Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2002-11-06 00:00, Autor: kb, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 4008

A A A

Mediator 4000Di

Firma Elbox zaprojektowała jeszcze jednego Mediatora. Tym razem ze slotów PCI będą mogli skorzystać posiadacze Amigi 4000 w obudowie desktop. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie krakowskiej firmy.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 12
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Albert Szostkiewicz
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

Mediator XP dla ludzi ktorzy beda chcieli miec PCI pod katem 45stopni

Odpowiedz

Albert Szostkiewicz
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

A firma ma tyle chetnych i nic wiecej do roboty ze za miesiac bedziemy widziec wersje ze swiecacymi diodami jak w Nigt rider

Odpowiedz

Krzysztof Szymański
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty

Nareszcie! Może w końcu zdecyduję się na zakup Mediatora. Póki co odstręczała mnie od niego konieczność rezygnacji z desktopa.

Odpowiedz

Grzegorz Kraszewski
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #2

A ty byś tylko krytykował... Sam bym kupił, gdyby nie oczywisty fakt, że znacznie lepiej te pieniądze przeznaczyć na AmigaOne, czy Pegasosa.

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

Sam bym kupił, gdyby nie oczywisty fakt, że znacznie lepiej te pieniądze przeznaczyć na AmigaOne, czy Pegasosa. Skoro w temacie nowego modelu Mediatora porusza Pan temat A1 i Pegasosa, to pozwolę sobie na mój komentarz w tej sprawie. Moim zdaniem wydanie w tym momencie pieniędzy na A1 lub na Pegasosa, to posunięcie zupełnie chybione. Oba te projekty (A1 i Pegasos) są jeszcze bardzo dalekie od stanu, w którym możliwe byłoby korzystanie w nich z kart muzycznych, telewizyjnych, USB, Fast Ethernet, do którego użytkownicy Mediatorów już zdążyli się przyzwyczaić. Myślę, że tak naprawdę czas na rzetelne porównanie dostępnego software'u przyjdzie dopiero wtedy, gdy systemy te przejdą z fazy targowych prezentacji do fazy eksploatacji przez normalnych użytkowników. To tyle, jeśli chodzi o software. A jeśli chodzi o hardware: Ponieważ Eyetech upublicznił już tę informacje, to chyba nie ma sensu dalsze ukrywanie tego, o czym bplan też już od jakiegoś czasu wiedział: Wszystkie aktualnie dostępne układy northbridge'y Articia S mają poważny hardware'owy błąd. W systemie opartym na układach z aktualnie dostępnej serii nie może prawidłowo funkcjonować więcej niż jedno urządzenie PCI pracujące w trybie busmaster (DMA). Pan akurat świetnie wie co to oznacza. Układy Articia S z tej właśnie serii zostały używane jako mostki północne przy produkcji wszystkich dotychczas wyprodukowanych płyt Pegasos i developerskich płyt A1/TeronCX.

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

Oopss... zapomniałem o tagach, wysyłam jeszcze raz.

Sam bym kupił, gdyby nie oczywisty fakt, że znacznie lepiej te pieniądze przeznaczyć na AmigaOne, czy Pegasosa.

Skoro w temacie nowego modelu Mediatora porusza Pan temat A1 i Pegasosa, to pozwolę sobie na mój komentarz w tej sprawie.

Moim zdaniem wydanie w tym momencie pieniędzy na A1 lub na Pegasosa, to posunięcie zupełnie chybione.

Oba te projekty (A1 i Pegasos) są jeszcze bardzo dalekie od stanu, w którym możliwe byłoby korzystanie w nich z kart muzycznych, telewizyjnych, USB, Fast Ethernet, do którego użytkownicy Mediatorów już zdążyli się przyzwyczaić. Myślę, że tak naprawdę czas na rzetelne porównanie dostępnego software'u przyjdzie dopiero wtedy, gdy systemy te przejdą z fazy targowych prezentacji do fazy eksploatacji przez normalnych użytkowników.

To tyle, jeśli chodzi o software. A jeśli chodzi o hardware:
Ponieważ Eyetech upublicznił już tę informacje, to chyba nie ma sensu dalsze ukrywanie tego, o czym bplan też już od jakiegoś czasu wiedział: Wszystkie aktualnie dostępne układy northbridge'y Articia S mają poważny hardware'owy błąd. W systemie opartym na układach z aktualnie dostępnej serii nie może prawidłowo funkcjonować więcej niż jedno urządzenie PCI pracujące w trybie busmaster (DMA).
Pan akurat świetnie wie co to oznacza.

Układy Articia S z tej właśnie serii zostały używane jako mostki północne przy produkcji wszystkich dotychczas wyprodukowanych płyt Pegasos i developerskich płyt A1/TeronCX.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #6

Fajnie, że stara się Pan być na czasie z wiadomościami z rynku, ale to, że Thendic będzie bezpłatnie wymieniał płyty główne Pegasosów, gdy tylko MAI usunie błąd w układzie Articia Pan przeoczył

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

gdy tylko

Odpowiedz

Marcin Sokołowski
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5

Oba te projekty (A1 i Pegasos) są jeszcze bardzo dalekie od stanu, w którym możliwe byłoby korzystanie w nich z kart muzycznych, telewizyjnych, USB, Fast Ethernet, do którego użytkownicy Mediatorów już zdążyli się przyzwyczaić.
A skad Pan ma takie informacje (odnosnie A1) ?

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #8

Sugeruje Pan, że konstruktorzy tego układu nie dadzą rady go poprawić? Czy to jedyna deska ratunku, której Elbox się trzyma?

Odpowiedz

Grzegorz Kraszewski
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #6

Oba te projekty (A1 i Pegasos) są jeszcze bardzo dalekie od stanu, w którym możliwe byłoby korzystanie w nich z kart muzycznych, telewizyjnych, USB, Fast Ethernet

W ferworze dyskusji zapomniał Pan o tym, że Pegasos ma sieć 100 Mbit/s, USB (nie wiem czy 1.1, czy 2.0) oraz kartę dźwiękową zintegrowaną z płytą główną. Pegasos ma też kilka rzeczy do których użytkownicy Mediatora nie zdążyli się przyzwyczaić, na przykład procesor taktowany zegarem od 600 MHz w górę, szybką pamięć DIMM o pojemności do 2 GB, gniazdo AGP, złącze FireWire, oraz system operacyjny wykorzystujący ten szybki procesor i pamięć.

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: brak daty

milusio, ale jednak wole juz nie uzywac 10-letniej (!) plyty glownej. Niesamowita konstrukcja ze tyle przetrwala... ale dalej nie widze sensu tego ciagnac.
W pegazie jest juz G3 i PCI, USB "na miejscu", jest tez AGP, ktorego AFAIR do classic ami (jeszcze? nie mozna wsadzic.
No i zdaje mi sie ze kompletny pegasos jest tanszy od analogicznej konfiguracji opartej na amidze classic.
Jesli chodzi o wadliwy chip - kiepska sprawa, ale przeciez da sie go wymienic. Narazie pociagne bez niego (muzyka i sieciowka na plycie, karta gfx w agp - po co mi sloty pci?

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #11

W ferworze dyskusji zapomniał Pan o tym, że Pegasos ma sieć 100 Mbit/s, USB (nie wiem czy 1.1, czy 2.0) oraz kartę dźwiękową zintegrowaną z płytą główną.

"W ferworze dyskusji zapomniał Pan" co to jest urządzenie PCI.

Co z tego, że na płycie Pegasosa znajdują się te wszystkie urządzenia zamontowane na stałe na płycie głównej?
To są właśnie urządzenia PCI. To, że są przylutowane na płycie głównej a nie karcie wpinanej w slot PCI nie ma tu nic do rzeczy.
Wszystkie urządzenia PCI (w tym FastEthernet 100 MB/s, USB1.1, FireWire, UDMA) dostają się do pamięci systemu przez ten sam mostek północny. Błąd w układzie Articia S powoduje, że nie można równocześnie korzystać z więcej niż jednego z tych urządzeń.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #8

gdy tylko

Pierwsze Mediatory 1200 nie obsługiwały busmasteringu, tyle że o tym Elbox nie raczył informować klientów - w przeciwieństie do firmy Thendic która uczciwie informuje o błędzie w hardware który sprzedaje.
Elbox wymyślał za to bajeczki o "zabezpieczeniach sprzętowych", i unikał odpowiedzi na pytania po co potrzeba VooDoo do działania karty sieciowej czy muzycznej w Mediatorze...

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #14

Pierwsze Mediatory 1200 nie obsługiwały busmasteringu,

To jest kłamstwo.
WSZYSTKIE Mediatory OBSŁUGIWAŁY i OBSŁUGUJĄ busmastering.

- w przeciwieństie do firmy Thendic która uczciwie informuje o błędzie w hardware który sprzedaje.

Informację o tym błędzie układu Articia S, o którym rozmawiamy, upubliczniła firma Eyetech, nie Thendic.

Ciekaw jestem, czy klienci, którzy robili przedpłaty na Pegasosa, byli przed ich dokonaniem informowani przez lokalnych dystrybutorów o tym błędzie. Gdyby się okazało że nie, to przynajmniej nie mieliby problemu z otrzymaniem zwrotu zaliczek lub przedpłat.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #15

WSZYSTKIE Mediatory OBSŁUGIWAŁY i OBSŁUGUJĄ busmastering.

Zgadza się. Problem dotyczył obsługi okna adresowego.

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #16

Problem dotyczył obsługi okna adresowego.

Proszę nie mylić kluczy hardware'owych, które używamy jako zabezpieczenie przed piraceniem naszego software’u, z hardware’owym błędem w obsłudze busmasteringu w układzie Articia S, które to układy są zainstalowane (na stałe) w aktualnie oferowanych płytach Pegasos.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #17

Nie mylę, ale to czy problemy z pierwszymi Mediatorami były wynikiem niewłaściwej implementacji zabezpieczenia antypirackiego czy błędu konstrukcyjnego zastosowanych układów to tylko Wy wiecie. w każdym razie i tak trzeba było wymieniać. I Thendic się przed tym nie broni i obiecuje wymieniać. Na swój koszt.

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #18

gdy tylko

obiecuje

Odpowiedz

Marcin Juszkiewicz
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #17

Proszę nie mylić kluczy hardware'owych, które używamy jako zabezpieczenie przed piraceniem naszego software

Zabezpieczenie... posiadałem Fast-ATA 1200 (MkI), używałem AllegroCDFS (legalnego) - działało zacnie, miało swoje plusy i minusy, ale ja nie o tym.
"Zabezpieczenie" w AllegroCDFS (dla przypomnienia: ten FS działa TYLKO z Fast-ATA i 4xEIDE) nawet w wersji 3.0, w której zostało zmienione w stosunku do poprzednich wersji (tak przynajmniej mówił pracownik Elboksu na Amiga Meeting 2000), było proste do usunięcia - wersja złamana wyszla około tydzień po wyjściu wersji oficjalnej.
Jak to jest z aktualnymi wersjami nie wiem - nie używam.

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #21 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #15

Informację o tym błędzie układu Articia S, o którym rozmawiamy, upubliczniła firma Eyetech, nie Thendic.

Błąd w Artitci został odnaleziony przez Geralda i Thomasa. Gerald w tej sprawie udał się do MAI i wspólnie znaleziono sprzętowy workaround. Jeśli Pan nie wierzy, proszę skontaktować się z MAI. Eyetech dowiedział się o całej sprawie po fakcie od producenta chipów.

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #21

Tu nie chodzi o to kto odkrył tylko o to kto dał to do publicznej wiadomosci.
Moze gdyby nie Eyetech ... uzytkownicy dowiedzieli by sie o calej sprawie po fakcie ( i w sumie moze by tak bylo lepiej jezeli tylko by poprawili to co wyprodukowali a kolejne pegasosy szly by juz poprawione).

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #23 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #21

Błąd w Artitci został odnaleziony przez Geralda i Thomasa. Gerald w tej sprawie udał się do MAI i wspólnie znaleziono sprzętowy workaround.

Tyle, że ten workaround wymaga zmiany maski, przy użyciu której wykonywane są układy Articia S. Oznacza to, że ten sprzętowy workaround będzie zaimplementowany dopiero w następnej serii tych układów. Jeśli natomiast chodzi o płyty oparte o aktualnie dostępną wersję northbridge’a Articia S, czyli m.in. wszystkie oferowane obecnie Pegasosy, to na ten błąd nic nie da się poradzić.

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #24 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #23

Nie ma Pan pojęcia, o czym mówi. Poprawiony układ rzeczywiście będzie, ale to już nie będzie WORKAROUND. Odnaleziony przez Geralda/MAI workaround jest zewnętrzny i nie wymaga nowego układu. Wszystkie nowe Pegazy mają już ten workaround.

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #24

Nie ma Pan pojęcia, o czym mówi. Poprawiony układ rzeczywiście będzie, ale to już nie będzie WORKAROUND. Odnaleziony przez Geralda/MAI workaround jest zewnętrzny i nie wymaga nowego układu. Wszystkie nowe Pegazy mają już ten workaround.

To Pan nie ma pojęcia, o czym mówi. Tego błędu w układzie Articia S nie da się naprawić zewnętrznym workaroundem.

BTW. Czyżby Pana post oznaczał, że Thendic wycofuje się już ze swojej obietnicy, o której pisał pan Rzeuski w poście nr #7, że wymieni wszystkie płyty Pegasosów na wolne od wad, kiedy nowe układy Articia S będą już dostępne?

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #25

ZTCW płyty zostaną wymienione.

Odpowiedz

Discord
Online: 12
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę