eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

czwartek, 21. stycznia, 2021, 02:59

Dodano: 2021-01-13, Autor: Szymon Żyła, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 301

A A A

Moje boje z AmigaOS 4.1 FE update2

1. Przygotowania
2. Instalacja
3. Uruchomienie

1. Przygotowania

Pomimo zaleceń Hyperionu o instalowaniu update 2 na czystym systemie (tylko AmigaOS 4.1 FE update 1, bez ES i innych zmian np. w bibliotekach) postanowiłem jako użytkownik pakietu Enhancer Software 1.5 najpierw wykonać próbę instalacji na systemie posiadającym dodatek od A-Eon. Najpierw zacząłem więc od zaktualizowania elementów ES do najnowszej wersji przy pomocy Updatera:

Jak widać A-Eon wydał kilka drobnych aktualizacji - m.in. w listopadzie 2020 roku zaktualizowany został program MultiEdit (aby mógł pracować z nową wersją klasy Toolbar Gadget).

Po aktualizacji ES standardowo jak zawsze wykonałem kopię aktualnego systemu - na obrazku poniżej widać, że nazwałem sobie ją "AmigaOS41FE_upd1_ES". Być może w wolnej chwili wypalę ją sobie także na CD lub DVD.

Dzięki tej kopii łatwo będzie mi znaleźć zmiany (korzystając z odpowiednich narzędzi, ale o tym później) jakie dokładnie wprowadza najnowsza aktualizacja AmigaOS 4.1 - bardzo ciekawi mnie np. to ile z plików z pakietu ES zostanie nadpisanych (czyli w programistycznym ujęciu pojawią się nam "konflikty do rozwiązania").

Update 2, jak widać niżej, można zainstalować przy pomocy systemowego narzędzia do aktualizacji, czyli AmiUpdate, ale można też pobrać go bezpośrednio z serwisu firmy Hyperion. Ja wybrałem drugą opcję.

Co ważne - jeśli do tej pory nie instalowaliście jeszcze tej aktualizacji (ukazała się w grudniu 2020 roku) to od dzisiaj pobierzecie ją już z hotfixami i ja taką właśnie wersję rozpakowałem.

Mój "patent" - na mojej mA1 posiadam dwie partycje na system, jedna DH0: (AmigaOS41FE), a druga DH00: (AmigaOS). Obie są bootowalne, ale różnią się tylko priorytetem startu. Tę niewykorzystywaną oczywiście ukrywam sobie w preferencjach Workbencha, aby "nie straszyła" i myliła mnie na blacie.

Tym razem więc zainstalujemy się testowo na "AmigaOS", a w razie kłopotów będzie można szybko uruchomić komputer z obecnej wersji systemu, czyli z DH0:.

Rozpoczynamy więc proces instalacji update 2 - na starcie przywitał nas komunikat:

2. Instalacja

Po zaktualizowaniu Pythona uruchomił się docelowy skrypt/program instalacyjny znany z poprzednich aktualizacji systemu:

Kopię bezpieczeństwa już wykonaliśmy, o zmianach i nowościach dokładnie napiszemy później, a w kolejnym oknie jesteśmy informowani o tym z jakimi problemami (m.in. przestanie działać program AmiDVD i Partition Wizard, które są częścią Enhancer Software) spotkamy się po zainstalowaniu "update2":

Jest także informacja ważna dla posiadaczy komputerów AmigaOne X1000 i X5000 - jakie linie powinni dopisać do swojej konfiguracji startowej, aby ich Amigi uruchomiły się po aktualizacji:

Teraz nastąpi kopiowanie plików. Tak jak pisałem wyżej - ja aktualizację systemu instaluję zawsze na drugą, zapasową partycję, wybrałem więc "AmigaOS".

Po przegraniu plików instalator chce zrestartować system oraz zaleca późniejsze uruchomienie programu FixFonts - zapewne do systemu zostały dodane (lub zaktualizowane) jakieś czcionki lub zaktualizowano diskfont.library:

Na zakończenie instalacji, na szybko, przy pomocy starego dobrego DOpusa 4, można porównać rozmiary katalogów systemowych - jak widać w AmigaOS (czyli u mnie jest to "update 2") tylko zawartość "Emulation", "Internet" i "MUI" się nie zmieniła:

3. Uruchomienie

Przed restartem systemu warto sprawdzić jeszcze dwa kluczowe dla tego procesu miejsca - czyli plik "S/Startup-Sequence" (gdzie wykonywane są wszystkie komendy konieczne do startu AmigaOS) i plik "Kickstart/Kicklayout", który uruchamiany jest jeszcze wcześniej, bo odpowiada za załadowanie modułów Kickstartu.

Update 2 jak widać niżej wykonuje backup tych dwóch plików - dodając do starych końcówkę "preUpd2".

Przy pomocy systemowego narzędzia "FileCompare" porównałem więc obie sekwencje startowe i zmiany okazały się kosmetyczne, a nowszy plik Startup-Sequence pochodzi z 2017 roku.

Okazało się, że jedyną zmianą jaką sam wprowadziłem do s-s było dodanie do komendy SetPatch opcji "ADDCHIPRAM", która jak czytamy w dokumentacji:

The ADDCHIPRAM option can be used on non-classic machines for
	backwards compatibility to old broken programs which peek system
	structures which were always declared as private, to be used by
	the operating system only. It installs an old-style MemHeader in
	SysBase->MemList. Note: You don't need to activate this
	compatibility hack for programs which simply want to allocate some
	Chip RAM.

- może być użyteczna na nieklasycznych komputerach Amiga dla zapewnienia wstecznej kompatybilność ze starymi źle napisanymi programami, które szukają w systemie "możliwości skorzystania z pamięci Chip RAM".

W moim wypadku drugi plik "Kicklayout" jest dokładnie taki sam jak przed aktualizacją - jednak u użytkowników X1000 i X5000 będzie prawdopodobnie inaczej, o czym pisałem już wyżej.

Ok, czyli wykonujemy kluczową zmianę dla partycji "DH00: - AmigaOS" w MediaToolBox. Ustawiamy jej priorytet startu na 1 (a dla poprzedniej partycji DH0: oczywiście na 0):

Zmiany w MediaToolBox i cały start AmigaOS 4.1FE z ES + update2 możecie obejrzeć na filmie poniżej. Jest to start mojego komputera micro Amiga One po pełnym resecie (tzw. "hard reset").

Przy okazji możecie zobaczyć, że mój komputer posiada UBoota w wersji, która nigdy publicznie się nie ukazała. Tak wyglądałoby pewnie pełne "obrendowanie" amigowymi akcentami startu każdej starej Amigi One, gdyby w odpowiednim momencie ludzie związani z ami-firemkami potrafili się dogadać...

Na koniec filmu widać, że po załadowaniu się systemu z "update2" pojawia się pierwszy konflikt z zainstalowanym u mnie Enhancer Software. Podmieniony został na stary systemowy zegarek, który otworzył się prawie na pełnym blacie Workbencha.

Przed szukaniem nowości i zmian jakie przynosi "update2" zobaczmy jeszcze co pokażą nam w Shellu dwie systemowe komendy - "Version" i "SetPatch". Jak widzimy w tej drugiej swoje prawa mocno zaznaczył Trevor Dickinson i to z datą 2021, czyli pewnie hotfixa dla update2:

CDN

Szymon Żyła
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 0
AmigaOS.pl
Polecamy
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: