Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2008-01-08 23:11, Autor: st, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 4277

A A A

AmigaOS 5 "wypływa" przy okazji AmigaAnywhere 2?

Amiga Inc. pozornie prezentuje AmigaAnywhere 2, jednak tak naprawdę odkrywamy AmigaOS 5 - takie relacje można znaleźć w sieci z odbywających się w Las Vegas targów Consumer Electronics Show. Na targach zaprezentowano grę Space Invaders na telefonie z systemem Windows Mobile 6 pod kontrolą nowej, 2. wersji platformy AmigaAnywhere.

Obecnie AmigaAnywhere 2 uruchamia się na Windows, Windows Mobile, Linux. Przygotowywana jest wersja dla Mac OS X, wcześniej jednak ma powstać wersja dla Symbiana. Dla przypomnienia AmigaAnywhere (na początku AmigaDE) to technologia opracowana przez firmę Tao-Group dla Amiga Inc., która stanowi maszynę wirtualną - środowisko uruchomieniowe dla innych aplikacji.


Dodaj komentarz

Wszystkie bieżące newsy na naszych profilach Instagram, Threads i Facebook lub w widgecie na stronie głównej eXeca.
Discord (online: ) «»
Online: 10
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MirqMirq
  • PatuPatu
  • SpiliSpili
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2008-01-08 00:10

Napisalem newsa, ale umywam od tego rece. Nie pytajcie mnie wiec czy to dobrze, czy zle. Nie wiem co musialo by sie wydarzyc, abym znowu zaczal wierzyc tej firmie.

Odpowiedz

GregMedavoy
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2008-01-08 00:32 w odpowiedzi na komentarz #1

AmigaOS 5... dawno się tak nie ucieszyłem... znaczy nie śmiałem...

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2008-01-08 09:15 w odpowiedzi na komentarz #1

Nawet jeżeli ten twór miałby się nazywac "AmigaOS" to z AmigaOS będzie miał wspólną tylko nazwę. Jedzie toto na jakiejś maszynie wirtualnej (przypomina mi się .NET czy Java, czyli fajne od strony programowanie, koszmarne od strony użytkownika), przygotowane głównie pod mini-maszynki mobilne. Tego typu rozwiązań jest przynajmniej kilka. Różnią tylko tym od "AmigaOS5", że nie mają w nazwie wyrazu "Amiga".

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2008-01-08 09:18

Można gdzieś zobaczyć screenshoty tego "Space Invaders"? Jeżeli to jest klasyczny "Space Invaders" to niezależnie od poziomu wykonania naprawdę nie ma się czym chwalić. Ja bym się wstydził wspominać, że zrobiłem klasycznego "Space Invaders" na telefony. Taka jest prawda...

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2008-01-08 10:24 w odpowiedzi na komentarz #1

@Szymon A ja im wciąż wierzę Tzn: wierzę ich zapewnieniom że KIEDYŚ pokażą JAKIŚ produkt. Ale niczego bardziej konkretnego się nie spodziewam. Cała sytuacja wygląda trochę tak, jakby chcieli podbić cenę firmy przed jej sprzedażą.... PS. Miałem ciekawy sen - załapałem się na tajny pokaz Elboxu. Prezentowane były nowe karty turbo PPC do klasycznych Amig. Ze szczegółów zapamiętałem, że było to 8mo warstwowe PCB oraz była wersja dla A600 przeniesionej w wierzę potem się obudziłem...

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2008-01-08 11:06 w odpowiedzi na komentarz #4

No chyba, za udalo im sie napisac system AmigaOS (czyli AmigaOS 5), ktory dziala na tym AA2. Ale to sa tylko moje marzenia.

Zdaje sie, ze brakuje na rynku dobrego (szybkiego, skalowalnego) systemu operacyjnego dla urzadzen mobilnych. I to faktycznie moglo by zakasowac konkurencje, ale tak jak napisalem w pierwszym mailu - nie wierze im.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2008-01-08 11:11

uruchamia się na Windows, Windows Mobile, Linux. Przygotowywana jest wersja dla Mac OS X, wcześniej jednak ma powstać wersja dla Symbiana.

No a jeszcze poprzedni prezes twierdził że powinni to też przepisać pod AmigaOS 4. Chociaż to by trochę głupio wyglądało gdyby AmigaOS 5 działał pod kontrolą AmigaOS 4. Tak czy owak inwestorzy pokroju Prokomu, pewnie są zadowoleni.

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2008-01-08 18:54

Mam uruchamiać windę lub linuksa żeby robić coś pod Amiga OS5 ? Wolę UAE. Cały ten komunikat traktuję w kategoriach dowcipu. Nic więcej. Ewentualnie jako argument w procesie. Oni Amiga OS4, a my OS5.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2008-01-08 20:09

No cóż.. firma ma prawo do nazywania swoich produktów jak im się żywnie podoba. Idea wirtualnej maszyny zawartej w AmigaDE (jak to się wtedy nazywało - opis w którymś Magazynie Exec) - była ciekawa. Możliwość odpalenia raz napisanej aplikacji na dowolnej maszynie - bardzo pociągająca. Ale... to miał być system. A to co teraz zaprezentowała firma "AmigaNIC" - to jakiś marketingowy bełkot.. "System uruchomieniowy" - a cóż to jest ?
Moim zdaniem znowu firma z boingiem w tle położyła ciekawą ideę ..
Dopóki nie będzie to system samodzielny to co najwyżej będzie można to nazwać aplikacją.. a na pewno nie systemem...

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2008-01-09 00:22 w odpowiedzi na komentarz #9

Idea wirtualnej maszyny zawartej w AmigaDE (jak to się wtedy nazywało - opis w którymś Magazynie Exec) - była ciekawa. Możliwość odpalenia raz napisanej aplikacji na dowolnej maszynie - bardzo pociągająca.

To nic nowego. Nazywa się to na przykład Java. Działa naprawdę na wszystkim.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2008-01-09 22:45 w odpowiedzi na komentarz #4

Można gdzieś zobaczyć screenshoty tego "Space Invaders"?

Można zobaczyć film, przy czym screen z AA, trwa tam chyba ze dwie sekundy, reszta filmu to gadanina Billa.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2008-01-10 08:35 w odpowiedzi na komentarz #10

To nic nowego. Nazywa się to na przykład Java. Działa naprawdę na wszystkim.
Może i tak, ale o ile pamiętam AmigaDE miała działać "natywnie" a nie być tylko środowiskiem uruchomieniowym pod kontrola innego systemu... i ten element mi się nie podoba..

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2008-01-10 17:19 w odpowiedzi na komentarz #6

Zdaje sie, ze brakuje na rynku dobrego (szybkiego, skalowalnego) systemu operacyjnego dla urzadzen mobilnych.

Ależ taki system jest. Nazywa się OSX.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2008-01-12 23:53 w odpowiedzi na komentarz #13

A czy czasem OSX nie jest zarezerowany tylko do dosyc drogich urzadzen z literka "i" w nazwie, produkowanych przez jedna firme na "A"? Ten monopol mozna by zlamac wypuszczajac fajny, nowy system na wszystko co sie tylko rusza i jest mobilne.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2008-01-13 12:45 w odpowiedzi na komentarz #14

Sprzęt jest tańszy niż inne markowe komputery o takich samych możliwościach poza tym dość dobrze wytrzymuje porównanie z ceną/możliwościami A1 i mA1 więc dziwi mnie Twoja uwaga na temat ceny. Co do dostępności systemu tyko na swój sprzęt to również jestem zdziwiony tym stwierdzeniem w końcu odnosząc to do naszego podwórka to i tak wychodzi lepiej. W tej chwili firma Amiga Inc. de facto nie udostępnia AOS4 na żaden sprzęt poza classicami. Kończąc wątek produktów firmy Apple to po co kupować inne sprzęty z OSXem skoro te od Appla są najfajniejsze

Co do AA2 jest to dobry pomysł jednak cała sprawa tkwi w tym jak to będzie/jest zrealizowane. I na razie nie wiadomo czy to będzie fajne. Pamiętasz Atari ST? Niby tak podobne do Amigi a jednak już nie było takie sympatyczne.

Odpowiedz

Tomisław Kityński
Redaktor

komentarz #16 wysłany: 2008-02-06 18:31 w odpowiedzi na komentarz #3

Ech, stary, poczytaj najpierw o tym dobrze, a potem wypisuj jakieś kurioza. Tak się składa, że zakupiłem swego czasu AmigaDE i to o czym piszesz, ma się nijak do tego, jak jest naprawdę.

Po pierwsze emulowane jest ŚRODOWISKO, w którym tworzysz soft. Środowisko jest tak pomyślane, żeby uwolnić się całkowicie od jakichkolwiek związków z konkretnym procesorem (a przynajmniej żeby było tych związków jak najmniej). Kod wynikowy, który generujesz kompilatorem (czy to C czy Java czy coś innego) to istotnie rodzaj byte-code'u znany z Javy. Taki plik wykonywalny ma domyślnie rozszerzenie *.000 i oznacza domyślny procesor uruchomieniowy (interpretowalny). Następnie uruchomienie takiego programu (lub przepuszczenie przez odpowiedni tool) generuje natywny kod na konkretny procesor (i kod dostaje odpowiednie rozszerzenie; nie pamiętam w tej chwili, ale PPC to zdaje się *.012). Taki kod jest bezpośrednio uruchamiany przez odpowiedni procesor (na liście są m.in. ARM, PowerPC czy Intel, a także... byte-code Javy). Oprócz tego środowisko dostarcza oczywiście masę funkcji bibliotecznych (jest to praktycznie normalny system operacyjny): od przezroczystych okien, obsługę fontów wektorowych, po wątki i procesy.

Więc proszę — nie mieszaj.

Odpowiedz

Discord
Online: 10
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MirqMirq
  • PatuPatu
  • SpiliSpili
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Simon's Podcast
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę