Amiga komentarze
CLASSIC
eXec.pl
AmigaOS.pl
 
Ostatnie tematy:
  Gra Magazyn - najnowsze wieści, 2019-06-09 16:27
  Kreatory GUI dla AmigaOS, 2019-04-23 23:15
  Szukam nazwy gry z dzieciństwa - uliczna bijatyka, 2019-03-17 20:02
  Nowy serwer - trwają poprawki..., 2019-02-22 16:57
  Power Book G4 A1139 + MorphOS 3.12 + Chrysalis, 2018-12-18 19:34
Początkujący | 2.x - 3.x - 4.x | A1200 - mA1/A1 | Internet | Strategie | Produkcje
MUI i ReAction | GGUA | Sprzedam | Linux PPC | Emulacja

KomentarzeeXec
 
 AmiKit XE

2019-05-11 8:51

AmiKit. Tego pakietu nie musimy nikomu chyba przedstawiać. Pół roku temu opisaliśmy Wam wersję 10.5. Tymczasem wczoraj, 10.5.2019, ukazał się nowy produkt, o nazwie AmiKit XE (czyli wersja 11). Dzięki uprzejmości Jana Zahurancika mieliśmy okazję sprawdzić ją jeszcze przed premierą.

Najważniejsze zmiany to wsparcie dla AmigaOS 3.1.4, Amiga Forever 8 oraz nowej wersji Picasso96 (oznaczonej numerem 2.4). Na dzień dobry wita nas nowy motyw nazwany "modern retro", który nawiązuje do czasów Workbencha 1.2.

Do dyspozycji mamy nowe wersje wcześniej znanych programów, ale także sporo nowych rzeczy, jak np. grę "Barbarian+". W tle oczywiście najnowszy WinUAE. AmiKit, jak zwykle, do działania uruchomienia potrzebuje Kickstarów. Przy czym bardzo dobrze wykrywa pakiet Amiga Forever i znajduje zainstalowane już uprzednio ROMy. Ekipa AmiKit słucha krytycznych uwag - w recenzji zwracałem uwagę na problemy z przełączaniem pomiędzy AmiKit, a Windowsem. Tym razem tego nie stwierdziłem. Za to stwierdziłem na "dzień dobry" poprawną obsługę polskich znaków w przeglądarce. Duży plus.

Krótki przegląd przez zawartość pozwala na stwierdzenie, że mamy do czynienia z ewolucją, a nie rewolucją. Po prostu kolejna wersja bardzo dobrej "paczki". Wszystko tradycyjnie mamy skonfigurowane, poustawiane i to po prostu... ładnie wygląda i dobrze działa.

To nie koniec niespodzianek. Wraz z premierą nowej wersji AMiKit XE (11) dostaliśmy także AmiKit do uruchomienia z poziomu pendrive'a (można zamówić wersję na "szklanym" nośniku) - lekka dystrybucja Linuksa, bazującą na AmiPUP 8.5.1, została stworzona przez Kena Lestera. Odświeżony został także Flower Pot - instalator emulacji systemu AmigaOS 4.1 FE.

Aktualizacja do wersji XE dla użytkowników AmiKit X kosztuje 19.95 euro.

01 02 03 04 05

[mp]
dodaj komentarz
Zanim napiszesz komentarz przeczytaj regulamin.


[#1] Re: AmiKit XE
Hextreme
2019-05-11 10:07

Rzadko wyrażam się krytycznie, ale jako fan Amigi jestem sceptycznie nastawiony do takich "nowinek". :-)

Punkt 1. Tutaj dostajemy wszystko gotowe, z preinstalowanymi programami, z tuzinem łatek i dodatków. Szczerze przyznam, że jako doświadczony użytkownik komputerów jestem na takim etapie, że wolę mieć kontrolę nad swoim systemem i instalować programy samodzielnie. Dzisiaj to nawet łatki ukrywa się "pod maską" systemu, a użytkownik nie jest tego świadomy.

2. Nie jestem fanem emulacji. Wolę wykorzystywać pełną moc komputera, jaki posiadam. Mam doświadczenie z wirtualnymi maszynami i nie przekonuje mnie to. Dlatego wolę na PC Windows, a na Amidze - Amiga OS 3.1. Natywne oprogramowanie jest szybsze, bardziej niezawodne. Można się o tym prosto przekonać uruchamiając w praktyce dowolne porty oprogramowania lub emulowane oprogramowanie na komputerze typu Sam440ep.

3. Wiem, że to kwestia gustu, ale nowe skórki uważam za słabo wykonane. Dużo bardziej podoba mi się oryginalna kolorystyka, ikony i gadżety z Amiga OS (Workbench) 1.2. Tutaj mamy wszystko pomieszane - styl i kolorystyka. Według mnie jest to niedbała próba pogodzenia klasycznego i nowoczesnego stylu.

Przepraszam za to marudzenie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest dużo fanów tego typu rozwiązań. Mnie jednak nie przekonuje ani AmiKIT, ani FriendOS ani podobne do nich pakiety, mimo że mają jakiś daleki związek z Amigą. Wolę pieniążki przeznaczyć na wsparcie programistów, którzy piszą nowe programy na Amigę, niż tego typu pakiety, które moim zdaniem nie wnoszą nic nowego. No, bo co dostajemy nowego po zainstalowaniu takiego pakietu?
dodaj komentarz
 
[#2] Re: AmiKit XE
Adam odpowiada na komentarz #1
2019-05-11 10:25

No, bo co dostajemy nowego po zainstalowaniu takiego pakietu?
Możliwość uruchamiania programów typu LibreOffice z poziomu Workbencha.

Widzę, że strona ma nowy wygląd, jest przejrzyściej, ładniej i ogólnie profesjonalnie (wcześniej było "prawie"). Wśród nowości widzę też PIP SUPPORT (Picture-in-Picture) co ma dać możliwość gry w oknie Workbencha dla wspieranych tytułów (podano Genetic Species). Jest więcej drobiazgów (ekskluzywny port gry Kobo Deluxe).
Nie jest to strona, którą odwiedzam często, ale mam wrażenie że jest teraz bardziej wyeksponowane to, że dostajemy praktycznie A.L.I.C.E.
dodaj komentarz
 
[#3] Re: AmiKit XE
Autor tego komentarza jest redaktorem Piana odpowiada na komentarz #1
2019-05-11 10:30

A ja, jako niezbyt doświadczony użytkownik systemu AmigaOS 3.x, zapytam się: gdzie w takim razie są instrukcje, w których doświadczeni użytkownicy dzielą się wiedzą i sztuczkami z osobami początkującymi? Ile takich tekstów stworzyłeś? Gdzie są one dostępne? Świetnie, można krytykować AmiKit za skonfigurowanie, ale co mają robić laicy?
dodaj komentarz
 
[#4] Re: AmiKit XE
Hextreme odpowiada na komentarz #3
2019-05-11 10:43

Zgadzam się. Dla mniej doświadczonych użytkowników systemu Amiga OS rzeczywiście taki pakiet może być bardzo pomocny.

Co do instrukcji i dokumentacji Amiga OS to można ją znaleźć w różnych zakątkach Internetu (tutaj, PPA, Aminet itp.). Polecam książkę Adama Zalepy "Amiga OS 3.1" wydanej kilka lat temu w 3 tomach (oraz inne książki i czasopisma tego wydawnictwa).
dodaj komentarz
 
[#5] Re: AmiKit XE
AmigaIsDead odpowiada na komentarz #3
2019-05-11 15:03

Przed erą internetu, wiedzę czerpałem z czasopism: Magazyn Amiga i Amiga Computer Studio oraz diskmagów. Razem z Amigą dostarczane były książki (miałem 3). W 99,9% przypadków, oprogramowanie posiada dokumentację. I to mi wystarczyło. Tak więc dostęp do wiedzy jest, wystarczy tylko po nią sięgnąć. Problem widzę jednak w czymś innym. Wiedzy nie zdobywa się tak od razu, trzeba przeznaczyć dużą ilość czasu żeby ją przyswoić. Soft typu AmiKit nie wymaga od użytkownika dużej wiedzy więc jest dobrym wyborem dla kogoś kto nie ma czasu na buszowanie po książkach itp.
dodaj komentarz
 
[#6] Re: AmiKit XE
x1000
2019-05-11 23:20

Wie ktos moze czy ta nowe wesje xe (11) da sie sie bezproblemowo zainstalowac na Amidze 600 z Vampirem v2?

Dziekuje.
dodaj komentarz
 
[#7] Re: AmiKit XE
Nor Bert odpowiada na komentarz #6
2019-05-12 12:47

Co masz na myśli pisząc bezproblemowo?

Dla Vampire dedykowany jest Coffin
dodaj komentarz
 
[#8] Re: AmiKit XE
KM/Ender Krzysztof Michalak odpowiada na komentarz #7
2019-05-12 16:43

Dokładnie, po co kombinować.
dodaj komentarz
 
[#9] Re: AmiKit XE
Autor tego komentarza jest redaktorem SZAMAN odpowiada na komentarz #7
2019-05-12 19:21

Jeśli koledze chodziło o wersję AmiKit dla klasyka to taka istnieje nazywa się AKReal i pisaliśmy o niej już wiele razy np. tutaj. Ostatnia wersja tego pakietu to 9.
dodaj komentarz
 
[#10] Re: AmiKit XE
Ján odpowiada na komentarz #1
2019-05-12 22:39

Ahoj Hextreme. Vďaka za komentár. Dovoľ mi zareagovať.

Ad 1. Ako skúsený používateľ sa určite vieš pozrieť do startup-sequencie a zistiť, čo sa deje :) V AmiKite je program MorpheuZ, pomocou ktorého dokonca môžeš zapínať a vypínať jednotlivé záplaty bez nutnosti editovať s-s. Nie sú tu žiadne skryté záplaty, všetko som sa snažil riadne zdokumentovať, pozri napríklad http://bit.ly/amikit-installed-software

Ad 2. To mi pripomína človeka, ktorý príde na fórum Game of Thrones s komentárom, že nie je fanúšikom ;)

Ad 3. V AmiKite sú 3 kompletné témy (X, Dark a Modern Retro), 8 rôznych dekorácií okien a 7 rôznych boot-desktop tém. A najlepšie je, že pomocou MorpheuZa môžeš medzi nimi ľubovoľne prepínať. Alebo môžeš využiť RetroSwitch a celý AmiKit sa prepnúť do klasickej 4 farebnej šedi :)

Ale ak si naozaj myslíš, že tento balík neprináša nič nové, tak potom som posledných 15 rokov len márnil čas..... uuuáááááá ;)
dodaj komentarz
 
[#11] Re: AmiKit XE
Hextreme odpowiada na komentarz #10
2019-05-13 08:48

Dziękuję za odpowiedź. Nie znam języka Słowackiego, ale wspomogłem się tłumaczem. Rzeczywiście całe zainstalowane oprogramowanie jest udokumentowane. Chodziło mi o to, że wolę samodzielnie przygotować sobie środowisko pracy na Amidze, aniżeli korzystać z gotowych pakietów.

Nie jestem fanem emulacji, ale korzystam na co dzień z prawdziwej Amigi 1200. Te rzeczy się nie wykluczają.

Nie uważam również, że Kolega marnował czas tworząc ten pakiet. Przedstawione przeze mnie punkty to była moja subiektywna ocena, z którą absolutnie nikt nie musi się zgadzać. Tak jak wspominałem, jestem świadomy, że AmiKit ma również szerokie grono zwolenników.

Dla mnie pozostaje wspomniany pakiet AmiKit Real. Jednakże tak jak napisałem nie korzystam z tego typu przygotowanych środowisk. To samo dotyczy paczek typu Better WB, Classic WB itp. Wolę sam sobie zainstalować potrzebne oprogramowanie.

Jestem też programistą i grafikiem. Dlatego mam u siebie na Amidze 1200 zainstalowany kompilator języka C, Amiga E oraz Deluxe Paint V. Traktuję swoją pracę jak najbardziej poważnie.

Pozdrawiam.
dodaj komentarz
 
[#12] Re: AmiKit XE
Ján odpowiada na komentarz #11
2019-05-13 09:19

Ahoj Hextreme. Ďakujem za odpoveď. Nehovorím poľsky a tiež som si pomohol prekladačom, samozrejme :)

Ja tiež veľmi rád pripravujem svoje vlastné Amiga pracovné prostredie - a práve vďaka tomu vznikol AmiKit. V určitom bode som si povedal, že to prostredie je už tak rozvinuté, že by mohlo pomôcť aj ostatným. Traktuję swoją pracę jak najbardziej poważnie!

Nemusíš byť fanúšikom elektrických áut aby si sa nemohol niečím inšpirovať. Verím, že i pre Teba ako experta by mohlo byť niečo z AmiKitu aspoň inšpiráciou.

Mimochodom, ako psychológ vsadím gate, že keby bola emulovaná Amiga zasadená do obalu reálnej Amigy, tak nespoznáš rozdiel ;) Pozri Turingov test https://en.wikipedia.org/wiki/Turing_test
(A = reálna Amiga; B = emulácia)
dodaj komentarz
 
[#13] Re: AmiKit XE
KM/Ender Krzysztof Michalak odpowiada na komentarz #9
2019-05-13 23:15

Przyznam się, że tego nie znałem. No, ale skoro to ma byc do Vampira to lepiej cos, co jest pod to przygotowane. Swoja droga może AKReal też powstanie w wersji wykorzystującej na maksa Vampira.
dodaj komentarz
 
[#14] Re: AmiKit XE
x1000 odpowiada na komentarz #7
2019-05-14 01:30

Dziekuje za podpowiedz, jak tylko Vampir dojdzie przetestuje Coffin-a oraz AKReal :-) czy ktos z Was testowal oba systemy i moze sie podzielic spostrzezeniami ktory lepszy?
dodaj komentarz
 
[#15] Re: AmiKit XE
autumnlover odpowiada na komentarz #1
2019-05-18 11:22

ad punkt 1 i 2

wirtualizacja =/= emulacja

Emulator nie jest maszyną wirtualną, maszyna wirtualna nie jest emulatorem. Skoro wrzucił pan do jednego worka obie kwestie, to przypuszczam że jest pan doświadczonym użytkownikiem AmigaOS i emulatorów Amigi na x86, ale niedoświadczonym użytkownikiem wirtualizacji. Na wirtualizacji serwerów opiera się obecnie infrastruktura Internetu. Proszę mi wierzyć, wirtualizacja działa stabilnie i jest dopracowana. Aplikacje i usługi wykorzystują w pełni moc obliczeniową sprzętu.

Gotowe rozwiązania dla osób początkujących, takie jak Amikit są więc przydatne, tak samo jak przydatne początkującym są gotowe maszyny wirtualne oferowane na stronie firmy Oracle.
dodaj komentarz
 
 
Pod newsami
5 ostatnich komentarzy
IRC
kanał: #amigaos4pl
serwer: freenode.net
port: 6667


Copyright © 2000-2019 Dominor, Wszelkie prawa zastrzeżone.