Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2006-11-07, Autor: Piotr Zadora, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 910

A A A

SAM 440ep (Samantha) - historia powstania

Wrzesień 2005, Pianeta Amiga:
Eyetech dostarcza ostatnie dostępne egzemplarze komputerów microA1-C; wszystkie zostały sprzedane podczas imprezy nie zaspokajając w całości popytu. W tym czasie oczekiwanie na nowe microA1-I jest bezowocne.

Październik 2005:
Odbywają się pierwsze spotkania pomiędzy Soft3, Virtual Works i Alternative Technologies w celu znalezienia systemu opartego na PPC, który mógłby zaspokoić oczekiwania potencjalnych nabywców. Zdecydowano zapoznać się z ofertą rynkową w dziedzinie systemów jednoukładowych.

Listopad 2005:
Znaleziono dwie możliwe kandydatury, Freescale MPC5200 i AMCC 440EP. Procesor firmy AMCC wydaje się być najwłaściwszym kandydatem dla zdefiniowanego produktu.

Grudzień 2005:
Zamówiono płytę referencyjną Yosemite opartą na procesorze PPC 440EP/533MHz.

Styczeń 2006:
Testy wydajności procesora okazały się być satysfakcjonujące. Zdecydowano się sfinansować projekt nowej płyty, przygoda się rozpoczyna!

Luty 2006:
Kontaktowano się z różnymi firmami by zlecić wykonanie projektu płyty, w końcu kontrakt został podpisany z nową firmą z Mediolanu we współpracy z Politechniką w Mediolanie i Narodową Radą Badawczą CNR (Consiglio Nazionale delle Ricerche, National Research Council).

Marzec 2006:
Ustalono ostateczną specyfikację techniczną płyty, nazwą kodową jest Sam440EP, rozpoczyna się etap właściwego projektowania.

Kwiecień 2006:
Firma Soft3 staje się partnerem OEM'owym producenta układów graficznych ATI i uzyskuje pełny dostęp do dokumentacji chipsetu z rodziny Mobility.

Maj - Czerwiec - Lipiec 2006:
Prace postępują stopniowo, zespół w sile nieprzekraczającej 12-tu ludzi bierze udział w różnych częściach projektu. W tym samym czasie znaleziono i zamówiono komponenty niezbędne do stworzenia prototypów. Wybrano firmy odpowiedzialne za produkcję PCB (płytek drukowanych) i złożenie prototypów. Jednocześnie postępują prace nad adaptacją U-boot'a do nowej platformy. Pod koniec lipca powstaje ostateczna wersja layout'u płyty.

Sierpień 2006:
Nareszcie! Coś konkretnego! Mamy trzy wyprodukowane PCB i co jest trudne do uwierzenia, poradziliśmy sobie zmieścić wszystkie komponenty na ograniczonej powierzchni płyty. Niestety letnia kanikuła uniemożliwia zbudowanie pierwszych prototypów do końca sierpnia.

Wrzesień 2006, Pianeta Amiga:
Dzisiaj przedstawiamy efekt 7-miu miesięcy ciężkiej pracy.


Oryginał - Presentazione Sam440.pdf
Tłumaczenie na język angielski - Andrea Maniero
Tłumaczenie na język polski - Piotr Zadora
Zdjęcia - Szymon Tomzik

Piotr Zadora
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 0
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: