Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2020-05-10, Autor: Mikołaj Małkiewicz , Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 2120

A A A

A604n

Witam - dzisiaj przedstawię niepozorną małą płytkę, która jest rozszerzeniem pamięci, kontrolerem, zegarem czasu rzeczywistego, powodem dla którego trzeba demontować klawiaturę. Jednak jako, że jestem "cebulą" to skupię się tylko na tej pierwszej funkcji.

604n

Pudełko jest kartonowe, małe i schludne. W pudełku są dwie płytki. Pierwsza to A604n, a druga to tzw. riser. Tylko jednego nie rozumiem - dlaczego, ale to dlaczego z daleka wydawało mi się, że na pudełku jest rysunek kaloryfera!?

Instalacja

Polega na wpięciu A604 w port pod klapką i to wszystko. Natomiast żeby użyć risera trzeba na chwilę zdjąć klawiaturę - ja jednak tego nie montowałem, nie mam z czym tego używać.

Odpalamy

Workbench pokazał na blacie ilość pamięci Chip wynoszącą 2 MB, więc nie ma problemu urządzenie działa od strzału.

604n

A jak się z tym żyje?

A600 nie poprzewracało się w głowie od większej ilości pamięci, system jest bardzo stabilny, Gotek nie sprawia problemów, gry które ruszały wcześniej na systemie 2.0 teraz też działają bez problemu. Programy graficzne typu Deluxe Paint pozwalają na znacznie więcej. Niektóre gry wykorzystują większą ilość pamięci Chip w celu aktywacji efektów dźwiękowych, których na 1 MB nie usłyszymy. Dzieje się tak np. w "The Settlers".

Gry i programy, które wykładały się na systemie 2.0 dalej się wykładają, ale teraz mamy asa w rękawie. Skoro mamy więcej pamięci możemy załadować za pomocą programu ReloKick stary system 1.3 do pamięci. Jedyną grą, która odmówiła mi współpracy było Desert Strike, za to Lotus I czy Celica GT Rally śmigają aż miło.

Ocena

Urządzenie spełnia swoje zadanie bardzo dobrze, nie sprawia problemów - polecam.

Ps. Gdyby nie moja ulubiona blondynka kupiłbym tego znacznie więcej na raz, dziękuję że mnie pilnowałaś i zostało coś na benzynę żebym mógł Cię wozić do i ze szkoły żono. :D

Ps. 2 Zdaję sobie sprawę, że nie wykorzystuje pełni właściwości tego urządzenia, jak np modułu RTC - jednak nie jest mi to teraz potrzebne.

604n

Informacje techniczne

Rozszerzenie pamięci A604n oferuje:

  • 1 MB dodatkowej pamięci Chip (rozszerzając pamięć A600 do 2 MB Chip RAM),
  • port zegara dla modułów rozszerzających z Amigi 1200,
  • gniazdo rozszerzeń dla Indivision ECS.

Model A604n nie posiada zegara czasu rzeczywistego - istnieje możliwość podpięcia modułu RTC, dostępnego dla kart ACA 1220/1232. A604n pozwala na montaż Indivision ECS bez konieczności wymontowania stacji dyskietek. Dodatkowo A604n jest wyposażone w drugi port zegara dla kontrolera USB Subway, który ma wydajność o około 60% wyższą od standardowego portu zegara.

W Polsce rozszerzenie można zakupić w firmie RetroAmi, w cenie 145 zł.

Mikołaj Małkiewicz
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 2
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: