Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2006-02-24 00:00, Autor: st, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 3227

A A A

Nadal nie tylko amigowcy...

Jak donosi serwis amiga-news.de zajmująca się medycyną nuklearną jednostka Uniwersytetu w Lipsku opisuje wyposażenie wykorzystywane w diagnostyce, a wśród urządzeń wymienia system komputerowy Amiga. Na zdjęciu Einkopf-Planar-Kamera widać klawiaturę komputerową, która po powiększeniu odpowiada układem klawiszy klawiaturze Amigi 4000.

Rewelację tę potwierdza The Big Book of Amiga Hardware - Amiga podpięta jest do kamery gamma przez specjalną kartę Zorro II. Kartę wyprodukowano na Węgrzech, stąd sformułowanie hungarisches Amiga-Computersystem ("węgierski system komputerowy Amiga") na uniwersyteckiej stronie. Węgierska firma dostarczyła zapewne całą Amigę, a sprzęt jest wykorzystywany do tworzenia scintigramów organów ludzkich, przy pomocy oprogramowania o nazwie MircoSegams (obrazek z wersji dla Windows).

Z kolei niejaki spotUP na forum Amigaworld.net zaprezentował zdjęcie, które wykonał podczas oglądania szwedzkiej telewizji lokalnej Öppna Kanalen w Geteborgu. Jak widać Amiga i program Scala nadal są używane.

Na zakończenie warto jeszcze przypomnieć o pięciu studentach zatrudnionych przez amigowca-wykładowcę do wsparcia projektu AmiZilla. Czasami zaglądają oni w nasze rejony.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2006-02-24 01:43

Gdy pisalem tego newsa przypomniala mi sie dyskusja z Amizaduszek 2005, ktora toczylismy obok (chyba zepsutej juz) Amigi 500. Ja wtedy stwierdzilem, ze sa jeszcze osoby/intytucje/firmy wykorzystujace stare modele Amigi - jak widac potwierdza sie.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2006-02-24 08:52 w odpowiedzi na komentarz #1

Jeszcze tak 5-6 lat temu Amiga występowała dosyc masowo w telewizjach kablowych oraz w firmach prowadzących videofilmowanie. Dziś już niestety i ten rynek jest zdominowany przez pecety ale przypuszczam że gdzie niegdzie Amigi pozostają jeszcze na posterunku.

Odpowiedz

Camelek
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2006-02-25 12:55 w odpowiedzi na komentarz #2

Opowiem Wam historię, w którą ja sam jeszcze nie mogę uwierzyć, no więc zaczynam: W moim mieście jest sobie telewizja kablowa, która prowadzi swoje własne programy, no i w jednym z nich pokazywali, co tam mają na składzie... Kamera sobie tak przejeżdżała obok bardzo dziwnej klawiatury -> pomyślałem sobie "ale dziwna ta klawiatura :] po co ta dziura z boku". I się zorientowałem -> Amiga1200! [a sam mam taką] Wiem, wiem, ale nie spodziewałem się, to było z zaskoczenia...

Odpowiedz

Paweł Rogacewicz
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2006-02-27 18:06 w odpowiedzi na komentarz #3

W wiejskiej telewizji w Elblągu Amiga (a może nawet dwie -nie pamiętam) do dziś stoi i nadaje, od ~10 lat zresztą - po co wymieniać coś, co działa i spełnia swoją rolę?
Wydaje mi się, że to nie jest bynajmniej jakiś odosobniony przypadek.
BTW: Ciekawym, czy Scala na której wszyscy po dziś dzień jadą jest "z atestem"

Odpowiedz

Grzegorz
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2006-03-03 20:12

Zatkało mnie...
Piszę właśnie pracę na temat stosunkowo nowej w Polsce metody gSPECT (badanie deficytu ukrwienia serca przez sprzężoną z EKG gamma-kamerę), więc trochę wiem o diagnostyce przy użyciu kamer gamma.
Wogóle scyntygramy (bo tak ten termin się pisze po polsku) to seria wielu (kilkudziesięciu do kilkuset - zależnie od badanego narządu) obrazków w dużej rozdzielczości, które komputer musi dosyć szybko przerabiać.
U nas kamerą steruje PowerMac G4 (podobno na Maca jest lepszy soft niż na winde) a chcą go wymienić na G5 więc zastanawiam się jak sobie z tym radzi 68k??? (bo chyba ten soft nie jest na PPC).
Ogólnie bardzo ciekawe.

Odpowiedz

Grzegorz
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2006-03-04 10:50 w odpowiedzi na komentarz #5

Tak się zastanawiam - ciekawe czy Ami można podłączyć tylko do tej jednej gamma-kamery czy do innych modeli też? Mają dosyć stary model. Od dłuższego czasu używa się układu dwóch sprzężonych kamer (jedna skanuje ciało od góry, druga od dołu) a najnowszy modele to 4 lub więcej kamer od razu sprzężonych z tomografem komputerowym (tomograf to kilkaset zdjęć i w szpitalach gdzie miałem okazję je podpatrywać sterowały nimi Silicon Graphics, więc tu Amiga odpada - konieczna jest spora moc obliczeniowa i zaawansowane karty 3D do trójwymiarowych rekonstrukcji narządów).

Odpowiedz

r-tea
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2006-03-05 19:04 w odpowiedzi na komentarz #2

Jeszcze tak 5-6 lat temu Amiga występowała dosyc masowo w telewizjach kablowych oraz w firmach prowadzących videofilmowanie. Dziś już niestety i ten rynek jest zdominowany przez pecety ale przypuszczam że gdzie niegdzie Amigi pozostają jeszcze na posterunku.

Dokładnie. W moim miasteczku kablówka nadaje 24h kanał info na A1200 w wieży E/Box. Oczywiście na Scali.

Odpowiedz

Discord
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę