Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2005-01-13 00:00, Autor: kb, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 2495

A A A

OpenOffice dla Amigi - prace ruszyły

Rozpoczęły się pierwsze poważne prace nad przeportowaniem pakietu biurowego OpenOffice dla Amigi. Docelowym systemem operacyjnym na którym ma chodzić OpenOffice będzie - według grupy portującej program - AmigaOS 4.0.

Najnowszą wersję AmigaOS wybrano z kilku względów. Najważniejszym z nich jest dostępność oprogramowania ułatwiającego portowanie tak dużego projektu. Wstępnie ustalono, że potrzebne będą: biblioteki (newlibc, clib2), najnowsze kompilatory (GCC 3.4.x), biblioteka wspomagająca obsługę wątków (pthreads.library), biblioteki wspomagające programowanie w C++ (STLport C++ i Boost C++), parser XML (Expat), język skryptowy (Python). Wszystkie te elementy zostały przygotowane przez systemowych developerów dla najnowszej wersji AmigaOS i ułatwią w dużym stopniu portowanie OpenOffice dla Amigi. Więcej szczegółów na ten temat pierwszych założeń projektu można znaleźć na stronie Amiga OpenOffice.org.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 5
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
dołącz do kanału »
rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2005-01-13 20:14

GCC 3.4.x jest na pewno najbardziej wymagającym elementem bo na innej wersji się nie skompiluje i dobrze że istnieje pthreads.library gdyż stare libpthread.a dla amigi jest niewystarczajacę więc niestety userzy z 68k będą musieli obejść się smakiem bo nie ma tak potrzebnych programów. Szkoda że zapomnieli o Qt czy GTK (nie pamietam w czym zrobione jest OpenOfice ale chyba nie w Reaction

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2005-01-13 20:27 w odpowiedzi na komentarz #1

...Szkoda że zapomnieli o Qt czy GTK (nie pamietam w czym zrobione jest OpenOfice ale chyba nie w Reaction


Gdzieś czytałem, że OO ma swoje własne GUI. Ale nie wiem czy to prawda.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2005-01-13 20:36 w odpowiedzi na komentarz #1

niestety userzy z 68k będą musieli obejść się smakiem bo nie ma tak potrzebnych programów

Grupa portująca OO zaprasza ludzi chcących zająć się wersją dla 68k, więc może zamiast kłapać przysłowiowym dziobem na forach dyskusyjnych weź wspomniane programy i przygotuj wersję OpenOffice dla AmigaOS 3.

Odpowiedz

arti
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2005-01-14 00:01 w odpowiedzi na komentarz #2

<cite>...Szkoda że zapomnieli o Qt czy GTK (nie pamietam w czym zrobione jest OpenOfice ale chyba nie w Reaction </cite> <br> <br> <p align="justify"></p> <br> Gdzieś czytałem, że OO ma swoje własne GUI. Ale nie wiem czy to prawda.

GUI oparte jest na GTK, przynajmniej wersja 2.0, ale starsze chyba tez.

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2005-01-14 18:31 w odpowiedzi na komentarz #3


Grupa portująca OO zaprasza ludzi chcących zająć się wersją dla 68k, więc może zamiast kłapać przysłowiowym dziobem na forach dyskusyjnych weź wspomniane programy i przygotuj wersję OpenOffice dla AmigaOS 3.


już zrobiłem port tylko nie chce mi się go wypuszczać
a tak naprawdę to na pewno istnieją osoby bardziej kompetentne ode mnie (ja sie mogę zająć portowaniem gier z SDL) ale i tak nikomu się nie zechce. Kiedyś próbowałem skompilować SheepShavera (emulator powermaca) dla linuxa ppc na amidze 1200 i wyniki były obiecujące bo system ruszył, MacoS witał serdecznie, nawet się wgrały rozszerzenia z Macos8.1 ale przed samym pokazaniem Findera się wysypał. Pisałem o tym w paru miejscach by ktoś znający się bardziej się tym zajął bo fajnie byłoby mieć emulator powermaca dla a1200 ale oczywiście nikt tego nie ruszył a wydaje mi się że pracy nie było by tak dużo.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2005-01-14 18:59 w odpowiedzi na komentarz #5

tak naprawdę to na pewno istnieją osoby bardziej kompetentne ode mnie [...] ale i tak nikomu się nie zechce.

Od dłuższego czasu już się nikomu nie chciało. Dopiero nowy system Amigi wyzwolił w programistach nowe chęci do pracy. Popatrz na liczbę programów, które powstały w ciągu ostatniego półrocza dla AmigaOS 4 i liczbę programów z ostatnich dwóch lat dla AmigaOS 3.

Owszem, programiści zaczęli od niewielkich programów, które można znaleźć na OS4 Depot, ale stopniowo zabierają się za te większe projekty. Przykładem jest OpenOffice.

A jeszcze jedna rzecz jest charakterystyczna. Gdybyśmy rok lub dwa lata temu napisali newsa, że zebrał się zespół programistów, którzy chcą portować OpenOffice to byłoby wiele niekończących się kpin w komentarzach i cała masa osób zarzekałaby się, że prędzej im kaktus urośnie, niż powstanie ten port. A zobacz jak jest teraz? Wystarczy wspomnieć, że w projekcie uczestniczą Friedenowie i mało kto poddaje pod wątpliwość możliwość ukończenia programu.

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2005-01-14 21:39 w odpowiedzi na komentarz #6

Dopiero nowy system Amigi wyzwolił w programistach nowe chęci do pracy. Popatrz na liczbę programów, które powstały w ciągu ostatniego półrocza dla AmigaOS 4 i liczbę programów z ostatnich dwóch lat dla AmigaOS 3. nie przesadzajmy z tymi programami, w większości to konwersje z unixa (SDL i amigaos68k albo nowe wersje ww. (nie licząc produkcji Amidoga - tego można zadrościć) i nadal brak oprogramowania komercyjnego. Jedyne co można teraz zauważyć to brak nowego softu na Warposa/PowerUpa ale to logiczna konsekwencja znormalnienia programowania pod MOS/OS4 bez context-switchy. A zobacz jak jest teraz? Wystarczy wspomnieć, że w projekcie uczestniczą Friedenowie i mało kto poddaje pod wątpliwość możliwość ukończenia programu. gdyż Friedenowie się liczą w amigowym światku, szczególnie że zrobili oni dość pokaźną ilość konwersji, problem w tym że ich udział raczej nie będzie wielki, pakowanie czasu w niepewny projekt pomimo że ma się już parę zaczętych projektów ( SIN, WORMS no i wieczna beta OS4) nie jest mądre

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2005-01-14 22:11 w odpowiedzi na komentarz #7

nie przesadzajmy z tymi programami, w większości to konwersje z unixa (SDL i amigaos68k albo nowe wersje ww.

Zwróć uwagę na oprogramowanie do zastosowań developerskich. Ja wiem, że się śmiałeś, ale wielu rzeczy, które powstały dla AmigaOS 4 nie ma wersjach dla poprzedniej wersji systemu i prawdopodobnie już nie będzie. Mam tu na myśli oprogramowanie dostępne w SDK i zasoby OS4 Depot.

problem w tym że ich udział raczej nie będzie wielki

Ja myślę, że chociaż są zajęci innymi sprawami, to ich udział będzie duży jeśli chodzi o dokładanie kolejnych elementów kodu. Natomiast ich udział w charakterze doradców będzie nieoceniony dla tego projektu.

Odpowiedz

Paweł Chwałowski
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2005-01-19 12:55 w odpowiedzi na komentarz #1

GCC 3.4.x jest na pewno najbardziej wymagającym elementem bo na innej wersji się nie skompiluje

Dlaczego na innej wersji miałoby nie dać rady? Deweloperzy OO.org piszą w dziale porting: "Usage of GCC on most platform recommended (2.95, 3.0 and 3.1 currently supported)"

Odpowiedz

Discord
Online: 5
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę