Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2016-10-28, Autor: Mikołaj Małkiewicz, Kategoria: Gry, Liczba wyświetleń: 2133

A A A

Szachista

Witajcie drodzy czytelnicy. Dzisiaj przedstawię Wam grę, która znana jest od pradawnych czasów, o której każdy słyszał, lecz nie każdy potrafi w nią zagrać. Pewnie już się domyślacie, że chodzi mi o grę w szachy.

Na początek jednak trochę wstępu. "Szachista" odpala się na każdej Amidze z 1 MB pamięci RAM. Dodatkowo możemy ją bez problemu zainstalować na twardym dysku. Niestety posiada irytujące zabezpieczenie antypirackie, które musimy wpisywać za każdym razem kiedy będziemy chcieli uruchomić grę. W dodatku co całkiem logiczne do poprawnego działania potrzebna będzie nam myszka. Producentem według instrukcji jest "Seven Stars", a wydawcą "L.K Avalon". Program jest oczywiście w języku polskim co jest dodatkową zaletą.

Pora przejść do samej gry. W całym produkcie występuje tylko jeden krótki dźwięk oznajmiający, że komputer wykonał już ruch. Dzięki temu nic nie będzie nas rozpraszać. Możemy go oczywiście także wyłączyć.

Grafika jest bardzo dobra, tylko trzeba brać pod uwagę fakt iż program miał uruchamiać się na każdej Amidze. Nie uświadczymy tutaj specjalnej wersji dla kości AGA. W zamian na otarcie łez możemy sobie wybrać tryb w którym gra będzie działać. Do wyboru mamy dwa, pierwszy oferuje rozgrywkę w 8 kolorach zaś kolejny w 16. Figury są bardzo wyraźne, tak samo jak plansza na której toczy się bitwa. Ruchy figur i pionków także są bardzo dobre i przesuwają się płynnie po ekranie. Grafika jest naprawdę solidna, chociaż nie piękna.

Szachista oferuje nam również kilka ciekawych opcji, możemy zagrać w "Szachy Fischera". Pionki zostają bez zmian, ale figury są rozstawiane losowo - naprawdę ciekawa odmiana. Podoba mi się to, że gra informuje jeśli wykonaliśmy (lub komputer wykonał) jakiś ruch, który jest znany każdemu zajadłemu graczowi szachowemu, ale już nie koniecznie przeciętnemu "Kowalskiemu". Możemy także podejrzeć jak komputer myśli, wymusić na nim ruch a także nagrać sobie przebieg partii na dyskietkę bądź dysk twardy.

Mamy także możliwość zagrania z drugim człowiekiem bądź oglądanie jak Amiga gra sama ze sobą. W dodatku autorzy pomyśleli i dali nam wybór poziomu trudności. Przyznaję, że na pierwszym poziomie wygrałem z Amigą, natomiast na trzecim moja pięćsetka nie dała mi żadnych szans.

W grze występuje możliwość nauki poprzez wykonywanie różnych zadań. Jest tego bardzo dużo, w dodatku możemy obejrzeć kilka rozgrywek prawdziwych szachowych mistrzów. Najlepsze zaś jest to, że autorzy pozwalają na tworzenie i modyfikacje własnych zadań, po prostu genialne. Szachista pokazuje, że dało się zrobić coś dobrego dla małej Amigi w naszym kraju, w latach kiedy wychodziły głównie gry bardzo słabe. Program, a raczej gra jest naprawdę bardzo, ale to bardzo dobra i dopracowana. W dodatku zachęciła mnie do sprawdzenia innej produkcji ze stajni "Seven Stars", a mianowicie gry "W potrzasku".

Szachista jest wart polecenia każdemu, tak więc moja ocena jest wysoka. Ocena 8/10.

Mikołaj Małkiewicz
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 8
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: