie z tym problemem piszac klase BOOPSIE, ktorej gadzety bylyby umieszczone na ramce okna. Problem pojawil sie w AmigaOS 3.5 i 3.9 w przypadku wlaczenia opcji "Proporcje 1:1" w ustawieniach IControl, gdyz patch w przypadku pojawienia sie suwaka na dolnej ramce traktowal go zawsze jako suwak do skrolowania calej zawartosci okna i zawsze dostosowywal jego rozmiary do wielkosci okna. Nawet gdy zamierzenie programisty na zastosowanie tego suwaka bylo inne. Wymiana postow z Massimo Tantignone zaowocowala jedynie usuniecie tego problemu w VisualPrefs, w przypadku AmigaOS zadne BoingBag o ile dobrze pamietam tego nie poprawil.

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #21

Ciekawe rozwiązania Oczywiście sprawdzasz wielkości ramek okna przed dodaniem Twoich gadgetów? )

BTW: intuition pod MorphOSem oferuje zgodne z systemem dodawanie przycisków na belki. Będą też funkcje pozwalające na poznanie wielkości ramek PRZED otworzeniem okna.

Odpowiedz

Rafał Kaczmarczyk
Czytelnik

komentarz #23 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #22

Ciekawe rozwiązania Oczywiście sprawdzasz wielkości ramek okna przed dodaniem Twoich gadgetów? )

Sprawdzam wielkosc gadzetow (DEPTH, SIZE itp) oraz ramek okna.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #24 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #22

Będą też funkcje pozwalające na poznanie wielkości ramek PRZED otworzeniem okna.

W zwykłym Intuition też są na to sposoby.

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #24

W zwykłym Intuition też są na to sposoby.

Pewnie, że można to sprawdzić, ale zawsze lepiej po prostu poprosić system o podanie nam tych danych (tymbardziej, że pod MOSem okna mogą różnić się skórkami, a więc i wielkościami przycisków, belek, itp.)

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #13

A tak przy okazji, czy okrągłe okna nie będą wymagać okrągłego RastPortu ? i jak oni to zrobią

Odpowiedz

Discord
Online: 7
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę