Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2018-09-12 21:39, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 4061

A A A

OS4 vs MOS #2:2

Rozegrajmy dwie kolejne akcje w meczu OS4 vs MOS - nadal jesteśmy przy kwestiach ogólnych, tym razem systemy powalczą w kategorii nowego sprzętu (także jego kreowania) i łatwej dostępności do platform, na których działają.

3. Nowy sprzęt

Na nowe komputery, maszyny które miały zastąpić nasze wysłużone klasyczne "kanapki", czekaliśmy od lat 90-tych - wydawało się, że bez końca. Dopiero 2002 rok był symboliczny i przełomowy. Haage&Partner przygotowała wtedy ostatnie uaktualnienie systemu AmigaOS 3.9 i pojawiły się pierwsze płyty AmigaOne SE, tylko niestety bez AmigaOS... Dla tych, którzy już nie pamiętają tego newsa przypominam, że w 2002 roku sytuacja wyglądała tak, iż minęło 12 miesięcy od czasu jak firma Hyperion i Amiga Inc. podpisały porozumienie na mocy którego Belgowie przejęli dalszy rozwój systemu operacyjnego Amigi - AmigaOS. System miał być dostępny wpierw na kartach CyberstormPPC i BlizzardPPC, a następnie powinna pojawić się wersja dla komputera Amiga One. Tymczasem w Polsce na istniejącym wtedy portalu amiga.com.pl promowano inną platformę - komputery Pegasos (od ówczesnego Thendic-France) dla MorphOSa. Pod hasłem "Pegasosy przyleciały już do Polski" reklamowano prezentację nowego sprzętu z PPC który miał zostać zaprezentowany na Amiga Meeting 2002 w Łodzi (moja relacja na stronie GGUA). Wracając z tej imprezy można było odnieść wrażenie, że to właśnie ta platforma (Pegasos) zdobędzie przewagę i na tych maszynach będziemy bawić się ulubionym system MorphOS lub AmigaOS 4. Wtedy MOS zdobyłby tę bramkę, a nawet dwie - trochę później szybko poradzono sobie bowiem z problemem z ArticiaS wydając Pegasosa II już z innym układem na płycie głównej. Swoją drogą później na Pegasosa II Hyperion zdecydował się również wydać AmigaOS 4...

Tylko, że to wszystko o czym piszę w akapicie powyżej jest już tylko historią "minionej epoki Amigi NG". Nie było kolejnego nowego sprzętu z niebieskiej strony (poza symboliczną Efiką), a to wokół AmigaOS 4 pojawiały się nowe projekty i pomysły na to, aby taki stworzyć i w końcu się udało. Najpierw otrzymaliśmy sprzęt od Włochów - płyty SAM, a później znane obecnie Amigi One X1000 i X5000. Bramkę w pojedynku na nowy sprzęt przyznaję więc czerwonym. Ważne jest także to, że komputery Amiga One od A-Eon tworzą pełny nowy produkt (sprzęt i system) - coś o czym amigowcy marzyli od zawsze. Mamy 2:1.

Co ciekawe MOSTeam podobnie jak Hyperion z Pegasosem II również zrobił krok w tył i przygotował swój system dla SAM460 i później dla X5000. Jeśli to rozwiązanie zostanie tylko lepiej oprogramowane (karty graficzne) to będzie można przyznać tutaj także punkt dla niebieskich. Chociaż płyta Tabor, czyli A1222 nie została przez nich oprogramowana - być może było to jednak słuszne posunięcie, patrząc na problemy jakie miał/ma z nią Hyperion.

4. Dostępność sprzętu

Niestety nowy sprzęt jaki oferuje strona czerwona to, może poza słabą SAM440ep, komputery i platformy drogie, a nawet bardzo drogie. MOSTeam w pewnym momencie poszedł w zupełnie innym kierunku - postanowił swój system dostosować do używanych komputerów Apple z procesorami PowerPC. I udało się to znakomicie - pełną listę używanego sprzętu na jakim działa obecnie ten system znajdziecie tutaj, a są to bardzo popularne rozwiązania (miliony sztuk?) takie jak Powerbook G4, iBook G4, Mac mini G4, eMac, Power Mac G4 czy Power Mac G5. Co ciekawe w pewnym momencie (chyba 2008 rok?) wydawało się, że AmigaOS4 także zrobi ten krok i będzie można cieszyć się nim na Macach. Powstał "Moana loader", który pozwalał uruchomić (oczywiście brakowało wielu sterowników) ten system na MacMini PPC. Nie wybrano jednak tej drogi, co spowodowało, że nadal dostępność tego systemu dla fanów Amigi nie mogła diametralnie i nagle się zmienić. Z obecnej perspektywy uważam więc brak portu na Apple za błąd, choć pewnie wymuszony i podyktowany tym, że pojawiły się na tym maleńkim rynku nowe rozwiązania sprzętowe, których dedykowanych dla MOSa nie było. Mamy więc 2:2.

Obecnie sprzęt mosowy (stare "Macki") jest masowo dostępny na aukcjach za "śmieszne pieniądze", ba można go nawet dostać za darmo od życzliwych morphosowców. Oczywiście droga ta w dłuższej perspektywie wydaje się być zamknięta - sprzęty od Apple są w coraz gorszym stanie, a ich wydajność w obecnych czasach jest coraz mniej atrakcyjna. Moim zdaniem o przewadze w dostępności sprzętu zadecyduje pozostanie (lub nie) MorphOS na procesorze PowerPC. Przeskok na inną, tanią architekturę znowu mógłby dać niebieskim przewagę. To będzie jednak wymagało dużego nakładu pracy deweloperów. AmigaOS 4 może jednak już niebawem powalczyć w tej kategorii - szansą taką jest tania płyta Tabor, o ile w końcu uda się wydać dobrze działający na niej system AmigaOS 4 z kompletem sterowników.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 5
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
dołącz do kanału »
Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2018-09-12 23:05

A na rynku jest wiele płyt głównych u konkurencji znacznie tańszych i bardziej rozbudowanych, tylko że to nie PPC. A emulowany FPU na Tabor specjalnie zachęcające nie jest, chociaż by do prac w tworzeniu i przetwarzaniu grafiki i dżwięku. Jakie są różnice w wydajności między emulowanym a prawdziwym sprzętowym FPU to jakaś tajemnica handlowa....

Odpowiedz

waldiamiga
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2018-10-10 16:00

IMO Project Moana byłby strzałem w dziesiątkę, myślę że liczba userów AmigaOS4 na MacMini kilkukrotnie przekroczyła by liczbę AmigiOne SE/XE, mA1 i Pegasosa II.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2018-10-10 16:27 w odpowiedzi na komentarz #2

Zgadza się - Moana mogła zupełnie zmienić sytuację, no ale wybrali inaczej. Odkopuję się z zaległości - już niebawem kolejne starcie w meczu, będzie też nowy odcinek SZAMAN Race.

Odpowiedz

Discord
Online: 5
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę