classic

eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

sobota, 4. lipca, 2020, 23:56

Best of eXec - wszystkie duże wydarzenia »
Skrzynka eXec.pl
zostaw wiadomość »schowaj »
Ostatnie komentarze pod aktualnościami
0
1
2
3
4
5
Forum dyskusyjne
więcej nowych wątków »
Najczęściej komentowane więcej »
Artykuły
WARP 1260 - update radiatora/wentylatora komentarze »
Odtwarzaj wideo
Nowe wersje oprogramowania i gier (5) «» + dodaj nowego newsa
Strona 3
Amiga - top lista, aktualizacja
exec

Zaktualizowaliśmy naszą top listę - dla przypomnienia głosujemy (bez konieczności rejestracji w serwisie) na na najlepszą/najgorszą grę, demo i program na Amigę. W tej chwili prowadzą: Dune II, Akira, State of the Art i Deluxe Paint. Do newsa dołączyliśmy playlistę z 10 dem, które uważacie za najlepsze w historii Amigi.

zobacz wideo »

Dodano: 2020-04-09 22:32, Autor: redakcja, Kategoria: Publicystyka dodaj komentarz

youtube UFO: Enemy Unknown - jak powstała gra? dodaj komentarz

Na kanale Loading/YouTube możecie zobaczyć nowy odcinek poświęcony kulisom powstania ważnej w historii Amigi gry - UFO: Enemy Unknown. Wideo dołączyliśmy także do tego newsa.

»

Mini Zorro
gry

Mini Zorro to nowa gra platformowa stworzona przy pomocy Backbone - gra dostępna jest w wersji pudełkowej z dyskietkami, instrukcją i komiksem, a na żądanie można otrzymać także darmową wersję elektroniczną. Na dołączonym do newsa materiale wideo możecie się przekonać, że grafika (jojo073) jest miła dla oka, jednak gra wymaga trochę więcej niż A500 (68020) - jak wszystkie produkcje stworzone z wykorzystaniem tego silnika.

zobacz wideo »

Dodano: 2020-04-07 21:57, Autor: redakcja, Kategoria: Gry komentarzy: 1 (ostatni: 2020-04-13 21:59)

gcc Kurs: Programowanie na Amidze w kodzie maszynowym komentarzy: 5 (ostatni: 2020-04-13 21:51)

Mark Wrobel - duński fan Amigi, opublikował na swojej stronie przetłumaczony na język angielski kurs programowania w assemblerze. Szkółka składa się z XII części - od podstaw do trybów HAM, a całą naukę można przeprowadzić także na emulatorze WinUAE. Dołączone są także dyskietki z przykładami.

odyssey Odyssey 1.23 r5 beta05 dodaj komentarz

Od 2 kwietnia dostępna jest piąta beta wersja przeglądarki Odyssey 1.23 r5 - przełomową zmianą jest dodanie obsługi kompozycji obrazu na pełnym ekranie otwarzanego materiału wideo, co w końcu zaowocowało płynnym działaniem filmów w tej przeglądarce pod AmigaOS 4. Przykład na dołączonym do newsa filmie od kas1e.

»

Wtyczka XMP dla Hollywood
hollywood

Airsoft Softwair przygotowało wtyczkę XMP dla Hollywood. Extended Module Player Library obsługuje wiele formatów modułów m.in. FastTracker II, ScreamTracker, OctaMED, The Player 4/5/6, NoisePacker, ProRunner, Oktalyzer, Impulse Tracker, Ultra Tracker, Ice Tracker, Liquid Tracker, Quadra Composer. Wszystkie można teraz wygodnie odtwarzać z poziomu Hollywood.

Dodano: 2020-04-05 22:42, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie komentarzy: 3 (ostatni: 2020-04-06 11:04)

RNOXfer - nowy klient FTP
internet

Program RNOXfer to nowy, prosty klient FTP pod MUI - program posiada podstawowe funkcje m.in. zagłębianie się w katalogi, wznawianie transferów, edycja plików na ftp. Otwieranie plików przez zdefiniowane aplikacje, zmiana ich uprawnień, czy też wyszukiwanie i obliczanie wielkości katalogów. Program powstał przy pomocy Hollywood (dodatek MUI Royale) i do działania wymaga AmiSSL v4. Dostępna jest kompilacja PPC i 68k

Dodano: 2020-04-05 22:31, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie dodaj komentarz

internet AmiSSL 4.5 dodaj komentarz

AmiSSL został wydany w wersji 4.5 i na GitHub dostępny jest jako open-source. W wersji tej m.in. zmniejszono zużycie koprocesora na 68060, załatano wycieki pamięci, usunięto kod służący do debugu z plików wykonywalnych i dokonano innych drobnych poprawek.

AmigaAMP 3.27
AmigaAMP 3.27

Thomas Wenzel przygotował dużą aktualizację odtwarzacza plików audio - AmigaAMP. Przepisał sporo kodu programu, co ma ułatwić jego dalszy rozwój oraz poprawił wiele błędów. Pojawiły się także nowości.

W streamingu mamy wsparcie dla playlist w formacie XSPF, poprawione odtwarzanie mp3 po http, a także po https z wykorzystaniem AmiSSL.

Poprawione zostało GUI w ReAcion (bez skórki) - m.in. wysokość przycisku equalizera oraz szerokości innych przycisków w oknie głównym i można zmieniać czas/czas do końca klikając w wyświetlacz. Drobne poprawki objęły także wyświetlanie skórek oraz requeter z wyborem URLa.

Poprawki objęły także odtwarzanie plików OGG i MPEG, a jako zupełna nowość pojawiło się odtwarzanie plików MIDI z wykorzystaniem biblioteki tiMIDIty.

Dodana została także "surowa" obsługa plików ADTS (AAC) zarówno dla przesyłania strumieniowego, jak i lokalnego ich odtwarzania.

Dodano: 2020-04-03 22:35, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie dodaj komentarz

Abiword 2.8.6r3 i Gnumeric 1.10.17r4
biuro

Do OS4Depot trafiły nowe amigowe wersje biurowych programów - edytora Abiword i arkusza kalkulacyjnego Gnumeric. AbiWord potrafi teraz m.in. importować obrazki w formacie SVG i XCF (Gimp), a zaktualizowany plugin "OpenXML" ładuje pliki w formacie .docx

czytaj więcej »

Dodano: 2020-04-02 21:04, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie dodaj komentarz

PPA: Najlepsze amigowe dema roku 2019
scena

Slayer & JazzCat & Sachy na PPA podsumowali amigowe dema z 2019 roku: Rok 2019 (po słabszym 2018) znowu był świetny dla amigowej sceny. Nie brakowało zaskoczeń oraz produkcji, które przejdą do amigowego kanonu. [...] prezentujemy listę 10 najlepszych amigowych dem 2019 wg głosów oddanych w serwisie pouet.net. Ranking uzupełniamy o swoje typy, które do pierwszej dziesiątki nie weszły (a które naszym zdaniem warto zobaczyć) oraz o krótkie podsumowanie całego roku.

zobacz wideo »

Dodano: 2020-04-01 22:36, Autor: st, Kategoria: Scena dodaj komentarz

gry Bridge Strike 1.1 komentarzy: 1 (ostatni: 2020-04-02 15:28)

Na PPA grupa Project R3D udostępniła nową wersję 1.1 gry Bridge Strike - usunięto zauważone błędy związane z zawieszaniem się gry na jej końcu, jak również wprowadzono kilka mniejszych usprawnień.

Numer 15-ty magazynu "Komoda & Amiga +"
cagames

Ukazał się kolejny, piętnasty numer magazynu "Komoda & Amiga +". Pismo można zamawiać w dwóch wersjach językowych: polskiej (25 zł lub 7 zł za wersję cyfrową) i angielskiej (8 euro lub 1.5 euro za wersję cyfrową). W numerze znajdziecie m.in. recenzje gier: Pumpkid, Timezone, Rygar AGA, Captive, artykuły: AmigaOne x5000, Raycasting na VIC20 oraz wywiady: Ghislain De Bloi i David Murray.

czytaj więcej »

Dodano: 2020-03-31 22:15, Autor: st, Kategoria: Magazyny dodaj komentarz

redpill RedPill 0.7.11 dodaj komentarz

RedPill czyli program do tworzenia gier dla Amigi klasycznej ukazał się w wersji 0.7.11 - oprócz poprawek błędów jest także sporo usprawnień, pełną ich listę znajdziecie w pliku w pliku ReadMe na Aminecie. Istnieje także dokumentacja online z przykładami gier.

»

internet TAWS 0.33 dodaj komentarz

TAWS to symulator blatu z AmigaOS, czyli popularnego Workbencha napisany w JavaScripcie. W wersji 0.33 można m.in. podkładać tło i przeźroczystość w MagicMenu, są usprawnienia w skórce AmiKit, nowe ikony dla szuflad, ekrany startowe zoptymalizowane dla urządzeń mobilnych oraz poprawki sporej ilości błędów.

Ignition 1.01
Ignition 1.01

21 marca (wcześniej w Sourceforge) do OS4Depot trafiła nowa wersja arkusza kalkulacyjnego Ignition - jest to aplikacja już w stabilnej fazie rozwojowej. Autor Achim Pankalla doprowadził do tego stanu ten biurowy program po roku ciągłych testowych kompilacji beta, z kolejnymi poprawkami błędów zgłaszanych przez użytkowników. W wersji 1.0 pojawiły się także nowe funkcjonalności, m.in:

  • nowe funkcje matematyczne, bazy danych i dla ciągów,
  • nowe polecenia ARexxa,
  • zmiany w oknie preferencji,
  • zmiany okien dialogowych, tak aby można było łatwiej tłumaczyć (lokalizować) program,
  • zaktualizowano dokumentację (podręcznik) w języku angielskim i niemieckim,
  • pojawiła się pomoc kontekstowa pod klawiszem help,
  • ulepszony i poprawiony został moduł CSV,
  • pojawił się nowy wygląd paska narzędzi oraz ikon.

Dodano: 2020-03-29 22:34, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie komentarzy: 1 (ostatni: 2020-03-29 23:04)

amigaforever Amiga Explorer 8 dodaj komentarz

Amiga Explorer to program firmy Cloanto, który służy do wymiany plików pomiędzy klasyczną Amigą a PC z systemem Windows. Pojawiła się wersja 8, która zawiera szereg drobnych usprawnień - ich lista na stronie producenta. Pełna wersja programu (który jest też częścią Amiga Forever) kosztuje ok. 40 zł.

20 lat magazynu eXec
20 lat magazynu eXec

Było to w dawnych czasach. W polskiej amigowej ciemności jaka nastała po upadku Magazynu Amiga, gdy newsy z początków rozwoju AmigaOS 3.5 i 3.9 można było śledzić w... telegazecie, miało pojawić się nowe medium, w którym zabłąkane owce miały znaleźć swoje "nowe zagrody". Tym medium miał stać się internet, a jednym z najlepszych serwisów newsowych miał stać się nasz magazyn eXec.


27 marca 2000 roku wystartował w polskim internecie nowy serwis z amigowymi newsami - amiga.pl, który początkowo był dodatkiem do nowego papierowego pisma "eXec". Papierowy magazyn ukazał się jednak tylko w kilku numerach, a strona www pozostała na dłużej. I to "na dłużej" trwa już 20 lat.


W tym czasie napisaliśmy dla Was ponad 8000 tysięcy newsów i ponad 200 artykułów, zmieniała się szata graficzna, a także nasza załoga, ludzie z czasów MA odeszli, ale pojawili się ich następcy - ich wychowankowie. Obecnie eXec jest najstarszym bez przerwy działającym serwisem www o komputerze Amiga w Polsce. I tak ma pozostać, aż nasze pokolenie, ludzi wychowanych na wspaniałym komputerze jakim była i jest Amiga, nie przeminie.


Niesamowicie szybko ten czas leci, niesamowicie...


Szymon Żyła (znany także jako "SZAMAN")


Dodano: 2020-03-27 22:18, Autor: redakcja, Kategoria: Wydarzenia komentarzy: 3 (ostatni: 2020-04-20 11:08)

ProTracker v2.3F
audio

Olav "8bitbubsy" Sörensen aktualizuje czasami wydanie 2.3 kultowego ProTrackera - 15 marca pojawiła się kompilacja F, która powinna działać dobrze na "dopalonych" konfiguracjach, nowością jest także Realtime VU i wsparcie dla próbek 128kb (bez naruszenia kompatybilności). Zalecane minimalne wymagania to procesor 020 i 1 MB Fast RAM.

Dodano: 2020-03-26 22:52, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie dodaj komentarz

SSHTerm 1.7
openssh

Fredrik 'salass00' Wikstrom dalej rozwija swój "kolorowy" terminal SSH. Od ostatniego naszego newsa program SSHTerm przesunął się o 6 "małych" wersji - obecnie aplikacja oprócz wielu poprawek ma nowszego AmiSSLa, obsługuje skróty klawiszowe (np. popularne ctrl+home i ctrl+end), jest więcej ustawień kolorystycznych, lepiej działa scroll i są praktyczne przykłady użycia w ReadMe.

zobacz wideo »

Dodano: 2020-03-25 21:51, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie komentarzy: 1 (ostatni: 2020-03-25 22:06)

Stary program "Scenery" pod 060/3.1.4?
program_graficzny

W serwisie Amitopia można znaleźć artykuł przypominający program "Scenery" (pochodzi z serii Freda Fisha): to tylko niewielka aplikacja dla Amigi, która jest nieznana, ale pokazuje, jaką moc miała Amiga w 1988 roku. Mogła renderować pięknie krajobrazy, dla większości ludzi generator krajobrazu VistaPro był zbyt dużym programem, a Lightwave 3D, Cinema 4D, Real3D lub Imagine3D nieosiągalne.

zobacz wideo »

Dodano: 2020-03-24 22:52, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie komentarzy: 1 (ostatni: 2020-03-24 23:03)

program_graficzny SketchBlock - nowe funkcje w wersji 3.4 dodaj komentarz

Andy Broad w materiale wideo dołączonym do tego newsa prezentuje nowe funkcje jakie będzie miała wersja 3.4 jego programu graficznego SketchBlock: m.in. zarządzanie ścieżkami, warstwy z kartami i lepszą integrację skryptu PathEdit.py z głównym GUI.

»

Odyssey 1.23 r5 beta03 i beta04
odyssey

Pojawiły się kolejne wersje beta przeglądarki Odyssey - beta 3 i beta 4. Zawierają one m.in. poprawki w obsłudze formatu WebP, zmiany w dekodowaniu plików PNG (nowsze biblioteki), duże zmiany w obsłudze wideo i dźwięku - od teraz mamy w browserze nowszą wersję FFmpeg (jest wsparcie dla Altiveca), w dodatku jako biblioteka zewnętrzna. Pojawił się także nowy user-agent, tym razem bardzo egzotyczny - Nintendo Wii.

Dodano: 2020-03-23 22:31, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie dodaj komentarz

20 lat eXeca: nowa lista amigowych galerii
exec

Z okazji 20 lat istnienia naszego magazynu wprowadzamy dla Was kolejne udogodnienia - po dodaniu bloczka z nowymi wersjami oprogramowania i zmianie wyglądu prawej kolumny, teraz można korzystać z zupełnie nowej listy naszych galerii z 5 dużymi obrazkami.

czytaj więcej »

Dodano: 2020-03-23 11:17, Autor: redakcja, Kategoria: Wydarzenia dodaj komentarz

audio amigaremix.com - nowe mp3 komentarzy: 1 (ostatni: 2020-03-28 12:14)

Na stronie AmigaRemix zostały opublikowane nowe mp3-ki z remiksami utworów z amigowych gier. Zobaczcie jakie to propozycje i posłuchajcie muzyki z gry Project X:

»

prace_trwaja Powstaje Verge World komentarzy: 8 (ostatni: 2020-04-18 16:27)

"Verge World" (Facebook) ma być przygodową grą akcji w 3D - zastosowano technikę voxel. Rozwój dopiero się zaczyna - do newsa dołączyliśmy film, po którym zorientujcie się w klimacie gry i jakości jej wykonania.

»

wideo Będzie film "Amiga 2020" komentarzy: 6 (ostatni: 2020-04-13 23:34)

Projekt filmu Amiga 2020 Stevena Fletchera został sfinansowany na Kickstarterze - ma on rzucić światło na aktualną sytuację Amigi poprzez udokumentowanie rożnych wydarzeń i rozmowy z członkami naszej społeczności.

youtube AmiJazda 23 - ACA500plus - Część 1 komentarzy: 2 (ostatni: 2020-03-23 17:02)

Pojawił się nowy - 23 odcinek z serii AmiJazda. W filmie pokazana jest karta ACA500plus dla komputera Amiga 500 oraz Amiga 500 Plus. Materiał dołączyliśmy do newsa.

»

Party Revision 2020 odwołane
szaman

Wyobraź sobie, że normalnie pracujesz w studiu deweloperskim robiącym gry z najwyższej półki lub komercyjne animacje, ale raz w roku wracasz do komputera od którego na początku lat 90-tych wszystko się zaczęło. Nagle masz tylko 1 MB Ramu i zegar 7 MHz. I tak naprawdę dopiero to zajęcie i te ograniczenia dają Ci pełną satysfakcję z pracy. Tak powstają amigowe dema na wiosnę, na party Revision.

zobacz wideo »

Dodano: 2020-03-19 13:31, Autor: st, Kategoria: Wydarzenia komentarzy: 2 (ostatni: 2020-03-25 21:48)

vampire Apollo Core GOLD 2.12 dodaj komentarz

Po długich testach i poprawkach (o wersji RC pisaliśmy w sierpniu 2019) 17 marca wydana została pełna wersja "wsadu" do kart FPGA Vampire - Apollo Core GOLD 2.12.

DevilutionX - silnik Diablo na Amigę
DevilutionX - silnik Diablo na Amigę

Diablo to osadzona w klimacie dark fantasy komputerowa, fabularna gra akcji (hack and slash), stworzona przez Blizzard North, której światowa premiera odbyła się 31 grudnia 1996 roku.

Akcja gry toczy się na powierzchni i w podziemiach miasta Tristram. Gracz kontroluje samotnego bohatera walczącego, by usunąć ze świata Diablo - Pana Terroru. Rozgrywka toczy się w 16 głównych i kilku dodatkowych poziomach, które należy przebyć, by zmierzyć się z tytułowym przeciwnikiem.

Gra Diablo w latach 90-tych nie ukazała się na Amigę, troszkę później (w czasach pierwszych NG) można było w nią pograć (także w część drugą) pod emulatorem MacOnLinux. Teraz możemy uruchomić tę kultową grę już bezpośrednio pod AmigaOS (od 68k) - wszystko dzięki temu, że przeportowany został silnik DevilutionX.

zobacz wideo »

Dodano: 2020-03-17 22:36, Autor: st, Kategoria: Gry dodaj komentarz

winuae FS-UAE 3.0.3 (Linux) dodaj komentarz

Dla systemu Linux dostępna jest nowa wersja 3.0.3 emulatora Amigi FS-UAE - poprawka dla KDE.

amiga1200 8 MB RAM dla A1200 dodaj komentarz

W firmie AmigaKit można zakupić nowe tanie rozszerzenie pamięci dla Amigi 1200: 8 MB Fast RAM, złącze na koprocesor, zegar i drugi clockport. Cena 67 euro + przesyłka. Z koprocesorem, oscylatorem i zegarem 98 euro + przesyłka.

GPIB Interface Board
sprzet

Za Wikipedią IEEE-488 to nazwa interfejsu, łącza o krótkim zasięgu, wykorzystywanego w automatycznych systemach pomiarowych. IEEE-488 jest również znane jako GPIB (General Purpose Interface Bus). W naszej galerii ciekawostka - karta dla Zorro II właśnie z takim interfejsem (GPIB), produkcji firmy ASDG z USA, rok 1990.

Dodano: 2020-03-14 22:28, Autor: cm, Kategoria: Sprzęt dodaj komentarz

odyssey Odyssey 1.23 r5 beta02 komentarzy: 1 (ostatni: 2020-03-13 23:55)

Zapotrzebowanie na aktualizację amigowej przeglądarki OWB jest tak duże, że informujemy Was o każdej nowej wersji beta - beta02 przynosi m.in. wsparcie dla formatu WebP i kompilacje z kolejnymi nowszymi bibliotekami: libFreeType2 2.10.1, libXML2 2.9.10 i libXSLT 1.1.34.

scena Decrunch 2020 w czerwcu komentarzy: 1 (ostatni: 2020-03-12 22:32)

Pojawiło się pierwsze zaproszenie na wrocławskie party Decrunch 2020, które odbędzie się w dniach 5 - 7 czerwca. Scenowa "invitka" dostępna jest na Amigę 500 (grafika - Jok, kod - Blackwine), ale możemy zobaczyć ją także w tym newsie jako materiał wideo.

»

gry Tiny little Slug komentarzy: 3 (ostatni: 2020-04-17 20:49)

Tiny little Slug to nowa gra dla klasycznej Amigi która została wydana przez APC&TCP - w czterech różnych światach wspinamy się ślimakiem po ścianach i sufitach, aby znaleźć truskawki. Więcej można zobaczyć na dołączonym materiale wideo.

»

Wicher 508i
Wicher 508i

Karta turbo Wicher 508i jest przeznaczona do montażu wewnątrz obudowy Amigi 500/500+. Obsługuje procesory serii 68000 w obudowie PLCC68, pamięć FAST RAM do 11 MB oraz dyski twarde IDE 2,5". Posiada możliwość ustawienia taktowania procesora do 50MHz.

Konstrukcja powstała z myślą o osobach chcących użytkować klasyczny procesor z serii MC68000 z podwyższonym taktowaniem. Zalecanym procesorem umożliwiającym pracę z taktowaniem do 50MHz jest procesor z serii MC68HC000. Jednak nie każdy procesor z tej serii będzie pracował z maksymalnym taktowaniem karty turbo.

Wicher 508i umożliwia podłączenie twardego dysku IDE 2,5" oraz urządzeń pracujących z magistralą I2C. Karta produkowana jest przez 7-bit i można ją zakupić u dystrybutorów wymienionych na stronie tej firmy.

czytaj więcej »

Dodano: 2020-03-10 22:58, Autor: st, Kategoria: Sprzęt komentarzy: 3 (ostatni: 2020-03-12 17:35)

amiga_future Amiga Future 143 dodaj komentarz

Można zapoznać się z zawartością i zamówić nowy numer (marzec/kwiecień 2020) magazynu Amiga Future. Cena 7 lub 9,90 euro (wersja z CD) + przesyłka.

Amiga 35 w USA
spotkanie

Impreza Amiga 35 USA odbędzie się w dniach 6 i 7 czerwca 2020 roku. Wystawa zorganizowana będzie w sercu Doliny Krzemowej (w mieście Santa Clara), zobaczyć będzie można Amigi poprzedzające Commodore, te z czasów Commodore i sprzęty nowej generacji. Obecni będą m.in. Dale Luck, RJ Mical i Trevor Dickinson. Bilety w cenie 80 dolarów, ilość ograniczona.

Dodano: 2020-03-08 23:18, Autor: st, Kategoria: Wydarzenia dodaj komentarz

Fastlane Z3
sprzet

Fastlane to karta z 1993 roku produkcji niemieckiej firmy Phase 5 Digital Products. Jest to kontroler Fast SCSI dla Zorro III z dodatkowymi slotami SIMM na pamięć (kości 64 lub 256 MB 60-100 ns). Zobaczcie naszą galerię z tym produktem:

Dodano: 2020-03-07 23:24, Autor: cm, Kategoria: Sprzęt komentarzy: 2 (ostatni: 2020-03-09 22:39)

Odyssey 1.23 r5 beta01 z nowszym SSL
odyssey

Na forum amigans kas1e pochwalił się nową kompilacją przeglądarki Odyssey 1.23 dla AmigaOS 4. Ta wersja beta skompilowana jest GCC 8.3.0 (zamiast 4.4.3), poprawione zostały znane drobne błędy, zaktualizowana została biblioteka codesets.library, certyfikat curl-ca-bundle.crt, a co najważniejsze kompilacja ta zawiera statycznie zlinkowane nowe biblioteki Curl 7.68.0, OpenSSL 1.1.1c i RTMP 2.4.

Dodano: 2020-03-06 22:55, Autor: st, Kategoria: Sprzęt dodaj komentarz

Test MorphOS 3.12 na X5000
amigaonex5000

Na początku lutego ukazała się nowa wersja 3.13 alternatywnego dla AmigaOS systemu operacyjnego MorphOS, który można także uruchomić na najmocniejszej Amidze One czyli modelu X5000. Z tym tematem zmierzył się w styczniu (wykorzystał kartę Radeon X1950 i jeszcze wersję 3.12 MOSa) na swoim blogu Epsilon, który jak zwykle zamieścił tam masę zdjęć i obrazków.

Dodano: 2020-03-05 23:09, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie komentarzy: 1 (ostatni: 2020-03-08 22:16)

amigacd32 Amiga CD32 z Vampire 1200 dodaj komentarz

Na Twitterze Edu Arana zamieścił film przedstawiający uruchomienie karty Vampire 1200 w konsoli Amiga CD32. Materiał dołączyliśmy do newsa.

»

ScummVM 2.1.1
scummvm

Od końca stycznia w OS4Depot dostępna jest wersja 2.1.1 silnika ScummVM, który służy do uruchamiania gier przygodowych. Tym razem nowa wersja nie przynosi obsługi kolejnych gier, a jest wydaniem poprawkowym m.in. w obsłudze takich pozycji jak Legend of Kyrandia 1-3, Phantasmagoria, czy też Swords of Xeen i World of Xeen.

zobacz wideo »

Dodano: 2020-03-03 23:19, Autor: st, Kategoria: Emulacja dodaj komentarz

Java Grinder z Amigą 68k
java

Java Grinder to narzędzie, które pozwala pisać programy w języku Java i tłumaczyć je na natywny kod mikrokontrolerów, konsoli do gier i komputerów. Jedną z obsługiwanych od niedawna platform jest Amiga 68k - autor, Michael Kohn, pochwalił się napisaniem prostego dema/generatora fraktali w Javie, które po kompilacji do assemblera zostało uruchomione na Amidze 1000.

zobacz wideo »

Dodano: 2020-03-03 23:07, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie dodaj komentarz

AmiCygnix 1.5
amicygnix

Edgar Schwan przygotował nową wersję środowiska uniksowego dla AmigaOS 4 - w AmiCygnix 1.5 poprawiono wiele zgłoszonych błędów i problemów (m.in. obsługa niektórych klawiszy specjalnych, ikonifikacja okien na WB), pojawił się także nowy menedżer okien i nowe sterowniki ekranu (także bez Picasso96, lepsza praca - wydajność na ekranie Workbencha) oraz dokumentacja w formacie PDF.

czytaj więcej »

Dodano: 2020-03-02 22:27, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie dodaj komentarz

fpga Powstaje konkurencja dla karty Vampire komentarzy: 5 (ostatni: 2020-03-07 09:05)

Mike Stirling pracuje nad nową kartą turbo dla A500, która jest oparta o układy FPGA i będzie wykorzystywać open sourcowy procesor 68k - TG68. W przeciwieństwie do popularnego "Wampira" ten projekt ma koncentrować się na maksymalnej kompatybilności i być może powstaną także wersje do innych modeli Amigi.

gcc AutoDocViewer 1.3 dodaj komentarz

Jeden z programów do przeglądania dokumentacji deweloperskiej z SDK AmigaOS 4 - AutoDocViewer, został zaktualizowany do wersji 1.3. Zawiera ona poprawkę działania jednego z pasków narzędziowych pod systemem w wersji Final Edition Update 1.

prace_trwaja Super Metal Hero w czwartym kwartale komentarzy: 1 (ostatni: 2020-03-04 21:02)

Super Metal Hero to powstająca platformówka dla Amigi 1200 z minimum 030 i 4 MB Fast. Projekt i grafika jest dziełem TenShu , a programowaniem i muzyką zajął się Michael Giba. Premiera przewidziana jest na czwarty kwartał 2020 roku w wersji pudełkowej i cyfrowej.

« poprzednia 1 2 3 4 5 6 171 następna »

amigaos
Czerwone gdakanie pokaż »
Galeria
amiga_4000
Amiga 4000 w całej okazałości
nasze galerie »
AmigaOne
Amiga Podcast
Kategorie
Tagi
AmigaOS.pl