Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2018-12-05, Autor: Marcin "Piana" Pianka, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 2406

A A A

TAWS, czyli podróż od AmigaOS 1.0 do 4.1 FE

TAWS jest skrótem od The Amiga Workbench Simulation. Jest to nic innego jak witryna internetowa, która pozwala na pokazanie jak działa system AmigaOS bez potrzeby posiadania Amigi czy nawet emulatora. Całość napisana w JavaScripcie. Jest rozwijana od roku 2001, a całkiem niedawno mieliśmy premierę wersji 0.30.

Tuż po uruchomieniu mamy wybór wersji systemu, który chcemy zobaczyć. W trakcie działania można oczywiście przeskakiwać pomiędzy poszczególnymi wersjami. To dla mnie największa zaleta tego projektu - wsiąść do maszyny czasu i rzucić okiem jak zmieniał się AmigaOS od wersji 1.0 aż do współczesnej 4.1 FE.

Można to zrobić np. poprzez wybór odpowiedniej ikony z folderu "Presets":

The Amiga Workbench Simulation

lub też wybór opcji z ustawień:

The Amiga Workbench Simulation

Wybór jest dość spory, a poza oryginalnymi motywami mamy też do wyboru wygląd z BetterWB czy też AmiKit:

The Amiga Workbench Simulation

Żadnego problemu nie ma z eksperymentowaniem poprzez wybór elementów z różnych wersji AmigaOS, co nieraz może dawać ciekawe efekty.

The Amiga Workbench Simulation

Nie musimy się martwić o to, że zagubimy się w ustawieniach. W każdej chwili możemy wrócić do ustawień początkowych.

The Amiga Workbench Simulation

Mamy dostępnych kilka narzędzi, w tym też AmigaShell. Możemy zatem pobawić się komendami. Na ile to jest poważne wdrożenie, to niech każdy przekona się samodzielnie:

The Amiga Workbench Simulation

Same możliwości są jednak dość skromne. Mamy np. przeglądarkę obrazków.

The Amiga Workbench Simulation

A także odtwarzacz muzyczny.

The Amiga Workbench Simulation

Od wersji 0.28 TAWS ma też polskie tłumaczenie. Odpowiednia wersja językowa jest uruchamiana automatycznie na podstawie ustawień przeglądarki. Można to oczywiście zmienić samodzielnie w ustawieniach TAWS-a.

The Amiga Workbench Simulation

Pomimo dość skromnych możliwości zdecydowanie polecam wszystkim odwiedziny na stronie taws.ch, aby tam przekonać się, że Workbench może znakomicie działać w przeglądarce i to dzięki jednoosobowemu projektowi. TAWS jest zdecydowanie projektem udanym. Dla nieznających Amigi to może być okazja na kontakt z nieznanym środowiskiem. Dla Amigowców jest jak ciekawa podróż w czasie i okazja do bezpretensjonalnej zabawy.

The Amiga Workbench Simulation

PS. W zasadzie obsługiwane są wszystkie współczesne przeglądarki. Starsze aplikacje mogą mieć problemy z prawidłowym wyświetlaniem w związku z niewystarczającym wsparciem dla JavaScriptu i innych nowszych technologii webowych. Szczegóły techniczne (w języku niemieckim) dostępne są tutaj. TAWS działa także na Odyssey co możecie zobaczyć na zdjęciu powyżej.

Marcin "Piana" Pianka
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 0
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: