Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2017-12-06, Autor: Czesław Mnich, Kategoria: Gry, Liczba wyświetleń: 4663

A A A

Legion

Legion

Legion to nowatorska gra wydana na Amigę w 1996 roku. Stare gry nie zajmowały wiele miejsca, tak też jest w przypadku Legionu. Gra mieści się zaledwie na dwóch dyskietkach i nie wymaga do działania dysku twardego, aczkolwiek z niego korzysta.

Legion do działania potrzebował minimum Kickstartu 2.0 oraz 2 MB pamięci. Jak na tamte czasy było to całkiem sporo bo standardem wtedy w Polsce była Amiga 500 z 1MB RAM i Kickstartem 1.3. Nieco później autorzy wydali grę dla posiadaczy tylko jednego megabajta pamięci ale Kickstart 2.0 był nadal wymagany. Takie były ówczesne realia rynku komputerowego dla Amigi. Nikt nie krzyczał, że jakaś tam gra na peceta wymagała 16 MB RAMu ale na Amidze wszystko co nie chodziło na 1 MB pamięci było złe.

Legion Legion

Stare gry miały fajne i ciekawe pomysły - tak jest i tutaj. Legion osadzony jest w starożytnym świecie fantasy. Wcielamy się w dowódcę legionu, którego zadaniem jest pokonanie sił tajemniczego jegomościa zwanego "Zły". Nie on jeden stanie na naszej drodze. Potyczkę będziemy mogli stoczyć z trzema komputerowymi przeciwnikami, którzy również poruszają się po wygenerowanym świecie. Warto zaznaczyć, że świat jest generowany za każdym razem na nowo tak więc rozpoczynając rozrywkę od nowa uświadczymy przed sobą kompletnie nową krainę.

Na samym starcie mamy do dyspozycji jeden legion z pięcioma wylosowanymi wojownikami. Pierwsze co musimy zrobić to udać się do miasta lub wsi i zakupić uzbrojenie. Nago i bez broni nie zdziałamy nic. Nie ma sensu kupować słabych broni, pancerzy tylko od razu należy rzucić się na najlepszy sprzęt. Lepiej jest mieć dobrze wyposażonych dwóch ludzi niż pięciu słabeuszy. Teraz możemy udać się na pierwsze polowanie. Jeśli wytropimy wilki to dobra nasza, jak Gorgoyle to jesteśmy martwi. Nadmiar skór i żarcia możemy spieniężyć i za zarobione pieniądze kupić ekwipunek. Warto tutaj zaznaczyć, że gra podzielona jest na dwa etapy. Widok mapy gdzie wydajemy rozkazy naszym podwładnym oraz akcja właściwa w rzucie izometrycznym.

Legion Legion

W Legionie można robić bardzo wiele rzeczy poza samą walką i polowaniami. Autorzy przygotowali dla nas zestaw questów do wykonania. Nagrody z nich są bardzo cenne - od mitycznych mieczy i oszczepów po bardzo rzadkie zaklęcia, które nam ułatwiają grę. Prócz tego możemy wykonywać zadania polegające na likwidowaniu wrogich hord zbójów. Jednak to nadal nie wszystko, w Legionie możemy zdobywać osady i miasta, a także czerpać z nich podatki. Gdy mamy takie miasto to nic nie stoi na przeszkodzie aby je rozbudować lub utworzyć w nim nowy legion. Zaznaczę, że maksymalnie można ich mieć dwadzieścia.

Legion to naprawdę rozbudowana gra i nie sposób się przy niej nudzić. Cały czas jest coś ciekawego do zrobienia. Samych sposobów zdobywania pieniędzy jest bardzo wiele, prócz polowań możemy handlować z innymi wioskami co jednak jest mało opłacalne. Jednak wycieczka na bagna i znalezienie kręci korzenia na początku gry może nam dać bardzo solidny zastrzyk gotówki. Nic też nie stoi na przeszkodzie aby wyrżnąć w pień wszystkich mieszkańców wioski i zagrabiony łup sprzedać w sklepie. Aby ukończyć grę potrzeba na to około kilkudziesięciu godzin. Nie jest to mało ale dobitnie pokazuje, że o ile nie będziemy oszukiwać to nie będzie możliwe ukończenie jej w przeciągu jednego wieczora.

Legion Legion

Legion został napisany w Amosie co naprawdę pokazuje kunszt autorów gry. Grę można bezproblemowo skopiować na dysk twardy co podnosi oczywiście komfort rozgrywki. Warto zaznaczyć, że Legion został przepisany na komputery PC i przy okazji doczekał się lekko podrasowanej oprawy graficznej. Która z tych wersji jest lepsza? Ocenę pozostawiam w Waszych rękach.

Legion Legion

Czesław Mnich
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 3
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: