Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

AmigaOS - System Operacyjny Amigi

historia, gdzie zakupić, na czym uruchomić

AmigaOS 3.1.4
AmigaOS 3.1.4

AmigaOS 3.1.4

Poprawiony przez firmę Hyperion AmigaOS 3.1.4 dla klasycznej Amigi 68k ma rozwiązać wszystkie drobne kłopoty, które nagromadziły się przez lata, modernizuje także wiele komponentów systemu, które zostały wcześniej uaktualnione w systemie 3.9.

Prawdopodobnie jest tak dużym uaktualnieniem jak AmigaOS 3.9, ale przewyższa go stabilnością i solidnością. Ponad 320 tysięcy zmian w repozytoriach pokrywa prawie każdy aspekt Waszego ulubionego klasycznego AmigaOS - od bootmenu po typy danych.

Najważniejsze zmiany to:

  • aktualizacja ponad 20 modułów ROM Kickstartu i innych najważniejszych komponentów systemu,
  • natywne wsparcie dla procesorów Motorola od 68000 do 68060, bez potrzeby dodatkowej auto-konfiguracji,
  • wsparcie dla dużych dysków razem z możliwością startu systemu, dla dowolnego sterownika kontrolera zgodnego z 2.x / 3.x obsługującego HD_SCSI_CMD, TD_64 i / lub NSD,

czytaj więcej »

Informacje techniczne
Dostępny jest w wersjach na komputery: Amiga 500/600/2000, Amiga 1200, Amiga 3000, Amiga 4000 i Amiga 4000T
Vampire: 3.1.4 uruchomi się po modyfikacjach w ROM zalecanych przez ApolloTeam
Gdzie można zakupić: w sklepie internetowym firmy Hyperion w cenie ok. 128 zł za każdą platformę
FAQ: dostępne jest na Aminecie

AmigaOS 3.2
AmigaOS 3.2

AmigaOS 3.2

Firma Hyperion Entertainment CVBA w połowie maja wydała wersję 3.2 systemu AmigaOS dla Amig z procesorem 68k.

Nad 3.2 pracowała grupa 60 osób. System ten dostępny jest w wersji cyfrowej, ale można zamawiać także na CD-ROM, dyskietkach i dedykowanych ROM-ach z Kickstartem dla wszystkich modeli Amigi klasycznej.

Wersja ta zawiera wiele (100) nowych funkcji i aktualizację prawie wszystkich komponentów systemu, a także zestaw poprawek błędów.

Listę wszystkich zmian w systemie znajdziecie na stronach Hyperionu, jest tam także lista dealerów. W Polsce zajmuje się tym firma RetroAmi, cena to 199 zł.

zobacz wideo »

Informacje techniczne
Dostępny jest w wersjach na komputery: Amiga 1000, 500, 600, 1200, 2000, 3000, 3000T, 4000, 4000T, CD32 i CDTV
Wymagania: Kickstart 3.1 / 3.1.4 / rekomendowany 3.2, 2 MB RAM (jeśli nowy ROM będzie ładowany do pamięci to więcej), 10 MB miejsca na dysku twardym
Gdzie można zakupić: oficjalna lista dystrybutorów, w Polsce tutaj (cena 199 zł)

AmigaOS 4.1, wersja ostateczna
AmigaOS 4.1, wersja ostateczna

AmigaOS 4.1, wersja ostateczna

AmigaOS 4.1 został wydany we wrześniu 2008 roku, miał 6 bezpłatnych dużych aktualizacji i co najmniej 88 mniejszych wydanych przez AmiUpdate. Wersja "Final Edition" z końca 2014 roku zbiera w całość wszystkie te poprawki, dodatkowo przynosi m.in.:

  • rozszerzoną obsługę pamięci,
  • lepszą konsolę i usprawnienia w AmigaDOS,
  • nowości w Intuition,
  • zmiany w Workbenchu,
  • zaktualizowany port Pythona,
  • nowe ikony i tła Martina Merza,
  • nową bibliotekę graphics.library.

AmigaOS 4.1 Final Edition nie wymaga poprzedniej wersji AmigaOS 4.x i jest samodzielnym produktem dostępnym dla komputerów Amiga One, jak i maszyn z czasów Commodore. Zobaczcie galerię prezentującą wydanie 4.1 (wersja ostateczna) systemu AmigaOS. Na zdjęciach widać pakiet przeznaczony dla Amigi One XE/SE/micro:

Informacje techniczne
Dostępny jest w wersjach na komputery: AmigaOne (XE, SE, MicroA1, 500, X1000 i X5000), SAM440/460, Pegasos 2 i Amigi 1200, 3000, 4000 z kartą PowerPC
Gdzie można zakupić: lista dealerów znajduje się na oficjalnej stronie systemu amigaos.net, cena to ok. 125 zł
Aktualizacje: dostępny jest darmowy update 2 do FE, który można pobrać ze strony producenta
Recenzje: zmiany w wersji FE opisał Szymon Żyła, wszystkie artykuły na temat AmigaOS 4.x znajdziecie tutaj

Historia powstania AmigaOS 4
Historia powstania AmigaOS 4

Historia powstania AmigaOS 4

Upadek firmy Commodore spowodował wstrzymanie wszystkich prac developerskich przy systemie operacyjnym AmigaOS. Rozwiązany również został zespół systemowych programistów. Każdy kolejny właściciel praw do marki Amiga, a przewinęło nam się ich trochę, obiecywał nie tylko nowe, wspaniałe modele komputerów Amiga, ale także nową wersję systemu operacyjnego - miał to być "AmigaOS 4.0".

Obietnice nie sprawdzały się jedna po drugiej - Amiga przechodziła z rąk do rąk, nie było nowych komputerów, nie było także nowej wersji AmigaOS. Jedyne co o nim wiedzieliśmy, to że ma być na komputery z procesorami PowerPC. Co zresztą było dość oczywiste po tym, jak linia procesorów 680x0 przeszła w niebyt historii. Niemniej nigdy nie powstała ani jedna linijka kodu, a co więcej, żaden z właścicieli nie podjął nawet próby przygotowania założeń dla przyszłego systemu operacyjnego Amigi.

AmigaOS 4.0 nie miał szansy zaistnieć, do czasu... 1 listopada 2001 roku firma Amiga Inc. podpisuje porozumienie z firmą Hyperion na mocy którego ta druga ma zająć się dalszym rozwojem systemu operacyjnego Amigi. Hyperion to znany gracz na rynku amigowym - rozwój systemu dostał się więc nie w przypadkowe ręce, choć wielu było takich, co nie wróżyło sprawie przyszłości.

Czytaj dalej w naszym artykule.

Informacje dodatkowe
Pełną historię Amigi od czasów Commodore do obecnych przeczytasz w artykule redaktora eXeca - Szymona Żyły na portalu Onet


amigowiec
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
AmiWigilia
O tym piszemy
Wybierz ikonę