Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2023-02-22 11:04, Autor: st, Kategoria: Gry, Liczba wyświetleń: 1589

A A A

Archer MacLean i jego ostatnia gra

Archer MacLean i jego ostatnia gra

17 grudnia 2022, po długiej walce z rakiem, zmarł Archer MacLean, twórca m.in. "IK" na C64 i "Jimmy White's Whirlwind Snooker" na Amigę. Od zawsze byłem zakochany właśnie w tej komputerowej wersji snookera, przy tej grze na Amidze 500 razem z moim tatą poznawaliśmy zasady tej gry. Zagadką było, które bile należy w jakiej kolejności wbijać... Dopiero później, na satelitarnym kanale Eurosport, sprawdziliśmy jeszcze raz, czy dobrze zrozumieliśmy tę grę.

Takie rzeczy wydają się obecnie śmieszne, ale warto pamietać, że wtedy nie było internetu, dlatego ta gra Archera stała się dla nas grą edukacyjną - a że była znakomicie przemyślana i zaprogramowana to tylko jeszcze bardziej wciągała w rozgrywkę.

Gdy dowiedziałem się o śmierci Archera w grudniu 2022 roku postanowiłem zakupić jego ostatnią grę. Gra ta nazywa się Wheelspin i tak się dziwnie złożyło, że nastąpiło to dokładnie po 30 latach od gry w tego snookera (graliśmy w 1992 roku). No i (co też jest dziwne) nie miałem problemu z jej uruchomieniem - od pewnego czasu bowiem konsola Wii od Nintendo stała się po Amidze drugą moją ulubioną maszyną.

W stanach gra wyszła jako SpeedZone (w Europie - Wheelspin) i jest futurystyczna grą wyścigową. Wyścigi toczą się na różnorodnych terenach, takich jak stacje kosmiczne, planety czy asteroidy. To co jest świetne w grach na starsze konsole to te obszerne papierowe instrukcje. Tutaj można zaczytać się jak w jakimś magazynie o grach, wszystko zostało na wielu stronach dokładnie opisane. No i podobnie do snookera ta gra rozkręca się dopiero przy rozgrywce na wielu graczy, a można w to grac aż w... 8 graczy. Ekran naszego TV jest podzielony wtedy na 8 części. Aby wykorzystać wszystko co mamy do sterowania na Wii gra obsługuje wszelkie możliwe kontrolery z tej konsoli, a także te z GC (jeśli ma się konsolę w wersji z portami z GC).

Najbardziej urzekł mnie w tej grze jeden ze sposobów sterowania, którego jeszcze nie widziałem na Wii. Samym... nunchukiem, bardzo to dziwne, niby jak joystickiem - do przodu przyśpieszamy, do siebie hamujemy, no i zakręty prawo lewo. Warto samemu spróbować - polecam bez widocznego pojazdu, z kamerą przy ziemi - jest wyzwanie. ;-)

Archer MacLean odszedł zbyt szybko, w wieku 60 lat. Maclean od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie elektroniką, będąc samoukiem w zakresie demontażu urządzeń elektronicznych. W 1972 roku zdemontował telewizor. W 1975 roku rozpoczął pracę w niepełnym wymiarze godzin w warsztacie naprawy telewizorów w Brentwood w hrabstwie Essex. Po przypadkowym spotkaniu z właścicielem w 1976 roku Maclean rozpoczął pracę na pół etatu w firmie elektronicznej Ambit International.

Niech odpoczywa w pokoju, RIP.

Źródło: en.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Zobacz podobne newsy:
szaman
Discord (online: ) «»
Online: 6
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Discord
Online: 6
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy