Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2015-03-14, Autor: Szymon Żyła, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 6122

A A A

AmigaOS 4.1 FE - mało, ale cieszy...

W artykule tym opisałem ciekawe aplikacje i fukcjonalności, które zauważyłem w systemie po ostatniej aktualizacji AmigaOS 4.1 - Final Edition.

Więcej takich pchełek

Zacznijmy od najdrobniejszych "pchełek" jakie znalazłem w katalogach Commodities i Dockies:

AutoBorderSize

AutoBorderSize - funkcjonalność skalowania z dowolnej strony (możemy chwycić za każdy z brzegów) systemowych okien znana z innych systemów operacyjnych. Aplikacja działa na zasadach commodity, czyli drobnego rozszerzenia możliwości systemowych, możemy więc w dowolnej chwili ją wyłączyć, włączyć lub usunąć przy pomocy Exchange.



AutoInfo

AutoInfo - to także nowe commodity, które jest małym odpowiednikiem systemowego okna z informacjami o plikach i katalogach. Wystarczy przytrzymać kilka sekund wskaźnik myszki nad ikoną i zaświeci się mała żółta lampka, a obok niej dane o typie, wielkości i dacie ostatniej zmiany - to co ma się dokładnie wyświetlać można zdefiniować w tooltypach tego małego programu.



Access Docky

Access Docky - jest to docky, czyli "wtyczka" do systemowego AmiDocka. Po umieszczeniu jej w tym toolbarze uzyskujemy dostęp do listy wszystkich otwartych okien z podziałem na ekrany. Bardzo szybko możemy więc odnaleźć zagubione okienko z jakiegoś programu, czy też szufladę z plikami lub katalogami, których właśnie potrzebujemy.

Workbench wciąż się rozwija

Miniaturki obrazków na Workbenchu

Menu WB


Jak widać menu "popup" a także menu kontekstowe od wersji FE mają ikonki, ale najciekawszym usprawnieniem Workbencha jest dodanie możliwości wyświetlania miniaturek (widoczne po lewej, klawiszowy skrót - RAmiga+T lub opcja menu) obrazków/zdjęć i tekstów rozpoznawanych przez systemowe datatypy.

W dokumentacji wyczytałem, że można modyfikować szablony na jakich miniaturki się wyświetlają - np. na potrzeby nowej skórki. Są to odpowiednio pliki "def_pictureframe.info" i "def_textframe.info" w Prefs/Env-Archive/Sys.

Miniaturki obrazków na WB - Preferencje

W ustawieniach Workbencha, w zakładce Ikonki/Podgląd możemy ustawiać wielkość miniaturek, zdecydować jak będą się wyświetlały informacje o obrazku i wskazać katalog w którym będą buforowane.

Dobry kierunek z tym Shellem

W "ostatecznej wersji" 4.1 pojawiła się zupełnie przepisana amigowa konsola. Zmiany objęły stronę wizualną shella, dodano też techniczne usprawnienia.

Nowy Shell

Jak widać:
  • są zakładki, które umożliwiają otwarcie wielu procesów w jednym oknie, co ważne pomiędzy nimi można poruszać się stosując odpowiedni skrót klawiszowy,
  • jest kolorowanie treści konsoli, które możemy w ustawieniach dowolnie skonfigurować, mamy także wpływ np. na wygląd kursora,
  • w końcu doczekaliśmy się historii wpisywanych komend oraz podpowiedzi nazw plików i katalogów - można więc po wielu latach oczekiwania spokojnie zapomnieć o dodatku w postaci handlera KingCON.

Co ważne historia i opcje tekstu także posiadają swoje preferencje, w zależności jak często i w jaki sposób korzystamy z konsoli możemy je modyfikować:

Nowy Shell - preferencje

Rewolucja przy porównaniu dwóch plików

Ile to razy musiałem zastanawiać się nad tym co zostało zmienione i w której linijce np. w startup-sequence lub user-startup. Czasami naprawdę sporo czasu zajmowało sprawdzanie czy np. jakiś instalator nie dodał tam przypisu (assign) lub wywołania nowej komendy. Bardzo brakowało w systemie narzędzia do porównywania plików tekstowych - ale teraz już jest, w katalogu Utilities znajdziecie aplikację o nazwie "FileCompare".

FileCompare - start

Po starcie mamy możliwość powrotu do poprzedniej sesji, a także opcję pomijania białych znaków. Natomiast okno z przykładowym "diffem" wygląda tak:

FileCompare

Do takiej prezentacji różnic została napisana nowa klasa ReAction o nazwie "DiffVIew". Nic tylko przyklasnąć - takich nowości w systemie potrzebujemy zdecydowanie więcej.

Szymon Żyła
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 5
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: