eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

czwartek, 28. października, 2021, 05:55

Dodano: 2002-03-27 00:00, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 2627

A A A

StormMesa 4.0

W 1998 roku Sam Jordan, autor kernela WarpOS, wypuścił amigową wersję bliblioteki Mesa, kompatybilnej ze słynną biblioteką OpenGL. Wersja 2.0 pakietu StormMesa działała na procesorach PowerPC, lecz dopiero StormMesa w wersji 3.0 umożliwiła wykorzystanie sprzętowych akceleratorów grafiki 3D wbudowanych w amigowe karty graficzne.

Stało się to możliwe za sprawą Warp3D - API przygotowanego na potrzeby systemu AmigaOS przez braci Frieden. Obecnie dostępna wersja StormMesa oparta jest na wiekowej Mesa 3.0. Jak przyznaje jeden z największych autorytetów w dziedzinie grafiki 3D na Amidze, Tomasz Frieden: "Mesa stała się użyteczna dopiero od wersji 3.2". System AmigaOS 4 wyniesie amigową odmianę OpenGL na nieznany do tej pory poziom. Pakiet StormMesa 4.0 zostanie przepisany kompletnie od nowa, nie zostaną w nim wykorzystane nawet fragmenty ze starego portu StormMesa. Całość zostanie oparta na najnowszej bibliotece Mesa w wersji 4.0, kompatybilnej z OpenGL 1.3.


Dodaj komentarz

Zobacz podobne newsy:
opengl
Przemek Krawiec
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

Gdzie mozna znalezc najnowsza wersje poniewaz pod podanym linkiem jest tylk wersja 3.1

Odpowiedz

Bartosz Romańczuk
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

Naucz sie czytac dopiero zostanie przepisana StormMesa 4.0 od nowa wiec jeszcze niema skad zassac

Odpowiedz

Przemek Krawiec
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #2

Potrafie czytac. Nie lubie newsow napisanych w sposob zamotany. Ktos kiedys pisal o kulturze dyskusji w komentarzch. Zadalem tylko pytanie a uwagi o braku umiejetnosci czytania sa moim zdaniem kolejm wyrazem braku owej kultury. Koniec

Odpowiedz

AmigaOS.pl
Polecamy
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: