Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2006-06-06 00:00, Autor: st, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 3345

A A A

PPCNUX - "Dwie nowe płyty główne z MPC7448?"

Serwis PPCNUX spróbował przybliżyć nam rozwiązania sprzętowe jakie mogą zaprezentować firmy ACK i Troika. Udostępnił także zdjęcie płyty UDTech, którą sprzedawać prawdopodobnie będzie firma Troika.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 13
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2006-06-06 15:25

Zdjecia nie zamiescili na swoim serwerze, tylko na szybko zalozonej stronce "http://www.ping.de/sites/tarbos/"

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2006-06-06 16:09

Plyta UDTech to wiec Amy xx? opisywana w tym newsie (wystarczy porownac zdjecia: 1 i 2 z przedstawiona dzisiaj przez PPCNUX plyta).

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2006-06-06 16:54

Ale byc moze dlatego Troika pokazala tylko wycinki z tej plyty (z tego zdjecia), gdyz posiada (lub bedzie posiadac - zamowila w UDTech) inna wersje, np. z 4xPCI? Zagadka sie wyjasni, gdy Troika zaprezentuje na swojej stronie oficjalne zdjecie.

Odpowiedz

Jerzy Guc
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2006-06-06 20:46 w odpowiedzi na komentarz #3

Ale byc moze dlatego Troika pokazala tylko wycinki z tej plyty (z tego zdjecia), gdyz posiada (lub bedzie posiadac - zamowila w UDTech) inna wersje, np. z 4xPCI? Zagadka sie wyjasni, gdy Troika zaprezentuje na swojej stronie oficjalne zdjecie.

Wiara czyni cuda, ale tutaj zadne modlitwy nie pomogą, Amy xx jest kolejną próba na wyciągnięcie pieniędzy od amigowców.W obecnym stanie (zakładając że to jest ta "cudowna" Highendowa płyta troiki ) jest totalną porażką, jeden slot dla pamięci, jedno gniazdo HD ( nawet nie wiadomo jakiej prędkości ), brak AGP tylko dwa sloty PCI i dwa sloty, które wyglądają jak miniPCI. Jeżeli to jest HighEnd, to aż trudno sobie wyobrazić jak będzie wyglądała płyta LowEnd Pozostaje mieć nadzieje że płyta posiada zintegrowaną grafike, choćby starego i wolnego Radeona 7000, chociaż nic na to nie wskazuje. Szkoda, z zapowiedzi wynikało że będzie szansa na fajny sprzęt, a okazało się ze amigowcy mogą dostać sprzęt na poziome komputera z ...1996 roku

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2006-06-06 21:00 w odpowiedzi na komentarz #4

Amy xx jest kolejną próba na wyciągnięcie pieniędzy od amigowców

Łomatko, a my wszyscy w redakcji myślelim, że Amy jest robione charytatywnie. Dzięki za wytłumaczanie, że dla pieniędzy, to naprawdę zmienia postać rzeczy. Fuj... dla pieniędzy... co za ohyda.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2006-06-06 21:57 w odpowiedzi na komentarz #4

W 1996 roku byly procki G4 1.7 GHz?

Odpowiedz

Ako
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2006-06-06 22:35 w odpowiedzi na komentarz #6

W 1996 roku byly procki G4 1.7 GHz? W przypadku tej plyty moga wlozyc nawet The Cell 3,2GHz, ale jesli reszta bedzie w takim stanie jak pisze nieco wyzej Drako, to na niewiele sie to zda. Mam nadzieje ze ta high-end Amy bedzie jednak inna i nie szykuje sie nam kolejny badziewny kawalek plastiku za grube pieniadze.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2006-06-06 22:41 w odpowiedzi na komentarz #7

Mam nadzieje ze ta high-end Amy bedzie jednak inna

Mógłbyś puścić wodze fantazji i napisać nam jak według Ciebie powinna wyglądać taka high-end Amy?

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2006-06-06 22:42

Znowu narzekania...Odnoszę wrażenie, że każda propozycja sprzętowa pod AmigaOS4 jest skazana na krytykę bez podania racjonalnych argumentów. Czy są jakieś lepsze propozycje? Poczekajmy spokojnie na 10.06. Jeśli ACK przedstawi nowe moduły, to miesiąc później powinni zgodnie z zapowiedzią pokazać nam nową płytę pod te moduły. Trzeba się cieszyć, a nie narzekać. Jeśli te propozycję zostaną zrealizowane, to będzie co wybierać...

Odpowiedz

A.K.
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2006-06-06 22:48 w odpowiedzi na komentarz #8

Mógłbyś puścić wodze fantazji i napisać nam jak według Ciebie powinna wyglądać taka high-end Amy?

No cóż, z Amigą jak z kobietą - ideały są zwykle nieosiągalne!

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #11 wysłany: 2006-06-06 22:49 w odpowiedzi na komentarz #9

Jesli ACK i Troika zrealizuja swoje propozycje to niektorzy beda mieli problem, gdyz AmigaOS bedzie mial sprzet (nie bedzie juz mozna mowic, ze jedziemy na tym samym wozku). Dlatego teraz atakuja kazdego sprzetowego newsa. No, a pozniej juz bedzie standardowo - cena i zlodziejska Amiga Inc.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #12 wysłany: 2006-06-06 22:57 w odpowiedzi na komentarz #11

No, a pozniej juz bedzie standardowo - cena i zlodziejska Amiga Inc.

Naklejka, pamiętaj o naklejce, to też dobry argument, gdy nie ma innych

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2006-06-06 23:05 w odpowiedzi na komentarz #9

Odnoszę wrażenie, że każda propozycja sprzętowa pod AmigaOS4 jest skazana na krytykę bez podania racjonalnych argumentów.

Popatrz kto krytykuje? Ale napisz o takim głośno, że to nie jest amigowiec, to zaraz pojawi się jego adwokat i będzie Ci wmawiał, że to właśnie Ty próbujesz dzielić środowisko i odbierasz prawo innym być amigowcami. Nie wspomni jednak o tym, że taka osóbka nie napisała od 5 lat nic pozytywnego o Amidze, nie posiada Amigi, a jedyne co robi to publiczne wyszydzanie Amigi i krytykowanie wszystkiego co z Amigą jest związane.

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2006-06-06 23:15 w odpowiedzi na komentarz #11

Tym bardziej, że musimy poruszać się w konkretnej rzeczywistości. Oczywiście, możemy pofantazjować. Wymyślać, jaka to pod względem technologicznym powinna być nowa Amiga.Tylko pytanie zasadnicze. Czy mamy "klocki" by zbudować nasz wymarzony "domek"? Niestety, platforma pod PPC nie osiągnęła popularności i stopnia zaawansowania technologicznego podobnego do platformy i86. Więc "domek" trzeba budować z "klocków" które są dostępne na rynku. Pozostaje nam sprzęt oparty na Tundrze lub Marwellu. Czy są nowoczesniejsze układy do obsługi PPC? Chyba nie. Chciałbym, żeby nowa Amiga była superszybka, supertania, superoprogramowana. Ale wiemy, że to niemożliwe. Trzeba się spytać Sony i Nintendo ile wydały kasy na nowe konsole. Wtedy mielibyśmy wiedzę ile milionów $ trzeba wydać na sprzęt superszybki, supertani i do tego superoprogramowany.

Odpowiedz

Jerzy Guc
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2006-06-06 23:31 w odpowiedzi na komentarz #13

<b>Odnoszę wrażenie, że każda propozycja sprzętowa pod AmigaOS4 jest skazana na krytykę bez podania racjonalnych argumentów.</b>

Chcesz racjonalnych argumentów ? prosze: - Brak AGP - skoro zrezygnowno ze slotu AGP, to dlaczegonie ma zintegrowanej grafiki - dlaczego zastosowano DDR2, które przy częst 400 MHz, są znacznie wolniejsze niż DDR 400 ? (zauważ że DDR2 działają od częst 667 MHz, ale mówi się że "czują się dobrze" od częst 800 MHz i więcej ) - dlaczego tylko dwa sloty PCI ? , przy braku AGP to mało - niestandardowe gabaryty płyty, na ATX to nie wygląda (co z obudową ? ) - tylko jedno gniazdo RAM (stwarza to pewien problem, teraz mam jedną kostke, poźniej dokupie drugą to co zrobie z tą pierwszą? ) - jeżeli to jest HighEnd, to jak będzie wyglądał Low End ? - jeden slot PATA i dwa SATA o nieokreślonej prędkości (wprawdzie SATA to wielki krok do przodu, ale patrząc się na schemat blokowy, to w tej płycie to krok w tył bo...to jest SATA po PCI, do której podpięte są dwa miniPCI i 2 x PCI , dżwięk, USB )

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #16 wysłany: 2006-06-06 23:38 w odpowiedzi na komentarz #14

No wiec wlasnie - zasadnicze pytanie brzmi, czy akceptujemy i kupujemy ten przecietny sprzet, ktory (pewnie nie malym wysilkiem) zaproponuja nam amigowe firmy i na ktorym AmigaOS dzialal bedzie na 100% dobrze (ja wiem, ze do gier zawsze bedzie malo, ale przeciez nowych gier dawno juz na Amige nie ma), czy tez dajemy sobie spokoj (tym samym skazujemy Hyperion i Amige na definitywny koniec)?

Odpowiedz

Jerzy Guc
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2006-06-06 23:44 w odpowiedzi na komentarz #13

<b> <p>Popatrz kto krytykuje? Ale napisz o takim głośno, że to nie jest amigowiec, to zaraz pojawi się jego adwokat i będzie Ci wmawiał, że to właśnie Ty próbujesz dzielić środowisko i odbierasz prawo innym być amigowcami. Nie wspomni jednak o tym, że taka osóbka nie napisała od 5 lat nic pozytywnego o Amidze, nie posiada Amigi, a jedyne co robi to publiczne wyszydzanie Amigi i krytykowanie wszystkiego co z Amigą jest związane.

A skąd wiesz że nie mam Amigi ??? ... Nie byłeś u mnie w domu ? A dla Amigi robie ostatnio dużo wiec ..... Poszukaj troszke po sieci

Odpowiedz

Jerzy Guc
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2006-06-06 23:45 w odpowiedzi na komentarz #16

tym samym skazujemy Hyperion i Amige na definitywny koniec)?

Ten koniec trwa od 1994 i co i nic ....

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #19 wysłany: 2006-06-06 23:50 w odpowiedzi na komentarz #15

skoro zrezygnowno ze slotu AGP

Ile razy można powtarzać, że NIE MA obecnie w sprzedaży mostka dla PPC z obsługą AGP. Czy do Ciebie i Tobie podobnych w końcu to dotrze?

dlaczego zastosowano DDR2

Dlatego, że dostępny na rynku mostek obsługuje DDR2. Ciężko to zrozumieć? Trzeba powtórzyć 150 razy?

- dlaczego tylko dwa sloty PCI ?

Ja widzę cztery: dwa małe i dwa duże

jeżeli to jest HighEnd, to jak będzie wyglądał Low End ?

LowEnd będzie miał procesor 750FX/800 MHz zamiast 7448/1.7 GHz. A tak między nami mówiąc, to co jest na zdjęciu to płyta referencyjna i raczej tak nie będzie wyglądał produkt z Troiki.

wprawdzie SATA to wielki krok do przodu, ale patrząc się na schemat blokowy, to w tej płycie to krok w tył bo...to jest SATA po PCI, do której podpięte są dwa miniPCI i 2 x PCI , dżwięk, USB

Po co próbujesz się wymądrzać na temat architektury komputera, skoro nawet nie wiesz z czego można zbudować sprzęt dla PPC i jakie parametry mają podzespoły? Człowieku, te komputery są projektowane przez ludzi, którzy w przeciwieństwie do Ciebie coś na ten temat wiedzą i skoro są takie, a nie inne, to znaczy, że były powody, żeby właśnie tak, a nie inaczej to zrobić.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #20 wysłany: 2006-06-06 23:58 w odpowiedzi na komentarz #15

Prosze nie myslic dwoch spraw: 1. Ta plyta to GOTOWE rozwiazanie zakupione
przez Troike. 2. Oprocz tego Troika pracuje nad swoja plyta.

Zaleta gotowego rozwiazania jest taka, ze bedzie szybko dostepne i byc moze w miare tanie (oczywiscie tanie w rozumieniu zachodnich zarobkow ), wada - prawdopodonie brak wplywu przez Troike na elementy znajdujace sie na tej plycie, przy czym nie ma 100% pewnosci, ze tak jest! Byc moze nie bez powodu Troika zamiescila na swojej stronie tylko wycinki z tej plyty - reszte plyty ma inna, zamowila inna wersje? Zobaczymy. Okaze sie to po oficjanym newsie ze strony Troiki - ciekawe czy jakos zareaguja na publikacje PPCNUX?

Co do AGP to Tundra go nie obsluguje (tylko Articia i zdaje sie mostek z IBMa dla G5, nowa Tundra lyka PCI-E i na niej chce zrobic plyte ACK).

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #21 wysłany: 2006-06-07 00:07 w odpowiedzi na komentarz #15

Potrafisz podać przykład firmy, która produkuje ( sprzedaje ) płyty pod PPC równie nowoczesne ( i niedrogie ) jak najnowsze propozycje dla Intela? Kiedyś, tak z ciekawości straciłem trochę czasu w necie i nie znalazłem. Jedyne płyty jakie znalazłem to coś z IBM-a i jakaś referencyjna ( nie do zdobycia ) od Freescale. Przejrzyj dokumentacje Marwelli i Tundr. Zobaczysz jakie są możliwości. Trzeba projektować płyty z tego co się ma, a nie z tego co by się chciało mieć. Chyba, że się ma nieograniczony budżet na badania i wdrożenia zupełnie nowych projektów. Mnie w zupełności wystarczy Amy'05. Jeśli tylko będzie dostępna...ale to dlatego, że lubię sprzęt typu EPIA mimo ich ograniczeń.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: 2006-06-07 00:32 w odpowiedzi na komentarz #19

Jesteś przekonany, że w ten sposób dyskutuje się na forum publicznym? Czy taki sposób uprawiania dyskusji przysparza Amidze zwolenników?

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #23 wysłany: 2006-06-07 00:40 w odpowiedzi na komentarz #12

<b>No, a pozniej juz bedzie standardowo - cena i zlodziejska Amiga Inc. </b> <p>Naklejka, pamiętaj o naklejce, to też dobry argument, gdy nie ma innych

Ja mam coś jeszcze w pamięci. Taki oto szczególny ciąg przyczynowo-skutkowy: skoro Amiga Inc. nie potrafiła wyprodukować obiecanych koszulek to znaczy, że Hyperion nie stworzy Amiga OS 4.

Odpowiedz

Ako
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #24 wysłany: 2006-06-07 06:35 w odpowiedzi na komentarz #8

Mógłbyś puścić wodze fantazji i napisać nam jak według Ciebie powinna wyglądać taka high-end Amy?

Wystarczy zeby byl to sprzet podobny Pegasosa II, wiele nie wymagam

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #25 wysłany: 2006-06-07 07:21 w odpowiedzi na komentarz #22

Czy taki sposób uprawiania dyskusji przysparza Amidze zwolenników?

W dyskusji biorą udział amigowcy i przeciwnicy Amigi. Widzisz tu jakiś zwolenników?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #26 wysłany: 2006-06-07 07:24 w odpowiedzi na komentarz #24

Wystarczy zeby byl to sprzet podobny Pegasosa II, wiele nie wymagam

Podobny to on jest. Dodatkowo szybszy od Pegasosa 2.

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #27 wysłany: 2006-06-07 09:26 w odpowiedzi na komentarz #24

Pegasos II jest fajnym sprzętem. Ale wybacz, tak samo przestarzałym. Na poziomie technologicznym (jak to ktoś wcześniej napisał oceniając Amy'XX) 1996 roku.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #28 wysłany: 2006-06-07 09:51 w odpowiedzi na komentarz #25

Z tego co wiem, to wszyscy dyskutujący tutaj są zwolennikami Amigi. Różnią się wyobrażeniami i oczekiwaniami w stosunku do jej rozwoju. Przecież jeszcze w czasach świetności Commodore pojawiały się głosy że C= jest najgorszym rozwiązaniem dla Amigi, chociaż większość miała odwrotne zdanie. Czy jedni byli zwolennikami, a drudzy przeciwnikami Amigi?
Sądzę że w tym podziale (na "niebieskich" i "czerwonych") próbuje się przyczepiać łatki jednym i drugim, w zależności od obozu który się reprezentuje. Czy dlatego, że używamy Pegasosa z Morphosem to jesteśmy automatycznie przeciwnikami Amigi?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #29 wysłany: 2006-06-07 10:01 w odpowiedzi na komentarz #27

Ale wybacz, tak samo przestarzałym.

Tak samo? Ja bym powiedział, że Pegasos 2 jest bardziej przestarzały. Popatrzmy na niektóre elementy specyfikacji Pegasosa 2 i porównajmy z tym co wiemy na temat płyty z Troiki.

FSB 133 MHz vs FSB 200 MHz
CPU 7447/1 GHz vs CPU 7448/1.7 GHz
DDR 266 vs DDR2 400
USB 1.1 vs USB 2.0

Więcej na razie nie wiemy, ale i tak przeciwnicy Amigi już rozpoczęli ofensywe mającą na celu obrzydzenie nowego sprzętu dla AmigaOS.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #30 wysłany: 2006-06-07 10:06 w odpowiedzi na komentarz #28

Czy dlatego, że używamy Pegasosa z Morphosem to jesteśmy automatycznie przeciwnikami Amigi?

Dlatego, że niemal każda informacja ze świata Amigi (zapowiedź sprzętu lub oprogramowania) spotyka się z chorobliwą reakcją z Waszej strony.

Jeszcze sprzęt nie wyszedł, nie znamy nawet jego pełnej specyfikacji, a już został skrytykowany przez użytkowników Mosa. Tak się nie zachowują zwolennicy Amigi, to jest typowe zachowanie przeciwnika Amigi. Nie jest to również normalne zachowanie. Jeśli nie odpowiada Ci podana specyfikacja sprzętu, nie zamierzasz kupić, to po prostu zignoruj newsy na ten temat.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #31 wysłany: 2006-06-07 10:15 w odpowiedzi na komentarz #28

Oczywiscie, ze mozna uzywac Pegasosa z Morphosem i byc zwolennikiem Amigi, problem jednak polega na tym, ze ja takiej osoby jeszcze nie spotkalem.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #32 wysłany: 2006-06-07 10:35 w odpowiedzi na komentarz #31

Oczywiscie, ze mozna uzywac Pegasosa z Morphosem i byc zwolennikiem Amigi, problem jednak polega na tym, ze ja takiej osoby jeszcze nie spotkalem.Jak to nie spotkałeś? Na Amimajówce byli sami Amigowcy.... żaden z nas nie kupił Pegaza, bo lubi PPC, czy cierpi na nadmiar gotówki, tylko dlatego, że mając wcześniej Amigi, zdecydowaliśmy na rozwój w kierunku MOSa....
Więc każdy z nas jest zwolennikiem Amigi.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #33 wysłany: 2006-06-07 10:45 w odpowiedzi na komentarz #32

żaden z nas nie kupił Pegaza, bo lubi PPC, czy cierpi na nadmiar gotówki

Dwa pytania: Czy zanim kupiłeś Pegaza używałeś jako głównego systemu AmigaOS? Czy po zakupie Pegaza wciąż jako głównego systemu używasz AmigaOS?

Więc każdy z nas jest zwolennikiem Amigi.

Krytykując Amigę ile wlezie i używając konkurencyjnego rozwiązania?

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #34 wysłany: 2006-06-07 10:52 w odpowiedzi na komentarz #32

Zwolennicy Amigi jej nie atakuja, na kazdym kroku i nie wspieraja konkurencyjnego rozwiazania.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #35 wysłany: 2006-06-07 11:12 w odpowiedzi na komentarz #33

<p>Dwa pytania: Czy zanim kupiłeś Pegaza używałeś jako głównego systemu AmigaOS? Czy po zakupie Pegaza wciąż jako głównego systemu używasz AmigaOS? Szczerze, to ostatnią poważną rzeczą zrobioną na Amidze 1200, była moja praca magisterska w 1998 roku. Potem byłem zmuszony kupić PC, bo na Amidze nie było (i nadal nie ma) softu do obróbki chromatogramów (czym zajmuję się do dzisiaj). W miarę wolnej gotówki kupowałem różne Amigi (bo kupując PC musiałem Ami sprzedać z powodu funduszy), niestety, moja konkluzja była jedna.... pomijając brak softu, głównym problemem jest powolność. Nawet wolę nie myśleć jak długo by się wykonywał napisany przezemnie soft (na PC) do obróbki woltammogramów cyklicznych. Gdy udało się zebrać kasę i trafiłem na PegazaII z G4 z drugiej ręki (sporo taniej) nie zastanawiałem się długo... kupiłem. I używalność przerosła moje oczekiwania - AmiGG, IBrowse, SimpleMail... do tego APdf na Pegazie chodzi znacznie szybciej niż AdobeReader na moich archaicznym laptopie. Piszę też na tym spro tektstów... Ostatnio chodzi mi po głowie myśl, aby przeportować na MOSa (albo OS3.x) ten program do woltammogramów... pewnie na G4 pójdzie nieźle, tylko kto poza mną będzie tego używał... Więc po tym długim uzasadnieniu mogę napisać.... po okresie bardzo niewielkiego używania Amigi, spowodowanego leciwością tejże (i alternatywą w postaci PC), Pegasos pozwolił mi powrócić do świata Amigi i używać tego sprzętu nie tylko do zabawy. Na amigowym sofcie. <p>Krytykując Amigę ile wlezie i używając konkurencyjnego rozwiązania?
Pegasos nie jest rozwiązaniem konkurencyjnym dla Amigi.... konkurencyjny jest Mac, albo PC (zresztą ta konkurencja wyparła Amigę ze wszystkich nisz). Pegasos jest rozwiązaniem alternatywnym. Moim zdaniem lepszym, ale masz prawo do własnego zdania, jak każdy. Szanuję to.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #36 wysłany: 2006-06-07 11:13 w odpowiedzi na komentarz #33

Jeszcze raz to samo, bo ten edytor na execu jakoś dziwnie działa

<p>Dwa pytania: Czy zanim kupiłeś Pegaza używałeś jako głównego systemu AmigaOS? Czy po zakupie Pegaza wciąż jako głównego systemu używasz AmigaOS?
Szczerze, to ostatnią poważną rzeczą zrobioną na Amidze 1200, była moja praca magisterska w 1998 roku. Potem byłem zmuszony kupić PC, bo na Amidze nie było (i nadal nie ma) softu do obróbki chromatogramów (czym zajmuję się do dzisiaj). W miarę wolnej gotówki kupowałem różne Amigi (bo kupując PC musiałem Ami sprzedać z powodu funduszy), niestety, moja konkluzja była jedna.... pomijając brak softu, głównym problemem jest powolność. Nawet wolę nie myśleć jak długo by się wykonywał napisany przezemnie soft (na PC) do obróbki woltammogramów cyklicznych. Gdy udało się zebrać kasę i trafiłem na PegazaII z G4 z drugiej ręki (sporo taniej) nie zastanawiałem się długo... kupiłem. I używalność przerosła moje oczekiwania - AmiGG, IBrowse, SimpleMail... do tego APdf na Pegazie chodzi znacznie szybciej niż AdobeReader na moich archaicznym laptopie. Piszę też na tym spro tektstów... Ostatnio chodzi mi po głowie myśl, aby przeportować na MOSa (albo OS3.x) ten program do woltammogramów... pewnie na G4 pójdzie nieźle, tylko kto poza mną będzie tego używał...
Więc po tym długim uzasadnieniu mogę napisać.... po okresie bardzo niewielkiego używania Amigi, spowodowanego leciwością tejże (i alternatywą w postaci PC), Pegasos pozwolił mi powrócić do świata Amigi i używać tego sprzętu nie tylko do zabawy. Na amigowym sofcie.

<p>Krytykując Amigę ile wlezie i używając konkurencyjnego rozwiązania?
Pegasos nie jest rozwiązaniem konkurencyjnym dla Amigi.... konkurencyjny jest Mac, albo PC (zresztą ta konkurencja wyparła Amigę ze wszystkich nisz). Pegasos jest rozwiązaniem alternatywnym. Moim zdaniem lepszym, ale masz prawo do własnego zdania, jak każdy. Szanuję to.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #37 wysłany: 2006-06-07 11:23 w odpowiedzi na komentarz #36

Więc po tym długim uzasadnieniu mogę napisać.... po okresie bardzo niewielkiego używania Amigi, spowodowanego leciwością tejże (i alternatywą w postaci PC), Pegasos pozwolił mi powrócić do świata Amigi i używać tego sprzętu nie tylko do zabawy.

Czyli tak jak napisałem. Były użytkownik Amigi, a obecnie użytkownik Mosa.

Pegasos nie jest rozwiązaniem konkurencyjnym dla Amigi....

Jest, a Ty jesteś tego znakomitym przykładem. Już nie używasz AmigaOS, bo używasz Mosa. Mamy więc jednego użytkownika Amigi mniej, a Mos ma jednego użytkownika więcej.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #38 wysłany: 2006-06-07 11:51 w odpowiedzi na komentarz #37

<p><b>Pegasos nie jest rozwiązaniem konkurencyjnym dla Amigi....</b>

<p>Jest, a Ty jesteś tego znakomitym przykładem. Już nie używasz AmigaOS, bo używasz Mosa. Mamy więc jednego użytkownika Amigi mniej, a Mos ma jednego użytkownika więcej.Jak pisałem - szanuję Twoje zdanie.
Ale to jakby napisać, że Amiga (w domyśle A1200) ma jednego użytkownika mniej, bo ktoś sobie kupił A4000. Kwestia definicji, czyli w tym wypadku nazwy (był już znany i szeroko używany klon Amigi - Draco). Używamy tego samego softu, a że odpalamy go na różnych systemach (w sumie podobnie jak w znienawidzonym świecie Win - rodziny 9x i NT to zupełnie inne systemy, łączy je tylko API, dokładnie tak samo jak AmigaOS i Morphos).... cóż, chyba dobrze mieć wybór. Rzadko kiedy monopol owocuje dobrym i tanim produktem. Nie sądzę aby sytuacja OS4 była lepsza gdyby nie było alternatywy w postaci MOS.
Nie będę przytaczał argumentów za "amigowatością" MOSa... sądzę że wszyscy je znają. Na początek wystarczy trochę umiaru w publicznych dyskusjach i myślę że będzie dobrze. Nie musimy się wzajemnie do niczego przekonywać, skoro jesteśmy zadowoleni z włąsnego wyboru. Tak jak ja i wielu znajomych użytkowników Pegasosa.

Odpowiedz

Jerzy Guc
Czytelnik

komentarz #39 wysłany: 2006-06-07 12:03 w odpowiedzi na komentarz #19

<p>Po co próbujesz się wymądrzać na temat architektury komputera, skoro nawet nie wiesz z czego można zbudować sprzęt dla PPC i jakie parametry mają podzespoły? Człowieku, te komputery są projektowane przez ludzi, którzy w przeciwieństwie do Ciebie coś na ten temat wiedzą i skoro są takie, a nie inne, to znaczy, że były powody, żeby właśnie tak, a nie inaczej to zrobić.

Mówisz że nie ma mostka PPC z osługą AGP ?, i co z tego, można zrobić AGP po PCIe, w pegu się sprawdza, w pecetach też, ale po co AGP, PCI jest przecież trendy kuul. Zamieszanie z DDR2 też ciężko mi zrozumieć, nawet niech sobie tundra obsługuje DDR5, przy częst. 400 MHz kości te są wolne, znacznie wolniejsze od zwykłego DDR 400 i nic tego nie zmieni. Widzisz ja tam ciągle widze dwa PCI, i dwa miniPCI dla karty TV i WLAN itd ( tak jest podane w "oficjalnej" specyfikacji), więc mamy tylko dwa PCI, dla grafiki, ewentualnie jakiejś kości muzycznej itd . Płyta High End ma 1.7 GHz ... po co ?, nie dość że amigowe oprogramowanie nie potrzebuje takiej mocy, to na dodatek budowa komputera sprawia że procek będzie się "dusił", dzięki zastosowaniu "szybkiej" karty w PCI i "szybkich" DDR2 400. I kończąc, ja się nie wymądrzam,bo po pierwsze czytanie schematów blokowych nie wymaga jakiś specjalnych i wyjątkowych umiejętności, a po drugie w porównaniu do takiej AmigiONE, czy microA1, ten sprzęt jest zacofany, mimo tak wspaniałych wynalazków jak USB 2.0 czy DDR2 i boski proc 1.7 GHz .

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #40 wysłany: 2006-06-07 12:14 w odpowiedzi na komentarz #38

Ale to jakby napisać, że Amiga (w domyśle A1200) ma jednego użytkownika mniej, bo ktoś sobie kupił A4000.

Nie Amiga ma w tym przypadku użytkownika mniej, tylko jest jeden użytkownik A1200 mniej i jeden użytkownik A4000 więcej.

był już znany i szeroko używany klon Amigi - Draco

Był i mamy nadzieję, że niedługo będą nowe klony Amigi (Amy i PowerVixxen). Każdy kolejny użytkownik Draco, Amy czy PowerVixxen to jeden użytkownik AmigaOS więcej, a nie mniej, jak to przeważnie się dzieje w przypadku kupującego Pegasosa z Mosem.

Nie sądzę aby sytuacja OS4 była lepsza gdyby nie było alternatywy w postaci MOS.

A ja sądzę, że Mos z Pegasosem zabrał co najmniej 1 tysiąc użytkowników AmigaOS plus trochę developerów. To całkiem spora strata dla małego środowiska Amigi.

Nie będę przytaczał argumentów za "amigowatością" MOSa... sądzę że wszyscy je znają.

MOS jest oczywiście "amigowaty", bo jego developerzy sami niczego odkrywczego wymyślic nie potrafią i wszystkie pomysły na system operacyjny przekładają z AmigaOS.

Nie musimy się wzajemnie do niczego przekonywać, skoro jesteśmy zadowoleni z włąsnego wyboru.

Hehe, ale to przecież Ty przylazłeś na amigową stronę, a nie ja polazłem na mosową. Ja Cię do niczego nie przekonuje, co więcej, wśród użytkowników Pegasosa są takie osoby, których nie chciałbym więcej widzieć w świecie Amigi. Chociaż podejrzewam, że już niedługo do świata Amigi powrócą.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #41 wysłany: 2006-06-07 12:34 w odpowiedzi na komentarz #39

Mówisz że nie ma mostka PPC z osługą AGP ?, i co z tego

To z tego, że nie wiesz o czym piszesz.

można zrobić AGP po PCIe

Można zrobić, nawet PCI-Express po PCI można zrobić.

Co więcej, taką kartę dla A1 zrobiono, developerzy sytemu AmigaOS dzięki niej mogą tworzyć sterowniki dla kart graficznych PCI-Express. Podpowiem Ci również, że osoba, która stworzyła taką kartę współpracuje z firmami odpowiedzialnymi za projekt Amy.

ale po co AGP, PCI jest przecież trendy kuul.

Po co takie rzeczy piszesz, skoro jeszcze nie znasz specyfikacji Amy i nie wiesz czy będzie tam AGP lub PCI-Express?

Widzisz ja tam ciągle widze

Nie mam pojęcia skąd się Twoje wizje biorą. Jeszcze raz Ci napiszę, że nie została podana specyfikacja płyty high-end z Troiki, a Ty już ją krytykujesz. Jurek, to nie jest normalne.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #42 wysłany: 2006-06-07 12:37 w odpowiedzi na komentarz #40

Hehe, ale to przecież Ty przylazłeś na amigową stronę, a nie ja polazłem na mosową.

No tak, takie ujęcie sprawy przekonuje. Możesz być rzeczywiście pewien, że mój dzisiejszy (i wczorajszy) wybryk w postaci wizyty tu powtórzy się raczej nieprędko. Piszę tu nie dlatego aby Cię przekonać. Bo wiem że to niemożliwe... Niechciałbym tylko, aby zainteresowany Amigą, który przypadkiem trafił na tę stronę, był przekonywany do "jedynie słusznych idei". I żeby wiedział, że ma wybór... i ten wybór też można uszanować. Bo otwartość i pluralizm jeszcze nikomu nie zaszkodziły (no może w Iranie nie oczekują ich z otwartymi rękami ).


Ja Cię do niczego nie przekonuje, co więcej, wśród użytkowników Pegasosa są takie osoby, których nie chciałbym więcej widzieć w świecie Amigi.

Nie sądzę, aby pisanie takich tekstów o kimkolwiek było właściwe. Podziały, gorsi i lepsi.... to nie polityka.


Chociaż podejrzewam, że już niedługo do świata Amigi powrócą.

Mogę odpowiedzieć tyle, że obecne trendy wskazują, że jest dokładnie odwrotnie. A pewne sprawy o których wiem (o których zapewne nie wiesz, ale na pewno o nich będziesz wiedział ... w swoim czasie), spowodują iż jestem pewien, że obecna silna pozycja Pegasosa i Morphosa ulegnie dalszemu wzmocnieniu. Oczywiście na rynku amigowym.

Tak więc panowie - nie zapominajcie, że poza OS4 w świecie Amigi mamy także Morphos. Zapraszam wszystkich chętnych (jeśli jeszcze nie byli) na ogólnoamigową stronę www.ppa.pl, gdzie każdy amigowiec jest mile widziany.

Bye, bye. (z łezką )

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #43 wysłany: 2006-06-07 12:50 w odpowiedzi na komentarz #39

AGP po PCIe, w pegu się sprawdza, w pecetach też

AGP na PCI sprawdza sie w pecetach? A napisz to na jakims pecetowym forum, co?

tak jest podane w "oficjalnej" specyfikacji

Widze. ze ciegle nie dotarlo - to nie jest oficjalna specyfikacja, tylko domysly (bardziej lub mniej trafne - zobaczymy) linuxowego portalu. Najlepsze jest to, ze Troika nie podala jeszcze specyfikacji (a poda ja na amigowym portalu, a nie linuxowym), a MOSowcy juz sie pienia.

nie dość że amigowe oprogramowanie nie potrzebuje takiej mocy

Wlasnie. To w czym problem? Szukamy na sile sztucznego problemu?

tak wspaniałych wynalazków jak USB 2.0

No, USB na pewno bedzie szybciej dzialalo.

Dobra - dosyc!

Napisze wprost (bo mam juz dosyc tej glupiej dyskusji) - jezeli nie masz nic konstruktywnego w temacie Amigi do powiedzenia to nie komentuj na eXecu!
Amiga potrzebuje teraz (jak nigdy dotad) optymistycznie nastawionych do jej przyszlosci osob, a na eXecu mamy nadmiar "narzekaczy" i sceptykow. Zreszta wszyscy MOSowcy - dajcie sobie spokoj z komentowaniem tutaj, po co mamy sie denerwowac? Czyz nie lepiej przeciez zajac sie czyms innym, bardziej przydatnym? Mysle, ze w komentarzach na sieci te dwa srodowiska powinny sie w koncu definitywnie rozdzielic (ja nie komentuje od dawna na PPA) - tak bedzie lepiej dla naszego stanu zdrowia. My nie przekonamy przeciez Was, a Wy nie przekonacie Nas - czy jeszcze tego nie zauwazyliscie? Bo dopoki trwa konkurencja o uzytkownikow pomiedzy firmami doputy nie mamy jak sie przekonac.
Moze kiedys to sie zmieni - zobaczymy. Narazie proponuje nie komentowac tutaj - szkoda Waszego i naszego czasu.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #44 wysłany: 2006-06-07 12:57 w odpowiedzi na komentarz #43

Jezeli ktos jest zwolennikiem MOSa i chcialby sie definitywnie wypisac z eXeca - prosze o kontakt ze mna (moj mail i GG jest na glownej stronie, po prawej stronie, tabelka "Uzupelnianie serwisu" - [st]).

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #45 wysłany: 2006-06-07 12:58 w odpowiedzi na komentarz #42

jestem pewien, że obecna silna pozycja Pegasosa i Morphosa ulegnie dalszemu wzmocnieniu. Oczywiście na rynku amigowym.

Oczywiście, że na amigowym i żadnym innym. Cały czas tłumaczę, że jedynie z Amigą Mos może konkurować. Dlatego nasz serwis będzie jawnie popierał Amigę, a nie konkurencję Amigi, udając przy tym, że jest serwisem amigowym.

Trochę poreklamowałeś Mosa, a teraz wracaj tam gdzie napisałeś. Żegnam bez łezki w oku.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #46 wysłany: 2006-06-07 14:13 w odpowiedzi na komentarz #45

<p>Trochę poreklamowałeś Mosa, a teraz wracaj tam gdzie napisałeś. Żegnam bez łezki w oku.

Mało przyjemnie zrobiło się ostatnio na tym portaliku.... cóż, jak mówią... jaki Pan, taki kram. W takim razie dyskusję na temat podobieństw i różnic między OS4 a MOSem zakładam na PPA w dziale poświęconemu OS4. Wszystkich chętnych do normalnej i merytorycznej dyskusji zapraszam.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #47 wysłany: 2006-06-07 14:28

"Mosowcu! Wez udzial w naszej letniej promocji i juz dzis definitywnie wypisz sie z eXeca!" Chyba zrobie taki banner zaraz.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #48 wysłany: 2006-06-07 14:29 w odpowiedzi na komentarz #46

Mało przyjemnie zrobiło się ostatnio na tym portaliku....

Nie ostatnio, bo tu nigdy nie głaskaliśmy po główkach osób, które opluwają Amigę i reklamują inne platformy.

W takim razie dyskusję na temat podobieństw i różnic między OS4 a MOSem zakładam na PPA w dziale poświęconemu OS4.

Załóż, załóż, tam Ci będzie łatwiej komentarze pisać.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #49 wysłany: 2006-06-07 14:41 w odpowiedzi na komentarz #47

"Mosowcu! Wez udzial w naszej letniej promocji i juz dzis definitywnie wypisz sie z eXeca!" Chyba zrobie taki banner zaraz.


Szymon - zastanów się, zanim napiszesz coś takiego w przyszłości. Bo jesteśmy ludźmi dorosłymi i obowiązują nas pewne normy.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #50 wysłany: 2006-06-07 14:43 w odpowiedzi na komentarz #48

Nikt tu nie opluwał Amigi. Ja tu widzę jedynie opluwanie powszechnie przyjętych norm prowadzenia dyskusji.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #51 wysłany: 2006-06-07 14:49 w odpowiedzi na komentarz #49

No wlasnie - jestesmy dorosli wiec dlaczego nie wyciagamy wnioskow, tylko ciagle klocimy sie jak dzieci? Rozejdzmy sie wiec definitywnie, przynajmniej na portalach. Goraco zachecam zwolennikow innej opcji do wypisania sie z eXeca - jesli ktos skontaktuje sie ze mna na GG (4150755) to cala sprawe zalatwimy w kilkanascie sekund. Zapraszam.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #52 wysłany: 2006-06-07 14:58 w odpowiedzi na komentarz #51

No wlasnie - jestesmy dorosli wiec dlaczego nie wyciagamy wnioskow, tylko ciagle klocimy sie jak dzieci? Rozejdzmy sie wiec definitywnie, przynajmniej na portalach. Goraco zachecam zwolennikow innej opcji do wypisania sie z eXeca - jesli ktos skontaktuje sie ze mna na GG (4150755) to cala sprawe zalatwimy w kilkanascie sekund. Zapraszam.


Szymon, wypisać można kogoś z eXeca... ale nie spowodujesz, że użytkownicy Morphosa przestaną się identyfikować z Amigą. Oczywiście, każda dyskusja prowadzona w tym stylu, przypina nam amigowcom metkę krzykaczy, a i trudno oczekiwać, że rzucone błoto spłynie w całości na ziemię.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #53 wysłany: 2006-06-07 15:17 w odpowiedzi na komentarz #50

Ja tu widzę jedynie opluwanie powszechnie przyjętych norm prowadzenia dyskusji.

W tych normach jest coś o włażeniu z buciorami do czyjegoś domu i wywoływaniu awantury? To nie my wchodzimy na serwisy niebieskie. Pojawia się news o klonie Amigi i przylatują nagle użytkownicy Mosa, tylko po to, aby napisać jaki ten klon jest kiepski, chociaż jeszcze nie znają specyfikacji. Chwilę potem Ty przychodzisz i wyskakujesz z gadkami o przyjętych normach prowadzenia dyskusji. Za chwilę przybiegnie kolejny moralizator i napisze, że Konrad zniechęca do Amigi.

Cały czas powtarza się ten sam schemat. Najpierw jakieś chamskie zachowanie z Waszej strony, z naszej strony jest adekwatna reakcja, i wtedy nagle zaczyna się płacz, wypisywanie się, obrażanie i w ogóle jakieś histerie, wydzwanianie do telefonów zaufania i opowiadanie jaki to eXec jest zły. A Konrad to już w ogóle odpowiada za wszystko z moczeniem nocnym i łupieżem włącznie.

Odpowiedz

Piotr Waligórski
Czytelnik

komentarz #54 wysłany: 2006-06-07 15:38 w odpowiedzi na komentarz #53

A Konrad to już w ogóle odpowiada za wszystko z moczeniem nocnym i łupieżem włącznie.

Nie martw się, od łupieżu to na pewno nie Ty, podobno jakaś bakteria jest za to odpowiedzialna. Nizoral to zwalcza

Odpowiedz

Ako
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #55 wysłany: 2006-06-07 18:40 w odpowiedzi na komentarz #29

Do tego 2x PCI, 2x MiniPCI, 1x pamiec i zupelny brak AGP. HD tez pewnie bede musial kupic na Allegro? Miodzio. To tak jakby do Porsche wrzucic silnik i kola z malucha. No i ponoc DDR2 to nie takie cudo jak by na to cyferki wskazywaly, ale moze sie myle

Jesli chodzi o obrzydanie sprzetu - a i owszem, bo nikomu czegos takiego nie polece... niech zrobia plyte ze slabszym prockiem (1GHz spokojnie wystarczy), ale za to aby inne komponenty byly na czasie. Niech po prostu zrobia jedno a dobrze, a nie low-high-end w jednym

Tymczasem jednak czekamy na ACK, Elbox, a w ostatecznosci eFUNZINe

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #56 wysłany: 2006-06-07 18:54 w odpowiedzi na komentarz #51

No, pierwsze rozsadne osoby zaczynaja sie wypisywac z eXeca - czekam na kolejnych smialych Mosistow. GG 4150755 - dzis wieczorem dostepny caly czas!

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #57 wysłany: 2006-06-07 21:16 w odpowiedzi na komentarz #55

i zupelny brak AGP

Niesamowite. Można powtarzać setki, tysiące razy, a są ludzie, do których nic nie dociera.

HD tez pewnie bede musial kupic na Allegro?

Kup sobie w Biedronce, co mnie to obchodzi, gdzie kupisz?

niech zrobia plyte ze slabszym prockiem (1GHz spokojnie wystarczy)

Tu się zgodzę, ale jak widać po wynikach różnych ankiet na zachodzie tam ludzie chcą najszybszy procesor i cena im nie robi różnicy. Trochę bez sensu, ale klient nasz pan.

Niech po prostu zrobia jedno a dobrze, a nie low-high-end w jednym

Pokaż Master jak to powinno wyglądać i zaprojektuj lepszą płytę. Wiedzę masz sporą, a jak dodatkowo zbierzesz zespół specjalistów z ludzi wypowiadających się w tym wątku, to myślę, że nawet Apple powinien trząść się już ze strachu.

Odpowiedz

Ako
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #58 wysłany: 2006-06-08 06:35 w odpowiedzi na komentarz #57

Niesamowite. Można powtarzać setki, tysiące razy, a są ludzie, do których nic nie dociera.

Nie napisalem ze musi byc prawdziwe AGP, niech bedzie udawane, ale zawsze to cos wiecej niz zwykle PCI. Karta grafiki na PCI to w dzisiejszych czasach rzadkosc jesli nie zauwazyles. Na AGP wolniejsze niz x8 tez nie jest rozowo z nowym sprzetem, ale jest duzo lepiej.

Pokaż Master jak to powinno wyglądać i zaprojektuj lepszą płytę. Wiedzę masz sporą, a jak dodatkowo zbierzesz zespół specjalistów z ludzi wypowiadających się w tym wątku, to myślę, że nawet Apple powinien trząść się już ze strachu.

Pffff... No tak.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #59 wysłany: 2006-06-08 07:28 w odpowiedzi na komentarz #58

Karta grafiki na PCI to w dzisiejszych czasach rzadkosc jesli nie zauwazyles.

A jeśli zauważyłem to coś zmienia?

Pffff... No tak.

Co powinno być w takiej płycie lub co bym chciał, to ja też mogę wymyślać na poczekaniu i w dużych ilościach. Troika wie, że nie ma kart PCI na rynku, wie również, że AGP jest już na wymarciu. Powinni zareagować, a jeśli będzie tylko PCI to znaczy, że były ku temu jakieś powody.

Odpowiedz

Discord
Online: 13
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę