<< Slodycze | Strona tytułowa | Wplyw dziecka z RAD na rodzine >>

Co nie dziala w pracy z dziecmi z RAD?

Co nie działa:

1. Wybawianie dzieci od konsekwencji ich własnego zachowania i/lub próby rozwiązywania za nich ich problemów.

2. Emocjonalna reaktywność. Dzieci z RAD traktują frustrację oraz złość rodziców jako dowód na to, że mogę one efektywnie kontrolować emocje swoich opiekunów. To tylko umacnia je w przekonaniu o własnej mocy.

3. Próby zmiany dziecięcego uciążliwego zachowania za pomocą logicznych, rzeczowych oraz praktycznych informacji. Dzieci z RAD są uodpornione na racjonalne argumenty, wszelkie wysiłki dorosłych w tym obszarze wydają się dzieciom głupie. Co gorsza, mogą one zwiększać ich poczucie braku bezpieczeństwa.

To właśnie pogoń za bezpieczeństwem sprawia, że dzieci z RAD opracowują na chłodno strategie swoich relacji, które następnie chcą usilnie kontrolować. Z tego powodu zwrot walka o kontrolę stał się niestety swego rodzaju synonimem relacji opiekunowie-dziecko z RAD. Oznacza ono, że rodzice muszą włożyć wiele wysiłku, by nie dać się zdominować dziecku. Jest w tym trochę prawdy, choć błędnie uznaje się kontrolę za problem, bo jest ona przede wszystkim symptomem. Rzeczywistym problemem jest bowiem dziecięcy brak poczucia bezpieczeństwa, który ma być zrekompensowany właśnie próbami zdobycia władzy nad dorosłymi.

Źródło: rodzinawpotrzebie.org
Dodaj komentarz Wyślij TrackBack