eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

sobota, 19. września, 2020, 21:40

Dodano: 2001-03-09 00:00, Kategoria: brak, Liczba wyświetleń: 1606

A A A

Warp3D dla oficjalnych sterowników

Thomas Frieden, jeden z autorów pakietu Warp3D powiedział, że jedynym sensownym z ich punktu widzenia posunięciem będzie wsparcie dla oficjalnych sterowników. Dlatego też sterownik 3D dla MEDIATORA będzie działał jedynie z oficjalnym sterownikiem dla pakietu Picasso96. Czyżby programiści z firmy Elbox musieli i o ten sterownik zatroszczyć się sami?


Dodaj komentarz

komentarz #1 wysłany: brak daty

Widać panowie od G-Rex'a daleko siegają... Dobry sposób na załatwienie konkurencji.

Odpowiedz

Andrzej Dębicki
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty

Wydaje się, że Elbox zacznie tracić i to w dość szybkim tempie rynek. Brak sterowników Warp3D to będzie chyba główny gwóźdź do trumny. Za to DCE zarobi zapewne na dodatkowych kartach PCI sprzedanych wszystkim, którzy zechcą używać G-Rexa. Dla czego niby mam rejestrować Picasso96 skoro mam zakupiony CGX4? Są sterowniki dla Voodoo3 dla CGX, ale obsługują tylko G-Rexa. Stąd dla mnie prosty wniosek. G-Rex niestety wydaje się atrakcyjniejszą propozycją niż Mediator. Nawet SharkPPC do momentu oficjalnej zapowiedzi wsparcia dla AmigaOS i WarpOS będzie tylko niepotrzebną zabawką. Nie jestem, na nieszczęście Elboxu, zwolennikiem obecnych posunięć firmy Amiga Inc. dla mnie Amiga zakończyła się na linii classic i nie istotne jest ile naklejek z Boingiem AInc naklei na swoich pecetach i pudełkach z AmigaDE. Strasznie jestem ciekaw jak przedstwaiciele firmy Elbox zareagują w tym przypadku. Owszem, zawsze można powiedzieć, że "sterowniki są w 100% kompatybilne i problemów nie będzie". Ale czy to jest rozwiązanie na dłuższą metę? Jedna firma przeciwko kilku innym (a zwłaszcza softwareowym), które mogą nie zechcieć wspierać rozwiązań Elboxu? Do czego to doprowadzi? Produkcja sprzętu dla użytkowników, którzy nie zechcą go kupić chyba nie wyjdzie na zdrowie. Owszem, do tej pory można było kupić Mediatora, bo nie było nic innego. Wszystko jednak wskazuje na to, że G-Rex stanie się faktem, i nie pomogą żadne smajle przy informacji o braku dokumentacji.

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty

Sterownik Voodoo.card napisany przez Elbox jest OFICJALNYM sterownikiem do kart Voodoo do MEDIATORA. Autorzy pakietu Warp3D przygotowywują właśnie drivery 3D do Voodoo3 do MEDIATORA. BTW. Jak już kilka razy autorzy Warp3D informowali drivery Warp3D do G-REXA nie będą relesowane wcześniej niż do MEDIATORA.

Odpowiedz

Andrzej Dębicki
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

"Sterownik Voodoo.card napisany przez Elbox jest OFICJALNYM sterownikiem do kart Voodoo do MEDIATORA." Oczywiście. Oficjalnym sterownikiem Elboxu. Niestety w wypowiedzi Thomasa Freidena chodziło o ficjalny sterownik z pakietu Picasso96. A pisać takie sterowniki mogą tylko autorzy pakietu i osoby, które dostały od nich licencję wraz z pakietem developerskim. Tak przynajmniej głosiła informacja na stronie Picasso96. " Autorzy pakietu Warp3D przygotowywują właśnie drivery 3D do Voodoo3 do MEDIATORA." Słowa Thomasa Freidena sugerowały inaczej. Ale obym się mylił.

Odpowiedz

Andrzej Dębicki
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

> Słowa Thomasa Freidena sugerowały inaczej. Ale obym się mylił. Gadam sam do siebie, ale co tam. Należy się małe sprostowanie. Owszem, sterowniki Warp3D owszem, pojawią się. Jednak wszelki support dla nich (cokolwiek by to nie znaczyło) będzie kontynuowany ale tylko dla wersji zawartej w Picasso96 (oficjalnej wersji napisanej przez P96 Team lub ludzi z ich licencją). Co oznacza ten "we will only actively support" to raczy tylko Tomasz wiedzieć.

Odpowiedz

komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

Co stoi na przeszkodzie aby tworzyć sterowniki do CGX'a? Dlaczego Elbox czuje tak ogromną niecheć do CyberGraphX? Czy jest jakiś szczególny powód? Proszę go wyjawić - może zrozumiemy i zarejestrujemy Picasso Ja od dłuższego już czasu szukam powodu dla którego mógłbym kupić Mediatora (naprawdę mam ochotę). Nie mogę jednak nic wymyślić: SoundBlaster jeszcze nie działa, karta TV też, karty sieciowej nie potrzebuję. Akcelerator w Voodoo3 przydałby mi się bardzo (OpenGL), ale też nadal nie działa, więc (teraz) nawet z Permedią2 nie może konkurować.

Odpowiedz

AmigaOS.pl
Polecamy
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: