eXec
strona główna


Moje boje - mA1, Debian Sarge i kernel 2.6.8

Szymon Tomzik


mA1-debian_gnu_linux.jpg (27571 bytes) Gerhard Pircher (Geri) przygotował nowy (2.6.8) kernel Linuxa dla Amigi One. Skorzystałem z niego na mojej micro Amidze One. Najpierw wykonałem kopię bezpieczeństwa (maksymalnie prosto - spakowałem po prostu całość tar'em i wypaliłem płytę DVD) systemu i danych na linuxowej partycji. Następnie zaktualizowałem starego Debiana Woody do nowej edycji Sarge - zmiana wpisu na liście "źródeł", z których mają być pobierane pakiety na:

deb ftp://ftp.de.debian.org/debian sarge contrib main non-free

i apt-get dist-upgrade w konsoli.

Sama instalacja nowego kernela to czynność bardzo prosta. Kopiujemy go do katalogu boot i w pliku /boot/a1boot.conf dopisujemy (oczywiście uwzględniając swoją konfiguracje) linie:

Debian_2.6.8 /boot/kernel-2.6.8-a1.img root=/dev/hda9 video=radeonfb:1024x768-8@60 ide0=ata66 ide1=ata66 hdb=ide-scsi

W efekcie w menu UBoota pojawi się nowa pozycja Debian_2.6.8, tak jak widać to na tym zdjęciu.

Start z nowego kernela odbył się bezboleśnie. Pierwsze co rzuca się w oczy to przyśpieszenie operacji graficznych - Xy działają zdecydowanie szybciej.

Dobrze działa DMA dla IDE (zgodnie z tym co zaleca Geri ustawiłem ide0=ata66 i ide1=ata66, co widać wyżej w linii poleceń kernela) i ethernetu. W rezultacie przekłada się to oczywiście na kolejne ogromne przyśpieszenie działania Linuxa na micro Amidze One. Sprawdziłem (hdparm) transfer i wyniósł ok. 26 MB/s (Geri pisze o transferze rzędu 20 - 30 MB/s, pod AmigaOS 4 są wyższe - ponad 30 MB/s). Przeprowadziłem także testy (md5sum) sumy kontrolnej - kopiowanie 700 MB pliku AVI. Wyniki wszystkich testów możecie zobaczyć na tym obrazku.

Pierwszym problemem, na który napotkałem były moduły dla kernela. Przy 2.6.x należy doinstalować pakiet narzędzi do ich ich obsługi - module-init-tools. Po skopiowaniu wszystkich (całego katalogu 2.6.8-a1) do /lib/modules/ Linux zamrażał się przy starcie X'ów (nie potrafię wyjaśnić dlaczego tak się dzieje - być może któryś z modułów został źle skompilowany?). Postanowiłem więc dogrywać do katalogu 2.6.8-a1 tylko potrzebne mi moduły (snd-cmipci, snd-pcm-oss, affs, hfs i lp) i ta metoda okazała się skutecznym wyjściem z sytuacji. Oczywiście odpowiednie wpisy umieściłem także w pliku /etc/modules Debiana.

Obecnie szybko startuje sam Debian GNU/Linux na mojej micro Amidze One, szybko startują także: OpenOffice (tak samo jak pod starym, tak i pod nowym kernelem działa drukowanie, przy okazji zaktualizowałem OO i doinstalowałem polski słownik), Mozilla Firefox oraz Gimp, czyli trzy aplikacje, z których najczęściej pod Linuxem korzystam.

Niestety nadal bardzo wolno działa akceleracja 3D pod tym kernelem, nie działa także emulator MacOnlinux. Ostatni MOL 0.9.70 na starcie zamraża system. Używam więc starego MOLa, startując z kernela 2.4.26 (kernele nie wykluczają się). Geri obecnie pracuje nad rozwiązaniem problemu z MOLem.

Podsumowując - wysiłki w dostosowywaniu kernela 2.6.8 do jak najlepszej pracy z Amigą One i micro Amigą One przyniosły efekt w postaci bardzo dużego przyśpieszenia działania Linuxa. Kernel posiada jeszcze niedociągnięcia, ale jeżeli Gerhard Pircher będzie kontynuował swoją pracę to być może także i one zostaną usunięte.