Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2019-02-21 22:24, Zamieścił: st, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 12304 english translation »

A A A

API2

API2

Projekt o roboczej nazwie API2 (Patreon) powstał aby ułatwić rozwiązanie największej bolączki, na którą cierpią wszystkie amigowe systemy czyli braku nowego oprogramowania. W sytuacji niedużej ilość programistów, z których zdecydowana większość tworzy programy tylko po godzinach, dobrze jest dać im możliwość wykorzystania jak najlepiej czasu którym dysponują. Z drugiej strony aby zachęcić nowych ludzi, spoza środowiska, do tworzenia aplikacji na naszą platformę istotne jest aby dostarczyć im porównywalne możliwości do tych jakie mają na innych platformach.

Api2 ma właśnie to robić. Udostępniać zbiór komponentów do tworzenia aplikacji. Dostarczając gotowe elementy obsługujące stałe funkcjonalności wykorzystywane w programach, zarówno graficzne (okna, panele, przyciski, itd) jak i niegraficzne (kolekcje, dokumenty, obsługę systemu plików, itd) pozwoli skupić się na funkcjonalności tworzonego programu.

Aby przełamać amigową tradycję ostatnich lat, a więc rozwijać projekt API2 szybko i wydawać nowe wersje w czasie mierzonym w miesiącach, a nie latach, nie można pracować nad nim po godzinach. Musi być to pełen etat. By było to możliwe jest potrzebne finansowanie. Dlatego rozpoczęliśmy zbiórkę na patreonie. Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby, aby powstawało więcej oprogramowania na amigowe systemy do wsparcia projektu API2.

Informacja dla programistów

Projekt API2 ma na celu dostarczenie frameworku i narzędzi ułatwiających szybkie tworzenie aplikacji bez zagłębiania się w szczegóły niezwiązane z główną ich funkcjonalnością. Projekt API2 nie jest portem z innej platformy, jest napisany od podstaw i rozwija już wcześniej istniejące w amigowych systemach rozwiązanie czyli BOOPSI. Jest jednak wygodniejszy w użyciu i szybszy w działaniu. Nie wymaga ręcznego generowania identyfikatorów metod i atrybutów, zgłasza błędy kompilacji gdy wywołamy metodę z parametrami niepasujących typów i nie używa dispatchera. Ponadto dzięki wyjątkom, nie trzeba sprawdzać każdego wywołania pod kątem poprawności wykonania, a brak arytmetyki wskaźników pozwala nawet początkującym programistą na sprawne tworzenie kodu. Ma także zapewniać kompatybilność na poziomie źródeł między wszystkimi amigowymi systemami. Na stronie api2.trifle.eu znajdują się bardziej szczegółowe informacje i przykładowe programy pokazujące zasady tworzenia klas, obiektów i korzystania z nich. Projekt api2 jest w bardzo wstępnej fazie, posada jak na razie niewiele komponentów, w zasadzie nie nadaje się jeszcze do wykorzystania i na obecnym etapie należy go traktować jako demo. Mamy nadzieję że będziemy mogli go rozwijać i szybko będzie zyskiwał na funkcjonalności.

Autor: Smith

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 11
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • Marek_BMarek_B
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #1 wysłany: 2019-02-22 11:27

Fajny projekt. Jeden problem - ćwierć wieku za późno.
Osobiście nie zamierzam wspierać.

Odpowiedz

AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2019-02-22 16:18

Postawione wymagania są nierealne. Nawet jeśli uzbiera się odpowiednia kwota, to jaka jest pewność że ktoś tego użyje? To nie jest pierwszy tego typu projekt, wszystkie poprzednie padły i ten też. Nie wiem czy autor ma tego świadomość.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2019-02-22 22:21 w odpowiedzi na komentarz #1

Jestem autorem tego projektu i cieszę się, że Ci się podoba, mam nadzieję iż kiedyś zmienisz zdanie i go wesprzesz bo za kolejne 25 lat może nie być już takiej możliwości.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2019-02-22 22:25 w odpowiedzi na komentarz #2

Natura programistów jest taka, że używają tego w czym muszą się najmniej napracować, aby uzyskać pożądany efekt, a celem API2 jest właśnie to żeby było najprościej i najszybciej jak się da. Dlatego wierzę, że znajdzie się całkiem spora liczba osób, która z niego skorzysta

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2019-02-23 10:35 w odpowiedzi na komentarz #4

Natura programistów jest też taka (przynajmniej moja), że chcą pracować nad konkretnym projektem, a nie tylko abstrakcyjnym, teoretycznym rozwiązaniem. Dlatego to czego brakuje w tym pomyśle to jakiś konkretny produkt, program, który zostanie stworzony przy dalszej pracy nad tym API. Moim zdaniem to jest klucz do tego, czy Twój pomysł się uda - powinieneś w ramach tego "Partona" od jakieś ceny zaproponować napisanie softu z wykorzystaniem API2. Może to być praktycznie dowolny program, bo na amigowych platformach niczego nie ma, więc pole do popisu jest ogromne...

Przewiduję same zalety takiego podejścia do sprawy:

1. Ty sam zobaczysz czy umiesz z API2 radzić sobie z konkretnymi problemami ze świata rzeczywistego (i amigowego )
2. Jak dobrze Ci pójdzie programiści zobaczą, że API ma sens i że szybko i fajnie się w nim naprawdę (a nie tylko w teorii - zakładam, że kod będzie cały czas w trakcie trwania prac do wglądu np. na GitHubie) pisze
2. Użytkownicy (99% naszej społeczności) chętniej sypną groszem, bo będą mieli np. klienta Twittera, albo komunikator, a może program pocztowy z IMAP

Tak to widzę dalej.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2019-02-23 18:46 w odpowiedzi na komentarz #5

Taka sugestia pojawiała się też gdzieś indziej i ma sens. Mam już nawet pewien pomysł na program. W najbliższym czasie napiszę post o tym na Patreonie.

Odpowiedz

krashan
Grzegorz Kraszewski
Czytelnik Białystok
A1200

komentarz #7 wysłany: 2019-02-24 17:23 w odpowiedzi na komentarz #3

Myślę, że to nie do końca prawda. Mianowicie albo nie jesteś autorem tego projektu, albo nie nazywasz się Dominik Kowalski.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2019-02-24 23:45 w odpowiedzi na komentarz #7

Pamiętam, że mi nie wierzyłeś, że umiem programować, bo nic nie pokazałem. Teraz pokazałem masz swój dowód

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2019-02-25 00:03

Najlepiej pozwolić wielu programistom rozwijać ten projekt jako open source.
Wtedy rozwój pójdzie szybciej i bez oczekiwanych składek da radę.

Odpowiedz

krashan
Grzegorz Kraszewski
Czytelnik Białystok
A1200

komentarz #10 wysłany: 2019-02-25 11:51 w odpowiedzi na komentarz #8

Nie chodziło mi o umiejętności programistyczne, czy ich brak. Tak, czy inaczej, wobec postępów zbiórki na Parteonie, to nieistotne.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2019-02-25 12:13 w odpowiedzi na komentarz #10

To się dorzuć

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2019-02-25 13:23

A bedzie do tego jakas dokumentacja.

Odpowiedz

krashan
Grzegorz Kraszewski
Czytelnik Białystok
A1200

komentarz #13 wysłany: 2019-02-25 13:36 w odpowiedzi na komentarz #11

Bądź realistą. Czytałeś komentarze na amigaworld.net, jest mniej więcej to samo, co w Polsce. Jeżeli dociągniesz do 200 dolarów, to już będzie sukces... Dorzucić to mógłbym jakąś klasę ewentualnie...

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2019-02-25 14:19 w odpowiedzi na komentarz #12

Będzie, bez dokumentacji to by się mijało z celem. Najpierw niech jednak jeszcze trochę to okrzepnie, żeby nie trzeba było jej w kółko zmieniać bo to też zajmuje czas i to niemały.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2019-02-25 14:22 w odpowiedzi na komentarz #13

Chęć użycia API2 bardzo doceniam
Co do wsparcia, to nie ma co się oglądać na innych, każde się liczy, bo przyspieszy rozwój projektu.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2019-02-25 20:48

Zaglądałem dzisiaj na Patreon, było 4 patronów - 23 dolary, teraz 5 - 27 dolarów.
Najniższa wpłata to 5$. Jak to możliwe że różnica wyniosła 4$? Od każdego piątala jest brany dolar? 20% prowizji" dla Patreonu?

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2019-02-25 21:34 w odpowiedzi na komentarz #16

Patreon i Paypal biorą razem 10%. Dotacje można zrobić dowolnej wysokości, $5, $25, ... itd. to progi, od których ma się opisane tam benefity.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2019-02-26 13:18

Nowe informacje

Odpowiedz

Discord
Online: 11
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • Marek_BMarek_B
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę