Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2019-02-04, Autor: Czesław Mnich, Kategoria: Gry, Liczba wyświetleń: 2519

A A A

Myst

MYST

Prace nad grą rozpoczęły się w 1991 roku, kiedy to dwóch braci Robyn i Rand Miller zapragnęło stworzyć przygotówkę jakiej jeszcze nie było. Po dwóch latach Myst został wydany na komputery firmy Apple i trzeba przyznać, że założenia autorów zostały w pełni zrealizowane w tej niezwykle udanej produkcji. Pamiętajmy, że rok 1993 to popularyzacja napędów CD, jednak nie w samej Polsce. Na to, aby CD-ROM w naszym rodzimym kraju stał się popularny należało poczekać jeszcze niespełna dwa lata. Wspominam o tym ponieważ Myst został wydany tylko i wyłącznie w wersji kompaktowej. Ta retro gra jest przygodówką z gatunku "wskaż i kliknij", oparta w całości na statycznych renderowanych obrazkach w wysokiej rozdzielczości czyli 640×480 w 256 kolorach.

MYST MYST

Krótko po wydaniu Myst okazał się hitem, przetarł szlaki i spopularyzował napęd CD. Warto tutaj dodać, że wcześniej nie było tak dużych produkcji realizowanych praktycznie w domowym zaciszu. Grafika powalała wtedy na kolana, a nieliczne animacje oraz sekwencje FMV robiły równie wielkie wrażenie. Produkcja oferowała niesamowity klimat towarzyszący graczowi już od samego początku rozgrywki. Całą przygodę rozpoczynamy na opuszczonej wyspie zwanej Myst, na której znaleźliśmy się dzięki specjalnej księdze. Przemierzając zakamarki wyspy gracz będzie natrafiać na różne księgi pisarza Atrusa, które pozwolą przybliżyć historię wyspy oraz jej mieszkańców. Całą tą tajemniczą atmosferę możemy zawdzięczać sterylności wyspy. Dzisiaj uznano by to za wadę jednak wtedy podnosiło to klimat zatracenia i dezorientacji. Dodatkowo muzyka oraz dźwięki występujące w grze potęgowały ten efekt podczas rozgrywki.

Gra była niesamowicie trudna, ten kto nie miał ogromnego doświadczenia w grach przygodowych mógł sobie ją podarować. Już na samym początku rozgrywki, gdy udało nam się odnaleźć wejście do jaskini znajdujące się za naszymi plecami większość ludzi przystępowała do zwiedzania wysypy i nie wracała do początku. W tym wypadku musieliśmy wpisać kod, tylko skąd wziąć te magiczne cyferki? Trzeba policzyć cokole na wyspie. Przypominam, że to dopiero sam początek gry, dalej było jeszcze trudniej. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że świat w Myst jest naprawdę duży, jest co oglądać i zwiedzać.

MYST MYST

Myst jak już wspominałem został wydany na komputery Apple. Krótko po tym jednak gra została przeniesiona nie tylko na komputery PC, ale również konsole, PlayStation, 3DO, Cd-i. Małym zaskoczeniem może być remake na PlayStation Portable. Kilka lat po premierze Mysta a dokładnie w 1997 roku również i amigowcy mogli cieszyć się tą produkcją w wersji na Amigę. Za projekt odpowiedzialna była firma ClickBOOM znana później z wielu hitów takich jak: Capital Punishment (1996), Myst (1997), Quake (1998), Napalm: The Crimson Crisis (1999), Nightlong: Union City Conspiracy (2000). Wymagania gry jak na tamte czasy również były niewielkie. Wystarczyło posiadać Amigę z chipsetem AGA, procesorem 68020, 8MB RAMu oraz napędem CD aby zasmakować przygody. Oczywiście czym lepszy gracz miał sprzęt tym lepiej dla niego, ponieważ gra bez problemu działała na kartach graficznych oraz korzystała z lepszych konfiguracji.

Myst doczekał się wielu kontynuacji, Riven: The Sequel to Myst (1997), Myst III: Exile (2001), Uru: Ages Beyond Myst (2003), Myst IV: Objawienie (2004), Myst V: Koniec Wieków (2005). Poza oficjalną sagą powstały również inne jak Myst Masterpiece Edition (1996), realMYST (2000), realMyst: Masterpiece Edition (2014) oraz Obduction (2016). Niestety nie we wszystkie części możemy pograć na Amidze.

Na zakończenie warto wspomnieć o reedycji oryginalnego Mysta w 1996 roku pod tytułem "Myst Masterpiece Edition". Charakteryzuje się 24 bitową grafiką oraz ulepszoną jakością wideo. W obydwie te wersje można zagrać za pomocą interpretera gier ScummVM.

Czesław Mnich
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 5
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: