Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2020-06-15, Autor: Mikołaj Małkiewicz , Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 1981

A A A

Niekompatybilność - lista sposobów jak sobie poradzić

Każdy kto swego czasu zmieniał modele Amigi zauważył, że część gier, programów, czy dem zaczyna się "sypać" lub nie odpala na nowszym systemie. Na szczęście jest to tylko kilka procent całości, ale nie ma nic bardziej frustrującego niż niemożność odpalania swojej ulubionej gry czy dema.

Amiga 1200

W czasach dawnych, które ledwie pamiętam, pojawiła się Ona - biała piękność w postaci A1200. Pamiętam z tego okresu dwie rzeczy - po pierwsze była pożyczona od znajomej wujka, po drugie ekran z napisem "Guru Meditation Software Failure". Poniżej podaję kilka sposób abyście nie cierpieli jak "kilkuletni ja" wtedy.

Sposób "na cebulę"

Emulacja na czymkolwiek - nie trzeba wydawać nawet złotówki, a można skonfigurować jak się chce.

Sposób "po staremu"

Przełącznik Kickstartów - są podwójne i potrójne. Wymaga to jednak fizycznych kości systemu, co w dzisiejszych czasach może być trudne, a na pewno będzie drogie. W dodatku trzeba będzie jakoś wyciągnąć z obudowy przełącznik, a zgodzimy się, iż nie lubimy ciąć obudowy (Goteki "pozdrawiają").

Sposób "popularny teraz"

1. WHDLoad - jest to sposób wyjątkowy skuteczny, wymaga jednak trochę szybszego sprzętu niż zwykła A500/600 tj. procka 020, HDD i trochę fast ramu, jeśli chcecie tylko grać w stare gierki to taki wydatek może się nie opłacić.

WHDLoad - jak zainstalowaćArtykuł i prezentacja jak zainstalować pakiet WHDLoad

2. Sposób w Boot Menu (skuteczność ograniczona) - na starcie komputera trzymamy oba klawisze myszy, pokazuje nam się menu i zaznaczamy, czy komputer ma emulować kości ECS czy OCS, jeśli i to nie pomaga to zaznaczamy opcję "Disable CPU Cache".

3. Sposób programowy - przy pomocy programu Relokick (tutaj w zestawie z legalnymi ROMami) możemy załadować do pamięci Amigi stary system operacyjny (Kickstart). Trzeba jednak zwrócić uwagę ile mamy pamięci w naszej Amidze. Jeśli załadujemy ROM mający 512 kB, a nasza Amiga ma 1MB RAM to w praktyce niczego nie uruchomimy - z powodu braku wolnej pamięci. Rozwiązanie to jest więc dobre jeśli mamy min. 2 MB RAMu - sam z tego korzystam i sprawdza się.

Kickstart - wersjeZestawienie wszystkich wersji Kickstartu w Wikipedii

To wszystko, ale jest jeszcze jeden sposób - możemy kupić sobie wszystkie modele z każdym system operacyjnym, jednak to to już chyba przesada? Chociaż kto wie...

Mikołaj Małkiewicz
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 2
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: