eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

niedziela, 16. maja, 2021, 23:56

Dodano: 2001-10-12 00:00, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 2892

A A A

AROS - nowe oprogramowanie

AROS rośnie w siłę, kolejne programy, które zostały przeportowane dla tego systemu (przypominamy: klon AmigaOS dla komputerów opartych na IA-32) to DOpus i Radium. AROS doczekał się także pierwszego języka dla programistów, został nim Python.

O ile popularność tego systemu wśród użytkowników jest niewielka, o tyle coraz więcej developerów interesuje się jego żródłami. Do zaglądania i korzystania ze źródeł AROSa przyznają się ludzie stojący za systemem MorphOS, ludzie z H&P, a ostatnio także twórcy Amithlona - panowie Harald Frank i Bernie Meyer. Główny pomysłodawca i twórca projektu AROS - Aaron Digulla może być z siebie dumny. Szkoda tylko, że wszyscy Ci ludzie nie pracują razem nad wspólnym projektem. Pomyśleć tylko, jakie by mogły być z tego efekty...


Dodaj komentarz

Krzysztof Kałębasiak
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

Caly balagan, wedlug mnie, kurka, wynika z nie dzialania AmigaInc. Ktos musi to koordynowac. Poza tym tworcy Arosa, Morphosa i innych sa, jak widac, zniecierpliwieni bezczynnoscia glownych wodzow w temacie Amigi Klasycznej, choc o ile pamietam Aros wystartowal juz bardzo dawno. Pewnie nic nie wnioslem, ale sie przynajmniej podzielilem

Odpowiedz

Andrzej Dębicki
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

Według Ralpha Schmidta to całą sytuacja firmie Amiga Inc. już dawno wymknęła się spod kontroli. W obecnym stanie nie mają możliwości zarządzać niczym. Podobno potwierdzają to panowie z H&P i innych firm związanych z AInc. Jak jest naprawdę - zobaczymy za miesiąc kiedyto mamy zobaczyć AmigaOne.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty

Ja nikomu nie radzę tego portu DirectoryOpusa odpalać. Też chciałem ze źródeł AROSowych przenieść co nieco przy okazji konwersji źróeł asemblerowych na C. Niestety okazało się, że konwersja tych plików, która jest w AROSie mało przypomina oryginał, a już na pewno nie działa tak samo.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

Aha i jeszcze jedno. Wiem z dobrze poinformowanych źródeł, że biblioteki AmigaOS spod AROSa wymagały wielu przeróbek przez MorphOS team. I to nie tylko ze względu na to, że inny jest CPU i trzeba zająć się problemem 'endianess' (to było oczywiste), ale niestety funkcjonalnie nie odpowiadały oryginalnym bibliotekom AmigaOS (to była niemiła niespodzianka, która opóźniła projekt). A czemu nie działa poprawnie locale.library dotąd nie wiedzą i dali mi ją do testów, bo akurat na DirectoryOpusie się wywala.

Odpowiedz

AmigaOS.pl
Polecamy
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: