eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

niedziela, 16. maja, 2021, 10:05

Dodano: 2006-07-03 00:00, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 2148

A A A

X11R6.3p2

Edgar Schwan umieścił w OS4Depot aktualizację środowiska X-Window przeportowanego dla AmigaOS 4 jakiś czas temu. Przede wszystkim dostępna jest już natywna wersja X-Servera, dzięki czemu całość pracuje zdecydowanie szybciej. Dodatkowo w archiwum znalazło się nowe oprogramowanie - RealVNC (obrazek), program Pixmap (do tworzenia kolorowych obrazków xpm - obrazek) i poprawiona wersja gry XGalaga.


Dodaj komentarz

Sławomir Waszkielewicz
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2006-07-03 18:00

OS4 goes linux :S

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2006-07-03 18:21 w odpowiedzi na komentarz #1

OS4 goes linux :S

AmigaOS od wersji 1.0 mocno czerpie z architektury UNIXa (później Linuxa) - o ile jesteś użytkownikiem Amigi powinieneś to wiedzieć. Wersja 4.0 nie jest w tej kwestii ani mniej ani bardziej wyjątkowa.

Wiele rozkazów z katalogu C systemu AmigaOS to odpowiedniki komend UNIXowych lub linuksowych. Wymiana oprogramowania między tymi systemami zachodziła od początku istnienia systemu Amigi i wciąż zachodzi. W obecnych czasach jest to tym bardziej zasadne, że developerzy amigowi nie są w stanie pod względem liczebności dorównać zespołom z innych platform.

Odpowiedz

Sławomir Waszkielewicz
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2006-07-03 20:13 w odpowiedzi na komentarz #2

Widocznie wg Ciebie Workbencha zastąpi X-Window, bo jesteśmy na to skazani :|
Myślałem, że tu się pisze tylko o OS4

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2006-07-03 20:15 w odpowiedzi na komentarz #1

Ja się zastanawiam co takiego zrobił Hyperion co uprawniałoby do takich stwierdzeń. Przecież są systemy których istotne elementy, takie jak choćby desktop wręcz w całości zostały zerżnięte z rozwiązań linuxowych. Ikony png, volumen volumenów "Mój komputer" czy sposób otwierania okien "w tym samym oknie", to rzeczy które na codzień oglądam używając Gnome. Tymczasem można je oglądać także w jednym rzekomo "amigowym" systemie i co najdziwniejsze ludziom którzy go używają jakoś nie przeszkadza ewidentne linuxowienie ich OSa, za to na siłę próbują stawiać tezę że to OS4 śmierdzi lunuxem. To że jeden czy drugi gostek który nie pracuje nawet nad rozwojem systemu przeportuje sobie X-sy, jakieś GUI czy inny mało ważny kawałek softu nic nie znaczy, przecież pod OS3.x też przeportowano trochę takich rzeczy jednak nikt o "linuxowieniu" 3.x nie mówił.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2006-07-03 20:52 w odpowiedzi na komentarz #3

X-Window nie jest odpowiednikiem Workbencha - nie dostarcza żadnego interfejsu użytkownika. Jego tworzeniem i obsługą musi zająć się sam program. System X nie zajmuje się również obsługą okien, nimi zajmuje się osobna aplikacja, tzw. menedżer okien (ang. window manager). Na eXecu piszemy oczywiście o Amidze - czyli także o linuxie (w papierowych eXecach tez bylo sporo o linuxie) i o jego elementach uruchamianych na tym komputerze. Natywne X-Window działa teraz pod AmigaOS PPC wysmienicie, niech tylko pojawi sie jeszcze przegladarka lepsza od Amayi, a zrobimy ogromny krok na przód.

Odpowiedz

Sławomir Waszkielewicz
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2006-07-03 21:15 w odpowiedzi na komentarz #4

Mi nie chodzi o Hyperion.. robią co robią i to dobrze, choć szkoda, że np. taki alokator płytowy wprowadzili i się tak z tego cieszą... ale to inna bajka...

Mi chodzi jedynie o to, że exec pisze o innych systemach niż OS4, bo ostatnio dostałem odpowiedź, że tu się tylko o OS4 pisze... no ale widać dorastacie i wolność słowa wkońcu nawet tu trafiła

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2006-07-03 21:29 w odpowiedzi na komentarz #3

Widocznie wg Ciebie Workbencha zastąpi X-Window, bo jesteśmy na to skazani

Chyba niewidocznie, bo ja nigdy nie pomyślałem ani tym bardziej nie napisałem, że X-window może zastąpić Workbencha.

Myślałem, że tu się pisze tylko o OS4

To ponownie źle pomyślałeś, bo tu się pisze o Amidze. Na temat AmigaOS 4.0 piszemy najwięcej dlatego, że jest to obecnie rozwijana wersja systemu Amigi i wychodzi na nią najwięcej oprogramowania, a tym samym jest to najciekawszy temat do opisywania.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2006-07-03 21:40 w odpowiedzi na komentarz #6

choć szkoda, że np. taki alokator płytowy wprowadzili i się tak z tego cieszą...

Wytłumacz dlaczego szkoda? Dlatego, że działa szybciej od poprzedniej metody zarządzania pamięcią? Czy może dlatego, że po dłuższej pracy systemu pamięć nie jest poszatkowana na kawałki co wpływa na jego stabilność i szybkość działania? A może szkoda, że Hyperion wpierw obiecał taką technologię, a obecnie znajduje się ona zgodnie z obietnicami w fazie beta testów? No wytłumacz dlaczego szkoda, bo jestem ciekawy...

Mi chodzi jedynie o to, że exec pisze o innych systemach niż OS4

Jeśli już o innych piszemy to bardzo mało. Z reguły staramy się trzymać tematyki Amigi.

no ale widać dorastacie i wolność słowa wkońcu nawet tu trafiła

Zaczątek trollowania. Kolejny Twój komentarz w którym subiektywnie dopatrzę się tego typu zachowań pozbawi Cię wolności słowa na tym portalu. Zadowolony?

Odpowiedz

Sławomir Waszkielewicz
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2006-07-03 22:01 w odpowiedzi na komentarz #8

ale żeś się uczepił tego allokatora... miałem napisać, że szkoda, że dopiero 'teraz' go wprowadzili i się tak z tego cieszą...
widocznie ktoś zapomni coś dodać lub zrobi jakąś gafe, to odrazu się go obsmaruje... no ale taki poziom ...

Zaczątek trollowania. Kolejny Twój komentarz w którym subiektywnie dopatrzę się tego typu zachowań pozbawi Cię wolności słowa na tym portalu. Zadowolony?
wszystkich tak straszysz? to chyba dlatego macie tyle komentarzy na portalu ...
wystarczy, że ktoś się z wami nie zgadza lub ma jakieś sugestie, z którymi się nie chcecie zgadzać, to dziub chcecie innym zamknąć... to dlatego niema komentarzy w większości niusów?

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #10 wysłany: 2006-07-03 22:11 w odpowiedzi na komentarz #9

A zobacz na tabelke "Interesujaca debata" - jak najbardziej zwracamy uwage na rzeczowe i interesujace dyskusje cytujac zdania za i przeciw. Ty jednak nie dyskutujesz na temat z newsa, tylko pouczasz redakcje (a to chyba najgorsze co mozna zrobic na _kazdym_ portalu w internecie - ale moze jestes nie obyty z siecia?). Skoncentruj sie na temacie z newsa, a jak bedziesz madrze pisal to na pewno zostanie to docenione, newet jezeli bedziemy mieli odmienne zdanie w tej dyskusji.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #11 wysłany: 2006-07-03 22:27 w odpowiedzi na komentarz #9

wystarczy, że ktoś się z wami nie zgadza lub ma jakieś sugestie, z którymi się nie chcecie zgadzać, to dziub chcecie innym zamknąć...

Jeśli ktoś zaczyna dyskusje od "Widocznie wg Ciebie", a potem próbuje komuś przypisywać słowa, których ten nie wypowiedział, to nie jest to poważna dyskusja i takich nam tutaj nie potrzeba.

to dlatego niema komentarzy w większości niusów?

I bardzo dobrze, że nie ma. Gdyby tej naszej dyskusji pod tym newsem też nie było, to nic by się nie stało. Wlazłeś tutaj, postawiłeś zupełnie bzdurną tezę, że AmigaOS 4.0 zbliża się do Linuksa na podstawie tego, że przeportowano x-server (dużo wcześniej był port x-servera dla OS3), który ułatwia portowanie oprogramowania, próbujesz ponadto trollować, a na koniec płacz, że jak to, że tak się na eXecu nie da?

Chcesz dyskutować to trzymaj poziom. Możesz się nie zgadzać z naszym zdaniem, najwyżej będziemy się przekonywać do swoich racji przez 150 komentarzy, ale nie próbuj wmawiać nam czegoś, czego nie napisaliśmy. Ile razy można pisać, że nam nie będzie przeszkadzać, jeśli AmigaOS 4.0 będzie obsługiwać Pegasosa. Niestety - co jakiś czas wejdzie tutaj jakiś mały trollek i napisze coś w stylu "A ciekawe co by było, gdyby OS4 wyszedł na Pegasosa, pewnie byście zawału dostali, co?". No i tłumacz takiemu po raz setny na poważnie, że nam to nie przeszkadza i nie mamy nic przeciwko. Nie ma sensu ciągnąć takich dyskusji. Trollowanie to trollowanie, lepiej uciąć od razu i mieć problem z głowy.

Dlatego Cię informuję, że jak chcesz trollować, to Cię po prostu zablokuje i jutro Cię tu nie będzie. Jeśli chcesz dyskutować, to pokaż w kolejnym komentarzu, że masz coś mądrego do powiedzenia, a na pewno krzywda Ci się nie stanie.

Odpowiedz

Sławomir Waszkielewicz
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2006-07-03 23:04 w odpowiedzi na komentarz #11

no to może jak wam to napisze prosto:

wyobraźmy sobie sytuacje, że na OS4 będą (już po części działają) 2 systemy graficzne: Workbench i X-Window... jeśli komuś by się udało zrobić na amigowy port Gnoma albo KDE, to jak myślicie... mając 2 ekrany .. jeden z OS4 i drugi z kompletnym linuksem na pokładzie.. co by większość wybierała?
mając firefoxa, ofisa, program do poczty i wiele innych większość poprostu sobie je uruchomi na linuchu a nie będzie łaziłą po dwóch ekranach, skoro na jednych ma 'wszystko'...

btw. jeszcze nigdzie się nie spotkałem .. na _zadnym_ portalu, żeby admini obrazali uzytkownikow.... czy ja Was nazwałem 'troll'kami??

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2006-07-03 23:55 w odpowiedzi na komentarz #12

"a nie będzie łaziłą po dwóch ekranach, skoro na jednych ma 'wszystko'..."

Maly problem, gdyz aplikacje pod X'ami uruchamia sie z ikonki/shella na WB.

Dodatkowo - nie przyszlo Ci do glowy, ze X'y i przegladarke mozna uruchomic takze w okienku na WB?

Choc ekrany sa bardzo dla mnie wygodne (i co ciekawe, stosowane takze pod Linuxem - chocby Window Maker je posiada), zwlaszcza teraz, gdy mozna je swobodnie (jak okienka) przesuwac - tej nocy zamieszcze filmik na eXecu i pokaze jak w praktyce bedzie sie uzywalo przegladarki (Amaya niestety to produkt niewystarczajacy jeszcze - wiele stron w HTMLu jest zle wyswietlanych) na ekranie z X'ami.

Pseudo Linux pod X'ami na AmigaOS 4 ma jedna wade w stosunku do oryginalu - brak ochrony pamieci. Dlatego nikt przy zdrowych zmyslach nie bedzie go uzywal zamiast AmigaOS (bedzie tylko uzupelnial braki - np. odpali tam przegladarke). Po prostu zrobi reset i wybierze w U-Bocie pozycje "Debian GNU/Linux", a jeszcze lepiej uruchomi tegoz linuxa na zakupionym i najlepszym do tego celu popularnym urzadzeniu o nazwie "PC".

Oczywiscie najlepiej by bylo gdyby przegladarka od razu zostala przeportowana dla AmigaOS, a jezeli ma to byc o wiele szybciej zrobione pod X'ami - to dlaczego nie? Tyle lat czekamy na przegladarke, ech...

Na koniec prosze Cie po raz drugi - nie porownuj Workbencha z X'ami, bo to zupelnie cos innego (X'y dzialaja na zupelnie innej zasadzie - proponuje sie zainteresowac, bardzo ciekawy temat).

btw. jeszcze nigdzie się nie spotkałem .. na _zadnym_ portalu, żeby admini obrazali uzytkownikow.... czy ja Was nazwałem 'troll'kami??

Mysle, ze nie ma sensu kontynuowac tego pobocznego watku - uznajmy to wszystko co zostalo wyzej napisane za niebyle i piszmy ciekawie na temat z newsa. Naprawde warto - po to wlasnie ludzie zagladaja w komentarze, klotni maja juz serdecznie dosyc.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2006-07-04 07:50 w odpowiedzi na komentarz #12

wyobraźmy sobie sytuacje, że na OS4 będą (już po części działają) 2 systemy graficzne: Workbench i X-Window...

Workbench nie jest systemem graficznym.

jeden z OS4 i drugi z kompletnym linuksem na pokładzie

Programy, które do działania wykorzystują x-server to natywne programy skompilowane dla systemu AmigaOS. X-server nie jest (niestety) kompletnym linuksem na pokładzie.

czy ja Was nazwałem 'troll'kami??

Nie miałeś powodu, żeby nas tak nazwać.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #15 wysłany: 2006-07-04 08:04 w odpowiedzi na komentarz #13

Oczywiscie najlepiej by bylo gdyby przegladarka od razu zostala przeportowana dla AmigaOS

Sęk w tym, że każdy program przenoszony z Linuksa czy to korzystający z MUI, ReAction, czy wymagający X'ów musi być przeportowany i skompilowany dla AmigaOS. X-server to nie jest Linux, a nawet nie jest to "pseudo Linux" jak napisałeś. Programy wymagające X'ów działają pod kontrolą systemu AmigaOS. Mają inaczej działający interfejs, ale to są programy przeniesione już dla AmigaOS.

Jeszcze raz, dla ustalenia uwagi: x-server to nie jest Linux ani jakiś emulator Linuksa działający w okienku.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #16 wysłany: 2006-07-04 11:44 w odpowiedzi na komentarz #15

Mają inaczej działający interfejs, ale to są programy przeniesione już dla AmigaOS.

Zgadza sie, to sa juz natywne binarki PPC dla AmigaOS 4 i pozostaje kwestia stworzenia jakiegos wrapera GUI linuxowe -> ReAction/MUI. Zdaje sie, ze cos takiego dla GTK od dluzszego czasu powstaje, wiec byc moze polaczenie obu projektow (natywne oprogramowanie pod X'ami i wraper np. GTK->MUI) przyniesie ciekawe efekty. Chociaz pewnie nie bedzie to takie proste w realizacji. W kazdym badz razie na pewno jestesmy coraz blizej upragnionego celu.

Odpowiedz

AmigaOS.pl
Polecamy
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: