eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

czwartek, 2. grudnia, 2021, 05:38

Dodano: 2021-06-01 11:35, Autor: st, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 1097 english translation »

A A A

Karty graficzne dla Sam440ep-flex oraz rozwój grafiki pod OS4

Na czeskim portalu możecie przeczytać artykuł opisujący zmagania z instalacją nowszych kart graficznych na płycie Sam440ep-flex pod kontrolą AmigaOS 4. Testowane były katy PCI, AGP i PCIe, wykonano także banchmarki dla grafiki 2D, dla systemów 3D, SDLa i różnych aplikacji. Niestety nie udało się odpalić najmocniejszej karty RX.

Najważniejszą częścią tekstu jest jednak schemat przestawiający chaos jaki panuje w świecie wyświetlania grafiki pod AmigaOS4 obecnie. Pozwoliliśmy dodać ten obrazek także do naszego newsa:

Na grafice widzimy, że rozwój sposobów wyświetlenia grafiki w AmigaOS 4 został rozbity obecnie na trzy prawie nieskoordynowane ze sobą obszary. Podstawowe sterowniki i przestarzałe API znajdziemy w samym systemie w wersji 4.1 FE, jeśli chcemy skorzystać z czegoś nowocześniejszego musimy dokupić komercyjny pakiet ES. Dodatkowo poza tymi obszarami zarządzanymi przez dwie oddzielne firmy, znajdują się także projekty zewnętrznych programistów - SDL i SDL2 oraz wrappery 3D, które powstają tylko w jednym celu, aby możliwe było przeportowanie kolejnych gier na Amigę.

Do pełnego zrozumienia tego chaosu warto jeszcze zwrócić uwagę na legendę - wtedy zobaczymy, że prace także się powielają, co jest nieuniknione przy zamknięciu się w takich trzech "silosach". Małe środowisko, mając do dyspozycji tylko kilku programistów (i to "po godzinach"), marnuje więc dodatkowo cenny ich czas, tylko dlatego, że nie potrafi się porozumieć w podstawowych kwestiach dla rozwoju ulubionego systemu operacyjnego.

Źródło: amiga-news.de, amigaportal.cz

Dodaj komentarz

Zobacz podobne newsy:
amigaos41
AmigaOS.pl
Polecamy
Najpopularniejsze