Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2001-06-27 00:00, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 4395

A A A

Elbox uchyla rąbka tajemnicy

Darek Dulian z firmy Elbox podał kilka dodatkowych informacji, dotyczących kart SharkPPC, Mediatora i sterowników dla niego.

Wszyscy pytają, dlaczego zapowiadane już od pół roku akceleratory SharkPPC i SharkPPC+ są nadal nieosiągalne. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - Elbox nie rozpocznie produkcji do momentu, aż AmigaOS 4.0 nie będzie gotowy do sprzedaży. Nie ma sensu sprzedawać czegoś, co będzie bezużyteczne bez odpowiedniego oprogramowania. W najbliższym czasie, zarejestrowani użytkownicy powinni otrzymać pakiet MediatorUP 2.3 zawierające zoptymalizowane oprogramowanie dla płyt Mediator 1200 i Mediator ZIV. Za kilka tygodni Elbox udostępni sterowniki dla karty SoundBlaster 128 oraz kart telewizyjnych. Sterowniki dla kart SoundBlaster Live! są ukończone w 80% i będą dostępne jako następne. Posiadacze kart BlizzardPPC będą mieli możliwość uaktualnienia układów MACH w celu zlikwidowania problemu 4MB memory window. Firma Elbox zaakceptowała finansowe warunki dotyczące licencji na sterowniki Warp3D. Jedynym kryterium wzbraniającym Elbox przed podpisaniem kontraktu jest brak konkretnej daty ukończenia prac nad sterownikami.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 9
 • a...a...
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

Oto przetłumaczona na język polski cała odpowiedź jaką otrzymał Kay Are Ulvestad na pytania skierowane do supportu Elboxu: 1. Niedawno pojawiły się pogłoski (spoza Elboxu) jakoby zaniechano prac nad kartami SharkPPC. Chociaż nie sądzę, by było to prawdą, brak informacji o tych kartach w ostatnim czasie oraz udany marketing AmigaONE mogą sprawić, że część użytkowników Amigi nabierze przekonania, że zainwestowali w rozszerzenie bez przyszłości. Czy możecie opowiedzieć o trwających pracach? Kiedy spodziewacie się wprowadzenia kart do sprzedaży?

Tak jak wiele razy już wyjaśnialiśmy rozpoczniemy produkcję kart SharkPPC G3/G4 i ShakPPC+ G3/G4 w momencie, kiedy AmigaOS 4.0 będzie gotowy do sprzedaży.


2. Kiedy będzie następny update sterowników. Jakich następnych sterowników możemy się spodziewać i jak szybko?

Jutro udostępnimy update MediatorUP2.3, który jest równoczesnym updatem dla użytkowników Mediatora PCI 1200 i Mediatora PCI ZIV. Wszystkie pliki systemowe i zawarte w nim drivery zostały zoptymalizowane i przystosowane do pracy z Mediatorami PCI 1200 i ZIV. W bibliotece pci.library zrobiono obejście dla ominięcia niewłaściwego rozpoznawania procesorów 68LC060 przez LC060.library.

Następnymi sterownikami, które zostaną udostępnione w przeciągu najbliższych dwóch tygodni, będą sterowniki do kart muzycznych SoundBlaster 128.
Sterowniki do kart telewizyjnych, które prezentowaliśmy na targach WOA 2000 w Kolonii, są gotowe i będą wypuszczone w jednym pakiecie ze sterownikami do kart dźwiękowych SoundBlaster 128.

Kolejnymi sterownikami, nad którymi pracujemy, są sterowniki do kart SoundBlaster Live!. Zaawansowanie prac nad tymi sterownikami wynosi ok. 80%.

Jeśli chodzi o pisanie sterowników, to jest to praca bardzo czasochłonna. W odróżnieniu od driverów do dotychczasowych kart amigowskich, takich do pracy w slotach Zorro, pisanie driverów do kart PCI wymaga znacznie więcej pracy. Jest tak dlatego, iż drivery do kart amigowskich były przygotowywane z reguły jedynie dla jednej konkretnej serii (maski) chipsetów, których używano do produkcji tych kart. Np. karty CyberVison 64 3D były produkowane na chipsecie S3 ViRGE 86C325, ale zawsze uzywano układów o tej samej masce.
Nasze sterowniki dla kart S3 nie tylko obsługują różne chipsety układów S3 ViRGE, ale muszą współpracować ze wszystkimi seriami (maskami) tych układów.
Dotyczy to oczywiście również innych napisanych przez nas sterowników.

W ostatnich kilku miesiącach pojawiły się zapowiedzi produkcji innych busboardów PCI do komputerów Amiga. Zapewne wiele osób sądziło, że spowoduje to współpracę firm przy sterownikach do kart PCI. Sądzimy, że taka współpraca byłaby korzystna dla użytkowników Amig ze slotami PCI.

Elbox napisał dotychczas sterowniki do kart graficznych Voodoo3, Voodoo4, Voodoo5, S3 ViRGE i kart sieciowych Ethernet.

Mieliśmy nadzieję, że skoro na rynek ma być wprowadzony jakiś nowy busboard, to jego autorzy przygotują sterowniki do takich kart PCI, do których tego supportu jeszcze do Amigi nie ma.
Następnie na zasadzie licencji udostępnią swoje sterowniki do pracy z Mediatorem, otrzymując w zamian licencję na korzystanie ze sterowników napisanych przez Elbox.

Jak jednak ostatnio widać, trend jest zupełnie inny:

Jedynymi sterownikami, które powstają do innych busboardów PCI, są sterowniki do tych kart PCI, do których sterowniki Elbox już napisał. Pisanie sterowników do tych kart PCI, do których sterowniki zostały już przez Elbox napisane i udostępnione, to tak jak rozwiązywanie trudnego zadania np. z fizyki, którego rozwiązanie (wzór) jest już dostępne...

W związku z tym będziemy w najbliższym czasie udostępniać do Mediatora sterowniki do takich kart PCI, które to karty PCI ze względów technicznych nie będą mogą pracować w innych busboardach PCI niż Mediator.

Liczymy również na pisanie sterowników do kart PCI przez zewnętrznych developerów. SDK do Mediatora jest dostępne bezpłatnie po podpisaniu NDA.
Potencjalni developerzy muszą jednak pamiętać o tym, że:
- Po dokumentacje do chipsetów kart PCI, do których chcą pisać drivery, powinni zwracać się do odpowiednich firm, które z reguły wymagają podpisania indywidualnego NDA; do tych firm powinni też zwracać się z pytaniami dotyczącymi pracy kart PCI, do których piszą sterowniki.
- specyfikacje PCI są własnością PCI SIG i są dostępne w PCI SIG (http://www.pcisig.org).


3. Czy jest jakieś rozwiązanie, aby użytkownicy kart BlizzardPPC mogli obejść problem 4 megabajtowego okna, który występował w pierwszej partii Mediatorów? Czy też muszą oni zaczekać na karty SharkPPC?

Dla użytkowników kart BlizzardPPC i Mediatorów PCI 1200 wyprodukowanych w zeszłym roku przygotujemy specjalną ofertę upgrade'u odpowiedniego układu MACH.


4. Wydaje się, że Hyperion ma prawie skończone sterowniki Warp3D dla kart Voodoo3. Kiedy będziemy mogli zobaczyć prawdziwą moc Voodoo3 w Mediatorze?

Jest to pytanie, które powinno być raczej zadane firmie Hyperion.

Elbox zaakceptował warunki finansowe firmy Hyperion. Ustalone zostały też inne warunki kontraktu.

Jednak firma Hyperion nie potrafiła niestety jak dotąd podać żadnej konkretnej daty, kiedy prace nad sterownikami Warp3D do Voodoo3 do Mediatora 1200 miałyby zostać pomyślnie zakończone, pomimo, wielokrotnych wcześniejszych zapewnień ze strony Warp3D teamu, że przygotowanie ich to kwestia tygodnia, dwóch.
Jak tylko firma Hyperion będzie w stanie podać taką datę, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby doszło do podpisania kontraktu.


Dobrze, to wszystko jak na razie. Z góry dziękuję, i nadal róbcie taką dobrą robotę dla użytkowników Amigi!


Miesiąc czerwiec jest dla nas miesiącem bardzo wytężonej pracy, ponieważ rozpoczynamy właśnie produkcję trzech kolejnych busboardów serii Mediator:
- Mediator PCI ZIV do współpracy z busboardem Z-IV,
- Mediator PCI ZIII do pracy w dowolnych Amigach wyposażonych w sloty Zorro III,
- Mediator PCI 4000 do sterowania busboardem Elbox Zorro III/PCI (7xZIII, 5xPCI, 1xVideo) wchodzącym w skład systemu tower E/BOX 4000 (znanego również jako Power Tower 4000, Winner Tower 4000) do komputerów Amiga 4000D.

Dwa ostatnie modele Mediatorów są najbardziej zaawansowanymi technicznie busboardami PCI do komputerów Amiga 3000/4000.
Busboardy Mediator ZIII i Mediator 4000 do komputerów Amiga 3000/4000, w odróżnieniu od innych uproszczonych mostków PCI, oferowanych do komputerów Amiga wyposażonych w sloty Zorro III, supportują najbardziej zaawansowane mechanizmy Zorro III takie jak np. DMA pomiędzy kartami PCI a pamięcią karty turbo oraz inne pominięte w tamtych mostkach mechanizmy niezbędne do działania takich kart jak np. SoundBlaster 128, SoundBlaster Live!.

Dziękujemy. Cieszymy się, że mogliśmy odpowiedzieć na zadane przez Ciebie pytania.

Odpowiedz

Daniel Filipczak
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

>Liczymy również na pisanie sterowników do kart PCI przez zewnętrznych developerów. SDK do Mediatora jest dostępne bezpłatnie po podpisaniu NDA.

Gdzie Panie Darku, gdzie sa dostepne? Szargasz Pan moje nerwy puszczajac takie teksty na sieci. Ewidentny klam.

Odpowiedz

Grzegorz Kaleta
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

Sranie w banie

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

Sranie w banie

Żółta kartka

Odpowiedz

Daniel Filipczak
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

mysle ze kolega przesadza, zwrot ..... w banie, w zasadzie wszedl do ogolnego jezyka i nkt juz sie na niego nie obraza. Wulgarnosc jego jest nikla. Tak samo jak p...... w bambus, czy s.a.a tata

Odpowiedz

Grzegorz Kaleta
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

proszę o czerwoną i wypis z listy

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5

mysle ze kolega przesadza, zwrot ..... w banie, w zasadzie wszedl do ogolnego jezyka

Do mojego nie wszedł - moi znajomi też się takimi zwrotami nie posługują.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #6

proszę o czerwoną i wypis z listy

Nie rób z siebie męczennika. Jeśli się obraziłeś i nie chcesz już więcej pisać komentarzy, to nie pisz. Nie ma potrzeby, żeby Cię wypisywać.

Odpowiedz

Discord
Online: 9
 • a...a...
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę